DenisRodman sri 8.7.2020 09:08

Lijep pozdrav.

Imam mali problem sa procesorom. Temperature su mi dosta visoke odnosno skacu. s 37 na 58 u idelu. Kuler je Artic freezer 34 one esports. nista nisam prckal po biosu i voltazi. sve je out of box. 
Da li da updateam Biosa ne znam vise u cemu je problem. Fractal R5 140 napred,140 ventilator otraga. 

Brki1994 sri 8.7.2020 10:15
Valentin17 kaže...

I onda se ovdje po forumu govori kako sa AMD Ryzen procesorima nema problema.

 

Nema savrsenog procesora niti komada tehnike, tj. savršeno ne postoji. Danas ti se sve ionako svodi na koji batch ćeš dobiti.

Ryzen ma koliko god imao svojih mana i nesavršenosti, daleko je bolje rješenje (financijski i funkcionalno) u ovom trenutku nego Intel koji ima mane s kojima se vuče već par godina (sigurnost).

Trebalo je doći do promjene tabora iz plave u crvene kada već u u Lijepoj našoj nije

VooDooZg sri 8.7.2020 11:48

Ja u principu problema nemam sa Ryzenom nego sa pločom - a nemam niti s njom sve dok je pod strujom 

 

a i ovo dal on skace sa 37 na 55 ili u full load-u sa 60 na 66  - to me baš briga iskren, bilo me smetalo ovo da je baš na 80 nakon igranja kojih 3-4-5 sati sad po ljetu i zato sam baš htio staviti taj e34, sad nek svira sa temeperaturama i voltažom koliko god hoće - dizao ga nisam niti sam bilo šta prčkao po voltažama tak da nek roka fino ( nikad mi u valjda prek 20 godina nije rIknuo proc ap valjda onda neće ni sad )

sfc_PsychQ sri 8.7.2020 12:10
Lobinka kaže...
sfc_PsychQ kaže...

Brki daj me prosvijetli kojih to sigurnosnih problema ima sa Intelom?

ogromnih, average useri npr. kao ja i 95% ovdašnjih forumaša, kojima intel procesori služe uglavnom za gaming sa svih strana svijeta prijavljuju masovne probleme zbog toga

 

meni npr na 10700k šteka fliper i solitaire, katastrofa 

 

 Apsolutno nikad nikakav problem nisam iskusio, a i ti si prvi za koga znam da mu se to dešava. I kako si to rješio?

dreadmoore sri 8.7.2020 12:22
Brki1994 kaže...
Valentin17 kaže...

I onda se ovdje po forumu govori kako sa AMD Ryzen procesorima nema problema.

 

Nema savrsenog procesora niti komada tehnike, tj. savršeno ne postoji. Danas ti se sve ionako svodi na koji batch ćeš dobiti.

Ryzen ma koliko god imao svojih mana i nesavršenosti, daleko je bolje rješenje (financijski i funkcionalno) u ovom trenutku nego Intel koji ima mane s kojima se vuče već par godina (sigurnost).

Trebalo je doći do promjene tabora iz plave u crvene kada već u u Lijepoj našoj nije

 Samo mi reci koje sigurnosti jer sve se nesto hvatate za slamku sigurnost, de mi to malo objasni u cemu si ti na amd sigurniji od mene  ili bilo koga tko ima intel.Spectre i meltdown ako na to ciljas daj nam pokazi kako se to radi ja evo jedva cekam da to netko mi demonstrira i da vidim sta se to dogodi i sto cu ja izgubiti. 

Brki1994 sri 8.7.2020 13:09

Što se ljudi odmah napale, Intel i AMD su kao Ustaše i Partizani

Konkretno je problem za High-end korisnike. Tu su ipak novci i velike količine podataka dok se svakom hakeru živo fućka za običnog korisnika. Stariji Intelovi procovi su zbog raznih fixeva i updatea imali i niže performanse, pa je bilo pick your poison - sigurnost ili manjak performansi.

Imao sam Intel i bio sam zadovoljan svime, sada imam AMD i zadovoljan sam. Jedni i drugi su imali propuste (Intelova nemogućnost clockanja na non-K procovima i užasno termalno rješenje barem na starijim procovima) dok AMD je po pitanju drivera uvijek bio standarno aljkav, a da reguliranje voltaže niti ne spominjem.

Ono što se valjda svi možemo složiti je da svi uvijek uzimamo Best-buy i da svaki proizvod uvijek treba kritički analizirati.

 

dreadmoore sri 8.7.2020 13:34

Pa zato sto se hvatas intel je nesiguran to su gluposti na kvadrat, cijena je sasvim nesto drugo za sto se moze reci da je intel podbacio.I naravno sto jedan proizvod izbaciva u zadnje 4 generacije sa vecim klok potencijalom i nista vise.A to rade jer su jos uvjek u top ponudi gejming industrije, gdje je svaki frejm bitan za mene osobno to je bacanje novaca.Bolja mi je opcija uloziti novce u bolju graficku nego procesor jer svakako 1080p brzo odlazi u low profile rezolucije, danas su vise zastupljene 2k i 4k gdje je bitniji graficki procesor nego cpu.

Brki1994 sri 8.7.2020 13:58
dreadmoore kaže...
Pa zato sto se hvatas intel je nesiguran to su gluposti na kvadrat, cijena je sasvim nesto drugo za sto se moze reci da je intel podbacio.I naravno sto jedan proizvod izbaciva u zadnje 4 generacije sa vecim klok potencijalom i nista vise.A to rade jer su jos uvjek u top ponudi gejming industrije, gdje je svaki frejm bitan za mene osobno to je bacanje novaca.Bolja mi je opcija uloziti novce u bolju graficku nego procesor jer svakako 1080p brzo odlazi u low profile rezolucije, danas su vise zastupljene 2k i 4k gdje je bitniji graficki procesor nego cpu.

 

Nije da se lovim da je Intel nesiguran nego sam iznio činjenicu. Za tu takvu nesigurnost ni ti ni ja niti 99% posto korisnika neće niti trepnuti okom. O tehnološkom razvoju se da raspravljati i to je ono što me je odgurnulo od Intela (zasada),a to je kratkoća, tj. support za platformu. 1 do 2 eventualna upgrade-a i tjt. Danas su računala dugotrajnija nego nekoć i s jednom konfom srednjeg ranga možeš izgurati 5 godina bez ikakvih problema (za prosječno korištenje naravno). AMD je uvijek bio platforma koja postane s vremenom dobra, tj. s vremenom se rafinira (nerijetko kada je nova linija već u opticaju) pa su tako i (ne)legenardni FX cpuovi bolje iskorišteni su Windowsu 10 nego na Windowsu 7, ali to je rasprava za već postojeći topic.

Aposlutno se slažem za tvoju konstataciju fps-a i novaca. Ljudima je uvijek u podsvijesti da je jedna kompanija bolje od druge i to će vergalti non-stop iako postoje i druga mišljenja i saznanja. Off-topic, ljudima je smiješno ili me pogledaju onako s jednom obrvom u zraku kada kažem da imam Xiaomi Mi9T pro. Odmah zaključuju da je marka katastrofa, pa zašto nisi uzeo Samsung/Apple/Huawei, a ne shvaćaju da za manje novaca dobijem izvrstan uzređaj s nekim pametnim rješenjima koji iako nije savršen niti je premium telefon, ipak je zanimljiv i vrlo dobar paket koji me služi skoro pa godinu dana bez problčema.

No da se nadovežem na početak prošlog paragrafa, grafička je tu ključna i istina je da 1080p postaje polako low end, dok je 1440p sweetspot u nastajanju (ako već nije). Osobno koristim 1440p i nebih se na 1080p vratio niti da me prisiliš, osim možda na poslu, ali to je slično

DenisRodman sri 8.7.2020 18:45

U task manageru Cpu je na 0 do 1% AMD Balance plan mi je aktivan.
Prvo sam probao sa stock hladnjakom i bilo je očajno. Temp u idelu od 50 do 60,a recimo u Warzonu 95 stupnjeva.
Promjenil kuler. Da,bolje je. Temperature si niže. Skoči s 36-38 na 55 i odma pada. Možda samo malo panika zbog tih skakanja temperatura? Nepotrebna?
Da još eventualno probam sa Cool N quiet?

Valentin17 čet 9.7.2020 20:07
DenisRodman kaže...

Temperature u Warzonu. 

Nije ok ili?

Ma dobro je to, ljudi i djeca se ovdje malo previše zamaraju temperaturama, procesor ima svoju zaštitu i ne možeš ga pregrijati ni da hoćeš,

treba gledati samo na buku ventilatora hladnjaka, ako ti je bučan, mijenjaj hladnjak i gotovo, pusti temperature na miru, ni to čokolada ili sladoled da se bude otopio.

Damir22 čet 9.7.2020 20:54

Bas to....

 

Mislim, ako mu je max 100C (recimo), u cemu je onda razlika radi li na 60 ili 66C na max opterecenju...ili nedajboze 75?

 

 

Dok god vent ne divlja, buka nije nepodnosljiva, pusti nek radi i uzivaj.....

Filox pet 10.7.2020 09:29
dery kaže...
ansha kaže...

Sta? 103°C? Ma da, super je to...

 Ne može to, na 95 je max za taj cpu.

 Možda je u trenutku senzor krivo očitao nešto, jer 103 je tako visoko da se kompjuter trebao ugasit prije nego dođe preko 100. Ne sjećam se da sam vidio procesore koji rade preko 100 stupnjeva ikad. GPU da, na kratke relacije, CPU ne.

 

"The max temp on a Ryzen 3600 is 95C."

DenisRodman pet 10.7.2020 09:49

Budem probal jos sa dva dodatna hladnjaka za kucuste. Ima trenutno 140 front i 140 back. U potkrovlju sam tak da vjerojatno i to ima ulogu. Da je temperatura barem za 7,8 stupnjeva visa nego u prizemlju je.

Ne znam vise....

191x7 pet 10.7.2020 11:26

Na mom kućištu su, naprijed i dolje, 2 140mm P14 Arctic Coolinga i 1 120mm P12. Nazad je jedan 140mm P14. Na LC-CC-120 hladnjaku samo jedan P12.

Na B450 Tomahawk Max krivulje podešene da se ventilatori ne pale dok je procesor ispod 55°C i nakon toga linearan porast do 95°C.

U IDLE komp tih. U CPU loadu procesor ne prelazi 75-76°C i ništa nije glasno.

Da, Ryzen 3600 se grije.

 

R5 3600 + RX 5700XT - u sobi 24°C, nakon dva sata PUBG u sobi 29°C, a soba 4x4. Klima obvezna. Nije tako bilo ni s FX 8300 na 4,4 s R9 380X grafom.

dreadmoore pet 10.7.2020 11:30

Cek to su temperature za stock ili je procesor oc sa stock coolerom.Moja greska pa pokusaj zamijeniti thermal pastu, mozda je nisi dobro nanio ili cooler ne sjeda dobro.Ne moguce da arctic freezer ima tolike temperature ako su u pitanju stock frekvencije.