speedydust uto 4.8.2020 07:59

Procesor intel i5 6500 Skylake @3.2Ghz u Win10x64 često mi radi na 798Mhz. Trebam pomoć kako riješiti taj problem. Matična ploča je MSI H170 GAMING M3, napajanje Corsair HX750W, memorija Corsair 2x8GB, DDR4 2133MHz.

Filox uto 4.8.2020 08:02
speedydust kaže...

Procesor intel i5 6500 Skylake @3.2Ghz u Win10x64 često mi radi na 798Mhz. Trebam pomoć kako riješiti taj problem. Matična ploča je MSI H170 GAMING M3, napajanje Corsair HX750W, memorija Corsair 2x8GB, DDR4 2133MHz.

 Kakvu pomoć? Pa to je normalno, kad nema nikakvih aktivnih procesa, procesor smanjuje radni takt da manje struje troši i da se manje grije. U trenutku kad zatreba, ta brzina se naglo diže na maximum.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_frequency_scaling

Izzy pet 7.8.2020 14:00

Imaš u Windowsima opciju power options ili settings i tu stavi na "high performance". Također pregledaj kako stoji u bios-u tj. uefi matične. Možda ga tamo nešto ograničava...

 

Pregledaj i temperature također. Da se nešto ne pregrijava - sam procesor ili sklop na matičnoj ploči. A možda nije loše i skenirati računalo da ne bi bilo da možda nekakav malware snižava radni takt procesora. Mada nisam čuo za tako nešto, ali nije nemoguće.

Filox pet 7.8.2020 14:22
speedydust kaže...

Proc ostaje na 798Mhz i kad pokrenem aplikacije ili web browser.

 

 Vidiš da multiplier stoji na x8, a raspon mu je od x8 do x36. Radi na onoliko snage koliko mu je dovoljno za rad. Kad pokreneš nešto zahtjevnije od browsera, možda se pomakne. Pogledaj kako su najmještene Power Options postavke, možda ti je sve na Power Saving stavljeno, a ti bi htio da je na High Performance.

 

Uostalom, zašto te muči na koliko hertza radi CPU? Da li ti je PC usporen, zamrzava, teško diše, zamuckuje i šepa? Ako radi normalno, onda je sve u redu, bez obzira koji brojevi pišu. Imaš li ti problema dok radiš, da li je sve usporeno i zapinju li stvari dok radiš?

Juqa pet 7.8.2020 15:23

Imao sam isti problem prije par godina. Imaš na ploči slow mode switch,probaj njega, ako to ne upali, u BIOSu iskljuci Intel Adaptive Thermal Monitor.

Edit: Vjerojatno ti kraj toga switcha i svjetli crvena lampica, dosta ljudi na toj ploči ima taj problem