Razni hardverski problemi

ThinkPad E490 ne želi bootat OS

DexyMilestone sri 13.4.2022 19:15

Pozdrav, ima li tko kakvu soluciju ili preporuku servisa za ThinkPad E490, koji ne boota windowse, tj ne boota ništa sa SSDa ili USB stika. Zaglavi nakon biosa i između boota os-a. Laptop uredno radi u biosu, flashan je najnoviji, također u lenovo dijagnostici sve prođe uredno, u MemTestu uredno. Ostane stuck na Windows logu, a Ako ubacim ssd sa predinstaliranim windowsima stoji na "preparing automatic repair".

 

Probao sam sve od uključivanja/isključivanja secure boota, Legacy, UEFI skupa, odvojeno sve moguče kombinacije. U legacy zna izbacit windows logo i loading animaciju, u UEFI samo stoji Windows logo. Napravio Lenovo recovery image ista priča. Vrlo je čudno jer je laptop kao nov i matična izgleda kao nova, a i prolazi dijagnostiku.

 

 

KaeR sri 13.4.2022 21:11

Vidim iz jedne od slika "Boot Mode: Quick" - znam da je long shot, ali probaj to promijeniti - u par slučajeva je znalo pomoći kod problematičnog bootanja (ti laptopi kod kojih se to dogodilo su iz nepoznatog razloga preskakali dio boot sekvence i zaglavljivali).

Bar jedna opcija više za isprobati, ako ništa drugo...

 

 

DexyMilestone sri 13.4.2022 21:27

Hmm F9 mi samo izbaci ovaj regulatory info, ali F11 pokrene repair koji isto zaglavi i ništa se ne događa ali kada sam ištekao stik izbacilo je ovaj plavi Recovery screen, što je napredak nakon 3 dana raznih pokušavanja :), ali da dalje opet samo vrti loading i windows logo. I sa DVDa kada probam čuje se da učitava jedno dvije minute i onda stane pa reboota opet na w logo.

ihush čet 14.4.2022 09:50

-sec.boot... (podesiti, uefi-sve), bootati u kompatibilnom-identičnom modu (cms dozvoljava oboje, zato se treba koristiti bootmeni f8-12..f2? za cms.. + medij može biti u gpt-ili-mbr modu ili supperfloppy u oba.. nakon tog čisti install počevši s diskpart-cleanom..).

-boot s drugog diska nije moguć, sec.boot.. tome i služi, jednako kao i izvaditi postojeći disk i ubosti u drugo računalo.

-postavke biosa se ne 'pogađaju' ili ne sve redom, nego treba sve podesiti, točno, prema potrebi-želji ili osu, samo tad radi, sve različito ne radi + sec.fičeri koji dodatno stvore problem koji bez njih ne postoji. (+pa i enkripcija diska kao dodatno moguć problem).

-pošto je računalo ispravno, tj moramo vjerovati diagnostičkom alatu, tad je jedini odgovor soft+postavke+kompatibilnost, podesiti sve-sukladno, tad mora raditi.

DexyMilestone čet 14.4.2022 14:09
ihush kaže...

-sec.boot... (podesiti, uefi-sve), bootati u kompatibilnom-identičnom modu (cms dozvoljava oboje, zato se treba koristiti bootmeni f8-12..f2? za cms.. + medij može biti u gpt-ili-mbr modu ili supperfloppy u oba.. nakon tog čisti install počevši s diskpart-cleanom..).

-boot s drugog diska nije moguć, sec.boot.. tome i služi, jednako kao i izvaditi postojeći disk i ubosti u drugo računalo.

-postavke biosa se ne 'pogađaju' ili ne sve redom, nego treba sve podesiti, točno, prema potrebi-želji ili osu, samo tad radi, sve različito ne radi + sec.fičeri koji dodatno stvore problem koji bez njih ne postoji. (+pa i enkripcija diska kao dodatno moguć problem).

-pošto je računalo ispravno, tj moramo vjerovati diagnostičkom alatu, tad je jedini odgovor soft+postavke+kompatibilnost, podesiti sve-sukladno, tad mora raditi.

 Sve jasno, tako bi trebalo biti ali jednostavno ne boota. Ostale kombinacije isprobavam jedino zato jer kad je podešeno onako kako treba biti ne radi.

 

Testirano je sa dva različita SSDa, a i bez njih, koji rade u drugom laptopu uredno. Mada je to nebitno jer do odabira SSDa i lokacije instalacije niti ne dođe.

 

MemTest86 koji je bootabilni program npr boota uspješno i test prođe bez greške.

DexyMilestone čet 14.4.2022 16:04
Valentin17 kaže...

Ja bih probao botati Hirens Boot CD, ima novija verzija za skinuti. Osobno mislim da se ovdje radi o nekom težem kvaru ako neće upaliti Linux live. To po meni nema nikakve veze sa SSDom.

 Ista situacija, infinite loading.

DexyMilestone čet 14.4.2022 16:14

100€ ako se netko želi nastaviti igrati (bez SSDa). Laptop je jako dobro očuvan baterija drži odlično, Ima jednu pukotinu kako sam skidao poklopac, ali uživo se primjeti puno manje nego na slici. Ostalo nema ogrebotina i sl.

 

Ako nitko nije zainteresiran mislim da mi je potpuno nova matična s njemačkog ebaya za 233€ najbolja opcija.

Valentin17 čet 14.4.2022 16:29
DexyMilestone kaže...

 Ista situacija, infinite loading.

Da li znaš kako doći do BIOS baterije? Ako znaš, probaj je izvaditi da resetiraš BIOS, možda se je nešto zblesiralo.

Ono što bi ja sljedeće probao je zamjeniti RAM, uzeti sa oglasa RAM koji ide u laptop za test, dalje trebalo bi u BIOSu probati gasiti uređaje koji su spojeni na ploču, npr. WIFI, LAN, zvuk i sve ostalo što možeš ugasiti (disable), možda je neki uređaj spojen na ploču neispravan pa radi probleme. Dalje treba testirati ovako sa nekim"live" CDom.

DexyMilestone čet 14.4.2022 16:39
Valentin17 kaže...
DexyMilestone kaže...

 Ista situacija, infinite loading.

Da li znaš kako doći do BIOS baterije? Ako znaš, probaj je izvaditi da resetiraš BIOS, možda se je nešto zblesiralo.

Ono što bi ja sljedeće probao je zamjeniti RAM, uzeti sa oglasa RAM koji ide u laptop za test, dalje trebalo bi u BIOSu probati gasiti uređaje koji su spojeni na ploču, npr. WIFI, LAN, zvuk i sve ostalo što možeš ugasiti (disable), možda je neki uređaj spojen na ploču neispravan pa radi probleme. Dalje treba testirati ovako sa nekim"live" CDom.

Jesam oboje, odspojio bios bateriju i 20 sec drzao power, a i probao ram jer imam u drugom laptopu isto ddr4 8gb, situacija bude potpuno ista, probao i odspojiti wifi modul sa ploče..

nbdy32 sub 16.4.2022 09:18
DexyMilestone kaže...

Kada formatiram stick dok pravim GPT image u Rufusu kao NTFS dobijem ovo..

 

 

 OK, jel ti onda krene u instalaciju, kod nekih AMD ploča se događa da dolje malo zbrka sliku, makar mislim da je to više zbog grafičkog sučelja u procesoru ...

 

Zaboravi, sad vidio da ti stoji na tom logu ...

 

Nego jesi probao zamijeniti ram pločicu, nebi bilo loše i da imaš L i običan ...

Nuclear_Phoenix sub 16.4.2022 09:42
DexyMilestone kaže...
Samarzija kaže...
Napravi test sa Linux usb-a. Vidi da li boota live Linux.

 Zaglavi kao i kod windowsa.

Probaj safe graphics, mene je nekidan jedan HP sa AMDom pošteno izj*bao, neće stari LTS, neće trenutna beta LTSa sve dok nisam odabrao safe graphics.

 

Ako digne to a neće Windows, onda ga secure boot muči, možda obrisati secure boot ključeve i probati sve ispočetka ali to tek kad (i ako) bootaš Ubuntu.

DexyMilestone sub 16.4.2022 12:12
nbdy32 kaže...
DexyMilestone kaže...

Kada formatiram stick dok pravim GPT image u Rufusu kao NTFS dobijem ovo..

 

 

 OK, jel ti onda krene u instalaciju, kod nekih AMD ploča se događa da dolje malo zbrka sliku, makar mislim da je to više zbog grafičkog sučelja u procesoru ...

 

Zaboravi, sad vidio da ti stoji na tom logu ...

 

Nego jesi probao zamijeniti ram pločicu, nebi bilo loše i da imaš L i običan ...

 Probao sam drugi ram i situacija ista, L nisam isprobavao jer nemam ali mislim da je kvar ipak negdje na ploči. 

 

Oglasio sam ga jučer na njuškalo i prodan je u roku 5min, dotični kupac ima matičnu za njega pa će imati više sreće.