Razni mrežni problemi

Proširenje wifi signala u kući

Truljo uto 18.5.2021 21:48

Bog,

imam potrebu proširiti WiFi signal po kući. Priključio sam se na optiku od A1 pa mi se promijenilo mjesto routera (prije je bio u sredini kuće.

Priložio sam sliku kako sam si zamislio postaviti uređaje da pokrijem prizemlje i kat kuće.

Od A1 uređaja do X1 pozicije imam proveden utp kabel kao i između X1 i X2 pozicije.

Poziciju X3 pokrio bi sa WiFi repeater uređajem koji bi bio u prizemlju ispod A1 uređaja pa ne bi trebalo biti problema sa kvalitetom signala.

Pitanje je sa kojim uređajima mogu pokriti pozicije X1 i X2 na koje bi se spajali uređaji isključivo putem WiFi-a?

Pretpostavljam da je za X2 potreban Access point.
Što mi je potrebno za poziciju X1?

Hvala.

 

AF139 sri 19.5.2021 09:07

- Za X1 npr. ruter kao Mi 4A (gigabytni)

- Za X2 bilo koji wifi adapter koji se može postaviti u AP mod rada a da ti odgovara brzina 2,4 / 5 GHz.

 

Problem je X3 jer gušenje kroz etažu (armirani beton izolacija, poda ) je preveliko (bar duplo) naprema pregradnim zidovima ( npr. cigla).

Range extender ( repeater mod) ti može gotovo do pola umanjiti brzinu (Mbps) a postavlja se na poziciju odakle jednako čuje ruter sa jedne starne a sa druge strane tvoj wifi korisnički uređaj ( mob, laptop , tv ...) .

Osim problema sa gušenjem kroz pod/plafon usporiti će i radi smetnji drugih wifi uređaja u kući pogotovo ako rade na istom kanalu.

 

ps: Za razliku gušenja kroz prepreke bolje prolazi 2,4 nego 5GHz .

Mari27 čet 24.6.2021 17:16

Pozdrav

 

Imam slicno pitanje, pa da ne otvaram novu temu...

 

Imam optiku od tcom-a, s njihovim original ruterom... Wifi signal mi nije dobar u sobama, jedna ili dvije crtice budu - dakle nije da ga nema uopce...

 

No htio bih ga ipak malo popraviti...  Pa evo zanima me koje su mi opcije? 

 

Preporucili su mi access point https://www.hgshop.hr/pristupna-tocka-ubiquiti-networks-uap-ac-lr-unifi-ap-ac-long-range/proizvod/257026

 

Ili neki bolji ruter mozda?

Tipa https://www.links.hr/hr/router-asus-rt-ac85p-802-11ac-a-b-g-n-dual-band-3-externe-antene-4x-lan-10-100-1000-1-wan-10-100-1000-bezicni-053524265

 

Ili nesto drugo, neko jeftinije rjesenje?

 

 

Hvala unaprijed