Bero_ng95 sub 25.5.2019 10:28

Jucer sam instalirao windowse na svoj ssd nw m.2. 

Sve je funkcioniralo međutim kad sam htio  ugasiti racunalo nije islo pa sam silom zgasio preko tipke za napajanje 

Zatim sam ga upalio i bilo je kao da nema sustava. 

Molim za pomoć 

HCgamingCRO sub 25.5.2019 11:52
Bero_ng95 kaže...

Jucer sam instalirao windowse na svoj ssd nw m.2. 

Sve je funkcioniralo međutim kad sam htio  ugasiti racunalo nije islo pa sam silom zgasio preko tipke za napajanje 

Zatim sam ga upalio i bilo je kao da nema sustava. 

Molim za pomoć 

 pa naredi da ti 1st boot bude taj m.2 nvme...tako je i meni bilo kad sam sustav stavil na njeg..u biosu to sredis

MasterOfDisaster sub 25.5.2019 14:43

Nevezano za problem od kolege, hoću upozoriti druge kolega da prije nego što si uzmu m2 ssd disk dobro pročitaju sve moguće forume i manual vezan uz vašu ploču, jer meni je instaliranjem m2 ssd diska, onemogućeno korištenje sate 5 i 6 što mi je katastrofa jer mi je i 6 sata bilo premalo, da bi na kraju sa m2 ssd diskom još više popušio. M2 disk je brži od klasičnih ssd diskova, ali zato uzima sata slotove, kod mene čak 2 slota. Katastrofa.

Valentin17 sub 25.5.2019 14:55
MasterOfDisaster kaže...

 onemogućeno korištenje sate 5 i 6 što mi je katastrofa jer mi je i 6 sata bilo premalo, da bi na kraju sa m2 ssd diskom još više popušio.

Svakako na ovo treba paziti, ovo je limitacija samoga chipseta, odnosno manjak stazica. Uzmi si Asrock X399 Taichi i AMD TR 1920X,

moći ćeš koristiti više od jednoga M2 SSDa u punoj brzini i imati 8 SATA utora koji neće biti limitirani kao na dječjem čipsetu.

Isto tako treba pripaziti ako se ima više M2 utora na ploči da korištenje na 1151, AM4 itd. itd., ne mora biti da korištenje svakoga utora

limitira SATA utore, znači prouči upute, možda možeš prebaciti SSD u drugi M2 utor i imati funkcionalne sve SATA utore.

Isto tako nešto jako bitno, SATA utori se gase ako koristiš M2 SATA SSD, ako uzmeš M2 NVME model SSDa kao Samsung 970 Evo ili WD Black,

toga problema nema.

ps. zašto već dugo nisam ništa pročitao o stazicama.

MasterOfDisaster sub 25.5.2019 15:02
Valentin17 kaže...
MasterOfDisaster kaže...

 onemogućeno korištenje sate 5 i 6 što mi je katastrofa jer mi je i 6 sata bilo premalo, da bi na kraju sa m2 ssd diskom još više popušio.

Svakako na ovo treba paziti, ovo je limitacija samoga chipseta, odnosno manjak stazica. Uzmi si Asrock X399 Taichi i AMD TR 1920X,

moći ćeš koristiti više od jednoga M2 SSDa u punoj brzini i imati 8 SATA utora koji neće biti limitirani kao na dječjem čipsetu.

Isto tako treba pripaziti ako se ima više M2 utora na ploči da korištenje na 1151, AM4 itd. itd., ne mora biti da korištenje svakoga utora

limitira SATA utore, znači prouči upute, možda možeš prebaciti SSD u drugi M2 utor i imati funkcionalne sve SATA utore.

ps. zašto već dugo nisam ništa pročitao o stazicama.

Ma sve 5, ti govoriš o ploči koja košta minimalno 2.300 kn i procu koji košta minimalno 3.300 kn, pa za te pare mora da ti i kavu kuha, a ne da rade svi sata portovi. Moja ploča ima samo jedan m2 slot tako da nema drugih opcija, mislio sam jer je NVMe ssd da mi neće uzimat sata portove kad ono, mauna.

HCgamingCRO sub 25.5.2019 15:06

vecinom sata portovi se iskljuce kada ugradis 2 m.2.. ako imas samo jeedan slot on je 99% posto preko procesora auvik drugi ine na chipset zato ako uklkjucis 2. onda ti odu vecinom 2 sata porta i manja brzina jel je vecinom pcie gen2x4 onda ali to je neprimjetno kada ce ti svejedno citati i pisati preko gigabajta.. tako jer sa msi plocama ostale neznam..

MasterOfDisaster sub 25.5.2019 15:14
HCgamingCRO kaže...

vecinom sata portovi se iskljuce kada ugradis 2 m.2.. ako imas samo jeedan slot on je 99% posto preko procesora auvik drugi ine na chipset zato ako uklkjucis 2. onda ti odu vecinom 2 sata porta i manja brzina jel je vecinom pcie gen2x4 onda ali to je neprimjetno kada ce ti svejedno citati i pisati preko gigabajta.. tako jer sa msi plocama ostale neznam..

Evo u prilogu ti dajem screen iz manuala moje ploče, uglavnom imam jedan m2 port i uzima ni sata slotove 5 i 6, a ja budala nisam čitao dok ga nisam piknuo u komp i vidio da mi 2 diska ne rade. Za upucat se.

HCgamingCRO sub 25.5.2019 15:19
MasterOfDisaster kaže...
HCgamingCRO kaže...

vecinom sata portovi se iskljuce kada ugradis 2 m.2.. ako imas samo jeedan slot on je 99% posto preko procesora auvik drugi ine na chipset zato ako uklkjucis 2. onda ti odu vecinom 2 sata porta i manja brzina jel je vecinom pcie gen2x4 onda ali to je neprimjetno kada ce ti svejedno citati i pisati preko gigabajta.. tako jer sa msi plocama ostale neznam..

Evo u prilogu ti dajem screen iz manuala moje ploče, uglavnom imam jedan m2 port i uzima ni sata slotove 5 i 6, a ja budala nisam čitao dok ga nisam piknuo u komp i vidio da mi 2 diska ne rade. Za upucat se.

 a jbga onda uskracen si totalno sa pohranom onda ili ces morati na vise GB ici bas steta :/

ali ja imam 2 m.2 u sustavu i iskreno ako neprebhacujemo svakodnevno stotine gb podatak nije to nes primjetno oku brze nego sata ssd

MasterOfDisaster sub 25.5.2019 15:36
HCgamingCRO kaže...
MasterOfDisaster kaže...
HCgamingCRO kaže...

vecinom sata portovi se iskljuce kada ugradis 2 m.2.. ako imas samo jeedan slot on je 99% posto preko procesora auvik drugi ine na chipset zato ako uklkjucis 2. onda ti odu vecinom 2 sata porta i manja brzina jel je vecinom pcie gen2x4 onda ali to je neprimjetno kada ce ti svejedno citati i pisati preko gigabajta.. tako jer sa msi plocama ostale neznam..

Evo u prilogu ti dajem screen iz manuala moje ploče, uglavnom imam jedan m2 port i uzima ni sata slotove 5 i 6, a ja budala nisam čitao dok ga nisam piknuo u komp i vidio da mi 2 diska ne rade. Za upucat se.

 a jbga onda uskracen si totalno sa pohranom onda ili ces morati na vise GB ici bas steta :/

ali ja imam 2 m.2 u sustavu i iskreno ako neprebhacujemo svakodnevno stotine gb podatak nije to nes primjetno oku brze nego sata ssd

Pa zapravo je glupo uzet m2 ssd i popušit 2 sata slota, nego u ta 2 slota dati 2 ssd-a ili dva obična HDD-a ili kombinaciju, nebitno. Je da je m2 SSD brži od običnih sata SSD diskova, ali to je nebito kod običnog korisnika, koji tu brzinu ne koristi za posao. Eto, učiš dok si živ.

Louis Pluto sub 25.5.2019 15:48
MasterOfDisaster kaže...

Pa zapravo je glupo uzet m2 ssd i popušit 2 sata slota, nego u ta 2 slota dati 2 ssd-a ili dva obična HDD-a ili kombinaciju, nebitno. Je da je m2 SSD brži od običnih sata SSD diskova, ali to je nebito kod običnog korisnika, koji tu brzinu ne koristi za posao. Eto, učiš dok si živ.

 pa što skupljaš na tolikim diskovima?

hrčkov sindrom?

ansha sub 25.5.2019 15:59
HCgamingCRO kaže...

Tako je..normalnom korisniku gejmeru je dostatan Kombo od par SSD-ova i hdd-a

Ma kakvi crni HDD-ovi, svak tko je iti malo u ovome kao hobiju se od davno trebao rijesit tih bucnih drndalica. Pogotovo sad kad se nabavi 500GB za ispod 500kn...

HCgamingCRO sub 25.5.2019 16:12
ansha kaže...
HCgamingCRO kaže...

Tako je..normalnom korisniku gejmeru je dostatan Kombo od par SSD-ova i hdd-a

Ma kakvi crni HDD-ovi, svak tko je iti malo u ovome kao hobiju se od davno trebao rijesit tih bucnih drndalica. Pogotovo sad kad se nabavi 500GB za ispod 500kn...

 slazem se isto kao i sa dvd przilicama treba to u proslost polako ali osobno imam 2 seagate barracuda u raid 0 i necujem ih doslovno uopce za razliku od wd-a ili toshibe(barem moje uocavanje je tako)

a nvme sam po sebi je cesto overkill ako nisi neki video editor pa si trebas brebacivati velike fajlove non-stop

stovise,cak koliko sam citao ove nove konzole ce isto dolaziti sa ssd-om vec tako da...imas pravo polako treba to poslati u proslost

jos ako se prebace na novu malo tehnologiju..

ionako vecina data centri su jos na HDD-u tako da je jos uvik na visokoj razini potraznje naspam ssd-ova

Bero_ng95 sub 25.5.2019 17:06

Nw ssd je uredno instaliran i sustavna njemu međutim sustav je bio i na hardu nakon sto sam sve podesio na ssd u formatirao sam hard. A prije toga am imao opciju da koristim dva sustava tocnije 2 win 10. Nakon formatiranja harda probao sam komp iskljuciti i on se momentalno palio tocnije nisam ga mogao iskljuciti. Radi se o ploči s jednim m.2 ulazom msi z370 a pro a nmw ssd je kingston a1000 240gb.

Kako nisam mogao ugasiti ugasio sam na napajanju. Kad sam isao ponovno upaliti racunalo pisalo je da nema sustava. 

Kada idem boot opcije staviti samo ima uefi vaki naki ali nema imenom naznacen ni nmw ssd niti ssd niti hdd. Dok na slikama mozete zamjetiti da su uređaji ucitani. Slike su medju prvim komentarima

HCgamingCRO sub 25.5.2019 17:14
Bero_ng95 kaže...

Nw ssd je uredno instaliran i sustavna njemu međutim sustav je bio i na hardu nakon sto sam sve podesio na ssd u formatirao sam hard. A prije toga am imao opciju da koristim dva sustava tocnije 2 win 10. Nakon formatiranja harda probao sam komp iskljuciti i on se momentalno palio tocnije nisam ga mogao iskljuciti. Radi se o ploči s jednim m.2 ulazom msi z370 a pro a nmw ssd je kingston a1000 240gb.

Kako nisam mogao ugasiti ugasio sam na napajanju. Kad sam isao ponovno upaliti racunalo pisalo je da nema sustava. 

Kada idem boot opcije staviti samo ima uefi vaki naki ali nema imenom naznacen ni nmw ssd niti ssd niti hdd. Dok na slikama mozete zamjetiti da su uređaji ucitani. Slike su medju prvim komentarima

 A sta ti ubiosu stoji pod 1st boot device..trebalo bi pisati imena diskova

Louis Pluto sub 25.5.2019 18:10
HCgamingCRO kaže...

vecinom sata portovi se iskljuce kada ugradis 2 m.2.. ako imas samo jeedan slot on je 99% posto preko procesora auvik drugi ine na chipset zato ako uklkjucis 2. onda ti odu vecinom 2 sata porta i manja brzina jel je vecinom pcie gen2x4 onda ali to je neprimjetno kada ce ti svejedno citati i pisati preko gigabajta.. tako jer sa msi plocama ostale neznam..

 naša (vidim imaš B450 gaming pro carbon ac kao i ja) ploča isključuje drugi do peti PCI slot ukoliko je zauzet drugi (donji) M.2 slot te peti i šesti SATA port ukoliko je zauzet prvi (gornji) M.2 slot

 

pošto imam 5 sata uređaja (hrčkov sindrom) okupirao sam donji M.2 slot...

HCgamingCRO sub 25.5.2019 18:31
Louis Pluto kaže...
HCgamingCRO kaže...

vecinom sata portovi se iskljuce kada ugradis 2 m.2.. ako imas samo jeedan slot on je 99% posto preko procesora auvik drugi ine na chipset zato ako uklkjucis 2. onda ti odu vecinom 2 sata porta i manja brzina jel je vecinom pcie gen2x4 onda ali to je neprimjetno kada ce ti svejedno citati i pisati preko gigabajta.. tako jer sa msi plocama ostale neznam..

 naša (vidim imaš B450 gaming pro carbon ac kao i ja) ploča isključuje drugi do peti PCI slot ukoliko je zauzet drugi (donji) M.2 slot te peti i šesti SATA port ukoliko je zauzet prvi (gornji) M.2 slot

 

pošto imam 5 sata uređaja (hrčkov sindrom) okupirao sam donji M.2 slot...

 Ovo nisam znao jel Kad sam imao b350 gaming pro ima jedan i nije iskljucivala sata portove jel ide prvi preko Procesor...a vamo da..cudno

Bero_ng95 pon 27.5.2019 11:17

Hvala ti puno  pronasao sam medjutim kada uključim m. 2 optane genie onda mi je ne pronalazi također boot opcija nista ne pronalazi

Kad restiram komp ulazi mi odmah sam u bios a ako stisnem f11 prikazuje mi ovo sa slike

Zanima me jel to normalno i zašto se to događa?

Bez  te opcije radi samo sto mi ne prepoznaje os njega cu morati na novo raditi

HCgamingCRO pon 27.5.2019 11:27
Bero_ng95 kaže...

Hvala ti puno  pronasao sam medjutim kada uključim m. 2 optane genie onda mi je ne pronalazi također boot opcija nista ne pronalazi

Kad restiram komp ulazi mi odmah sam u bios a ako stisnem f11 prikazuje mi ovo sa slike

Zanima me jel to normalno i zašto se to događa?

Bez  te opcije radi samo sto mi ne prepoznaje os njega cu morati na novo raditi

 pa jel ti imas uoce intelov m.2 optane...to je da ti ubrza rad hdd-a koliko znam i bolje to drzi iskljucenim