pajic3 sri 23.7.2008 00:53

ovako, treba mi wireless antena da bi se konektirao uz susjedstvu. vidio sam neke i kao domet im piše jedinica db. zanima me koliko jedan db je metara ili kako to već ide.

i koju bite vi mi preporučili do nekih 300kn.

macak sri 23.7.2008 01:14

U obzir je potrebno uzeti više kriterija - na što se spajaš, kakva je optička vidljivost, s kojom opremom se spajaš itd.

 

Na osnovu toga donijet ćeš odluku treba li ti antena 2.4 GHz ili 5.8 GHz, te hoće li ona biti Grid, Omni, Vagi, Echo...

 

Oznaka koju si spomenuo je dBi - Decibel Isotropic.

 

Mogu još spomenuti da se ja sa grid usmjerenom antenom 24 dBi spajam na 6 km udaljenosti.

pajic3 sri 23.7.2008 01:19

kolko si ti platio tu svoju antenu. meni bi  bilo savršeno da je 1 km  a  6 da ne pričam:)))). preporuči mi koji sa min 1km. za optičku vidljivost baš i neznam ali bi je mogo stavit na krov.

macak sri 23.7.2008 01:46

Pa pitam hoće li netko s one strane staviti takvu istu antenu, ili se misliš spojiti na neki AP?

 

Antene se ne biraju po cijeni nego po karakteristikama, tj. situaciji - postoji li optička vidljivost? Jel se misliš spojiti na nešto iza ugla? Ili je direktna vidljivost? Ili je između stablo, pa će trebati jača antena, da se signal ne gubi...

BugSU sri 23.7.2008 10:08

nece to tako moci kako si ti zamislio ....iz prostog razloga sto je taj t-com ruter (predpostavimo) kod nekog u kuci (ispod nivoa tvoje antene,a antene se moraju direktno "gledati" da imas dobru vezu) iza ~5m zidova i sto ti niko ne garantuje da u krugu od 300m imas neku otvorenu mrezu + mozda taj u krugu od 300m je zabranio pristup svojoj mrezi (tipa wap key,mac control i sl sranja)

a i ti ne bi samo platio 500kn vec mozda i visejer ,treba ti kabel izmedju pc-a i antene a tasj kabel ima gubitak pa ti onda treba jaca antena da ne osetish gubitak...

al ako bas hoces tebi bi trebala jedna Omni antena....

pajic3 sri 23.7.2008 11:27

ovako, moja soba je na 4 metravisine. imam samo svoj signal. a kad se spustim na ulicu iz kuće i idem do dvorišta od mog frenda koji živi preko puta mene ima jedna mreža koja nije zaključana i odmah se spojim na nju. u mom naselju ima još sigurno puno idiota koji se ne razumiju u to pa si ne zaključaju mrežu.

dali je ova antena šta dobra: http://www.optimum-online.hr/shop/view_product.php?product=1510051&PHPSESSID=7821fd93c64db2eeaf6c91171480d2c6

buky sri 23.7.2008 13:51

najbolje ti je da si kupis samo karticu na koju mozes prikopcat antenu, a antenu izradiš sam nađi si imas tutove na internetu. BTW tako sam ja krao net preko satelita dok nisam  uzo max adsl xD.

 

Assassin sri 23.7.2008 18:56
pajic3 kaže...

u mom naselju ima još sigurno puno idiota koji se ne razumiju u to pa si ne zaključaju mrežu.

 

 Ti si se javio! Kao prvo, to bi onome kome krades dosta usporilo internet dok ti nesto skidas, a kao drugo, ako onaj drugi nema flat onda je to cista kradja i on ce morat placat sve sto ti skines!! A usto ako on nema dobar firewall i antivirus onda ces lijepo od njega dobit svakakvu gamad koja se siri LAN-om!
pajic3 čet 24.7.2008 00:50

ali je slabija. meni je bolje da možda imam jaču i da je nariktam na neku dobru vezu. a jedno 300m od mene ima besplatni gradski wireless pa bi se na njega mogo spojit. koja kartica mi treba da bi spojio antenu na nju?

bestia čet 24.7.2008 01:59
buky kaže...

najbolje ti je da si kupis samo karticu na koju mozes prikopcat antenu, a antenu izradiš sam nađi si imas tutove na internetu. BTW tako sam ja krao net preko satelita dok nisam  uzo max adsl xD.

 

 Mozes pojasniti?
ferovca1 ned 27.7.2008 21:43

A kako bi bilo da se tebi netko nenajavljeno spaja na tvoju mrežu/ADSL koji ti plaćaš i da ti nabija promet ( pa i da imaš flat )?  Ovo što želiš napraviti je u rangu piratizacije software-a i sl.

macak ned 27.7.2008 22:25
pajic3 kaže...

ja ne mogu imat optimu niti vip na verudi porat!!!

 Grad Pula ima kvalitetnu zajednicu wireless korisnika okupljenih pod udrugom Pula Wireless.

Udruga je također članica HRFreeNet-a - Savez wireless udruga Hrvatske, koji je pridružena članica Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet.

Preko CARNet-ove infrastrukture spojeni su sa Zagrebom i drugim hrvatskim gradovima, primjerice Šibenikom itd.

Imaju svoj StrongDC++ hub, koji okuplja korisnike udruge i spaja ih sa mnogim drugim udrugama na području Hrvatske. Time je omogućeno dijeljenje sadržaja, kao i mnoge druge usluge, kao što su chat, Audio i Video konferencija, igranje u mreži i sl.

Ti se rekao da se nalaziš na Verudi - to je vrlo blizu jedne od glavnih pristupnih točaka.

Detalje, ako te zanimaju pokušaj pronaći i proučiti sam: www.pulawireless.hr .

Od mene još samo karta i pogled s vrha.
SupremeCommander pon 28.7.2008 03:16

Tebi treba ovo:

http://www.optimum-online.hr/shop/view_product.php?product=1510074

 

to je usmjerena antena pa ces se morati malo igrati. Vrti je okolo dok ne uhvatis neciji signal. Ako znas gdje zivi potencijalna zrtva, ciljaj direktno u njegovu zgradu. S obzirom da se spajas direktno na neciji access point, treba ti sto usmjerenija antena.

 

Da bi znao koliki ti dBi antene treba, trebao bi znati osjetljivost svojeg i zrtvinog access pointa/wlan kartice, tip zrtvine antene, udaljenost do zrtve i gubitak na zidove (u slucaju da nemas direktnu opticku vidljivost do antene). Gore navedena antena je jedna od najjacih  koje mozes nabavit pa ak ta ne pomogne, nema ti puno pomoci. Onda jedino mozes jos probat kupiti najkvalitetniju (najosjetljiviju) wlan karticu/router/access point. Za to pogledaj malo reviewe po netu. Pojacalo ti nece pomoci jer je glavni problem u snazi signala koju dobivas od zrtve, pa ce ti pojacalo samo povecati sum i nis neces s tim dobiti. Takodjer i nekakvo povecanje snage na tvom routeru nece pomoci.

SupremeCommander pon 28.7.2008 04:42
pajic3 kaže...

haha koj si ti car!!!! a koliko da mi najviše bude kabel velik?, jer je sve lošija veza što je duži kabel koj spaja antenu i komp

 Tako je. Sto je duzi kabel, veci su gubici i veza je losija. Idealno bi bilo da uzems access point ili router i stavis ga zajedno s antenom, pa ti kabel netreba biti duzi od desetak cm. Onda razvuces ethernet kabla od kompa do routera koliko hoces jer to ne utjece na vezu. Medjutim, ako uzmes kvalitetan kabel (sa malih gubicima), nekoliko metara ti nece stvarati prevelike gubitke (gubici od 1-2 dB na onih 24dB od antene nije tako strasno). Ali nemoj ici iznad 10-20 metara jer tu vec gubici postaju znacajni, pogotovo kod losijih kablova.
Racunaj da za svakih 6dB gubitka na kablu (kao i na svemu ostalom) gubis pola dometa antene. Znaci recimo ak tvoja konfiguracija sa kablom koji ima gubitak 4dB lovi na 1km, i onda stavis duzi ili losiji kabel sa gubitkom od 10dB (10dB-4dB = 6dB vise), tada ce ti loviti na samo 500m. Isto vrijedi i za antenu. Ak nadjes neku antenu od 30dB umjesto onih 24dB, tada ce ti loviti jos 2x dalje.
macak pon 28.7.2008 10:21
pajic3 kaže...

vidio sam ja to još odavno. ali nemam pristup internetu nego samo ono gore navedeno.

 Netko od tih ljudi sigurno ima internet, poanta je u tome da je preko te infrastrukture moguć internet sharing. Znači, uza sve navedeno dodatno možeš imati i internet. Samo je stvar dogovora.


SupremeCommander kaže...

Tebi treba ovo:

http://www.optimum-online.hr/shop/view_product.php?product=1510074

 

to je usmjerena antena pa ces se morati malo igrati. Vrti je okolo dok ne uhvatis neciji signal. Ako znas gdje zivi potencijalna zrtva, ciljaj direktno u njegovu zgradu. S obzirom da se spajas direktno na neciji access point, treba ti sto usmjerenija antena.

 

Da bi znao koliki ti dBi antene treba, trebao bi znati osjetljivost svojeg i zrtvinog access pointa/wlan kartice, tip zrtvine antene, udaljenost do zrtve i gubitak na zidove (u slucaju da nemas direktnu opticku vidljivost do antene). Gore navedena antena je jedna od najjacih  koje mozes nabavit pa ak ta ne pomogne, nema ti puno pomoci. Onda jedino mozes jos probat kupiti najkvalitetniju (najosjetljiviju) wlan karticu/router/access point. Za to pogledaj malo reviewe po netu. Pojacalo ti nece pomoci jer je glavni problem u snazi signala koju dobivas od zrtve, pa ce ti pojacalo samo povecati sum i nis neces s tim dobiti. Takodjer i nekakvo povecanje snage na tvom routeru nece pomoci.

 Usmjerena antena od 24dBi za udaljenost od par sto metara uz pogađanje naslijepo?!?!?! Promašeno...

Nije mi jasno uopće kako razmatraš investiciju u antenu vrijednosti ~500 kn i LMR kabel vrijednosti ~100 kn opravdanom. Što u trenutku kad taj netko isključi router? Ili stavi WEP ili WPA zaštitu?

PS. nisi gladan da moraš krasti. Ovdje se radi o obijesti, a ne o potrebi. Alternative postoje. Ali lakše je krasti, zar ne? To ionako svi rade...