Razni mrežni problemi

Mini mreža, 2 PCa, jedan izgubi vezu prema drugome

Stric_Jura čet 11.8.2022 14:07

Pozdrav,

 

dakle ovakva situacija:

 

mini mreža, 2 PCa i printer spojeni u LAN preko HT routera Speedport W 724V Ci.

 

PCi unakrsno gledaju za podatke (1 - drži bazu programa, 2 - dokumente).

 

Odjednom PC2 izgubi vezu na bazu, tj. program se smrzne... tek ako PC1 otvori neki dokument s PC2, ovaj se opet poveže na bazu (i pinganje po IP adresi radi "popravak").

 

Znači PC (Win 10) su u istoj WORKGROUP, mrežni profili na Private, iskopčan Windows Firewall, na PCima iskopčana energy management mrežnih kartica tj. stalno su aktivne...

 

jedina diskrepancija između oba je bila da je jednom na IPv4 postavkama DNS gledao na HTove (dakle ručno upisano 195.29.150.3 i 195.29.150.4) a drugi Googleove (8.8.4.4 i 8.8.8.8)

 

Ja sam postavio na oba da gledaju na istu adresu DNS kao i GW tj. na router...

 

ali opet nakon par minuta neaktivnosti, PC 2 (dokumenti) gubi vezu s PC 1 (i prema van), otvaranj s PC1 dokumenta na PC2 ili pinganje "popravi" vezu...

 

što bi još moglo biti da ne moram staviti na PC1  u StartUp batch za ping -t  PC2...

 

Neka ideja?

crowolf čet 11.8.2022 17:54
Stric_Jura kaže...

Pozdrav,

 

dakle ovakva situacija:

 

mini mreža, 2 PCa i printer spojeni u LAN preko HT routera Speedport W 724V Ci.

 

PCi unakrsno gledaju za podatke (1 - drži bazu programa, 2 - dokumente).

 

Odjednom PC2 izgubi vezu na bazu, tj. program se smrzne... tek ako PC1 otvori neki dokument s PC2, ovaj se opet poveže na bazu (i pinganje po IP adresi radi "popravak").

 

Znači PC (Win 10) su u istoj WORKGROUP, mrežni profili na Private, iskopčan Windows Firewall, na PCima iskopčana energy management mrežnih kartica tj. stalno su aktivne...

 

jedina diskrepancija između oba je bila da je jednom na IPv4 postavkama DNS gledao na HTove (dakle ručno upisano 195.29.150.3 i 195.29.150.4) a drugi Googleove (8.8.4.4 i 8.8.8.8)

 

Ja sam postavio na oba da gledaju na istu adresu DNS kao i GW tj. na router...

 

ali opet nakon par minuta neaktivnosti, PC 2 (dokumenti) gubi vezu s PC 1 (i prema van), otvaranj s PC1 dokumenta na PC2 ili pinganje "popravi" vezu...

 

što bi još moglo biti da ne moram staviti na PC1  u StartUp batch za ping -t  PC2...

 

Neka ideja?

 Desni klik na mrežnu karticu u kontrol panelu >Svojstva (properties) >Upravljanje energijom (power managament)>Omogući računalu isključivanje ovog uređaja radi uštede energije (Allow the computer to turn off this device to save power) ,makni kvačicu i trebalo bi biti ok.

ihush pet 12.8.2022 00:56

-nema veze s fw, vrati ga..

-nema veze s dns, gw.. mreža lan bez tog radi normalno..

-opterećene linije, previše uređaja na wlnanu, torrentseeder otvori previše konekcija, radovi na liniji-serveru, oštećen kabel ili posljedice grmljavine itd itd..

 

-poslovna mreža 'mora' imati dodatni (pravi) router, ne operaterov modem.. (osim fritza..), dovoljan je jeftikaren od 150kn.. za 300 imaš gbe, dual itd. pa i za kućnu sve više dok stariji modemi s nekoliko mobača na wlanu već rade problem..

-koristiti dhcp, rezervacije, pametno podijeliti adrese, serveri, printeri, useri, .. i mobači, guest i sl. .. pa i starinski ručno dodjeliti ip..

 

-mreža može raditi kraće vrijeme bez routera.. da se ne generira promet, pa možda imaš prekid, možda je preopterećen, možda mobač uzme ip računalu itd..

 

-ne 'popravljati' ono što nije uzrok kao dns-gw.. itd itd.

-ne koristiti fixno dns, mada je točan, tad ovisiš o radu tog servera, remont-kvar.. ili ip-routera ili google.. tj oboje, dodatno, mada je tad beskorisno.

 

-provjeri i vrijeme-ntp-timeserver.. pogrešno vrijeme blentira sve pogotovo mrežu.

-juzeri.. pass, permišioni.. s dva računala-juzera nije problem, s više treba pravi server-domain.. ne koristiti drugog juzera za share i sl (može i to ako mora, dodati u reg-pravila +pathcirati..) itd.

Posmatrač pet 12.8.2022 11:51
Stric_Jura kaže...

Pozdrav,

 

dakle ovakva situacija:

 

mini mreža, 2 PCa i printer spojeni u LAN preko HT routera Speedport W 724V Ci.

 

PCi unakrsno gledaju za podatke (1 - drži bazu programa, 2 - dokumente).

 

Odjednom PC2 izgubi vezu na bazu, tj. program se smrzne... tek ako PC1 otvori neki dokument s PC2, ovaj se opet poveže na bazu (i pinganje po IP adresi radi "popravak").

 

Znači PC (Win 10) su u istoj WORKGROUP, mrežni profili na Private, iskopčan Windows Firewall, na PCima iskopčana energy management mrežnih kartica tj. stalno su aktivne...

 

jedina diskrepancija između oba je bila da je jednom na IPv4 postavkama DNS gledao na HTove (dakle ručno upisano 195.29.150.3 i 195.29.150.4) a drugi Googleove (8.8.4.4 i 8.8.8.8)

 

Ja sam postavio na oba da gledaju na istu adresu DNS kao i GW tj. na router...

 

ali opet nakon par minuta neaktivnosti, PC 2 (dokumenti) gubi vezu s PC 1 (i prema van), otvaranj s PC1 dokumenta na PC2 ili pinganje "popravi" vezu...

 

što bi još moglo biti da ne moram staviti na PC1  u StartUp batch za ping -t  PC2...

 

Neka ideja?

 Mozda te router zeza? Mozda ima neku opcija disconnecta nakon nekog vremena?

Entropija pet 12.8.2022 16:21

Na PC1 otoriš cmd kao admin i napišeš ping <ip adresa od PC2> -t i minimiziraš prozor ;)

 

Jel imaš fiksne IP adrese?

Ako imaš možda neki drugi svitch probaj preko njega spojit samo kompove pa vidi jel se problem isto pojavljuje.

 

gargo pet 12.8.2022 17:22

Si probao fiksirat IPeje (naravno i iskljucit te adrese sa DHCPa) + mapirat imena hostova s IPejem u C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts ? Iako sad vidim da si napisao da  PC2 gubi vezu i prema vani...

Stric_Jura pet 12.8.2022 17:25

he he hvala na idejama, ali i sam sam ih imao  - isto takve...

 

mislim da ću  probati s drugom mrežnom karticom, pa da vidim da li je HW propblem...

 

to su stariji kompovi, ono 6-7 g. možda je koji grom spržio štogod...