Razni hardverski problemi

Crni ekran, PC neće da pokrene BIOS

Electroroll čet 6.8.2020 10:25

 Pozdrav ekipa, 

 

problem je slijedeći:

 

Kad palim računalo nekad se javi jedan dugi i 4 kratka beepa. nakon što napravim force shutdown i ponovo ga upalim, nema više beepova, samo prvi standardni da je očitana grafička. Mislio sam da je grafička riknula, međutim probao sam je na drugom računalu i sve štima. kabel od monitora i monitor također štimaju. Jednostavno, računalo neće niti da pokrene bios...Da li imam još kakve šanse da vidim u čemu je točno problem (priključke na matičnoj sam sve očistio i ponovo priključio), ili jednostavno naći novu matičnu i spojiti sve komponente na nju? Vaš savjet?

 

Inače znalo mi se događati zadnjih godinu dana da nekad prilikom bootanja ostane crni ekran, ali nakon par restarta sve bi se diglo. Neobičnih beepova do sada nije bilo...

Valentin17 čet 6.8.2020 14:55
Electroroll kaže...

Nema nikakvih tragova i spojio sam je na drugo računalo bez problema...matična je stara 7 godina, možda joj je i vrijeme da se unaprijedi :)

Ako se radi o računalu koje se nalazi u opisu pod "MOJ PC" rubrikom, tamo vidim da imaš dva modula RAM memorije, isprobaj jedan po jedan"keks"

i to u svakom utoru matične ploče, na ovaj način odmah budeš eliminirao memoriju kao krivca.

Isto tako možeš probati izvaditi bateriju s matične ploče na 5 min., vratiti i onda probati upaliti, možeš probati i zamjeniti bateriju, košta cca. 10 kn,

oznaka je CR2032.

Probaj negdje posuditi drugo napajanje za test tako da i njega eliminiraš kao mogućega krivca, a ako onda neće, ostaju matična ploča i procesor koji

su usput neisplativi za mijenjati čak i za polovno jer nikad ne znaš kad i polovno može crknuti, fino skupi novce i uzmi si novi Ryzen 1600AF, B450

ploču za njega i 8 GB RAMa, svoje prodaj, budeš se preporodio garantiram ti.

Usput možeš pogledati na matičnoj ploči da li imaš napuhanih ili procurjelih kondenzatora (pogledaj sliku).

Electroroll čet 6.8.2020 18:40

Sve sam probao ali izgleda da odgovora nema... Mislim da ću probati opciju sa b450, ali ovoga 1600af ryzena nema nigdje... Imam li još koju sličnu alternativu? Inače, ciljam na links, jer mi je dućan blizu i imaju solidnu ponudu... Cijene tako-tako 🙄

Valentin17 čet 6.8.2020 19:24
Electroroll kaže...
Sve sam probao ali izgleda da odgovora nema... Mislim da ću probati opciju sa b450, ali ovoga 1600af ryzena nema nigdje... Imam li još koju sličnu alternativu? Inače, ciljam na links, jer mi je dućan blizu i imaju solidnu ponudu... Cijene tako-tako 🙄

Ja bih još probao s drugim napajanjem da ne bi bacio novce bezveze.

 

A što se tiče Linksa, gledaj ovo.

 

https://www.links.hr/hr/procesor-amd-ryzen-5-3600-box-s-am4-3-6ghz-hexacore-wraith-stealth-050600100

https://www.links.hr/hr/maticna-ploca-gigabyte-b450m-ds3h-amd-b450-ddr4-matx-s-m4-050300408

https://www.links.hr/hr/memorija-pc-24000-16-gb-g-skill-trident-z-series-f4-3000c15d-16gtzb-ddr4-3000mhz-kit-2x8gb-051200002

Electroroll uto 11.8.2020 13:06

Ekipa evo dokopao se rezervnog napajanja, 

 

izgleda da je u njemu baš problem, jedino što mi sad trenutno opet radi sve i na rezervnom i na starom napajanju. Iskusni IT kolega kaže da svejedno napajanje treba mijenjati, jer će se opet isto dogoditi za par dana 

 

Može neka prporuka za napajanje u Linksa? Kakva su ova Gamdias?

 

 

Filox uto 11.8.2020 13:30
Electroroll kaže...

Ekipa evo dokopao se rezervnog napajanja, 

 

izgleda da je u njemu baš problem, jedino što mi sad trenutno opet radi sve i na rezervnom i na starom napajanju. Iskusni IT kolega kaže da svejedno napajanje treba mijenjati, jer će se opet isto dogoditi za par dana 

 

Može neka prporuka za napajanje u Linksa? Kakva su ova Gamdias?

 

 

 Ja nikad čuo za te Gamdias. Ne znači da nisu OK.

 

Ja sam uvijek vjeran Antecu, a ni Corsair nisu loša. 

Valentin17 uto 11.8.2020 13:53
Electroroll kaže...
Može neka prporuka za napajanje u Linksa? Kakva su ova Gamdias?

Jel mora baš Links? Nema tamo po meni nekog kvalitetnijega izbora.

Ja bih ti preporučio Fortron Hyper 600W ili Seasonic SS-550GB napajanje, sad vidi na nabava.net trgovinu koja ti odgovara.

Filox uto 11.8.2020 14:10
Valentin17 kaže...
Electroroll kaže...
Može neka prporuka za napajanje u Linksa? Kakva su ova Gamdias?

Jel mora baš Links? Nema tamo po meni nekog kvalitetnijega izbora.

Ja bih ti preporučio Fortron Hyper 600W ili Seasonic SS-550GB napajanje, sad vidi na nabava.net trgovinu koja ti odgovara.

 Nema nešto posebno, ali ima nekoliko Antec modela po OK cijeni i 2-3 Corsaira. Skroz dovoljno za imat nešto kvalitetnije napajanje.

 

Seasonic +1.    

Electroroll uto 11.8.2020 14:39
Valentin17 kaže...
Electroroll kaže...
Može neka prporuka za napajanje u Linksa? Kakva su ova Gamdias?

Jel mora baš Links? Nema tamo po meni nekog kvalitetnijega izbora.

Ja bih ti preporučio Fortron Hyper 600W ili Seasonic SS-550GB napajanje, sad vidi na nabava.net trgovinu koja ti odgovara.

 

Pa ne mora, inače, kad mi se ne žuri, većinu opreme kupujem u Future...mislim da mi je 600W od fortrona ipak previše za ovu moju konfu, ali svakako ću uzeti neki mid range ako ništa drugo...

 

Ovaj corsair cx500m je durao 7 godina, ne mogu bit previše nezadovoljan, al nije i da sam nešto zahtjevan pa da sad pizdim po tom pitanju...

 

 

 

Electroroll uto 11.8.2020 17:18

Onda naručujem nemodularni za 400 kn u future i to je to :)

 

Razlog zbog kojeg sam gledao modularni je zato što piše u specifikacijama da ima prenaponsku zaštitu (za razliku od ovog nemodularnog 100 kn jeftinijeg)...

Electroroll pet 14.8.2020 16:50

Update:

 

Nije bilo do napajanja, spojio sam novo od Seasonica i opet ista stvar.

 

Nakon toga sam promijenio pozicije sata konektora od system (boot) ssd diska i secondary (storage) diska, nakon toga opet sve radi. vidjet ćemo do kada