Razni mrežni problemi

Laptop ne hvata dobro WiFi signal

Hacker002 čet 17.12.2020 11:28

Bok, prebacio sam laptop 3 metra dalje nego gdje sam ga prije koristio, i dobio hrpu problema sa WiFi vezom. Standardno imam 45/10, i to sam uredno dobivao na starom mjestu. Sad se laptop nalazi u istoj sobi samo 2-2,5 metra dalje i jedva dobivam 2-3mbps download, internet je praktički beskoristan. Na identičnom mjestu sa mobitelom dobivam full brzinu, nema mi apsolutnog smisla da na laptopu ju nemam a na mobitelu imam, ali evo, i to je valjda moguće kad koristiš Acer.

Radi se on Nitru iz opisa, godinu dana star. Laptop je uredno spojen, pokazuje signal 4/5 crtica ali ne radi brzinom normalnom, dok je mobitel na 1,2/5 crtica i radi na full brzini.

 

Šta mi je bolja opcija, uzeti neku eksternu antenu za laptop poput ovoga ili pojačivač wifi signala poput ovoga? Nešto moram i to pod hitno jer je ovako internet neupotrebljiv.

 

itomic009 uto 23.2.2021 18:23

Ja imam sličnu situaciju. Laptop (novi kupljen lani - Lenovo S340 slim) mi hvata jedno 30 - 40 Mbps a imam A1 net od 200 mbps. Na kompu koji je spojen lanom imam tih 200 mbps (malo manje) stalno a na laptopu je ono oko 30-ak i zna varirati. Na mobovima mi bude oko 40 - 50 mbps. Nije stvar u poziciji ili lokaciji jer donesem laptop do routera i bude slično. Pretpostavljam da je to mrežnog chipa laptopa i generalno zagušenja vezano za bežične signale. E sad, bi li mi pomogle one externe antene od TP-Link-a od 100-injak kuna? Hvata li to bolje nego ova mrežna od laptopa? Ima li tko iskustva s tim?

Marko :D uto 23.2.2021 19:17

Ne mora nužno biti do računala i drugih uređaja; može biti i do postavki Wi-Fija ili pak do samog routera kao što je kod mene slučaj. Imam 100/100 i neki stari Telsey (Altibox brendirani) router još od 2013. kada mi ga je donio tadašnji Amis. Taj router podržava Wi-Fi 4 (802.11n) standard i dual band je. No bez obzira na to što Wi-Fi 4 ide do teoretskih 300 Mb/s, taj router ne može isporučiti ni 40 Mb/s kako se spada.

 

Na kraju sam kupio vlastiti router, spojio ga na ovaj od operatera i sada normalno surfam maksimalnom brzinom 100/100 na uređajima koji to podržavaju. Laptop mi podržava samo 2.4 GHz Wi-Fi 4 standard, ali uredno dobivam oko 85 Mb/s dok sam s routerom od operatera tu brzinu mogao samo sanjati. Drugi uređaji koji podržavaju 5 GHz Wi-Fi 5, dobivaju maksimalnu brzinu kao da su spojeni kabelom.

 

Na kraju moja preporuka; ako imate neki šrot od routera i ne daje punu brzinu preko Wi-Fija, kupite si vlastiti router ili AP i spojite. Ne samo da ćete dobiti punu brzinu (ako to vaši uređaji podržavaju), nego ćete dobiti i bolji Wi-Fi signal. Dakle, ne pojačivač signala (extender) nego router ili AP. Pojačivači signala (kutijica koja ide u utičnicu s antenama) samo pojačavaju već postojeći signal. Router, odnosno AP, s druge strane, uzima punu brzinu preko kabela i onda je dijeli preko vlastitog, bržeg Wi-Fija. 

Marko :D uto 23.2.2021 23:06
itomic009 kaže...

U pitanju je ovaj router: Ubee evw32 Misliš da je on jednostavno loš i da treba drugi? Ne bi pomogla neka ona wifi anetan ili kartica? Ne treba mi na laptopu 200 Mbps, dosta je i 50 Mbps ali da ne dropa.

Ovaj router je dobar i nema ga potrebe mijenjati. Provjeri postavke Wi-Fi mreže.

itomic009 sri 24.2.2021 08:56

 Samo je na laptopu stalno oko 25 Mbps. Signal ja pun, nije do toga. Uzmem mob i stavim ga pored laptopa i on vrti 50 Mbps download. Dakle, do laptopa je a ne vidim novi driver. Zato pitam, mislite li da bi nešto ovako riješilo stvar? Trenutno mi kabel nije opcija za spajanje laptopa jer je u drugoj prostoriji od routera.

ihush sri 24.2.2021 09:38

po opisu nema veze s drugom stranom tj problem je u laptopu..

prvo ga za test preseli.. ako je isto tad je problem interni npr postavke power... ili konkakt antene.. 

nema pojačivača i lap u pravilu lovi bolje jer ima antene.. tj sve ostalo može biti samo jednako ili lošije.

ako je soft problem kao driver ili postavke provjeri bios i bootaj neki live stikič linux.. dalje je stvar logike i eliminacije

antenica kontakt bi moglo biti... ili updatean driver postavke s štednjom.

 

postoji i mogućnost smetnji i tad je problem spajanje višom brzinom tj tad brže i stabilnije radi niža brzina.. to eliminiraš preseljavanjem za test i mobitelom..

AF139 sri 24.2.2021 16:26

~ 27Mbps se dobije kad wifi uređaj radi u "g" modu , a sa "n 150" modom  ~ 75Mbps i sa "n 300" ~ 140Mbps.

Pitanje je koji mod je wifi adapter u laptopu.

Kad je loš signal i "n" mod wifi adapter sam pređe sa "n" na "g" mod ako je u postavkama mod stavljen na automatiku.

ccc2002 sri 24.2.2021 17:09

Koliko je točno signal na laptopu,
A koliki SNR,
Koja modulacija,
Koji standard.
Frequency channel.
Receiver sensitivity.
Radio power output.
Antenna gain
Antenna type

A što je na mobitelu?
Jamačno nije isto. Bez obzira što su na istoj poziciji.