shmekermeister pet 7.5.2021 23:56

Pozdrav ljudi!

Otprije 3 tjedna počeo mi se javljati problem sam od sebe: računalo mi je počelo prikazivati crni ekran bez ičega (nakon čega bi morao raditi hard reset) ili bi se sam resetirao. Even viewer je pun grešaka od nvidie (Event 13, nvlddmkm).

Od igara igram Witcher 3 i Apex Legends, obje u 4k rezoluciji (nisu piratske igre, kao ni Windowsi). Probao sam Apex igrati na najnižim postavkama, ali i u tom slučaju se javljao isti problem.
Ono što sam primijetio u početku je da se problem javljao kada bi u Apexu izašao iz igre u lobby, ili kada bi u Witcheru odabrao tipku za prikaz karte ili inventory-a. Kao da ga je problem bio kada bi iz većeg opeterećenja se išlo na manje. No, sada zna se problem dogoditi usred igre.

Moj setup (star manje od godinu dana, sve nove komponente):
Proc: AMD Ryzen 7 3700X
GPU: Nvidia 2080 ti Aorus
Matična: Asus PRIME X570-P
RAM: Crucial Ballistix Black 16 GB DDR4 3600Mhz
PSU: Riotoro Enigma 850W

Ne znam što nisam probao sa strane softvera:

-Downgrade i upgrade drivera od grafičke (sa DDU, clean install)
-Update BIOS-a
-Reinstalacija Windowsa

Osim toga, probao sam još promijeniti šteker, za slučaj da nije do struje, pa sam proveo produžni kabel preko pola stana. Isto tako, počupao sam svu periferiju osim miša i tipkovnice - bez promjene.

Pokušao sam stress testove Furmark i OCCT, no sve dobro prođe. Baš nikakva greška se nije javila.

Bio sam na servisu 2 puta (sve je pod garancijom). Prvi put su uspjeli samo jednom reproducirati problem, te su ažurirali driver i firmware od grafičke na zadnju verziju. Istu večer sam ponovno doživio problem.
Drugi put nisu uspjeli reproducirati problem, ali su svejedno ažurirali chipset i stavili stariju verziju drivera od grafičke (koja kao rješava ovaj problem). Ponovno bez pomaka nabolje.

Imate li možda kakav savjet što da probam? Nemam drugo računalo, tako da ne mogu mijenjati komponente.

Alfredo nr.2 sub 8.5.2021 07:07

Nisi napisao sistemske temp, koja je temp grafičke, proca, matične? Također sa mem testom provjeri da li sve u redu s memorijeom.

Jesu li u servisu probali staviti drugo napajanje ili memoriju da vide je li u njima problem?

boxer sub 8.5.2021 11:01

Ocito da driveri prave probleme cim imas errore nvlddmkm. S obzirom da si svasta probao pa i nosio u servis, predlazem da ponovo pokusas reproducirati problem sa prikazom mape u Witcheru i lobby u Apexu, ako se pojavi reset onda upucuje na moguci problem upravljanja varijabilnog napona i takta gpu ovisno o opterecenju kartice. Ne treba iskljuciti niti temperature pa pogledaj koji je max. Da imam tvoj problem a isprobao sve sto si vec isprobao ja bih napravio clean install windowsa i instalirao drivere koji datiraju prije 3xxx serije nvidia gpu cisto da se otkloni softverska mogucnost problema.

shmekermeister sub 8.5.2021 22:30

Ispričavam se na kasnom odgovoru, tek navečer mogu sjesti za komp bez da klinci gledaju u ekran.

 

Danas sam igrao Apex, te nakon cca sat vremena u igri sam dobio sljedeće temperature (ovo sam ulovio OCCT monitoringom):

CPU: oko 70
Matična: 41
GPU: do 80

 

Gospodin sa servisa je isto komentirao kako su temeprature dobre kada su na servisu pokušali uloviti greške. U servisu (koliko znam, nisu ništa spominjali po tom pitanju) nisu ni otvarali kučište.

 

Što se tiče ponovno reinstalacije Windowsa i instalacijom starih drivera - da, mogu to probati, no nekako ne vjerujem da će išta promijeniti. Mislim da je problem nešto drugo jer se stvar počela događati iznenada (prije cca 3 tjedna), bez da sam išta update-ao ili mijenjao u postavkama. Jedino Windowse držim up-to-date. Driver od grafičke mi je bio iz siječnja ove godine. Ništa nije overcloak-ano.

 

Dodatno, u Event Viewer-u puno grešaka sličnog tipa:
https://postimg.cc/2VX1N84R

U tijelu poruke se izmjenjuju sljedeći tesktovi:
\Device\Video3
Graphics SM Warp Exception on (GPC 4, TPC 1, SM 0): Illegal Instruction Encoding

\Device\Video3
Graphics Exception: ESR 0x5247b0=0x60009 0x5247b4=0x4 0x5247a8=0x7c12b72 0x5247ac=0x174

\Device\Video3
Graphics SM Global Exception on (GPC 4, TPC 0, SM 1): Multiple Warp Errors

Izbrojao sam ih 131 u istoj sekundi.

Srce Isusovo ned 9.5.2021 08:41
shmekermeister kaže...

To sam napravio već jednom, nije pomoglo. I nakon toga se sustav rušio

 Imaš instaliran msi afterburner? Ako da koliki ti je temp limit tamo? Ako se ne varam po defaultu je na 80 tako da je možda i moguće da, kad ti grafa udari u 80c crasha drajvere. Meni se je slično dešavalo u CP2077, ta igra žeže grafe, pa sam povisio temp limit i od tad je sve OK.

shmekermeister ned 9.5.2021 19:46
Srce Isusovo kaže...
shmekermeister kaže...

To sam napravio već jednom, nije pomoglo. I nakon toga se sustav rušio

 Imaš instaliran msi afterburner? Ako da koliki ti je temp limit tamo? Ako se ne varam po defaultu je na 80 tako da je možda i moguće da, kad ti grafa udari u 80c crasha drajvere. Meni se je slično dešavalo u CP2077, ta igra žeže grafe, pa sam povisio temp limit i od tad je sve OK.

 Nemam instaliran.

GPU-Z kaže da je maximum 84 stupnjeva maximum. Ali nekak mislim da to ne igra ulogu jer mi se restartao komp kada bih igrao Apex na 1920x1080 sa svim postavkama na low.

Probat ću danas uloviti logove dok igram, a pogotovo kada se dogodi reset.

MGloc ned 9.5.2021 19:56

84C je po meni dosta visoko za PC to svakako treba pogledat , 84C na GPU bi bilo normalno jedino da radi maximalno 24/7 a ako radi 24/7 znaci da radi nesto korisno i donosi zaradu pa ce se isplatit cak i ako rikne.Druga mogucnost gdje bi bilo normalno je u gaming laptopu.

Rastavi grafu stavi novu pastu , napravi undervolt ako je potrebno , postavi pravilno ventilatore po kucistu i temperature bi morale biti manje.Da li je to uzrok gasenju vjerovatno nije.

shmekermeister ned 9.5.2021 20:14
MGloc kaže...

84C je po meni dosta visoko za PC to svakako treba pogledat , 84C na GPU bi bilo normalno jedino da radi maximalno 24/7 a ako radi 24/7 znaci da radi nesto korisno i donosi zaradu pa ce se isplatit cak i ako rikne.Druga mogucnost gdje bi bilo normalno je u gaming laptopu.

Rastavi grafu stavi novu pastu , napravi undervolt ako je potrebno , postavi pravilno ventilatore po kucistu i temperature bi morale biti manje.Da li je to uzrok gasenju vjerovatno nije.

 Ne ne, krivo si me skužio

84 stupnjeva je max do kojeg ide, nakon čega se grafička gasi. Koliko sam vidio u raznim alatima (GPU-Z, OCCT, Task manager...), naviše što sam ulovio je bilo 81 stupanj. I to nevezano koliko dugo igram. Temperatura postepeno raste u igri, ali nisam primijetio da ide preko 81 stupanj, a nekad je i niža od toga.

MasterOdisasteR ned 9.5.2021 21:26
shmekermeister kaže...

Pozdrav ljudi!

Otprije 3 tjedna počeo mi se javljati problem sam od sebe: računalo mi je počelo prikazivati crni ekran bez ičega (nakon čega bi morao raditi hard reset) ili bi se sam resetirao. Even viewer je pun grešaka od nvidie (Event 13, nvlddmkm).

Od igara igram Witcher 3 i Apex Legends, obje u 4k rezoluciji (nisu piratske igre, kao ni Windowsi). Probao sam Apex igrati na najnižim postavkama, ali i u tom slučaju se javljao isti problem.
Ono što sam primijetio u početku je da se problem javljao kada bi u Apexu izašao iz igre u lobby, ili kada bi u Witcheru odabrao tipku za prikaz karte ili inventory-a. Kao da ga je problem bio kada bi iz većeg opeterećenja se išlo na manje. No, sada zna se problem dogoditi usred igre.

Moj setup (star manje od godinu dana, sve nove komponente):
Proc: AMD Ryzen 7 3700X
GPU: Nvidia 2080 ti Aorus
Matična: Asus PRIME X570-P
RAM: Crucial Ballistix Black 16 GB DDR4 3600Mhz
PSU: Riotoro Enigma 850W

Ne znam što nisam probao sa strane softvera:

-Downgrade i upgrade drivera od grafičke (sa DDU, clean install)
-Update BIOS-a
-Reinstalacija Windowsa

Osim toga, probao sam još promijeniti šteker, za slučaj da nije do struje, pa sam proveo produžni kabel preko pola stana. Isto tako, počupao sam svu periferiju osim miša i tipkovnice - bez promjene.

Pokušao sam stress testove Furmark i OCCT, no sve dobro prođe. Baš nikakva greška se nije javila.

Bio sam na servisu 2 puta (sve je pod garancijom). Prvi put su uspjeli samo jednom reproducirati problem, te su ažurirali driver i firmware od grafičke na zadnju verziju. Istu večer sam ponovno doživio problem.
Drugi put nisu uspjeli reproducirati problem, ali su svejedno ažurirali chipset i stavili stariju verziju drivera od grafičke (koja kao rješava ovaj problem). Ponovno bez pomaka nabolje.

Imate li možda kakav savjet što da probam? Nemam drugo računalo, tako da ne mogu mijenjati komponente.

Imaš opciju u BIOS-u koja se zove Erp. Enable-aj je i onda probaj. Znam da zvuči glupo ali probaj.

hummer0 ned 9.5.2021 21:57

Tako se i meni počeo pojavljivati blue screen i nije bilo nekog pravilnog vremenskog razmaka.

Istestirao sam memoriju i jedan keks je javljao grešku bez njega je normalno radilo.

Bio je pod garancijom pa sam dobio drugi.

shmekermeister ned 9.5.2021 22:28
miki_the_pirat kaže...

Jesi probao reproducirati problem sa otvorenim kućištem?

 Bogme, puno bolje radi s otvorenim kučištem. Čini se da je stvarno problem u temperaturi... Probat ću još ovako vrtiti par dana. Hvala za tip!

 

Što se RAM-a tiče, vrtio sam Windows Memory Diagnostics, OCCT stress test za RAM i MemTest86. Bez ijedne greške.

Texpi pon 10.5.2021 10:19

Onda ili neko bolje kućište kupiti ili ubaciti malo ventića za bolji protok. I svakako MSI afterburner snimi pa malo podesi krivulju za ventiće, očito grafa dođe do neke temperature pa smrzne.

shmekermeister pet 28.5.2021 22:08

Update nakon nekog vremena:

Ipak, i s otvorenim kučištem se računalo ruši.

 

Zanimljivo je da sam maknuo wireless adapter (savjetovao me čovjek sa servisa jer oni tamo testiraju s kabelom, a nisu mogli reproducirati problem), te sam stavio VGA holder (da drži prednji dio grafičke kartice). Nakon toga, 2 tjedna je radilo bez ijedne greške, da bi se prije 2 dana ponovno počeo događati isti problem. Prebacio sam grafičku na drugi PCI slot, ali i dalje isto.

 

Maloprije sam uspio uloviti logove programa Open Hardware Monitor, i to od početka igranja sve do restarta računala.

E sad, ja sam tutlek i meni se čini sve ok, pa bih vas zamolio da bacite oko, čisto da vidite postoji li neki vidljivi problem naponima ili temperaturama. Link na logove: https://we.tl/t-1o7Iq0OJw6.

Spacecraft pet 28.5.2021 22:15

Salji na servis i nek ti zamjene djelove i nek te ne zajebavaju. Problem je lako moguce gpu ali znas koji im je to trosak zamjeniti i zato te zajebavaju. Reproducirali su gresku i kazu sa su driveri problem. Malo morgen. Jesi ti kupio komp za igranje ili da bi mu mjerio temperature i diagnosticirao? I to umjesto njih.Nisi placen da se igras doktora.

shmekermeister pet 28.5.2021 22:30
Spacecraft kaže...
Salji na servis i nek ti zamjene djelove i nek te ne zajebavaju. Problem je lako moguce gpu ali znas koji im je to trosak zamjeniti i zato te zajebavaju. Reproducirali su gresku i kazu sa su driveri problem. Malo morgen. Jesi ti kupio komp za igranje ili da bi mu mjerio temperature i diagnosticirao? I to umjesto njih.Nisi placen da se igras doktora.

Slažem se s tobom, samo što se ovo toliko odužilo (već mjesec dana), pa pokušavam na sve načine naći što je problem da im mogu pokazati nekako.

 

Sam odlazak na servis (i natrag po komp) bi htio svesti na minimum jer sam u Samoboru, a servis je u Zagrebu (nije daleko, ali mi ode preko sat vremena do tamo i natrag, nekad i više od toga). Plus što sam to cijelo vrijeme bez računala. Mislim, da me ne bi netko krivo shvatio, nemam ništa protiv toga da idem tamo i ostavim mašinu, no obzirom da sam već 2 puta tako bio uzalud pokušavam sam skužiti do čega je.

 

Što se grafičke tiče, čovjek u servisu mi je rekao da njima prolazi stress test, te da oni mogu poslati grafičke na ovlašteni servis gdje će to isto testirati. To navodno traje cca mjesec dana, pa onda kao da to nema smisla dok oni ne mogu reproducirati problem. Što je tu istina - ne znam.