Razni hardverski problemi

Popravak matične ploče-savijeni CPU socket pinovi

dankogrg pet 31.1.2020 14:30

Naslov sve kaže. Dva servisa su mi rekla da se to ne islpati, no zar je to toliko nemoguće napraviti? Ploča me dosta koštala i sve to mi izgleda kao manji kvar.

evo i slika savijenih pinova na CPU socketu

 

Ajar pet 31.1.2020 14:38
dankogrg kaže...

Naslov sve kaže. Dva servisa su mi rekla da se to ne islpati, no zar je to toliko nemoguće napraviti? Ploča me dosta koštala i sve to mi izgleda kao manji kvar.

evo i slika savijenih pinova na CPU socketu

 

 ne isplati se jer je to straaaašno puno pipavog posla (ne postoji češalj za pinove) s upitnim ishodom. ako ti je baš stalo, prvo 2 godine vježbaj s wiehlerovim goblenima pa još dvije sastavljajući mehaničke satove a onda uzmi preciznu plastičnu pincetu (tvrdu i čvrstu) ili kiruršku čeličnu i vraćaj u ispravan položaj pin po pin. polako i strpljivo. danima, tjednima, mjesecima ... približno 2047. ćeš zaključiti kako je ipak bilo jeftinije kupiti novu ploču ili pokušati nabaviti rabljenu ispravnu i zamijeniti podnožje. sretno. 

ITelektronika pet 31.1.2020 22:16
dankogrg kaže...

Naslov sve kaže. Dva servisa su mi rekla da se to ne islpati, no zar je to toliko nemoguće napraviti? Ploča me dosta koštala i sve to mi izgleda kao manji kvar.

evo i slika savijenih pinova na CPU socketu

 

 Nije nemoguće, ali.....

Popravak matične ploče je uglavnom skup zahvat. isplativost popravka matične ploče kod desktop računala je poprilično rijedak slučaj.

U ovom slučaju servis uzima ploču upitne ispravnosti s skrivljenim pinovima, netko će se odlučiti za zamjenu socketa netko na ravnanje pinova. Kako god okreneš izgubiti ćeš nešto vremena za popravak. 

Šta se dešava ako je nešto drugo na matičnoj neispravno?

Mislim da je to razlog zašto su ti rekli da se to ne isplati. 

nbdy32 ned 2.2.2020 11:06

Kao što Alvin veli : "Nije nemnoguće ..."

 

Iglu u ruke,finu pincetu ...

 

Prvo skini pinout od socketa (pretpostavljam da je 1151) ...

 

Pogledaj ako su pinovi VSS i ako ih je jako puno blizu jedan drugoga netrebaš ih ispravljati ...

 

Ako pak dodiruju koji drugi pin tipa VCC ili drugi, moraš ga ispravljati ...

 

Dok ti ovo pišem, bacio sam pogled na pinout, i imam osjećaj da ćeš morati 98% pinova ispravljati ...

 

https://videocardz.com/73126/coffeelake-and-kabylake-lga1151-pins-are-different

 

Evo,crne nemoraš ispravljati,ako dodiruju jedni druge,čak i crvene,ali ostale moraš,pa sad ...

 

BTW. Koja je ploča ...

 

 

Filox pon 3.2.2020 10:01
darkborg kaže...

Ja sam dva puta uspješno ispravljao pinove, doduše ne na ploči nego na amd procesoru. Tako da ako ti servisi ne žele to uzeti, probaj sam, nemaš šta izgubiti

 Potpisujem.

 

Povečalo i pincetu, iglicu, pa malo po malo, ispravljaj. Više puta sam ispravljao i pinove na socketu i pinove na CPU-u, svaki put je proradilo. Socket je dosta teži od CPU za ispravit, ali sve se može. Vizualno i opipom bi provjeravao koliko je dobro ispravljeno.

 

Naravno, uvijek postoji šansa da nisi sve dobro napravio, pa ako se dotaknu 2 pina prilikom testiranja, tko zna što se sve može dogodit, izgorit ploča ili CPU...

dankogrg pon 3.2.2020 11:25

matična je msi z270 pro gaming koje iz nekog razloga skoro uopče više nema u prodaji.

Nije li najbolje onda jednostavno dati da se zamijeni cpu socket baza?

Još samo kad bi je uspio nabaviti za LGA 1511 verzija 1

nbdy32 pon 3.2.2020 11:56
dankogrg kaže...

matična je msi z270 pro gaming koje iz nekog razloga skoro uopče više nema u prodaji.

Nije li najbolje onda jednostavno dati da se zamijeni cpu socket baza?

Još samo kad bi je uspio nabaviti za LGA 1511 verzija 1

I to če te koštati dosta ...

 

Bez stroja se tu nema kaj tražiti,još i socket ...

batly pon 3.2.2020 12:14

koliko ja vidim na slikama nema tu puno pinova savijenih.

bitno da nisu otkinuti.

to je vrlo jednostavno za ispraviti  čvrsta igla, tanka pinceta, povećalo i mirna ruka

ja sam na jednom soketu i jednom amd procesoru uspješno to obavio

bitno samo da ga postaviš tako da pri pritisku ne dodiruje susjedne pinove.

zabava za živce.

 

Filox pon 3.2.2020 12:41
batly kaže...

koliko ja vidim na slikama nema tu puno pinova savijenih.

bitno da nisu otkinuti.

to je vrlo jednostavno za ispraviti  čvrsta igla, tanka pinceta, povećalo i mirna ruka

ja sam na jednom soketu i jednom amd procesoru uspješno to obavio

bitno samo da ga postaviš tako da pri pritisku ne dodiruje susjedne pinove.

zabava za živce.

 

 Ma da, nakon što bi ih vizualno namjestio, obavezno bi par puta lagano prstom prošao preko pinova, sve je dobro ako nema osjetnih izbočina, ako su pinovi ujednačeni. Vizualno može izgledat dobro, ali da se pod prstom osjeti da nije sve u ravnini.

 

Naravno, kod ovog posla NE bit obućen u vunu ili najlon, već isključivo pamuk, hlaće, majica, čarape, sve... Uzemljite se. Ispraznite se. Maknite se od vunenih tepiha.

 

Socket ti neće nitko normalan mijenjat, jer bi koštalo sigurno više od nove matične, niti znam ikoga da bi se s tim zamarao.

 

Garanciju na ispravljanje pinova nemaš i nitko ti to ne može garantirat da će bit dobro.

Filox pon 3.2.2020 13:19
cvaja997 kaže...

Taj posao se ne moze naplatit koliko vremena treba da se to napravi uredno. Morat ces sam. Ili je baci i kupi novu.

 Točno to. Da smo baš ono dobri prijatelji, rekao bi ti da doneseš, pa bi se igrali jedan dan, ali s obzirom da se više ne igram s tim i da nismo jako dobri prijatelji, ili ćeš se sam mučit ili ćeš kupit novu. Usput, mene nije nitko učio to, jednom vidio iskrivljeni pin i matičnu za bacit, pa reko da probam. Probao i matična radi. Prvi put, sam, bez ikoga, probao, oprezno, malo po malo... Najbolje je što ne možeš pogoršat situaciju.