keki sri 22.6.2022 23:14

Ekipo pozz svima i isprike adminima ako je tema na krivom mjestu.

 

Da krenem redom radi se o obiteljskoj kući DSL sync odnosno komplet linija i ruter nalaze se na prvom katu i sve radi bez ikakve greške.

Odlučio sam se na selidbu kat više ;)

 

Uredio sam tavanski prostor, no zbog razno raznih razloga telefonsku liniju sam ostavio na prvom katu, no provukao sam lan kablove u sve sobe i na prvom katu i u novom stanu.

 

Da jednostavnije objasnim iz sobe na prvom katu gdje se nalazi linija (ruter) povukao sam lan kabel kroz bužir u novi stan fino krimpao kabel i internet normalno radi, no taj kabel spojio sam u  D-LINK 8-kanalni switch (D-LINK Switch D-LINK DGS-108, Gigabit Switch, 10/100/1000 Mbps 8 portni) i iz njega povukao kablove dalje po prostorijama u stanu.

 

Također sam u novi stan dodao još jedan TP linkov ruter zbog WLAN-a i spojio ga direktnom sa jednom od kablova koji dolaze iz switcha i sve radi savršeno.

 

Što se tiće interneta sve radi savršeno nema gubljenja brzine (VDSL 60-70 mbit/s). No postoji problem sa Maxtv-om kad ga spojim sa kablom koji ide iz switcha on se poveže radi no svakom malo puca veza tj prekida se signal. Stiže poruka nema mrežne veze prekid veze ili tako nešto, uz jedno do dva resitiranja prijamnika sve proradio, no pononvo nakon par minuta isto. Izuzetno je neugdno kad se gleda tekma sa ekipom.

 

U trenutku prekida gledam switch koji normalno radi, kompovi,laptop,mobiteli, ip kamere svi imaju urednu vezu bez ikakvog prekida. Gledam po ispisu spajanja nema nikakvog prekida veze, linija uredna margine uredu nema nikakve degradacije linije.

 

Znam da mi je ideja bila malo i glupa ali htio sam se osigurati odmah i povuci lan kablove za komplet kuću i da sam miran, ima li ko kakvu ideju šta napraviti? Također da napomenem napravio sam pripremu za DSL u novom stanu ista linija znaci od Kutije koja se nalazi na balkonu kabel je provucen i krimpan sve samo je potrebno spojiti u kutiju, no to seljenje linije tj rutera je zadnja opcija.

 

Svaki savijet je dobrodošao.

 

Edit:Upravo sam pokušao sa Power line adapterima no i to mi ne radi..

 

Jedan power line ukljucim u struju a drugi dio spajam isto u struju i u stb... Kad ih spojim u istom stanu di je ruter uredno radi, no kad ovaj drugi spojim u ovom novom stanu ne radi. Testirao sam i internet vezu preko njega ne radi...

Ne vidim razloga zašto ne radi ako ide preko strujne instalacije moralo bi raditi i u novom stanu jer brojilo je isto.

 

Jel postoji možda neka jačina ili nešto pa da kupim jači jer kolko vidim znaci uopće ne daje mrežu iz jednog u drugi stan.

 

Radi se o modelu D-Link GO-PL-200

davor333 čet 23.6.2022 08:59

Power line radi sa max tv-om ali treba biti na istoj fazi, ako možeš prekontroliraj sam ili zovi električara. Imao sam isti slučaj (stekanje), kat i prizemlje, i trebao sam u ormaricu zamijeniti faze za tu prostoriju i od onda radi bez greške.

keki čet 23.6.2022 13:40

E ovako u ovoj sobi di bi trebao biti MAXtv izbacio sam switch i lan kabel piknuo direktno u utičnicu i u MAXtv. A taj switch mi nije ni potreban on je sluzio za PS5 i tv. Zasada MAXtv radi 15 min bez prekida budemo vidli dalje.

Inače ne volim spajati se bezicno di god mogu povezati se sa kablom to radim.

 

Sad sam privremeno rijesio problem do kraja godine dok ne dođe A1 optika uzeo bi si solo net kod njih a u HT-u bi ostavio MAXtv tako da će mi trebati shema sa power line adapterima.

keki čet 23.6.2022 13:46
dax-lax kaže...

Neki malo moćniji pl adapteri ne moraju biti na istoj fazi da bi radili

 Iskreno ne znam ovo o fazama mora ili ne mora biti ne znam.

 

Imas koji za preporučiti ?

 

Msm nebi htio pljunuti 500 600 kn a da to ne radi.

ihush čet 23.6.2022 15:42

-ako radi 15tak min.. to je stvar adrese-router-iptv.. tj kraće vrijeme mreža može bez 'šefa' (router, modem operatera koji radi sve, dozvoljava iptv-port, dhcp.. a postoje dva načina ... i više, no stvar je više u zaštiti, ograničenju tj način kako operater kontrolira gledanje tv paketa + svaki dodatni prijemnik se dodatno plaća pa ne možeš switchem na više mada je to u osnovi 'ista' mreža...).

-stari maxtv, router (modem) ima po dva porta, fixna-firmware-soft, 2-lan-žuto, 2-iptv-crveno.. ne miješaju se (fixno to radi modem-router..), ne može se spajati na switch tj može odvojeno ili vlan-ovi.. ali to su tad dvije odvojene mreže (subnet-ip, pravo pristupa..). .. drugi način je soft, tj modem-router ima 4-lan porta-žuto, koji po potrebi mogu biti iptv port, automatika, kad detektira prijemnik na tom portu dozvoli iptv, ne na ostalima.. opet ista stvar dalje, nema miješanja mreže, mora biti odvojeno.. ili imaš koliziju, jednak rezultat kao da imaš dva šefa-routera, dupli dhcp-adrese.. ili da nema ni jednog, tj mreža tad može nekoliko minuta bez rouera dok uređaj ne zatraži novi-refreš status ..

 

-zato, najvjerojatnije da ti sad inicijalno modem dozvoli pristup iptv-u koji korz neko vrijeme nestane (pa se opet pojavi, tj stvar 'sreće-slučaja'.. kad će na koji mrežni subnet kao dhcp doći tv-prijemnik..

-mrežana pravila su vrlo jednostavna, do boli, rudimentarna, kao srektnica na prugi (vlak).. no ne smiješ ih kršiti, duplati-kolizija.. kao pomiješati žice i sl.

-moguće, loša žica-kontatk.. dobije-izgubi spoj, no to bi vjerojatno nekako otkrio tj dok se ne dira neka žica bi radila ili ne radila.. ne bi mijenjala stanje dobro-loše a to radi prijemnik-iptv najviše zbog zaštite interesa operatera (ne zbog mrežnih mogućnosti, tj da nema zaštite mogao bi gledati sve pakete-kanale, na više prijemnika.. i zato u pravilu za tv usluge moraš koristiti njihovu opremu, modem-prijumnjik, dok druga identična u pravilu ne radi tj stvar je firmware-softa kojeg operater podesi i recimo ključa..

keki čet 23.6.2022 15:53
ihush kaže...

-ako radi 15tak min.. to je stvar adrese-router-iptv.. tj kraće vrijeme mreža može bez 'šefa' (router, modem operatera koji radi sve, dozvoljava iptv-port, dhcp.. a postoje dva načina ... i više, no stvar je više u zaštiti, ograničenju tj način kako operater kontrolira gledanje tv paketa + svaki dodatni prijemnik se dodatno plaća pa ne možeš switchem na više mada je to u osnovi 'ista' mreža...).

-stari maxtv, router (modem) ima po dva porta, fixna-firmware-soft, 2-lan-žuto, 2-iptv-crveno.. ne miješaju se (fixno to radi modem-router..), ne može se spajati na switch tj može odvojeno ili vlan-ovi.. ali to su tad dvije odvojene mreže (subnet-ip, pravo pristupa..). .. drugi način je soft, tj modem-router ima 4-lan porta-žuto, koji po potrebi mogu biti iptv port, automatika, kad detektira prijemnik na tom portu dozvoli iptv, ne na ostalima.. opet ista stvar dalje, nema miješanja mreže, mora biti odvojeno.. ili imaš koliziju, jednak rezultat kao da imaš dva šefa-routera, dupli dhcp-adrese.. ili da nema ni jednog, tj mreža tad može nekoliko minuta bez rouera dok uređaj ne zatraži novi-refreš status ..

 

-zato, najvjerojatnije da ti sad inicijalno modem dozvoli pristup iptv-u koji korz neko vrijeme nestane (pa se opet pojavi, tj stvar 'sreće-slučaja'.. kad će na koji mrežni subnet kao dhcp doći tv-prijemnik..

-mrežana pravila su vrlo jednostavna, do boli, rudimentarna, kao srektnica na prugi (vlak).. no ne smiješ ih kršiti, duplati-kolizija.. kao pomiješati žice i sl.

-moguće, loša žica-kontatk.. dobije-izgubi spoj, no to bi vjerojatno nekako otkrio tj dok se ne dira neka žica bi radila ili ne radila.. ne bi mijenjala stanje dobro-loše a to radi prijemnik-iptv najviše zbog zaštite interesa operatera (ne zbog mrežnih mogućnosti, tj da nema zaštite mogao bi gledati sve pakete-kanale, na više prijemnika.. i zato u pravilu za tv usluge moraš koristiti njihovu opremu, modem-prijumnjik, dok druga identična u pravilu ne radi tj stvar je firmware-softa kojeg operater podesi i recimo ključa..

 Prvo hvala na dugačkom odgovoru...

 

Drugo htio bih razjasniti jednu stvar radi se o jednom prijamniku ne dva... Isti je prijamnik samo ga sada zbog selidbe u novi stan moram micati u novi stan a ruter ostaje u istom. Što se tiće lan portova oni su svi otvoreni i tu nebi trebalo biti problema...

 

Smatram da je ipak problem sa strujom tj sa fazama testirao sam upravo sa još jednim parom power li adaptera i oni se jednostavno ne žele povezati. Izgleda da ću morati zvati električara da mi objasni situaciju i vidi jel se da kaj složiti

 

 

ihush čet 23.6.2022 16:02

miješaš dvije odvojene stvari, mreža-lan-switch i powerline .. kao i lan-iptv mrežu ili si nejasan što preko čega pokušavaš :)

-powerline nema veze s tipom mreže, lan-iptv.. ali ako korisitš za jedno, ne može za drugo, ne istovremeno.. tj može samo oprema više klase (skuplja) koja ima vlanove, switch-router koji to zna odvojeno hendlati.

-powerline ili switch koristiš jednako, za jednu stvar, .. ne za obje istovremeno, ne smiješ spojiti lan-iptv mrežu (osim opreme koja to interno tunelira, drži odvojeno tj rezultat kao fizički odvojene-paralelne žice a služi tome da se uštedi žica..).

-napravio si mrežu-utičnice, spojio na switch, internet radi.. ne može na istim utičnicama raditi i iptv, može samo na modemu-routereru koji to interno dozvoli i kasnije se to ne miješa, tj zaštita..

-za test, odspoji internet (iz modema, ostavi samo iptv..) radit će ti iptv.. (bez prekidanja) tj neće ako dodatna zaštita ne može provjeriti pristup prijemniku kao ograničenje.. ne smiješ spojiti neki pc-mrežni uređaj jer će on tad od routera-dhcpa zatražiti pristup tj ip adesu i dobiti, tj tad taj port više nije iptv nego lan port.. tj kod starog maxtva su fixni crveno-žuti i lakše je tad za razumjeti.. dok soft moda je korisniku to sve isto, nije..

 

-powerline.. ne ide kroz faze, filter.. kao što može biti problema kroz neke razvodne letve (koje mogu imati filtere, osigurače za udar, i sl.) .. to radi smetnju-problem dok kod različitih faza naprosto nije ista žica, žica u kojoj nema podataka za mrežu-internet.. a kroz brojilo to ne prolazi.

 

+ ljudi možda miješaju slične uređaje (fizički slične kutijice-oblik-izgled..) npr powerline adapter i mrežni ap-repeater-router.. koji može biti identičan kao powerline izgledom za zidnu utičnicu.. to nije kroz strujne žice nego naprosto uštekan u zid-struju dok je ostalo recimo wlan-signal kao AP.. kutijce raznih namjena, slične.. zabune itd.

Nuclear_Phoenix čet 23.6.2022 16:08

1. Internet i MaxTV ne mogu raditi na istom (glupom - o tome kasnije) switchu. Dakle, tcom router -> (lan1 ili 2 "žuti") -> switch -> ostala računala, laptopi, konzole... MaxTV ne!

 

2. Powerline ne traži istu fazu već godinama - trebalo bi raditi dokle god je isto brojilo. tcom router -> (lan3 ili 4 "crveni") -> powerline A - struja -- powerline B -- MaxTV. Iz istog razloga kao gore, ako na powerline B spojiš switch pa onda ostale uređaje, oni neće imati interneta ali maxtv će raditi!

 

E sad, zašto "internet" i maxtv ne rade na istom switchu. Problem je u tome što su portovi na tcom routeru "namješteni" (tagirani) za određeni tip prometa - obično lan1 i lan2 internet, lan3 i lan4 maxtv. Ti si uzeo switch, spojio na lan1 ili 2 i onda u switch popikao komp, tv, laptop, konzolu i maxtv. Sve radi osim maxtv-a jer po toj "pipi" lan1 ide samo internet. Isto tako obratno, da si spojio na tcom routeru na neki od portova gdje je inače maxtv (3 i 4), onda bi ti na tom switchu radio samo maxtv ali interneta nebi bilo. Netko bi pomislio, zašto ne bi uzeo lan1 i lan3 pa upikao u switch pa onda spojio i kompove i maxtv pa neka se on snalazi, jer tako je ionako na routeru - e neće niti to raditi jer (glupi) switch nije svjestan tih tagova. Samo bi nered nastao.

 

Problem bi se dao riješiti tako da kupiš 2 switcha koji podržavaju vlan tagiranje - onda bi uzeo prvi, portove na njemu (nazovimo ih eth1 i eth2) tagirao za net i maxtv, spojio tcom router lan1 i lan3 na taj switch, port eth3 na switchu označio kao trunk port ("spojio" promete), povukao kabel od njega do drugog switcha, na tom switchu eth1 označio kao trunk port, eth2 kao net a eth3 kao maxtv. "Glupi" switch u eth2 da više uređaja ima net a maxtv i eth3 i sve bi radilo. Ovo je skuplja i kompliciranija opcija (zahtjeva poznavanje mreža van osnovnih pojmova) ali je najfleksibilnije. Ako te zanimaju detalji, googlaj vlan tagging, trunk port, access port....

 

Moja je preporuka, riješi to powerlineima. Ako treba, isključuj osigurače dok ne nađeš par utičnica gore i dolje koje su skupa i tu ih uštekaj. Dakle, internet po ovom utp-u i switchu kojeg imaš, maxtv po powerline, sam za sebe.

ihush čet 23.6.2022 16:33

Ne, pojedine ne radi na odvojenim žicama 

To čak nema veze s fazama

Postoji fazna spojnica koja služi upravo tome da spoji žice faze tj signal u jedan. Bez tog ne prolazi kroz brojilo tj osigurače.

Powerline adapter to naprosto fizički ne može spojiti...

keki čet 23.6.2022 18:35
Nuclear_Phoenix kaže...

1. Internet i MaxTV ne mogu raditi na istom (glupom - o tome kasnije) switchu. Dakle, tcom router -> (lan1 ili 2 "žuti") -> switch -> ostala računala, laptopi, konzole... MaxTV ne!

 

2. Powerline ne traži istu fazu već godinama - trebalo bi raditi dokle god je isto brojilo. tcom router -> (lan3 ili 4 "crveni") -> powerline A - struja -- powerline B -- MaxTV. Iz istog razloga kao gore, ako na powerline B spojiš switch pa onda ostale uređaje, oni neće imati interneta ali maxtv će raditi!

 

E sad, zašto "internet" i maxtv ne rade na istom switchu. Problem je u tome što su portovi na tcom routeru "namješteni" (tagirani) za određeni tip prometa - obično lan1 i lan2 internet, lan3 i lan4 maxtv. Ti si uzeo switch, spojio na lan1 ili 2 i onda u switch popikao komp, tv, laptop, konzolu i maxtv. Sve radi osim maxtv-a jer po toj "pipi" lan1 ide samo internet. Isto tako obratno, da si spojio na tcom routeru na neki od portova gdje je inače maxtv (3 i 4), onda bi ti na tom switchu radio samo maxtv ali interneta nebi bilo. Netko bi pomislio, zašto ne bi uzeo lan1 i lan3 pa upikao u switch pa onda spojio i kompove i maxtv pa neka se on snalazi, jer tako je ionako na routeru - e neće niti to raditi jer (glupi) switch nije svjestan tih tagova. Samo bi nered nastao.

 

Problem bi se dao riješiti tako da kupiš 2 switcha koji podržavaju vlan tagiranje - onda bi uzeo prvi, portove na njemu (nazovimo ih eth1 i eth2) tagirao za net i maxtv, spojio tcom router lan1 i lan3 na taj switch, port eth3 na switchu označio kao trunk port ("spojio" promete), povukao kabel od njega do drugog switcha, na tom switchu eth1 označio kao trunk port, eth2 kao net a eth3 kao maxtv. "Glupi" switch u eth2 da više uređaja ima net a maxtv i eth3 i sve bi radilo. Ovo je skuplja i kompliciranija opcija (zahtjeva poznavanje mreža van osnovnih pojmova) ali je najfleksibilnije. Ako te zanimaju detalji, googlaj vlan tagging, trunk port, access port....

 

Moja je preporuka, riješi to powerlineima. Ako treba, isključuj osigurače dok ne nađeš par utičnica gore i dolje koje su skupa i tu ih uštekaj. Dakle, internet po ovom utp-u i switchu kojeg imaš, maxtv po powerline, sam za sebe.

 Hvala na odgovoru.

Ma isprobavao sam sve utičnice u stanu i situacija je ista jednostavno se power line adapteri ne žele međusobno povezati. Ako nije problem u fazama onda stvarno ne znam koji je problem....

 

Nisam elektricar pa ne znam puno o struji, no znam da je kabel od brojila u stanu ispod provucen u novi stan do ormarica sa osiguracima i onda kablovi idu dalje po stanu do uticnica i prekidaca.

 

Šta na kraju preporučujete msm najbolje bi mi bilo preko power line adaptera samo to očito ne prolazi pokušao sam sa dva para power line adaptera  TP-LINK AV1000 TL-PA7017KIT i D-Link GO-PL-200 i ne radi niti na jednom.

keki čet 23.6.2022 18:36
ihush kaže...

Ne, pojedine ne radi na odvojenim žicama 

To čak nema veze s fazama

Postoji fazna spojnica koja služi upravo tome da spoji žice faze tj signal u jedan. Bez tog ne prolazi kroz brojilo tj osigurače.

Powerline adapter to naprosto fizički ne može spojiti...

 Šta mi savjetujete šta najbolje napraviti da to proradi preko power line adaptera.

ihush čet 23.6.2022 21:55

-što? .. da si na istoj fazi radilo bi, ovako nemaš što (ili izmjeniti elektroinstalacije u kući.. besmislica u odnosu na postavljanje lan kabla..). .. prevedeno, ako ti ne radi s powerlineom tad ne možeš s powerlineom (dok ne eliminiraš problem-uvjet-fazu..) ili prevedeno-2 .. korisit bilo što osim powerlinea (što si zapeo za to) :))

-wlan, žica.. ovisi što možeš-želiš, cijena.. s wlanom je najlakše ali može biti skuplje i nisi siguran kako radi dok ne probaš tj smetnje-armatura-deka, .. 

 

-nema recepta, svaka situacija je slučaj za sebe. Nešto se može no ne daju se odgovori gatanjem iz graha.. tj oni koji ti daju odgovore, ignoriraj :))

 

-.. ili, 'hibrid-mix'.. npr dovedeš jednu strujnu žicu s prvog na drugi kat, negdje gdje to možeš lakše.. i tu spojiš powerline koji će spojiti katove.. ostalo wlan ako nisi baš debeli zidovi.

-zidovi.. najteže je deka-kat, debljina betona + armatura.. najlakše pregradni tanki zid + pitanje otvorenosti prostora, odbijanja i vodoravno lakše širenje signala.. + svi smetači, bojler-mikrovalna i sl. koji mogu biti izvor smetnje.. (ne bi trebalo..). Zato je lakše s wlanom unutar istog kata, a ako radi dovoljno dobro možeš sasvim pokriti kuću i katove tj to ovisi o zidovima-smetnjama, ne uređaju (router-modem) jer svi rade na istom standardu-snazi, nema 'jačeg' signrala tj ima u opcijama štednja 50% itd.. kad je to dovoljno tad ne treba powerline.. koji je skuplji, ograničen.. + kad trebaš mrežu (internet) i iptv tad trebaš dvije paralelne mreže ..

-zato tko god gradi-adaptira kuću-stan posljednje desetljeće (i više) treba planirati-postaviti barem jedan mrežni kabel, poželjno dva.. nek se nađe.. + sad je wlan dovoljno dobar, brz, ali nije čudotvorac, ne prolazi koroz armaturu (debeli zid) .. i zato je žica osnova a wlan praktičan-zgodan kad se može.. power je samo nužno zlo itd.

-kolut žice 305m je cca 500-600kn.. ne treba na tome štedjeti (previše), tj svaki trošak kao za kupnju powerlinea ti već opravda postavljanje kabla + dva komada, nek se nađe.. ili barem između katova kao spojnica dok ostalo može wlan.

Dario čet 3.8.2023 11:42

Da obnovim malo ovu temu, s pitanjem: je li itko uspio upogoniti dva maxtv prijemnika i lokalnu mrežu sa TP-LINK 105E smart switchem?
Jednostavno mi ne prolazi nikakva postavka VLAN-a, nit port based VLAN, nit tagirani 802.11q PVID VLAN, ništa.


ihush čet 3.8.2023 21:45

-možeš kad plaćaš dva prijemnika-pretplate... ne možeš kad ne plaćaš, tj ništa nije đabe i mada se teoretski nešto može, operater to zna i onemogući, zaštiti se..

+tad ovisno o generaciji-modelu modema-prijemnika i soft-firmwareu-zaštiti, ponekad prijemnik mora biti spojen na modem, ponekad ne, ponekad ne može kroz switch dok su prastari na adsl-u na tcomu imali dva porta, žuto za lan, crveno za iptv.. ostali svejedno tj nakon paljenja automatika prepozna i tad na tom protu napravi odgovarajuću liniju za odgovarajući subrnet-mrežu.. dok sve ostalo radi server na strani operatera i tvoja tj operatorova oprema-id-macadresa po kojoj operater zna što imaš i što plaćaš u paketu.. tj bez tog bi teortetski svatko mogao gledati sve.. zaštita.

 

+ edit.. i ne miješati to s mogućnostima switcha kao vlan, koji služi da umjesto više žica-kablova istom žicom može hendlati više mreža koje bi inače bile fizički odvojene ili različiti standardi kao telefonija, internet, iptv.. tj subnetovi za lan.. kao vpn tunel tj virtual lan i zato prefix v-lan u nazivu smartswitcheva ili routera..