Razni hardverski problemi

Problem s računalom nakon udara groma

fvidma1 sub 2.1.2021 12:34

Nažalost nova godina je loše krenula, prvi dani i odmah problemi. Dakle nakon udara groma ne mogu više upaliti komp. Ne reagira uopće kad pritisnem tipku za paljenje. Tipkovnica svijetli dok je spojena u njega. Šta uobičajno ode kod ovakvih situacija i dal je išta upotrebljivo još iz njega?

renato1977 sub 2.1.2021 12:43

Žao mi je stari,ne volim kad se takve stvari dogode ljudima..

Kreni na eliminaciju,prvo ak imaš neko drugo napajanje-tek tolko da vidiš jel je ono reklo zbogom!

Ne moraš sve raskapat,samo glavne žice spoji na matičnu pa probaj

Može bit da je samo napajanje dobilo a može bit da je i ostatak dobio(matična i ostalo)

Nadamo se samo napajanje

Valentin17 sub 2.1.2021 13:03
fvidma1 kaže...
Ne razumijem se previše, iskreno ne znam ni konfiguraciju jer sam taj dobio od prijatelja, imam i svoj stari komp pa cu probat s njegovim napajanjem ako se snađem.

Nosi to nekome tko se razumije, možda se nešto još spasiti da.

Spojiti drugo napajanje možeš, ali ne bilo kakvo napajanje jer npr. MS od 100 kn ne može napajati baš svako računalo.

fvidma1 ned 3.1.2021 16:13

Evo mali update, probao sam s napajanjem iz starijeg kompa no nema nikakvih promjena. Mozda je problem u snazi noviji komp koji je stradao je bio s napajanjem od 550W a ovaj stariji je samo na 350W.
Probao sam i ventilatore iz ostecenog i oni rade kad ih spojim n maticnu na starom. Zamijenio sam i ddrove te ih ovaj stari cita isto.

Valentin17 ned 3.1.2021 16:46
fvidma1 kaže...

Treba prvo probati sa odgovarajućim napajanjem, nakon toga i sa odgovarajućom matičnom pločom.

Za testiranje treba koristiti minimum komponenti (napajanje, matična ploča, procesor i jedan modul RAM memorije).

Valentin17 ned 3.1.2021 17:27
fvidma1 kaže...
Hvala, uzet cu sutra odgovarajuće napajanje i probati, pa tako dio po dio. Trenutno testiram graficku i ona takoder radi u starom kompu.

Malo po malo treba isprobavati, možeš probati napajanje npr. iz novijega računala prebaciti u starije računalo.

https://www.youtube.com/watch?v=Tr70VyoACPg

Možeš pogledati i video sa linka, čak i ako nemaš multimer, možeš vidjeti da li se vrti ventilator napajanja nakon što ovako kratko spojiš dva odgovarajuća pina 24 pin kabela.

miki_the_pirat ned 3.1.2021 17:39
fvidma1 kaže...
Da i meni se cini ja je maticna, jer sve ostalo radi kada spojim na svoju maticnu, grafička, procesor. Također mislim i da je hard otisao jer mi nije diglo sustav kad sam njega spojio.

 koja je ploča... vidim samo da je asrock?

fvidma1 ned 3.1.2021 18:18

Napravio sam testove i sve je uredu i sa diskom. Sutra cu uzet novu maticnu i probat sve spojit. Drago mi je da sam probao sam nesto sam malo i naucio. Hvala svima na savjetima i javim sutra kako je proslo.

Valentin17 ned 3.1.2021 18:26
miki_the_pirat kaže...

Šteta da nije s1150 - imam viška (zato sam i pitao)

Malo gledam ponudu 1155 ploča po Njuškalu, ne vidim ništa pametno.

Po meni jeftinije bi prošao da si uzme neki i3 1150 procesor za nekih 100-150 kn sa Njuškala i ti mu pokloniš ploču ako želiš.

 

https://www.njuskalo.hr/procesori/intel-core-i3-4160-4x-3.6ghz-3mb-l3-cache-socket-1150-procesor-oglas-20846171

 

Ili se probati dogovarati sa kolegom koji ima sjajnu Z77 1155 ploču.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/prodaja-komponente/prodaja-i5-3570k--z77a-g43--8gb-ram/279901.aspx

 

ps. za kolegu čiji link na Njuškalo sam stavio ja garantiram, ako treba mogu od njega preuzeti procesor te ga poslati preko Tiska gdje treba, kupac plati troškove slanja i cijenu procesora,

čovjek prodaje dosta toga i otvoren je za sve pregovore i zamjene, vrijedi pogledati i ostale oglase.