Ironside pet 18.12.2020 22:27

Pozdrav,

 

kupio sam novi SSD, i htio bih da on bude boot device umjesto starog HDD-a. Koja mi je najbolja solucija za prebacivanje Windowsa na SSD? Gledao sam neke file migration programe, ali to uključuje brisanje ili prijenos sadržaja sa HDD-a na SSD, a s obzirom da na HDDu imam 500GB, ne mogu sve prebaciti na SSD, a ne želim brisati podatke. Bi li prošla solucija da izvadim HDD, zatim Windows prebacim na SSD klasično preko usb-a, i onda nakon toga spojim HDD? 

miki_the_pirat pet 18.12.2020 22:33

Kako to misliš preko usb-a prebaciti windowse? Pa nije to datoteka ili neki file tamo. Makni HDD, instaliraj win na ssd i onda vrati HDD pa si tumbaj fajlove gdje ti šta paše i briši šta ti ne treba.

Imaj na umu da SSD ne voli baš biti zatrpan.

A podešavanje sa čega se bootaju win ti se radi u BIOS-u... možda ćeš morati kad vratiš HDD.

Ironside pet 18.12.2020 22:46
miki_the_pirat kaže...

Kako to misliš preko usb-a prebaciti windowse? Pa nije to datoteka ili neki file tamo. Makni HDD, instaliraj win na ssd i onda vrati HDD pa si tumbaj fajlove gdje ti šta paše i briši šta ti ne treba.

Imaj na umu da SSD ne voli baš biti zatrpan.

A podešavanje sa čega se bootaju win ti se radi u BIOS-u... možda ćeš morati kad vratiš HDD.

 Mislio sam kao kod novog PC-ja prebacit Windows installation file sa njihove stranice na USB, pa ga tako bootati. Ali mogao bih onda direktno na SSD staviti taj file

AF139 pet 18.12.2020 22:53

Ja sam to odradio kloniranjem particija sa HDD 320GB na SDD 120GB.

Program je bio Macrium Reflect  i Windowsi su bili na C: particiji i dvije skrivene male particije. , a D: particiju sam kasnje samo proširio na cjeli HDD ( obrisao C: i one dvije male).

BlackMoon pet 18.12.2020 23:46

Nadam se da ti na sistemskoj particiji tog starog HDD-a nisu i podaci, već da si na njemu krerirao drugu particiju ,a na sistemskoj C držiš samo ono potrebno za rad windowsa. Ako nisi, prvi korak ti je napraviti to, kako bi sačuvao podatke. Zatim instaliraj Aomei Backupper Fre s oficijalne stranice, napravi system backup koji će ti biti jedan fajl s ekstenzijom .adi. Njega možeš seliti gdje te volja, najbolje bi bilo prebaciti ga na prijenosni HDD ili USB stick nešto većeg kapaciteta ako ga imaš. Zatim preko Aomei Backupper programa kreiraj bootabilni disk i stick. (Dovoljan ti je onaj na Linux platformi, tj prva opcija). Uštekaj novi SSD, prijenosni HDD/stick na kojem ti je system backup i onaj bootabilni stick ili disk. Isključi stari HDD. Restartaj PC, uđi u bios postavke i namjesti da ti boota bootabilni stick. Otvoriti će ti se Aomei Backupper sučelje, klikneš na restore, dadeš mu putanju do diska gdje si spremio system backup i odredište novi SSD. Čekaš da ti odradi restore na SSD. Kad bude gotovo, ugasi računalo, ištekaj bootabilni disk/stick i prijenosni HDD/stick i uštekaj stari HDD. Kod posta, opet uđi u bios i podesi da boota s SSD diska. Dignuti će se windowsi koje si imao na starom HDD-u, sa svim programima i update-ovima, tako da ne moraš nanovo instalirirati. Sad ti primarna C particija na starom HDD više nije aktivna i možeš je slobodno formatirati i taj prostor koristiti kao storage.

Probaj ovo, raditi će, izuzev ako ne bude nekih problema tipa Legacy/UEFI, MBR/GPT, ali ne bi trebalo...

gamer001 pet 18.12.2020 23:54

Točno me ovih dana čeka gotovo ista stvar pa mi je ovo otvaranje teme sjelo kao budali samar.

Uglavnom, u ovo racunalo pod "Moj PC" ubacujem ssd pa me zanima kako je to tocno najbolje izvest. Imam HDD1 na kojem je windows i HDD2 na kojem su gluposti i na koji cu back-upat bitne stvari s HDD1. Je li najbolje prvo namjestiti u BIOS-u da je prioritet bootanje s usb-a (na kojem je instalacija windowsa), prebaciti sve bitno s HDD1 na HDD2, zatim odspojiti HDD2 (a ne HDD1). Nakon toga, spojiti SSD, pokrenuti instalaciju s usb-a, tijekom instalacije formatirati HDD1 i instalirat windows na SSD ili iskopcam samo HDD1 (i HDD2 eventualno za svaki slucaj), instaliram windowse na SSD i onda unutar windowsa formatiram HDD1 nakon sto sam ga ponovno spojio?

Nadam se da shvacate moju dvojbu i unaprijed hvala na odgovoru!

rambox sub 19.12.2020 00:57
AF139 kaže...

Ja sam to odradio kloniranjem particija sa HDD 320GB na SDD 120GB.

Program je bio Macrium Reflect  i Windowsi su bili na C: particiji i dvije skrivene male particije. , a D: particiju sam kasnje samo proširio na cjeli HDD ( obrisao C: i one dvije male).

 Ja sam radil system ili OS kloniranje, dakle kloniranje kompletnog bootabilnog Operativnog sistema/samo C particija na novi SSD.Bio je u pitanju Windows 7, ali kod mene smotani Macrium nije odradio posao ili Fail.

BlackMoon kaže...

Nadam se da ti na sistemskoj particiji tog starog HDD-a nisu i podaci, već da si na njemu krerirao drugu particiju ,a na sistemskoj C držiš samo ono potrebno za rad windowsa. Ako nisi, prvi korak ti je napraviti to, kako bi sačuvao podatke. Zatim instaliraj Aomei Backupper Fre s oficijalne stranice, napravi system backup koji će ti biti jedan fajl s ekstenzijom .adi. Njega možeš seliti gdje te volja, najbolje bi bilo prebaciti ga na prijenosni HDD ili USB stick nešto većeg kapaciteta ako ga imaš. Zatim preko Aomei Backupper programa kreiraj bootabilni disk i stick. (Dovoljan ti je onaj na Linux platformi, tj prva opcija). Uštekaj novi SSD, prijenosni HDD/stick na kojem ti je system backup i onaj bootabilni stick ili disk. Isključi stari HDD. Restartaj PC, uđi u bios postavke i namjesti da ti boota bootabilni stick. Otvoriti će ti se Aomei Backupper sučelje, klikneš na restore, dadeš mu putanju do diska gdje si spremio system backup i odredište novi SSD. Čekaš da ti odradi restore na SSD. Kad bude gotovo, ugasi računalo, ištekaj bootabilni disk/stick i prijenosni HDD/stick i uštekaj stari HDD. Kod posta, opet uđi u bios i podesi da boota s SSD diska. Dignuti će se windowsi koje si imao na starom HDD-u, sa svim programima i update-ovima, tako da ne moraš nanovo instalirirati. Sad ti primarna C particija na starom HDD više nije aktivna i možeš je slobodno formatirati i taj prostor koristiti kao storage.

Probaj ovo, raditi će, izuzev ako ne bude nekih problema tipa Legacy/UEFI, MBR/GPT, ali ne bi trebalo...

Kod mene je i Aomei imao pucanj u prazno, i to Aomei Partition Assistent dakle šipak ili nula bodova.

 

Posao bez greške odradio je Easeus Todo Backup Free, dakle ovo gore žuto i to preko opcije System Clone.To se radi iz Windowsa, dakle izabereš postoječi stari OS ili C particiju, pa izabereš novi SSD na koji namjeravaš klonirat.

 

Prije početka obavezno ugasiš sve(razni programi+browser itd) kaj ti ne treba na Windowsima, i kad Easeus kene klonirat ostaviš ga da odradi dakle ne čačkat po kompu.

 

Ukratko, klik na System Clone pa dalje u novom prozoru izabereš taj novi SSD na kojeg kloniraš samo operativni sistem ili C particiju.Sad klikneš na Advanced Options, pa kvačicu na Optimize for SSD i klik ok.Klikom na Proceed pokrečeš kloniranje.

 

Kad je sve gotovo, samo treba Restartat komp pa uč u bios i novi SSD postavit kao First Boot Device.Ako sve radi ok ili normalno(provjeri barem jedan dan), eto kasnije odeš na Windows Disk Managment i obrišeš botabilnu C particiju(oprez da se nekaj krivo ne obriše) na starom mehaničkom disku.

 

Nadam se da na novom SSD-u ima dosta mjesta za kompletnu staru bootabilnu C particiju.Ako nema dost mjesta, e to več gadno dodatno komplicira situaciju.Jedino u kaj nisam siguran, da li je opcija System Clone i dalje uključena u najnovijoj Free verziji.

 

https://www.easeus.com/backup-software/tb-free.html

 

https://www.easeus.com/todo-backup-resource/clone-windows-10-os-to-new-ssd.html

SamoPitam3 sub 19.12.2020 01:11

Hehehe. Meni jednom nista nije pomoglo jer nisam ni dosao do te faze. Cim sam ustekao ssd dogodio se kurslus i vise nije htio bootati niti kada bi istekao taj ssd. Istekao sve. Spojio SSD. Instalirao cisti OS na SSD, pospajao nazad ostale diskove. Instalirao sto treba, pobrebacivao - laganica. Kasnije mi bilo zao sto sam uopce i razmisljao o kloniranju.

IMHO, bolje instalirati svjezi OS na SSD nego kemijati kloniranjem sa HDD-a. Nije to HDD koji oduzme sate instaliranjem svjezeg OS-a.

AF139 sub 19.12.2020 11:29

Meni je Macrium sve tri particije Windowsa10 uredno klonirao , ugasio PC pa kod uključenja normalno bootao iz prve, ( dok je bio isključen odspojio sam HDD).

Iza toga sam u Disk Menagment proširio C: na cjeli SSD ( skrivene male particije nisam dirao).

gamer001 sub 19.12.2020 19:07
BlackMoon kaže...

Zavisi da li na SSD želiš čistu instalaciju windowsa ili prebaciti postojeću, da se ne jebeš ponovnim instaliranjem windowsa, instalacijom programa i podešavanjima?

 

Ma iako sam jos uvijek u dvojbi, mislim da je vrijeme da "osvjezim" windowse nakon skoro 10-ak godina, izbrisem 20+ igara od kojih ionako igram 3-4 i napravim malo reda u svemu tome. Tako da mislim da bih ipak isao na cistu instalaciju.

BlackMoon ned 20.12.2020 05:01
gamer001 kaže...
BlackMoon kaže...

Zavisi da li na SSD želiš čistu instalaciju windowsa ili prebaciti postojeću, da se ne jebeš ponovnim instaliranjem windowsa, instalacijom programa i podešavanjima?

 

Ma iako sam jos uvijek u dvojbi, mislim da je vrijeme da "osvjezim" windowse nakon skoro 10-ak godina, izbrisem 20+ igara od kojih ionako igram 3-4 i napravim malo reda u svemu tome. Tako da mislim da bih ipak isao na cistu instalaciju.

 Onda nemaš što razmišljati. Kreiraj novu instalaciju windowsa na stick, SSD unutra, neka računalo boot-a s sticka, stare diskove za prvo vrijeme isključi i na posao! Možeš prije toga "pripremiti" SSD, formatirati ga i primijeniti mu particijsku tablicu u GPT. Kad sve bude gotovo, uključiš stare diskove, formatiraš staru sistemsku particiju, prekonvertiraš ih u GPT (možeš i ne moraš) i koristiš kao storage...

UNKOW SOLIDER 45 pet 25.12.2020 15:26

Pozdrav,

 

Trenutno imam C disk od 120GB, htio bi uzeti novi od 500GB, pa me zanima kako je najbolje uraditi taj prijenos podataka sa starog diska na novi disk bez da kasnije moram puno fileova ponovno instalirati,

radi se o SSD disku na kojem imam Windows i dosta fileova od igrica i nekih programa kao sto su npr. discord, mumble i slicno?