Razni mrežni problemi

Može li se u switch spojiti pc i android tv box

mrgud1 pon 13.12.2021 22:57

Pozdrav,

kroz zid mi je provučen jedan internetski kabel  s kojim bih htio povezati na internet  računalo i android tv box Xiaomi Mi box s.  Mogu li to napraviti preko switcha i da li treba na nešto posebno obratiti pažnju prilikom kupnje?
Xiaomi box nema lan priključak pa bi na njega spojio usb ethernet adapter.

Trenutno sam na VDSL-u 42/10, nakon završetka ugovora u planu prelazak na optiku.

 

 

 

ihush uto 14.12.2021 10:32

-smarttv koristi istu mrežu kao računala, internet.. tad je svejedno što spajaš, pc-mob-tablet..tv. samo broj uređaja, brzina itd.

-za razliku od iptv-a kojeg operater obično odvojeno distribuira, tj i to je mreža ali drugačija, kao dizel-benzin=gorivo.. tad se ne miješa, npr maxtv + zaštita i ovisnost o dekoderu-prijemniku.

-umjesto kupnje adaptera možeš obrnuto, dodati ap ili router kao repetitor/ap/switch i sl. za wlan pa koristiti bežično, tj ovisi o cijeni adaptera i podršci (driver u uređaju, jer to je 'normalan' os-android, s novijim radi ali sigurarn si tek kad kupiš i probaš.. recimo da bi trebalo raditi, većinom..). Cijene su podjetnake tj može se naći i jeftinih routera dok je adapter bio +100kn.. mada bi realno trebalo biti oko 20-30kn..

mrgud1 uto 14.12.2021 12:41
10alex kaže...

Mislim da ne bi trebalo biti problema. Ja isto imam Xiaomi TV box i preko usb-ethernet prikljucaka ga spajam direktno na router, a prije je preko switcha sa ostalim uredjajima isao na router.

 Koji adapter i switch si koristio?

 

Ovo dolje je među jeftinijim koje sam pronašao kod nas

https://www.links.hr/hr/mrezni-adapter-tp-link-ue200-usb-2-0-na-lan-fast-ethernet-053503145?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

https://www.links.hr/hr/switch-tp-link-tl-sf1005d-10-100-mbps-5-port-053506184

 

Posmatrač sri 15.12.2021 08:23
mrgud1 kaže...
ihush kaže...

-to je fast-100mbps.. pa ako je nekome važna brzina.. (zato je niža cijena..).

 Pa mogu uzeti USB 3.0 na 1000 Mbps samo ne znam da li bi imalo kakve koristi

 Kada prijedjes na optiku imaces....

Nikakvog razloga nemas uzimati sporiji adapter....

ihush sri 15.12.2021 09:48

-ovisi koja brzina se želi ili je moguća.. ako je uređaj ograničen na 100 tad nema koristi od 1000, do prije nešto godina je bilo čak nevažno za ostalu opremu kao router-modem jer su brzine bile niže do 100.. brzine rastu, tako i želje-potrebe. Onaj tko kupuje bira i plaća, važno je samo da zna razliku.

Posmatrač sri 15.12.2021 13:15
ihush kaže...

-ovisi koja brzina se želi ili je moguća.. ako je uređaj ograničen na 100 tad nema koristi od 1000, do prije nešto godina je bilo čak nevažno za ostalu opremu kao router-modem jer su brzine bile niže do 100.. brzine rastu, tako i želje-potrebe. Onaj tko kupuje bira i plaća, važno je samo da zna razliku.

 Adapter moze koristiti na vise uredjaja tako da ce mu kad tad zatrebati veca brzina....

mrgud1 sri 15.12.2021 18:07
Posmatrač kaže...
ihush kaže...

-ovisi koja brzina se želi ili je moguća.. ako je uređaj ograničen na 100 tad nema koristi od 1000, do prije nešto godina je bilo čak nevažno za ostalu opremu kao router-modem jer su brzine bile niže do 100.. brzine rastu, tako i želje-potrebe. Onaj tko kupuje bira i plaća, važno je samo da zna razliku.

 Adapter moze koristiti na vise uredjaja tako da ce mu kad tad zatrebati veca brzina....

 Uzeo sam ovaj i super radi. Za spajanje Xiaomi Mi boxa i više nego dovoljno. Za drugo ga nemam potrebe koristiti.

https://www.links.hr/hr/mrezni-adapter-tp-link-ue200-usb-2-0-na-lan-fast-ethernet-053503145?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Jedino moram za dodatno spajanje PC-a uzeti neki switch ili router koji podržava brzine 10/100/1000 tako da ne mijenjam dok se prebacim na optiku.

Hvala svima na pomoći

ihush sri 15.12.2021 18:25
mrgud1 kaže...
Posmatrač kaže...
ihush kaže...

-ovisi koja brzina se želi ili je moguća.. ako je uređaj ograničen na 100 tad nema koristi od 1000, do prije nešto godina je bilo čak nevažno za ostalu opremu kao router-modem jer su brzine bile niže do 100.. brzine rastu, tako i želje-potrebe. Onaj tko kupuje bira i plaća, važno je samo da zna razliku.

 Adapter moze koristiti na vise uredjaja tako da ce mu kad tad zatrebati veca brzina....

 Uzeo sam ovaj i super radi. Za spajanje Xiaomi Mi boxa i više nego dovoljno. Za drugo ga nemam potrebe koristiti.

https://www.links.hr/hr/mrezni-adapter-tp-link-ue200-usb-2-0-na-lan-fast-ethernet-053503145?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Jedino moram za dodatno spajanje PC-a uzeti neki switch ili router koji podržava brzine 10/100/1000 tako da ne mijenjam dok se prebacim na optiku.

Hvala svima na pomoći

 -gle sad 'matematiku' (isplativost, cijene ili smisao-potreba... + mogućnosti)..

-ako kupiš adapter cca 70kn to je ok.. (jednako kao ostali jeftikaneri, mrežna kartica, wlan, bilo što.. u tom rangu cijene).

.. ako sad dodaš npr switch, jeftikaner 100-fast, 50-100kn.. tad si već za isti iznos mogao kupiti jednak router, s wlanom i switchem.. i tad bi recimo uređaj spajao bežično + imao mogućnosti routera ako je nešto potrebno kao i AP .. slično. Ako se traži gbe-1000 mreža, tad je switch skuplji, no opet suma dođe do cijene odgovarajućeg routera recimo +300kn.. pa je pitanje što se isplati kupiti + što je praktičnije ili mogućnosti.

 

-nije ovo greška, nego samo primjer što se može, iznosi-kombinacije.. kako bi svatko mogao izabrati za sebe ono što mu treba + ideje i zaboravljivost tj početnici ne predvide sve mogućnosti-želje i tad par puta kupuju umjesto jednom 'jače' što bi im riješilo možda sve potrebe.. više ostaima, može se svašta, svakakve kombinacije a juzer prije treba znati da postoje kako bi ih mogao izabrati-odlučiti se.. ne kupiti jednu stvar pa dan kasnije dodavati drugu.. jer to je obično skuplje i lošije, ali može svaka kombinacija, ako radi.. :)

Posmatrač sri 15.12.2021 19:07
mrgud1 kaže...
Posmatrač kaže...
ihush kaže...

-ovisi koja brzina se želi ili je moguća.. ako je uređaj ograničen na 100 tad nema koristi od 1000, do prije nešto godina je bilo čak nevažno za ostalu opremu kao router-modem jer su brzine bile niže do 100.. brzine rastu, tako i želje-potrebe. Onaj tko kupuje bira i plaća, važno je samo da zna razliku.

 Adapter moze koristiti na vise uredjaja tako da ce mu kad tad zatrebati veca brzina....

 Uzeo sam ovaj i super radi. Za spajanje Xiaomi Mi boxa i više nego dovoljno. Za drugo ga nemam potrebe koristiti.

https://www.links.hr/hr/mrezni-adapter-tp-link-ue200-usb-2-0-na-lan-fast-ethernet-053503145?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Jedino moram za dodatno spajanje PC-a uzeti neki switch ili router koji podržava brzine 10/100/1000 tako da ne mijenjam dok se prebacim na optiku.

Hvala svima na pomoći

 Naravno da radi samo kazem za malu razliku u cijeni imas uredjaj koji ces u buducnosti moci koristiti na vecim brzinama....