Razni mrežni problemi

Skype na B.netu ne radi, sve ostalo radi

HVL pet 24.4.2020 19:27

Pozdrav,
imam dva B.net (A1) priključka brzina 150/15Mbps u Splitu, na dvije različite lokacije. Oba modema (različiti su) su u bridge modu, iza njih je na obje lokacije pristojni Asusov router RT-N18U. U obje mreže sve radi bez problema, uključujući i VPN s jedne na drugu lokaciju. Jedino što ne radi je Skype, niti na jednom računalu, ni na žici ni bežično, ni na Win7 ni na Win10, čak ni na mobitelu ako je spojen na wi-fi routera. Ako na mobitelu uključim mobile data, Skype radi. Ako na mobitelu uključim hotspot, na svakom računalu koje se preko njega spoji na internet Skype radi. Gdje god da odem s laptopom, Skype radi. Isključivanje firewalla na routeru ne pomaže. Znam za Discord, ali treba mi Skype zbog druge strane.
Imate li ikakav prijedlog?

ihush pet 24.4.2020 20:07

-svaki servis koji želiš koristiti moraš propustiti korz firewall, fwd.. tj izgleda da ti router to blokira ili antivirus i sl. (ali tad bi i preko mobitela blo isto.., tj jedini zajednički nazivnik je mreža-router i njegove postavke.).

-skype nema veze s klasičnom postavkom mreže, tj radi i kad je sve zatvoreno s wan porta jer se ne spajaš direktno nego izlaz na skypeserver koji radi spoj-tunel. To znači da tvoj router blokira i izlaz skype servisa (port koj koristi).. ili blokiraš prisutp skypeserveru, npr dns-u i sl. (paranoja, isključen update i sl, a svi msovi servisi su ipak dio win/MSa.. pa i skype, tj ako su win podešeni drugačije od 'normalnog' tad imaš problem ali to opet ne objašnjava da radi preko mobilne itd..). No i sama promjena routera na koji se spajaš, tj i hotspot je router, postavke važne za mrežu.. govore da je u tome problem tj da resetiraš routere radio bi ti skype, no vjerojatno imaš nešto što tebi treba tj neki razlog zašto je nešto upravo tako. .. ili si 'slučajno' pregazio neki port-servis..

  • 443/TCP
  • 3478-3481/UDP
  • 50000-60000/UDP ... pto god od tog ako koristiš u vpnu za nešto treće treba prilagoditi.. ili ćeš to 'treće' na neke treće adrese ili ćeš skype na nove-treće adrese-portove.. ili-ili (nema treće..) :)
HVL sub 25.4.2020 01:42

Mmmdaaa... nije do ničega na računalima jer se jednako ponaša i Skype na Android mobitelu. U routeru ništa eksplicitno ne blokiram, a isto se ponaša i kad mu potpuno isključim interni firewall.

Jedino što nisam jasno napisao što znači da Skype ne radi, sorry. Instant messaging, naime, radi. Audio i video pozivi ne rade. Nekad se spoji ali nitko nikoga ne čuje, a nekad se neće ni spojiti jer kaže da mi je "connection too weak" (na stvarnih više od 100/10Mbps bandwidtha, provjereno sa Speed Testom puno puta). BTW, u nesretnom Skypeu već neko vrijeme nema nikakvih mrežnih postavki.

wifi sub 25.4.2020 22:49
HVL kaže...

Mmmdaaa... nije do ničega na računalima jer se jednako ponaša i Skype na Android mobitelu. U routeru ništa eksplicitno ne blokiram, a isto se ponaša i kad mu potpuno isključim interni firewall.

Jedino što nisam jasno napisao što znači da Skype ne radi, sorry. Instant messaging, naime, radi. Audio i video pozivi ne rade. Nekad se spoji ali nitko nikoga ne čuje, a nekad se neće ni spojiti jer kaže da mi je "connection too weak" (na stvarnih više od 100/10Mbps bandwidtha, provjereno sa Speed Testom puno puta). BTW, u nesretnom Skypeu već neko vrijeme nema nikakvih mrežnih postavki.

 Problem na koji nailazis najvjerojatnije je posljedica toga sto A1 koristi CGNAT. U tom slučaju Skype ne uspostavlja direktnu vezu između dva uređaja već za to koristi posrednicki server, sto za posljedicu ima probleme na koje nailazis. Sto se tice tvog routera, nista nije problematicno, vec je to iskljucivo stvar A1. 

Kako testirati? Usporedi adresu koju dobijes na: http://checkip.dyndns.org/ s WAN adresom koju je dobia tvoj router. Prilicno sam siguran da nisu identicne. 

Drugi nacin testiranja je tako da na routeru omogucis WAN administraciju i pogledas IP adresu koju trenutno ima. Kad imas stvarnu vanjsku IP adresu mozes je ukucat u mob preko 3G/4G s odgovarajucim portom (ako se koristi), i mora bi je moc otvorit kao sto to radis s LAN strane. U slucaju CGNAT-a, na jednu vanjsku IP adresu mozda je spojeno na stotine korisnika A1 usluga. 

HVL ned 26.4.2020 19:15

Provjerio sam, Current IP Check vraća istu adresu koju router doživljava kao WAN IP... :(

BTW, i mobitel je na A1 mreži. Tehnička podrška u B-netu se čudi i kaže da nitko drugi nije prijavljivao takav suludi problem. Trenutno tražim nekog susjeda koji je na istom provideru i koristi Skype.

Ima li itko neku drugu ideju?

JozoBozo121 ned 26.4.2020 20:40

Sljedeće što moraš testirati je li možda zapravo tvoja oprema uzrok problema, znači sve što nisi dobio od ISP odštekat, vratiti A1 routere na početne postavke, spojiti se na njih direktno i onda testirati radi li sve tad normalno.

Darky sub 27.6.2020 13:11
HVL kaže...

Provjerio sam, Current IP Check vraća istu adresu koju router doživljava kao WAN IP... :(

BTW, i mobitel je na A1 mreži. Tehnička podrška u B-netu se čudi i kaže da nitko drugi nije prijavljivao takav suludi problem. Trenutno tražim nekog susjeda koji je na istom provideru i koristi Skype.

Ima li itko neku drugu ideju?

 odi do prvog susjeda u zgradi koji ima A1 (ne mora koristiti skype, dovoljan je A1 link)
ponesi samo mobitel ili laptop probaj se spojiti tamo na skype
ako kod njega radi, znači da je problem u tvom routeru (sigurno neka postavka ili je router neispravan)

eh sad sam se sjetio, na T-comu se moraš spojiti na web profil (t-com portal=> korisnčiki profil) i tamo podešavati postavke firewalla (možda je tako i kod A1, pa te automatski blokira?)

e, da i ja imam u apartmanu na moru A1 homebox, skype radi odlično i video i audio (stoga nije do A1)

ihush sub 27.6.2020 13:23
Darky kaže...
..

e, da i ja imam u apartmanu na moru A1 homebox, skype radi odlično i video i audio (stoga nije do A1)

 -pogrešan zaključak, jer A1 je više toga, tj to je bivši vip-mobilni + bivši amis-fixna.tel. + bnet-kabelska i to su tri odvojene-različite stvari-mreže/centrale tj način rada (postavke centrale, profili..).

-bnetiv (kabelski) modem se razlikuje po postavkama tj software-opcijama kao što se razlikuju svi modemi-routeri.. A1 su tri različite stvari spojene u jedno ime, dok je npr tcom fixna telefonija neovisno o optima-iskon operateru u vlansištvu i teoretski može biti isti-identičan modem s istim-identičnim softwareom dok u slučaju mobilne ili kabelske nije isti tj ne može biti identičan + sve razlike koje je operater napravio na server strani kao nasljeđe koje se ne isplati mijenjati, npr bnet je započeo kao kabelska tv, internet+tel je dodano naknadno, obrnuto fiksna telefonija je bila telefon, dodan internet pa iptv.. mobilna mreža je pak priča za sebe i nije pod pravilnikom koji obuhvaća fixnu npr nema hakomovog pravila o isporuci 70% nominalne brzine.. a homebox je iz vremena vipa koji nije prije imao ništa od fizičkih tel linija tj to je bila kućna mobilna kao tele2 danas ali tele2 je za internet itd.

HVL pet 11.9.2020 11:52

Konačno sam uspio detektirati i riješiti problem. Isključivanje firewalla nije pomoglo, čak niti postavljanje računala koje bi trebalo koristiti Skype kao DMZ. Nikakav port forwarding ili triggering nije donio nikakvu promjenu. Paketi ovakvi, paketi onakvi - uvijek isto. Usput, primjetio sam da i Google Meet i Zoom imaju iste probleme, dok su Discord, TeamSpeak i Microsoft Teams radili ispravno.

 

Nemajući više što drugo probati, na kraju sam iz očaja cijeloj kućnoj mreži promjenio address range iz 169.254.*.* u 192.168.*.* i stvar je proradila. Jedini problem koji je ostao je što stvarno ne znam zašto je stari Link-local subnet bio problem kad router ionako radi NAT?

 

Kako god, hvala svima koji su se uključili u diskusiju i probali mi pomoći... :)

HVL pet 11.9.2020 16:20

Pa, da... Link-local je, u doba kad sam počeo koristiti taj address range (a to bi bio kraj prošlog tisućljeća, prije APIPA-e), sasvim dobro odgovarao opisu moje lokalne mreže sa statičkim IP adresama. Hardver se mijenjao, operacijski sustavi također, DHCP je postao elegantnije rješenje, ali je stvar uvijek radila pa nisam čačkao po adresama. Niti jedan stariji router nije imao ništa protiv. Stari Skype je uredno radio. Dapače, kako velika većina malih mreža koristi defaultne postavke routera sa 192.168.x.x adresama, ovo se činilo kao sigurnosni feature.