Razni mrežni problemi

Problem browsanja racunala u LANu

MarkoST ned 1.3.2020 18:00

 

Pozdrav svima,

Imam zanimljiv problem u kucnom LANu. Dakle, stvar nije kriticna ali je iritantna...

Opis LANa:

1. "Serversko" racunalo ko fol glumi server a u biti je stroj na kojem se vrti Windows XP i sluzi za spajanje na Internet. Preciznije, racunalo sa spaja na mrezu putem wifi usb adaptera, a moj smartphone radi kao hotspot. Racunalo dodjeljuje IP adrese (dinamicki) drugim racunalima u gigabit ethernet LANu preko switcha...
E sad slijede komplikacije... u tom racunalu nalaze se 4 gigabitne ethernet kartice, 2 realtekove vulgaris i jedan dvoglavi Intelov NIC...
Ta 4 ethernet adaptera udruzena su u Intelov NIC teaming. Stroj radi, uredno se spaja na mrezu i druga racunala mogu pristupiti Internetu putem njega...

2. Klijentsko racunalo koje sadrzi 2 realtekova vulgaris NICa, na njemu se vrti takodjer Windows XP. Pristup Mrezi postoji ali postoje i problemi...

Kao prvo, pokusao sam ova dva realtekova NIC povezati u bridge, ali bridge radi samo ako ne postoji veza sa Internetom. Okej, pokrenuo sam wizarda i on je napravio dijeljenu internet konekciju na tom racunalu ali bridgea nema, valjda svaki NIC samostalno izlazi na mrezu?!...

Iritantan problem je u tome sto ako probam browsati radnu grupu (Workgroup) kojem pripadaju sva racunala u LANu to traje preko pola minute iz klijentskog racunala, dok iz "serverskog racunala" to je trenutacno...

Gdje grijesim? gdje i sto treba promijenit u mreznoj konfguraciji na "serverskom" i klijentskom racunalu da browsanje LANa bude brze?

TIA, MArko

MarkoST ned 1.3.2020 19:57

 

sto se tice kartica rabim link aggregation, jer su klijentska racunala u dual bootu sa nas4free za sambu...

 

sto se tice mobitela, nemam troskove za dodatno placanje decidiranog wifi routera kad vec placam internetski pristup za smartphone...