Razni hardverski problemi

Asrock fm2a68m-hd+ problem sa ramima

dujmi ned 5.7.2020 17:13

Pozdrav 

imam Asrock fm2a68m-hd+ i 12 gb rama ali prepoznaje samo 3.45

s tim da sam vec jedanput rijesio taj problem kad sam otisa u bios i nesto namistija ,

sto je najgore zaboravija sam di i kako, ono preko windowsa i msconfiga nepomaze.

Ako iko zna molim za pomoc unaprijed hvala

dujmi ned 5.7.2020 17:48

Radio je na svih 11 i nesto zbog integrirane grafulje al mi se desilo dva put totalni restart i oba sam puta rjesio problem nakon sto sam cackao po biosu. Tribalo je samo jednu stavku promjenit ali to je bilo davno i sad nikako se sjetit di i kako...i proc mi inace more radit na 3800 al nije mi to bitno.

Čitatelj ned 5.7.2020 18:00

Probaj ovo:

Upises "msconfig" u search, dobijes prozor od System Configuration,

odaberes Advanced Options, i pod Max Memory ti ne treba biti nikakva kvacica,

dakle da nema maksimalan broj memorije. Isto vrijedi i za CPU, ako ne vidis sve thredove.

 

Takodjer, ako ne koristis integriranu grafiku, u BIOS-u ju iskljuci, ili joj dodjeli 128Mb RAM-a umjesto 6GB (tako mi se cini da je kod tebe),

te odaberi da je PCI/PCI-e primarni graficki adapter.

 

Savjetuj se sa knjizicom ploce, ili skini PDF, sve ti pise tocno tamo:

 

dujmi ned 5.7.2020 18:07
dujmi kaže...

Pozdrav 

imam Asrock fm2a68m-hd+ i 12 gb rama ali prepoznaje samo 3.45

s tim da sam vec jedanput rijesio taj problem kad sam otisa u bios i nesto namistija ,

sto je najgore zaboravija sam di i kako, ono preko windowsa i msconfiga nepomaze.

Ako iko zna molim za pomoc unaprijed hvala

 Nista preko msconfiga ne djeluje proba sto puta samo bios...ako je netko uspio nek javi pls

Čitatelj ned 5.7.2020 18:12

Ok, ako imas samo integriranu grafiku, koliko si joj dodijelio memorije?

 

 

Max je 2GB, to dakle stima ako podesis, jos bi ti trebalo biti bar 10GB vidljivo u OS-u.

 

https://download.asrock.com/Manual/FM2A68M-HD%2b.pdf

 

 

Usput, moze biti i nekakav bug, pa je savjet da nadogradis BIOS prvo.

U samom BIOS-u imas "internet flash", ako si spojen fizicki zicom, to ce ti odraditi normalno,

a ako ne, onda na USB mozes sa instant flashom.

 

Prije toga, probaj resetirati BIOS na tvornicke postavke, pa provjeri jel se ista promjenilo.

 

dujmi ned 5.7.2020 18:22

Vidi 12 al je samo 3.45 usable u tome je problem kuzis...govno nece stavi tipa 10 ili 11 usable...i gledam nece ga stavi sada u dual channel kako je bilo prije..OS vidi 12 al usable je 3.45 ...proba sam stavi na tvornicke i kad stavim nece mi loada windowse i moram ih resetiran nekoliko puta i samo se vrati na ove sadasnje..

Čitatelj ned 5.7.2020 20:24

Ako ti ne podize WinOS nakon reseta na tvornice postavke, vjerovatno si instalirao WinOS na "IDE"

postavkama za HDD, sto je veoma glupo s obzirom da koristis Win7 i noviji OS.

 

Dakle obavezno postavi sve na tvornice postavke u BIOS-u, flashaj na najnoviju verziju,

i WinOS instaliraj na AHCI nacin rada HDD-a.

 

Takodjer predji na Win10. W7 je, kao i XP, u danasnje vrijeme, nesiguran OS, osobito za kucnog korisnika.