PeroooStero pet 17.7.2020 11:44

Na laptopu je tipkovnica odjednom, usred logiranja u win, prestala raditi. Ono što mi je čudno je da power button koji je na tipkovnici radi, ali niti jedna druga tipa na tipkovnici ne radi, pokušao sam reinstalirati drivere od miša i tipkovnice, samo sam uspio dobiti da miš proradi (onaj pad na tipkovnici ili kako se već zove), ali tipkovnica ne. Kad spojim externu tipkovnicu (USB) onda radi.

 

Mislio sam otvoriti laptop pa vidjeti jel tipkovnica ok pričvršćena ali reko da prvo vidim jel ima koji drugi način?

rocker55555 pet 17.7.2020 14:02

Da nisi možda slučajno isključio tipkovnicu putem Fn tipke? Provjeri na F# tipkama imaš li kakvu koja izgleda kao tipkovnica s lokotom ili da je prekrižena. Ako ne pronađeš, napiši ovdje o kojem modelu laptopa se radi.

ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 17.7.2020 19:58
PeroooStero kaže...

Ima tipka sa lokotom ali ništa ne pomaže, niti u kombinaciji s fn

 

Model laptopa je Lenovo ideapad 320

 

To se meni desilo neki dan na Asusu. Windows update je bio uzrok.

 

 

Nije pomoglo nista nego dobri hard reset, drzati power tipku 30ak sekundi i to je to. Nakon toga je proradilo.

Sofg reseteom neces nista napraviti, bas treba hard.

 

Valentin17 pet 17.7.2020 21:38
PeroooStero kaže...

Ovdje prvo treba provjeriti jel problem softwerske ili hardwerske prirode.

Preporučio bih ti da si skineš npr. Linux Ubuntu i pokreneš live verziju (ne treba instalirati-uputa na youtube i google),

ako tipkovnica tamo radi, problem je u tvom OSu, ako ni tamo neće, imaš kvar tipkovnice 99 posto, lako riješivo ako znaš

rastaviti laptop jednim dijelom, ne treba sve otvarati, već manji dio, a ako ne znaš, pravac servis.

hahhaajaads pet 17.7.2020 21:57
PeroooStero kaže...

Jel bi trebao moći ući u BIOS ako je samo softwareski problem, probao sam s delete I f8 pa neće, jel ima koja druga kombinacija?

 Mislim da ti noviji laptopi ulaze u bios sa FN tipkom (ako je imas a vjerovatno imas) + F2/DEL ili sta vec.

PeroooStero pon 20.7.2020 11:01

Riješeno. Tastatura je radila u BIOSu, morao sam resetirati BIOS, izvadio sam malu i veliku bateriju i proradilo je, ako nekog zanima kako, evo uputa: 

 

quick steps 

 

1. remove all the screws on the back and carefully pry the back case off 

 

2. disconnect the small CMOS battery (middle) and the black main battery (top left)

 

3. re-connect both battery's CMOS first 

 

4. power on and press f2 to enter bios 

 

5. set both the DATE and TIME and SAVE SETTINGS

 

6. reboot and your back in action 

ihush pon 20.7.2020 11:42

+ 5b, podesiti sve potrebne postavke sukladno korištenom OSu tj kompatibilnost (boot, uefi-gpt/mbr, ahci-ide, nx-vt itd..). Kraće, vratiti postavke koje su bile prije reseta ako su drugačije od defaultnih na koje se bios resetira. 90% default je ok, ali za svakog korisnika je moguća razlika ovisno o starosti računala tj defaultnih postavki biosa i korištenog softwarea-OSa.