Razni mrežni problemi

Bnet (A1) STB preko dodatnog routera

navdra pet 30.11.2018 15:36

Bilo je sličnih tema, ali ne nalazim konkretan odgovor na moj problem....

 

Imam Bnet s Technicolorovim kablovskim modemom koji radi u bridge modu. Iza njega sam ubacio svoj router (Fritz 7360) i preko switcha spojio sva mjesta u stanu gdje mi treba net.

Ako STB spojim tako (preko "dodatnog" routera) ne radi.

Ako STB spojim direktno u jedan od portova Technicolora, STB radi ok.

 

Problem je da su mi modem (i router) fizički odvojeni od lokacije telke (i STB-a), a povukao sam si samo jedan UTP između.

Ako taj UTP iskoristim da net dovučem do pozicije telke na način da je spojen u Bnetov Technicolor router i switchom podijelim za telku i STB, STB radi, ali telka mi nije u mom IP rangeu (192.168.0.xxx)

Ako taj UTP iskoristim da net dovučem do pozicije telke na način da je spojen u Fritz router koji je "iza" Technicolora i switchom podijelim za telku i STB, telka radi, ali STB ne

 

Prema svemu sudeći, čini se da STB mora biti upiknut direkt u zaseban port na Technicoloru, ali ipak se nadam da je nekako moguće konfigurirati router da preusmjeri "STB promet" prema STB-u (port forward nekog UDP porta??) da ne moram povlačiti novi UTP, ako baš ne moram.

 

Anyone?

ihush pet 30.11.2018 15:59

bnet (neovisno sad o imenima-vlasnicima..) je kabelska.. to je cable modem (ne normalan router, tel..), mora biti direktno na liniji. Nermaš što čačkati (mada postoji mogućnost da uopće nisam razumio što zapravo želiš..) :)

 

+ edukativni dio:

Router. To je samo jedna od funkcija 'kutijice', koje mogu biti i dhcp server, nas-media, wlan server itd.. kao što i svaki ima npr 4port switch 100 ili 1000mbs .. i ne treba miješati modeme (koji ekšli s linije daju interent) kao i vrste, možda lakše usporedivo s TVom, zemaljska-satelitska-kabelska.. i iptv. Kao različita goriva-motori, ne miješati. .. i tad možda postane jasnije što želiš i zašto nešto ne radi + zaštita (operater-centrala-kontrola linije/paketa/usluge npr tv-tel-internet + paketi programa, brzina..) sve to kontrolira operater s druge strane žice, ne ti kao korisnik.

- kad želiš 'svoju' mrežu (gdje si ti pravi šef), tad imaš svoj (normalan) router (s wan portom, ne modem) koji ima odgovarajuće funkcije koje želiš koristiti npr wlan, tad modem služi samo kao linija-internet (bridge, može se zatražiti od operatera, tad nema npr firewalla u modemu nego to sve obavlja tvoja mrežna oprema, dok se routeri više klase upravo tako nazivaju i cijena im je za nulu veća od običnih routera).

-nagađam da bi moguća želja bila pratiti tv program na više neovisnih prijemnika.. trebaš njihov prijemnik (kao i satelitski ili paytv..) odnosno, operater zna zaštititi svoje interese i to onemoguči, zato to ne možeš, nije to internet-mreža.. tj je ali.. npr nije to YT-netflix.. mada je sve sad 'isto', digitalija. (+zaštita, standard-signal na kojem radi).

navdra pet 30.11.2018 16:26

Da, očito nisi razumio što želim :-)

 

Kolokvijalno je router - router.... Da ne bi bilo zabune, dao sam i naziv modela (Fritz 7360). Istina, on je i štošta drugo...

Kabelski modem Technicolor (kako ga nazivam i u prvom postu) je stalno spojen i to ne čačkam.

Razlika i problem je samo u priključenju STB-a i telke preko jednog UTP-a, ako je moguće

 

Idem probat bit slikovit. Na brzinu sam nešto skicirao i zakačio.

Dakle ova prva dva scenarija sam opisivao u zadnjem postu.

Technicolor, 8port switch i Fritz nalaze se u hodniku. Plava linija predstavlja UTP kabel do lokacije telke koja je na drugom kraju stana.

Znam da je treći scenarij rješenje (crvena linija bi bio dodatni UTP u istom bužiru), ali mi se ne povlači dodatni kabel, ako ne moram.

 

 

 

 

 

ihush pet 30.11.2018 16:46

-da, treći scenarij..

- jer se mreža ne smije miješati s drugom (tv) mrežom.. npr kroz switch. Sve što bi se moglo iskemijati je operater blokirao u formwareu uređaja-zaštita, traži direktni spoj (prije uvođenja standrdnog wlana, doba same žice, prvi uređaj-pc-mreža koji je dobio ip je radio, rezervirana mac adresa, ostali ne, taj mehanizam koriste i dalje za stb..)

- to su dvije odvojene mreže, odvojeni routeri, spoj u jedno i imaš koliziju (čak i može povremeno raditi, prekidati i sl.. ovisno na koji router se u nekom trenu spoji pc-mrežni uređaj..).

StonedAssassin pet 30.11.2018 19:34
navdra kaže...

Da, očito nisi razumio što želim :-)

 

Kolokvijalno je router - router.... Da ne bi bilo zabune, dao sam i naziv modela (Fritz 7360). Istina, on je i štošta drugo...

Kabelski modem Technicolor (kako ga nazivam i u prvom postu) je stalno spojen i to ne čačkam.

Razlika i problem je samo u priključenju STB-a i telke preko jednog UTP-a, ako je moguće

 

Idem probat bit slikovit. Na brzinu sam nešto skicirao i zakačio.

Dakle ova prva dva scenarija sam opisivao u zadnjem postu.

Technicolor, 8port switch i Fritz nalaze se u hodniku. Plava linija predstavlja UTP kabel do lokacije telke koja je na drugom kraju stana.

Znam da je treći scenarij rješenje (crvena linija bi bio dodatni UTP u istom bužiru), ali mi se ne povlači dodatni kabel, ako ne moram.

 

 

 

 

 

 Možeš probati splitati utpejac. No tu ti dolazi do pada brzine mreže. Ne budi lijen. Ako ti je kabel u bužiru samo spoji (zalijepi) dva nova kabela i izvuci stari.

Luciano sub 8.12.2018 16:19

Kod mene je bila ista situacija kad sam renovirao stan. Uglavnom, na LAN kabel sam stavio jeftini 4-port DLink switcher, iz njega jedan LAN u TV, a drugi u STB. Radi bez greške, TV streama 4K YouTube, STB radi bez štekanka (premotavanje, mrežna snimalica).

fpopic sri 22.7.2020 00:40

Parica (na prvom katu)
  |
  |
UBEE TVW625
192.168.1.1
DHCP SERVER 192.1.1.3-249
  |
  |
 UTP (LAN 1)
  |
  |
ZXDSL 931VII V4.0 (na drugom katu) ------ Laptop spojen preko WIFI ili UTP (LAN 3) ima internet i radi normalno
STATIC IP 192.168.1.2 (DCHP OFF) 
  |
  |
 UTP (LAN 2)
  |
  |
Kaon VM1200 (na drugom katu) 

 

Je li moguce ovo ikako upogoniti s ovim Kaon prijemnikom (vidim u A1 tehnickim postvkama da se IP dodijeli, ali jednostavno nema slike - crna pozadina) ili bas moram kupiti switch umjesto ovog ZXDSL dodatnog routera koji mi je ostao od T-COMa prije nego sam presao na A1?

Antoniio22 sri 22.7.2020 09:38

Povučeš kabel od Kaona do Ubeea. Nisam siguran ni da će ti sa switchem raditi pogotovo ako funkcionira na način na koji to radi npr. HT/Iskon godinama.
Internet u tom slučaju ima svoj port na ruteru (Ubee kod tebe), a IPTV svoj.

MrBlc sri 22.7.2020 09:51

Najbolje rješenje je direktni kabel router - STB.

 

Ako ne možeš provući još jedan kabel i ako ti nije bitno imati gigabitnu vezu između katova, uzmi 2 adaptora za LAN kabel koji omogućuju dva neovisna 100 Mbps linka na istom kabelu (dvije parice za jedan link, preostale dvije za drugi), pa jednu liniju dovedi na drugi router, a drugu liniju direktno spoji prema Kaon-u.

 

Skuplja alternativa je dva switcha koja podržavaju VLAN.

ihush sri 22.7.2020 10:22
MrBlc kaže...

Najbolje rješenje je direktni kabel router - STB.

 

Ako ne možeš provući još jedan kabel i ako ti nije bitno imati gigabitnu vezu između katova, uzmi 2 adaptora za LAN kabel koji omogućuju dva neovisna 100 Mbps linka na istom kabelu (dvije parice za jedan link, preostale dvije za drugi), pa jednu liniju dovedi na drugi router, a drugu liniju direktno spoji prema Kaon-u.

 

Skuplja alternativa je dva switcha koja podržavaju VLAN.

 -čemu dva switcha? ako ima vlan radi.. (jer može prenositi dva različita mrežna signala ne miješajući ih, tj kao dva-više switcheva, dok običnih trebamo onoliko koliko imamo mreža.. tj 2).

DJ Zero kaže...
A1 ima opciju za ovakve slucajeve, zovu ju "mali modem" koji sluzi bas za to da se TV moze ukljuciti negdje dalje od routera. Samo ih treba nagovoriti da ti to spoje.

 -pažnja! :) .. A1 je mix, bnet (kabelska-coax, nešto sasvim drugo), amis-telefonija-fixna (tel-parica bakar-optika) i vip, tj mobilna-homebox.. tj tri različita modema, načina rada, firmware-softwarea.

-bnet-kabelski, ne treba nikakav 'mali modem' tj modem služi za internet-telefon, dok tv radi bez ičega, tj nekad smao antenski kabel (analogija), danas digitalni prijemnik, dok se kabel razdvaja spliterom (signala), tj to nije mrežni swich i sl nego antenski, kao npr za tv-sat signal.

-za bnet-kabel, ide antenska žica koja se spliterom razdvaja na internet-tel i kabel-tv, za tv treba prijemnik, koliko komada, toliko prijemnika dok do svakog ide isti antenski kabel (jer to nije mreža-lan).

-za druge načine, iptv, tad je to mreža, tad može biti neki 'mali modem' tj uređaj koji može kao smartswitch hendlati vlan ili čisto odvojena linija-žica/bežično. Na amisovoj opremi je bilo svejendo koji port, tj port na koji se spoji priejmnik je automatski konfigurirao router i radio kao iptv port ali ne dozvoljava switch-splitere i sl. odnosno, to tad nije lan-mreža nego iptv .. i to vjerojatno nije mijenjano (jer tako rade i ostai operateri) dok tcom-maxtv ima foru da to radi 'fixno' na modemu tj označe u dvije boje mrežu-lan-žuto, iptv-crveno tj to sofrwareovski podjele u modemu-routeru (soft), tj to je isto što radi i vlan-pametni switch ili odvojena žica samo što to tad radi jedna kutija interno (skretnica).

-sve to je zaštićeno-onemogućeno korisniku tj svi routeri generalno imaju manje-više iste mogućnosti tj soft, dok o tom softwareu i onemogućenom ovisi što možemo, a operater upravo taj dio ograniči + doda svoj logo-brand kao fičer.. a ponekad čak ništa ne diraju kao u slučaju npr fritza.. pa ostane upotrebljiv za ostale mrežne potrebe.

 

-tako, na bnetu, neovisno gdje je router (meni na jednom kraju stana, tv na sasvim drugom), glavna antenska žica-kabel-coax je dovedena do nekog željenog mjesta koje u trenutku uvođenja bira korisnik, od tog mjesta, ide antenski spiter, dva coax kabla, na različite strane stana i tad nema 'malog modema' tj što bi taj modem radio.. žica ide do tv (koji može imati prijemnik-dekoder) tj digitalni prijemnik ugl stoji uz tv.

-na raznim lokacijama imam razne operatere, kuća-stan.. i mada je to sve 'A1' nije isto, tj to je mix raznih nasljeđenih biznisa dok je kabelska-coax nešto sasvim drugo i mreža+tel su na tome dodatak (obrnuto od telefonije, gdje je iptv dodatak ali napravljen na mrežni način kao ip adresa i sl.).

-treći je homebox (smeće.. nužno zlo ako nema ništa drugo), nema tv tj u tom paketu se tad za tv nudi satelit.. to je mobilna mreža iz doba kad je vip bio isključivo mobilni operater i nema veze s iptv-coax pa tako ni pravila ne vrijede, kao za normalnu mrežu ili coax. Najsličniji Tele2 (koji je kupljen..), dok je četvrti oblik evotv tj zemaljska dvbt+dekoder i nema veze ni s čime od navedenog kao ni satelit i sl.

 

-zato, ne miješati različite stvari, tj zato je podnaslov ove teme bnet.. dok je A1 frankenštajn-mix.

fpopic sri 22.7.2020 11:17

Hvala super koristan post (jedino bi ga mogao malo vise strukturirati jer ti misli i alternative non stop bjeze pa je tesko pratiti)!

 

Koliko sam shvatio mene se tice dio:

 

-za druge načine, iptv, tad je to mreža, tad može biti neki 'mali modem' tj uređaj koji može kao smartswitch hendlati vlan ili čisto odvojena linija-žica/bežično. Na amisovoj opremi je bilo svejendo koji port, tj port na koji se spoji priejmnik je automatski konfigurirao router i radio kao iptv port ali ne dozvoljava switch-splitere i sl. odnosno, to tad nije lan-mreža nego iptv .. i to vjerojatno nije mijenjano (jer tako rade i ostai operateri).

 

Zanima me je li se moze moj dodatni ZTE router koristiti umjesto tog smartswitcha s ovim postavkama koje imam s admin pristupom?

MrBlc sri 22.7.2020 11:17

Ako router od operatera omogućuje da se jedan port konfigurira kao trunk port, onda je dovoljan jedan switch koji podržava VLAN.

 

Međutim, sumnjam da bi tako nešto operateri dopustili, ako uopće oprema ima mogućnost, pa onda jedan switch treba biti s dva kabela biti spojen s routerom da bi mogao preko jednog kabela prenijeti dvije virtualne mreže. 

ihush sri 22.7.2020 12:08

-upravo tako rade 'normalni' operateri (modem-routeri) tj iptv, za razliku od maxtv-a koji ima dva 'fixna' porta.. npr exAmis, spojiš na bilo koji port i tv prijemnik i on se konfigurira za iptv (dok to max ima fixno).. a sve je to isti router-soft osim što to ne radi juzer nego automatika-ograničenja..

-za normalnu mrežu je normalan jedan switch, u slučaju dvaju mreža, ili odvojen ili vlan-mogućnost (za one koji ne znaju, switch je dio routera ili samostalni dio, manje-više 'pametan' tj glupi switch=hub, običan razvodnik koji na sve portove šalje isti signal, switch je pametni hub, smanjuje nepotrebni promet mreže šaljući podatke-pakete na konkretan port ali nema vlan, što ima pametni-smartswitch ili router.. a router upravo zato ima naziv router-ruta-put/skretnica.. jer to može tj smartswitch ima rudimentarne router mogućnosti.. kao neko objašnjenje laicima koji naiđu..) :)

 

-naravno da je dovoljan jedan smartswitch, opet naravno, ako je mreža takva da se jednim switchem može pokriti željeni prostor + broj portova, no nema potrebe za 2 (teoretske) tj upravo je to fičer-mogućnost da jednom žicom provede više nego 'glupom' opremom.. ako je potrebno npr 100 računala tad treba switch s odgovarajućim brojem portova, npr 32x više komada.. no to je samo umnožak portova, pravilo je isto, kao i vpn-tunel vlan će biti tuneliran na stakiranim switchevima i nema potrebe za uparivanjem kao što je kod npr lan-preko-struje.. gdje imaš ulaz-izlaz iz strujne utičnice. Bnet-coax s tim nema veze jer je to antenski signal, ne mrežni rj45 s 8/4 pina.. (kao nekad bnc-mreža...).

 

-da i ne.. tj može u slučaju maxa ili zaštite biti spojen s dva kabla od routera (modema), jedan za iptv, drugi za lan, ali ne mora tj to ovisi što (ne)dozvoljava software-ograničenja u routeru + povezanost s iptv prijemnikom jer tako operater kontrolira naplatu-uslugu (nije nešto što se inače ne može, nego je onemogućeno zbog interesa-novca..). U slučaju kad dozvoljava tad se ekšli ponaša kao modem-router, kao amisovo rješenje koje ima većina operatera... tj samo ovisi o dodatnoj opciji-kontroli npr mac prijemnika ili kako već spajaju. Stara bnetova fora (ograničenje) za lan je upravo po mac adresi uređaja koji se prvi spoji na modem nakon paljenja.. on dobije internet, ostali ne.. i dalje postoji na žičnim modelima dok bežični ne može biti tako ograničen (jer upravo npr mobitel-laptop traži pristup, dok su prvi s ograničenjem jer operater nije želio da korisnik pusti flat internet čitavom kvartu u ono davno vrijeme prelaska s isdn-a i faxmodema..). Pošto operater naravno ne daje upute za takve stvari ostavlja se otvoreno da su izmjenjena ili drugačija rješenja moguća ali uvjek postoji neko ograničenje iz interesa (pretplate) kao što je i sam izbor paketa npr brzina i broj tv kanala.. ne nešto što je inače nemoguće nego nasuprot, ograničeno zbog plaćanja-kontrole, kao i npr snimanje PVRa.. ili da u nekom trenutku promjene način zaštite pa da čak imaju par paralelnih rješenja ovisno o modemu kojeg korisnik ima jer im može biti neisplativo-teško zamjeniti svu opremu u jednom trenu..

 

-upravo zato, za razliku od ostalih operatera A1 je mix svega i pravila su različita kao i mogućnosti-ograničenja.

MrBlc sri 22.7.2020 12:18

Stvar je u tome da je port na routeru za internet, ali ako router detektira STB, prekonfigurira taj port na drugi VLAN.

 

Da bi radilo s jednim switchem, taj port ne smije biti konfiguriran na niti jedan VLAN, već mora biti konfiguriran kao trunk port. Nisam siguran da to omogućuje bez ulaska u zaštićeni dio administracije.

Nuclear_Phoenix sri 22.7.2020 12:29
MrBlc kaže...

Stvar je u tome da je port na routeru za internet, ali ako router detektira STB, prekonfigurira taj port na drugi VLAN.

 

Da bi radilo s jednim switchem, taj port ne smije biti konfiguriran na niti jedan VLAN, već mora biti konfiguriran kao trunk port. Nisam siguran da to omogućuje bez ulaska u zaštićeni dio administracije.

Jedini ispravan odgovor.

 

[edit] - detaljnije

1. Sve odspojiti i "vratiti na tvorničko" - jedan modem (ISPov), u LAN 1 ili 2 PC, u LAN 3 ili 4 STB (ili kako već ide po uputama/bojicama)

2. Radi? Radi. Ako ne radi, natrag na upute, factory reset, vratiti sve na automatiku dok ne proradi. Sve osim DSL i struje iskopčati sa ISP modema. SVE. I telefon.

3. Acquire komada 1 "malo pametniji" router - mikrotik i sl.

4. Mikrotik ima recimo 4 porta. Za nastavak priče LAN1 sa ISP je net, LAN4 sa ISP je STB. LAN1 sa ISP ide u LAN2 na mikrotik, LAN4 sa ISP ide u LAN3 na mikrotik. LAN4 na mikrotiku proglašavamo trunk portom, "spajamo" LAN2 i LAN3 u njegov "bridge". Zapisujemo VLAN tagove na papirić.

5. Kabel u LAN4 na mikrotiku, vučemo ga gdje treba do 100m max.

6. Acquire "pametan" switch, nešto sa podrškom za VLANove. Neki upravljivi ugl. Komada 1.

7. Ovaj kabel koji smo vukli po kući spajamo u prvi (gbe0, uplink, kako god) port na switchu.

8. Na switch preko mgmt definirano LAN port br. 2 sa VLANom od IPTVa. Ostale portove (3...n) tagiramo sa VLAN od interneta. Piše na papiriću iz koraka 4.

9. STB sad spajamo u LAN2 na switchu, kompjutere, APove, konzole, vešmašine na LAN3...n.

 

Čas posla.

ihush sri 22.7.2020 12:45

radi.. spojiš, upališ i prijemnik iptv zatraži-konfigurira port na swithu koji dobije od routera (ako ima odgovarjuću automatiku, ili podesiš ručno-vlan).. naravno ako u routeru nije dio koji to ograničava (zaštita) npr po mac adresi i sl. tj to bi radilo na svakom običnom switchu ali njime ne možeš dvije mreže (lan+iptv..) tj možeš s dva paralelna switcha ili dvije paralelne žice, dok je vlan upravo to, virtualna žica, kao dva svitcha/žice u jednom paketu i time eliminiraš potrebu da dvoje paralelno inače bi vlan bio besmislen. Naravno, paralelna žica radi 100% dok sve ostalo može biti stvar trenutne zaštite, načina spajanja.. ali opet svi operateri rade 'isto' tj nisu oni neki hakeri-programeri, koriste iste fičere na isti način. Jedina razlika je upravo A1, mix raznih mreža i porijekla, kabelska tv, telefonija.. i razlika je upravo u tome pa ne možeš npr koristiti tcomov router-modem ne samo zato jer nije coax-kabel nego sasvim drugi način rada softwarea, dok je router soft univerzalno-isti u svim routerima (zato uvjek treba naglasiti da su to modemi, primarna uloga + ograničenja operatera, dok router kupljen u trgovini nema takva ograničenja itd..).

 

edit: evo primjera iznad, dobra uputa, .. ali pogrešna za ovu temu, Bnet. Sasvim drugačij način rada, to radi na IPTV-u (ostali operateri, osim bnet-kabla). Bnet-coax-kabel nije IPTV. Bnet TV prijemnik nema nikave veze s routerom, uopće nema veze s mrežom (mada tv može imati i lan port, kao računala-uređaji).

Nuclear_Phoenix sri 22.7.2020 12:55
ihush kaže...

edit: evo primjera iznad, dobra uputa, .. ali pogrešna za ovu temu, Bnet. Sasvim drugačij način rada, to radi na IPTV-u (ostali operateri, osim bnet-kabla). Bnet-coax-kabel nije IPTV. Bnet TV prijemnik nema nikave veze s routerom, uopće nema veze s mrežom (mada tv može imati i lan port, kao računala-uređaji).

 Po novom imaju, frendu nekidan montirali baš tako, coax do stana, LAN kroz stan za mrežu i IPTV.

ihush sri 22.7.2020 13:00

-bnet je coax-kabel, kabelska tv.. nije iptv, nema veze s lan-mrežom-modemom-routerom, nema veze s IPom, vlanom, dok nekom frendu ne možemo komentirati tj nije neka činjenica, odnosno, ako je to tako tad tvoj frend ima neobičnu centralu ili možda frend ne zna što je coax a što lan ili neki treći kabel.

Nuclear_Phoenix sri 22.7.2020 13:12

Bilo bi tužno da ne zna pošto radi u HT.

 

To je sad novo, počeli su prebacivati korisnike na taj način spajanja. Čak i postoji varijanta da sa onim "splitterom" ti jedan coax koji ide u stan podijele na dva dijela pa recimo u dnevni ide coax -> prvi modem -> lan ->stb a u recimo spavaćoj coax -> drugi "mini" modem -> lan - > stb.

 

Ali da, po novom, sad je i kod njih STB preko LANa. Samo što eto dolaz u kuću nije tel parica ili optika nego coax. E sad, oš ti meni vjerovati ili ne, tvoj problem. Možemo i slike nabaciti radi mira u kući.

ihush sri 22.7.2020 13:25

-sve se mijenja, pa tako i oprema, rješenja.. moguće. Eto, tvoj frend koji radi u htu ima tako.. (a to što radi je jamstvo da zna nešto?) :)) ..

-da, imaju coax spliter, stari način (analogni) antenski kabel direktno u tv, novije-digitalno prijemnik sličan dvbt prijemnicima, što nema veze s routerom-mrežom i nije čak uvjet-paket tj modem dobiješ samo ako koristiš tel-internet paket.

-korisnici koji imaju više od jednog prijemnika za tv, jednostavno uzmu drugi prijemnik i provuku antenski kabel.. nikakav minimodem.. tj prijemnik je prijemnik, nije modem-router (mrežna komponenta).

 

.. no da, moguće, nešto novo.. i tad griješim pa isprike, no treba mi nešto jače od nekog texta nekog frenda koji radi u htu da bi to uzeo kao činjenicu mada je možda točno :))

+ svima upozorenje, mada ja 'znam sve' :)) moguće je jednako da griješim, stvari se mijenjaju.. i zato svaku info uzeti s rezervom, provjeriti-potvrditi. Nema nepogriješivih i samo mjena stalna jest...

 

evo, nakon provjere.. u pravu si. :)

sad imaju i ovakvo rješenje, iptv-stb + extender (za koji ima i IR priključak) .. tj osnovna razlika, antenski ili mrežni-lan priključak. Za većinu starih korisnika je stari coax i stara pravila spajanja (ne mrežna).

.. pa evo i klasičnog, antenski lnb priklučak, za usporedbu.

fpopic sri 22.7.2020 14:31

Znaci s mojim trenutnim setup-om (spomenutim ZTE routerom i samo jednim kabelom izmedju katova) nema izvedive kombinacije?

 

BTW, nazvao sam A1 sluzbu za korisnike i rekli su da samo moram prenamijeniti jedan od LAN portova (u koji spajam A1 TV prijemnik) na ZTE-u na IPTV sto sam i pokusao s ovim `Port Bindingom` ali nista se nije promijenilo - ono cisto zadnji pokusaj. 

 

MrBlc čet 23.7.2020 08:12

Najjednostavnija varijanta (što sam ti već napisao): 

trebaju ti dva ovakva: https://www.svijet-medija.hr/art/adapter-intellinet-rj45-m-na-2x-rj45-z-2-port-modular-distributor-ftp-razdjelnik-504195/92767

 

Ako ti kabel između katova nije terminiran utičnicom već imaš konektor na krajevima kabela, trebati će ti još i dva ovakva: https://www.svijet-medija.hr/art/adapter-spojnica-intellinet-cat5e-modular-inline-coupler-8p8c-z-na-8p8c-z-ftp-srebrni-504768/92769

 

 

Spajanje:

Kabel koji izlazi iz razdjelnika spajaš s kabelom koji ide između katova, bilo u utičnicu ili preko ove spojnice za dva kabela.

Na strani routera operatera, oba porta spajaš u router, s tim da, ukoliko su portovi unaprijed određeni za internet i IPTV, crveni spojiš u IPTV port, a plavi u internet port.

Na drugoj strani, na plavi port spajaš dalje router, switch, AP, a na crveni port spajaš kabel koji ide na IPTV STB.

 

P.S. Nije bitno koja je boja, bitno je da, ako imaš odvojene portove za IPTV, da istu boju koristiš na oba kraja za IPTV.

 

Dodatno, ako imaš utičnicu i imaš slobodan još jedan modul za staviti duplu, onda ti ovakav adaptor niti ne treba, već ga sam možeš napraviti tako da žice umjesto na jednu utičnicu spojiš na dvije prema shemi koja je prikazana na ovom razdjelniku.

 

 

Jedino ograničenje ovakvog spoja jest što je isti ograničen na 100 Mbps mrežu. Ako ti je internet brži od 100 Mbps ili ako trebaš prenositi fileove između katova sa SSD-a na SSD, onda će ti ovakva mreža predstavljati ograničenje.

 

 

 

Nuclear_Phoenix čet 23.7.2020 08:42
ihush kaže...

evo, nakon provjere.. u pravu si. :)

sad imaju i ovakvo rješenje, iptv-stb + extender (za koji ima i IR priključak) .. tj osnovna razlika, antenski ili mrežni-lan priključak. Za većinu starih korisnika je stari coax i stara pravila spajanja (ne mrežna).

.. pa evo i klasičnog, antenski lnb priklučak, za usporedbu.

Eto vidiš :)

 

Rekli su da će sve korisnike kad-tad prebaciti na novi sistem, zato sam i pisao to jer ako netko planira raditi neke kerefeke da ne bi bilo iznenađenja za 2-3 mjeseca... I (navodno) treći STB više ne može - možda sada pa se promijeni jer HT ima opciju na optici za treći STB - ne vidim razlog zašto to A1/Bnet ne bi mogao ako su uvijeti ok tj isti oni kojima su nudili onaj Turbo sa 300mbit bi mogli imati 3 STBa (12mbit x3 = 36mbit samo za HD TV).