bozoou uto 27.9.2022 21:17

Pozdravv,

vrisnuo mi nekidan komp, … zadnji “živi” moment je izgledao ovako: https://photos.app.goo.gl/FDj6fdTqR6jo2STj6

 

…na ništa nije reagirao i ugasio sam ga dugim pritiskom na power button.

Nakon toga kod paljenja se komp upali na sekundu…pa se ugasi…pa se nakon toga sam opet upali…pa ugasi za sekundu i tako u krug dok ne ugasim struju.

Uspio se jednom upaliti na tri sekunde i slika je bila i dalje rasuta ... pretpostavljam vrisnula je grafička?

...koja je kod mene integrirana na procesoru. (ako se ne varam)

Ovo je konfa: https://photos.app.goo.gl/3BUy3BgnvD9zpaWF9

 

Inače što se tiče ovog resetiranja nakon paljenja, to mi se prvi puta desilo prije kojih 15ak dana ...nekako sam ga mučno upalio i od tada je uredno palio.

 

E sad, kako oživjeti ovaj komp? :)

Zanima me ako je grafička integrirana na procesor i ako je ona riknula, bili sistem trebao proraditi ako samo uštekam unutra neku grafičku koja radi?

 

Hvala na bilo kakvoj sugestiji.

Izzy uto 27.9.2022 22:43

Dođi nekako (posudi) do grafičke kartice i vidi kako se tada ponaša računalo. U suprotnom, kupi najjeftiniju koju nađeš. A ako ćeš neku malo ozbiljniju, ali da ne potrošiš puno - kupi GTX 1650. RX 6400 i RX 6500 ti nisu dobar izbor zbog sučelja koje koriste, a to je PCI Express 4.0 X8. Performanse će im drastično biti srezane na tvojoj matičnoj ploči. Jedino ako misliš uskoro uzimati novo računalo (s PCI Express 4.0 utorom), pa je prebaciš.

ihush sri 28.9.2022 07:19

-da je zasebna grafička, tad bi takav kvar vjerojatno bio kvar grafičke.

-vrlo mala šansa da je crkao cpu.. daleko veća bilo što ostalog, mbo, ram.. ili samo loš kontakt..

-tad ti druga grafička ne može pomoći, tj računalo ima problem i dok to ne riješiš ne možeš dalje, tj radiš pogrešno, forsiraš.. kao da ti lampica za ulje motora svijetli a ti stiščeš gas 'da proradi'.

-prvo moraš utvrditi uzrok, tek tad ga možeš (možda) eliminirati.. bez tog postoji rizik da bilo što dodatno pregori, npr ako posudiš grafičku za probu..

 

-provjeri kontakte, sve strujne, diskovi, provjeri usb priključke (npr neki svinut-kratki spoj), odspoji sve što nije nužno, izvadi ram i vrati nazad.. možda je to dovoljno. Ako nije, 90% da je crkla mbo, 5% da je cpu (integrirana vga).

crowolf sri 28.9.2022 08:44
bozoou kaže...

Pozdravv,

vrisnuo mi nekidan komp, … zadnji “živi” moment je izgledao ovako: https://photos.app.goo.gl/FDj6fdTqR6jo2STj6

 

…na ništa nije reagirao i ugasio sam ga dugim pritiskom na power button.

Nakon toga kod paljenja se komp upali na sekundu…pa se ugasi…pa se nakon toga sam opet upali…pa ugasi za sekundu i tako u krug dok ne ugasim struju.

Uspio se jednom upaliti na tri sekunde i slika je bila i dalje rasuta ... pretpostavljam vrisnula je grafička?

...koja je kod mene integrirana na procesoru. (ako se ne varam)

Ovo je konfa: https://photos.app.goo.gl/3BUy3BgnvD9zpaWF9

 

Inače što se tiče ovog resetiranja nakon paljenja, to mi se prvi puta desilo prije kojih 15ak dana ...nekako sam ga mučno upalio i od tada je uredno palio.

 

E sad, kako oživjeti ovaj komp? :)

Zanima me ako je grafička integrirana na procesor i ako je ona riknula, bili sistem trebao proraditi ako samo uštekam unutra neku grafičku koja radi?

 

Hvala na bilo kakvoj sugestiji.

 Imao sam sličan slučaj gdje je razlog bila zaglavljena tipka za uključivanje računala što je dovelo do nekontroliranog resetiranja i samim time do kvara matične ploče.

60nine sri 28.9.2022 14:00
crowolf kaže...

 Imao sam sličan slučaj gdje je razlog bila zaglavljena tipka za uključivanje računala što je dovelo do nekontroliranog resetiranja i samim time do kvara matične ploče.

 

 ovo je i meni prvo palo napamet kad sam vidio simptome

nbdy32 sri 28.9.2022 14:37

Izvaditi sve van iz kućišta i na stolu probavati ...

 

Matična,CPU,RAM i napajanje .... pa onda ostalo dodavati ...

 

Tamo gdje je PWRBTN (Power button) možeš i kratko šrafencigerom spojiti da se uključi računalo ...

 

Hmmmmmm, naravno da prvo pogledam slike, pa onda tipkam, ali opet ovo gore stoji ...

 

Izgleda ko da je vrisnuo GPU u CPU-u ... :-) lijepo rečeno ...

 

Nije prvi i5-4xxx kojemu se to događalo, najčešće na laptopima, ali bilo je i procesora u kompu ...

 

Zamijeniti CPU sa nekim koji isto ima grafu u sebi i naravno paziti na socket ... mislim da je tvoj 1150 ...

bozoou sri 28.9.2022 17:58

Mali update ... komp je proradio. xd

 

Inace je krepao za vrijeme dok se dosta nesto procesuiralo, malkoc je bio optereceniji. Hladanjak od procesora je bio nazalost dosta zakrcen prasinom ... pa je vjerovatno doslo do pregrijavanja.

Sad jel akutno ili kronicno....hmm...hmm. Vjerojatno je malo i dotrajao ... a inace i nije bio neki sretni komp, jer je volio redovito izbacivati osigurace u stanu kod prvog paljenja, ali samo nakon sto bi prethodno bio fizicki istekan iz struje. Tako da nikako s njim nisam bio mirne duse i vjerujem da mu je vrijeme za zamjenu.

 

Inace, sto se tice izbacivanja osiguraca ... on je gotovo u 100% slucajeva izbacivao osigurac kod prvog paljenja.

I danas ga probam upaliti bez HDD.ova, sve ostalo je bilo ukopcano ... i komp upali bez izbacivanja osiguraca.

Zatim ustekam HDD (u krivi slot system disk) i komp opet upali

I zatim ustekam HDD u pravi slot i prilikom tog paljenja izbije osigurace. 

 

Nikada mi nije bilo jasno zasto izbija osigurace, pa sam sada slucajno otkrio ovaj detalj da je povezano sa ustekanim HDD.om ... ako ce itko imati slucajno ideju zasto se to desava, rado cu poslusati.

ihush sri 28.9.2022 22:13
bozoou kaže...

Mali update ... komp je proradio. xd

 

Inace je krepao za vrijeme dok se dosta nesto procesuiralo, malkoc je bio optereceniji. Hladanjak od procesora je bio nazalost dosta zakrcen prasinom ... pa je vjerovatno doslo do pregrijavanja.

Sad jel akutno ili kronicno....hmm...hmm. Vjerojatno je malo i dotrajao ... a inace i nije bio neki sretni komp, jer je volio redovito izbacivati osigurace u stanu kod prvog paljenja, ali samo nakon sto bi prethodno bio fizicki istekan iz struje. Tako da nikako s njim nisam bio mirne duse i vjerujem da mu je vrijeme za zamjenu.

 

Inace, sto se tice izbacivanja osiguraca ... on je gotovo u 100% slucajeva izbacivao osigurac kod prvog paljenja.

I danas ga probam upaliti bez HDD.ova, sve ostalo je bilo ukopcano ... i komp upali bez izbacivanja osiguraca.

Zatim ustekam HDD (u krivi slot system disk) i komp opet upali

I zatim ustekam HDD u pravi slot i prilikom tog paljenja izbije osigurace. 

 

Nikada mi nije bilo jasno zasto izbija osigurace, pa sam sada slucajno otkrio ovaj detalj da je povezano sa ustekanim HDD.om ... ako ce itko imati slucajno ideju zasto se to desava, rado cu poslusati.

 -nećeš... 'ne diraj' :) i dalje ti svijetli 'crvena lampica za ulje' ... tako se ne popravlja, tako izazivaš (ne)sreću.

-ne postoji pravi-krivi slot ili što god misliš pod tim, tj to vjerojatno znači da ti je dio mbo-kontroler pregorio (ili da nešto jako pogrešno spajaš.. npr kratki spoj).

Hazzard From da Hood čet 29.9.2022 09:24
bozoou kaže...

Mali update ... komp je proradio. xd

 

Inace je krepao za vrijeme dok se dosta nesto procesuiralo, malkoc je bio optereceniji. Hladanjak od procesora je bio nazalost dosta zakrcen prasinom ... pa je vjerovatno doslo do pregrijavanja.

Sad jel akutno ili kronicno....hmm...hmm. Vjerojatno je malo i dotrajao ... a inace i nije bio neki sretni komp, jer je volio redovito izbacivati osigurace u stanu kod prvog paljenja, ali samo nakon sto bi prethodno bio fizicki istekan iz struje. Tako da nikako s njim nisam bio mirne duse i vjerujem da mu je vrijeme za zamjenu.

 

Inace, sto se tice izbacivanja osiguraca ... on je gotovo u 100% slucajeva izbacivao osigurac kod prvog paljenja.

I danas ga probam upaliti bez HDD.ova, sve ostalo je bilo ukopcano ... i komp upali bez izbacivanja osiguraca.

Zatim ustekam HDD (u krivi slot system disk) i komp opet upali

I zatim ustekam HDD u pravi slot i prilikom tog paljenja izbije osigurace. 

 

Nikada mi nije bilo jasno zasto izbija osigurace, pa sam sada slucajno otkrio ovaj detalj da je povezano sa ustekanim HDD.om ... ako ce itko imati slucajno ideju zasto se to desava, rado cu poslusati.

 Prvo i osnovno bi taj hdd zamjenio(isporbo s drugim na istom portu), bilo je situacija di disk izazove kratki spoj zbog neispravne komponente na sebi..

 

Moje misljenje, istekaj taj hard, i bez ikakvog harda, ampermetrom izmjeri struju koja prilikom startupa potece kroz kabal od napajanja prema utikacu...

Problem koji si opisao, meni ne zvuci ko problem s mbo ili ista slicno(Mbo je DC napojena), vec mi zvuci ko dotrajali kondenzatori u napajanju(dotrajalo napajanje citaj), povuku previse struje da bi se nabili, i osigurac ispadne(b16 iskace na nekih 80ak ampera ako se dorbo sjecam), znaci na tvom mjestu bi napajanje promjenio, jer je i mogucnost dobra da vise 12,5,3.3v rejlovi ne funkcioniraju dobro..

 

To bi takoder objasnilo "rusenje" procesora/gpu kad mu je potrebno vise struje da bi kompenziro s opterecenjem, i takoder iskakanje osiguraca pri prvom paljenju, jer kondenzator drzi struju u sebi, i svako sljedece paljenje u odredenom vremenskom rasponu ne zahtjeva dodatno nabijanje(ili zahtjeva minimalno), pa osigurac ne iskace...

 

Poanta je, testiraj prvo napajanje, pa onda sve ostalo, napajanje u praznom hodu nemoj ni mjerit, jer ce pokazat 12.xx, 3.xx i 5.xx volta, bitno je koje su verte dok je pod "opterecenjem"..

 

 

bozoou uto 4.10.2022 11:27

Hvala vam na ovim zadnjim odgovorima, ali ne mislim se više zezati sa tim kompom. Rekoh, zreo je bio za zamjenu i bez ovog krepavanja....ovo me samo potaklo da po hitnom postupku nabavim novi komp.

Ovo što je oživio sam samo iskoristio da u miru exortam sve podatke koji se moraju exportati kroz pokretanje neke od aplikacija.

 

osigurač ili "fidova" sklopka?

 

Sklopku je izbacivao.

 

-nećeš... 'ne diraj' :) i dalje ti svijetli 'crvena lampica za ulje' ... tako se ne popravlja, tako izazivaš (ne)sreću.

 

Sve jasno, istog sam stava. Neću čak niti popravljati dotrajali motor koji je zabijao ulje u crveno iz meni nepoznatog razloga ...  u nadi za više sreće sa novim kompom. 

 

-ne postoji pravi-krivi slot ili što god misliš pod tim

 

Pravi/krivi slot se referirano na to jesam li pogodio pravi/krivo slot gdje sam ranije imao uštekan system disk.

 

 

ihush uto 4.10.2022 13:07
bozoou kaže...

..

 

Pravi/krivi slot se referirano na to jesam li pogodio pravi/krivo slot gdje sam ranije imao uštekan system disk.

 

 

 -po tom opisu je pregorio-crkao taj port-priključak.. kad nešto takvo crkne, ostatak može raditi normalno ali može biti problema-smetnji i pogoršavanje. Dobra odluka spremanja podataka i nabave novog.