Radna iskustva

Programeri, zašto radite za lokalne plaće?

raspadajući marinko uto 8.10.2019 14:48

Pričao sam prije koji dan s par prijatelja programera. Oni svi rade za tvrtke vani kao što je npr. Toptal i tako naravno zarađuju puno više nego programeri koji tu rade za lokalne tvrtke. Koliko čujem to su plaće cirka 20-30 tisuća kuna mjesečno što me baš nagnalo na razmišljanje. Zanima me zašto bi ijedan programer radio za naše tvrtke kad postoje ovakve solucije.


Oni nisu seniori već obični programeri s 5-6 godina iskustva. A zarađuju više od naših seniora s 20 godina iskustva.

Ako vas ima tu sličnih, iz bilo kojeg od ova dva kampa, volio bih čuti razmišljanja. Zašto raditi za lokalne tvtke ako postoje ovakve kombinacije?

 

snowyM sri 9.10.2019 08:22

Premda bi ponekad bilo lijepo imati koju kunu više u džepu, nije u šoldima sve. 

 

Sa trenutačnim radnim obavezama i primanjima (manjima od hr prosjeka) gospođa i ja živimo sasvim lijepo i skromno. Nismo u velikom gradu, prije dvije godine smo kupili i obnovili kuću. Imamo predivno dvorište, roštilj, psa, mačku. Nismo bili na moru već nekoliko godina, ali to nam nije ni potrebno. Redovno otplačujemo 4 kredita. Sreća > novac. 

 

Ovo je moje viđenje situacije na argument o plaći.

absolon sri 9.10.2019 08:40

Odgovor: Prisila životnih potreba, tj. treba se od nečeg živit.

 

Situacija je da postoje stvari izvan naše/programerske kontrole.

U nas je malo tržište, mali raspoloživi dohodak krajnih kupaca,

mala prođa, pa stoga i male plaće.

 

Vani je obrnuto, veće tržište, više se ulaže u IT, veća

gospodarska aktivnost, pa se onda i tvrtkama više isplati

ulagati u programere putem veće plaće, jer tako ga i vežu

za svoju tvrtku.

 

Naravno, ovo se ne odnosi na hrvatsku tvrtku koja radi za

izvoz i dobro posluje, iako i tu ima problema jer veća plaća

povlači za sobom i veća fiskalna i parafiskalna davanja iz

plaće - povećanjem plaće nelinearno više "popapa" država.

 

OFF TOPIC:

Osvrnuo bi se na riječi naše predsjednice da "nema razloga

da u RH prosječna plaća ne bude 7.500,00 kuna."

E sad na taj netto treba dodati cca 4.500,00 kuna davanja državi,

pa ti sad vidi kako proizvesti novostvorene vrijednosti za 12.000,00

kuna, a to je samo za podmiriti radnika, a gdje su drugi rashodi!?

segregator sri 9.10.2019 08:46
raspadajući marinko kaže...

Pričao sam prije koji dan s par prijatelja programera. Oni svi rade za tvrtke vani kao što je npr. Toptal i tako naravno zarađuju puno više nego programeri koji tu rade za lokalne tvrtke. Koliko čujem to su plaće cirka 20-30 tisuća kuna mjesečno što me baš nagnalo na razmišljanje. Zanima me zašto bi ijedan programer radio za naše tvrtke kad postoje ovakve solucije.


Oni nisu seniori već obični programeri s 5-6 godina iskustva. A zarađuju više od naših seniora s 20 godina iskustva.

Ako vas ima tu sličnih, iz bilo kojeg od ova dva kampa, volio bih čuti razmišljanja. Zašto raditi za lokalne tvtke ako postoje ovakve kombinacije?

 

 

To je 20-30 tisuća nakon što se prijave i poplaćaju sve poreze i davanja državi ili 20-30 tisuća "na ruke", tj paypal?

Dodinho sri 9.10.2019 08:50

Zar nije npr. 9000kn u Hrvatskoj jače nego npr. 20000kn u Njemačkoj/Irskoj ili gotovo isto (neto plaća)? Pod uvjetom da si podstanar.

 

Možda sam krivo shvatio pitanje i radi se o ljudima koji žive u Hrvatskoj, a rade za vanjske firme?

unchosen one sri 9.10.2019 08:59

Sigurno se misli na bruto iznos. Nisam upoznat sa zakonima toliko, ali vjerojatno moraš otvoriti firmu i kad uračunaš sva davanja državi, zdravstveno itd, ostane ti možda malo više od pola toga. Godišnji dobiješ zavisno o državi iz koje je firma (ako je USA onda je to jako malo), pitanje je hoćeš li dobiti neradne dane na naše državne praznike, a radno vrijeme mi je najveći dealbreaker ako poslodavac zahtijeva da budeš dostupan od ne znam, 9 do 17, a vremenska razlika je tolika da ti to pada na praktički noći.

Vjerojatno postoje bolji poslodavci s boljim uvjetima, ali ovo je moje iskustvo. 

Entry Point sri 9.10.2019 09:19

Nadam se da si svjestan da toptal koristi samo najbolje od najboljih i da su njihovi testovi rigorozni. Ne može tamo bilo koji dev, pa čak ni oni koji se zovu seniori.

 

Toptal:

 

Hire the Top 3% of Freelance Talent

 

Svima ostalim preostaje da se bore sa armijama indijaca, kineza i sličnih na portalima tipa upwork i slično. Radije ću za plaću raditi, nego se boriti za $10/hr poslove na takvim stranicama.

raspadajući marinko sri 9.10.2019 11:29
segregator kaže...
raspadajući marinko kaže...

Pričao sam prije koji dan s par prijatelja programera. Oni svi rade za tvrtke vani kao što je npr. Toptal i tako naravno zarađuju puno više nego programeri koji tu rade za lokalne tvrtke. Koliko čujem to su plaće cirka 20-30 tisuća kuna mjesečno što me baš nagnalo na razmišljanje. Zanima me zašto bi ijedan programer radio za naše tvrtke kad postoje ovakve solucije.


Oni nisu seniori već obični programeri s 5-6 godina iskustva. A zarađuju više od naših seniora s 20 godina iskustva.

Ako vas ima tu sličnih, iz bilo kojeg od ova dva kampa, volio bih čuti razmišljanja. Zašto raditi za lokalne tvtke ako postoje ovakve kombinacije?

 

 

To je 20-30 tisuća nakon što se prijave i poplaćaju sve poreze i davanja državi ili 20-30 tisuća "na ruke", tj paypal?

Legalno rade, imaju obrte a tu su porezi dosta niski. Nemam točne brojke ali kažu da tako imaju puno manja davanja nego da rade u firmi.

Dodinho kaže...

Zar nije npr. 9000kn u Hrvatskoj jače nego npr. 20000kn u Njemačkoj/Irskoj ili gotovo isto (neto plaća)? Pod uvjetom da si podstanar.

 

Možda sam krivo shvatio pitanje i radi se o ljudima koji žive u Hrvatskoj, a rade za vanjske firme?

 U HR žive... To je caka :)

Cordas sri 9.10.2019 14:10
Entry Point kaže...

Nadam se da si svjestan da toptal koristi samo najbolje od najboljih i da su njihovi testovi rigorozni. Ne može tamo bilo koji dev, pa čak ni oni koji se zovu seniori.

 

Toptal:

 

Hire the Top 3% of Freelance Talent

 

Svima ostalim preostaje da se bore sa armijama indijaca, kineza i sličnih na portalima tipa upwork i slično. Radije ću za plaću raditi, nego se boriti za $10/hr poslove na takvim stranicama.

Tih top 3% je malo nategnutno... To bi prije bilo top 3% developera iz zemalja slabijeg standarda. Jer koliko čitam, developeri iza USA recimo niti ne pokušavaju upasti među tih 3% jer zapošljavanjem u firmama zarađuju zapravo više nego kroz toptal. 

 

Slažem se za ovaj drugi dio oko Upworka i sličnih stranica. Izbjegavanje u širokom luku.

Entry Point čet 10.10.2019 09:55
Cordas kaže...

Tih top 3% je malo nategnutno... To bi prije bilo top 3% developera iz zemalja slabijeg standarda. Jer koliko čitam, developeri iza USA recimo niti ne pokušavaju upasti među tih 3% jer zapošljavanjem u firmama zarađuju zapravo više nego kroz toptal. 

 

Slažem se za ovaj drugi dio oko Upworka i sličnih stranica. Izbjegavanje u širokom luku.

 Pa i nije, prijatelj mi je prolazio kroz njihovu "torturu". Ne zarađuju svi više, ali kao i svugdje ako si vrhunski stručnjak i na toptal-u ćeš zarađivati brdo novaca. Evo jednog iskustva procedure ulaska u toptal:

 

https://medium.com/@karolisram/getting-into-toptal-the-entire-process-f3ee4f931949

CalvinRi čet 10.10.2019 15:35

Samo da se nadovezem za ekipu koja zagovara izbjegavanje Upworka. Apsolutna glupost napisana. Znaci ja preko Upworka vec skoro 10 godina programiram za razne klijente, imam vec etabliran status i radim za cca 30$ po satu, sta mi je sasvim fina lova ako zivis ovdje. Mozda je pocetak tezak, al kad se skupi malo iskustva i referenci, posla ima preko glave. Plus, sta nakon par odradjenih poslova pocnu i poslovne ponude o stalnoj suradnji, zaposlenju na neodredjeno itd.

emerik čet 10.10.2019 15:53
CalvinRi kaže...

Samo da se nadovezem za ekipu koja zagovara izbjegavanje Upworka. Apsolutna glupost napisana. Znaci ja preko Upworka vec skoro 10 godina programiram za razne klijente, imam vec etabliran status i radim za cca 30$ po satu, sta mi je sasvim fina lova ako zivis ovdje. Mozda je pocetak tezak, al kad se skupi malo iskustva i referenci, posla ima preko glave. Plus, sta nakon par odradjenih poslova pocnu i poslovne ponude o stalnoj suradnji, zaposlenju na neodredjeno itd.

 Ja evo pokušavam već nekoliko tjedana dobiti prvi posao na Upworku i ne ide. Imam solidan CV po mom mišljenju i ne razumijem zašto se ljudi ne javljaju. Moram satnicu stavit na 10$?

aquyla pon 14.10.2019 22:51

@Dodinho

Realno danas i nije više tolika razlika. Cijene stanova u ZG ako si podstanar su sada izjednačene sa cijenama manjih stanova u Njemačkoj u manjim gradovima.

S druge strane cijena košarice je isto ajmo reći podjednaka. Negdje prije sam bio na školovanju u Njemačkoj i za 3 eura u discounteru kupio pastu za zube, četkicu, gel za kosu, gel za tuširanje i body spray. To je samo mali primjer. 

Ako bi uzeli u obzir omjer ovoga gore što si napisao i ajmo podebljati hrvatsku plaću za još 1000kn na kraju mjeseca mi ostane 2000kn nakon što sve platim i recimo ne gladujem nego jedem i kupim neku jaknu i gorivo za doma za auto. Ajmo sada zaokružiti neki IT prosjek u Njemačkoj od 3000e netto i dok platiš stan, režije, auto, gorivo i hranu ostane ti cca 1000e na kraju mjeseca. Također napominjem da su standard i kvaliteta života puno bolji nego kod nas.

Morate se pomiriti sa činjenicom da je Hrvatska poprilično skupo mjesto za život u zadnjih par godina nažalost. To je činjenica koju mnogi ne žele prihvatit. I isprika, nisam dobro citirao kolegu :D

aquyla pon 14.10.2019 22:57
snowyM kaže...

Premda bi ponekad bilo lijepo imati koju kunu više u džepu, nije u šoldima sve. 

 

Sa trenutačnim radnim obavezama i primanjima (manjima od hr prosjeka) gospođa i ja živimo sasvim lijepo i skromno. Nismo u velikom gradu, prije dvije godine smo kupili i obnovili kuću. Imamo predivno dvorište, roštilj, psa, mačku. Nismo bili na moru već nekoliko godina, ali to nam nije ni potrebno. Redovno otplačujemo 4 kredita. Sreća > novac. 

 

Ovo je moje viđenje situacije na argument o plaći.

 

Ne moj se ljutiti kolega snowy ali ne mogu vidjeti sreću u tome što se otplaćuju 4 kredita. Možda ovdje postoji neki hint na sarkazam kojega nisam skužio? :O

Ali slažem se da nema ništa bolje nego lagano kročiti kroz život sa gospođom ruku pod ruku. Možda ne treba ljudima puno za sreću ;)

CalvinRi uto 15.10.2019 10:59
emerik kaže...
CalvinRi kaže...

Samo da se nadovezem za ekipu koja zagovara izbjegavanje Upworka. Apsolutna glupost napisana. Znaci ja preko Upworka vec skoro 10 godina programiram za razne klijente, imam vec etabliran status i radim za cca 30$ po satu, sta mi je sasvim fina lova ako zivis ovdje. Mozda je pocetak tezak, al kad se skupi malo iskustva i referenci, posla ima preko glave. Plus, sta nakon par odradjenih poslova pocnu i poslovne ponude o stalnoj suradnji, zaposlenju na neodredjeno itd.

 Ja evo pokušavam već nekoliko tjedana dobiti prvi posao na Upworku i ne ide. Imam solidan CV po mom mišljenju i ne razumijem zašto se ljudi ne javljaju. Moram satnicu stavit na 10$?

 Moje osobno misljenje je da za uspjeh na ovakvim platformama, kljucno je nac neko podrucje gdje nema prevelike konkurencije. Recimo imas stotine c++ programera, ili c# programera, koji rade genericke stvari, i tesko je dobit posao, i cijene su male. Ali ako znas nesto usko, npr programirati plugine za Microstation, AutoCAD, 3d StudioMax, nesto trece, nesto sto zna malo ljudi, onda si u prednosti. Takvih je poslova manje naravno. Ali ako ga uspijes nac, a nadje se, onda si u pravilu u dobroj poziciji, dobijes dobre rerference, poslodavci ti se vracaju, i poslovi znaju biti dobro placeni.

PunchyTinkerton uto 15.10.2019 16:01
CalvinRi kaže...

Samo da se nadovezem za ekipu koja zagovara izbjegavanje Upworka. Apsolutna glupost napisana. Znaci ja preko Upworka vec skoro 10 godina programiram za razne klijente, imam vec etabliran status i radim za cca 30$ po satu, sta mi je sasvim fina lova ako zivis ovdje. Mozda je pocetak tezak, al kad se skupi malo iskustva i referenci, posla ima preko glave. Plus, sta nakon par odradjenih poslova pocnu i poslovne ponude o stalnoj suradnji, zaposlenju na neodredjeno itd.

 Nedavno sam se prijavio, ali nisam još počeo se javljati na poslove. Inače sam .NET developer sa više godina iskustva na enterprise sustavima.

 

Radiš isključivo preko Upworka, imaš obrt da bi mogao raditi sa njima, imaš dugotrajne angažmane? Može i na pp.

snowyM sri 16.10.2019 08:42
aquyla kaže...

 

Ne moj se ljutiti kolega snowy ali ne mogu vidjeti sreću u tome što se otplaćuju 4 kredita. Možda ovdje postoji neki hint na sarkazam kojega nisam skužio? :O

Ali slažem se da nema ništa bolje nego lagano kročiti kroz život sa gospođom ruku pod ruku. Možda ne treba ljudima puno za sreću ;)

 

Nije sreća otplačivat 4 kredita, ali redovno jest. :) Nije bilo sarkazma. Inače sam nenormalno pozitivan, do granice mentalne bolesti. :D

 

 

Mitch sri 16.10.2019 08:52

Frendovi iz osnovne, srednje itd. koji su ostali u ZG i zavrsili FER primaju 5-10% moje godisnje place, a zivimo jednako zadovoljnim zivotom. Biti doma je biti doma i kvaliteta zivota u Hrvatskoj raste iz godine u godinu (barem sto cujem iz ZG). Kreces se bilo kuda po Europi, imas najljepse more i dobre radne uvjete.

 

Ja radim ono sto zelim i nesto sto je meni uzasno zanimljivo. Nije mi problem odradit 90h u tjednu (sto se cesto i dogada) no zato i zahtjevam vecu placu. U HR takav mentalitet nije isti, a iskreno ni ja ne bih takvim zivotom zivio u HR. Principi su drugaciji i po meni je glupo biti u Hrv i provesti vise od 8-9h na poslu.

 

Samo je jedan dom i lokalna placa koja moze priustiti sve sto je danas normalno je sve sto vecini treba. Zadovoljan zivot je jedino sto je bitno, a u Hrvatskoj je s bilo kakvom placom tesko razmisljati o buducnosti.

 

Ja nisam takav, no moja motivacija ni nije novcana.

Sanchez_1 pet 18.10.2019 09:12

Nije u soldima sve. 

ima nesto i u kvalitetnom zdravstvenom sustavu u drugim zemljama. Jeste kada zavrsili kod doktora radi neceg ozbiljnijeg? U Hrvatskoj cete se sresti sa raznim listama cekanja za stvari koje vani dobijete ranije, a tu tek stvari pocinju.

Ima nesto i u kvalitetnoj hrani vani. Nece si austrijanac dopustiti razne aditive u hrani, povrce ili voce sumnjivog porijekla. 

Ima nesto i u kvalitetnoj drzavnoj administraciji. To je ono kada sve rjesavate preko maila ili neke web forme, a ne da cekate ispred saltera da vam neka babetina lupi zig... isto vrijedi i za otvaranje firme, placanje poreza i sl. Ima nesto i u tome da nema suludih ovrha i Fine.

Ima nesto i u kvalitetnom sudstvu.

 

generalno, ima nesto u tome da si covjek u jednom trenutku moze postaviti pitanje - gdje zelite da vam djeca odrastaju? 

one price, kosarica, stanarina... zar je moguce da su svi na toj prvoj/najnizoj masovljevoj razini, i ne vide dalje od toga?

IvanBrekalo pet 18.10.2019 11:46

Moj frend radi za neku Irsku firmu od doma, placa mu je preko 20k kn, tu se kod nas par godina vukao po koncaru i njima slicnima za niti 1000€, ima otvoren obrt, decko rastura, trosi ko predsjednik zivi kao lord. Yebes ove nase lopove.zz

kostolomac pet 18.10.2019 11:58
Sanchez_1 kaže...

Nije u soldima sve. 

ima nesto i u kvalitetnom zdravstvenom sustavu u drugim zemljama. Jeste kada zavrsili kod doktora radi neceg ozbiljnijeg? U Hrvatskoj cete se sresti sa raznim listama cekanja za stvari koje vani dobijete ranije, a tu tek stvari pocinju.

Ima nesto i u kvalitetnoj hrani vani. Nece si austrijanac dopustiti razne aditive u hrani, povrce ili voce sumnjivog porijekla. 

Ima nesto i u kvalitetnoj drzavnoj administraciji. To je ono kada sve rjesavate preko maila ili neke web forme, a ne da cekate ispred saltera da vam neka babetina lupi zig... isto vrijedi i za otvaranje firme, placanje poreza i sl. Ima nesto i u tome da nema suludih ovrha i Fine.

Ima nesto i u kvalitetnom sudstvu.

 

generalno, ima nesto u tome da si covjek u jednom trenutku moze postaviti pitanje - gdje zelite da vam djeca odrastaju? 

one price, kosarica, stanarina... zar je moguce da su svi na toj prvoj/najnizoj masovljevoj razini, i ne vide dalje od toga?

 S ovim se jedino nebi složio,ista situacija kao i u D, malo kad prošećeš po njihovim trgovinama, probas proizvode koje prodaju skužiš da je teški ''šrot''.. isto kao i kod nas....

 Probaš jabuku ko da jedem onu ''plastičnu'' koja se koristi za dekoraciju stola....

 Pogotovo Aldi, Hofer, Billa i slični njima centri..

 

Svugdje ima ''šrota'', kako kod nas tako i kod njih.....

 

Cordas pet 18.10.2019 13:08
kostolomac kaže...
Sanchez_1 kaže...

Nije u soldima sve. 

ima nesto i u kvalitetnom zdravstvenom sustavu u drugim zemljama. Jeste kada zavrsili kod doktora radi neceg ozbiljnijeg? U Hrvatskoj cete se sresti sa raznim listama cekanja za stvari koje vani dobijete ranije, a tu tek stvari pocinju.

Ima nesto i u kvalitetnoj hrani vani. Nece si austrijanac dopustiti razne aditive u hrani, povrce ili voce sumnjivog porijekla. 

Ima nesto i u kvalitetnoj drzavnoj administraciji. To je ono kada sve rjesavate preko maila ili neke web forme, a ne da cekate ispred saltera da vam neka babetina lupi zig... isto vrijedi i za otvaranje firme, placanje poreza i sl. Ima nesto i u tome da nema suludih ovrha i Fine.

Ima nesto i u kvalitetnom sudstvu.

 

generalno, ima nesto u tome da si covjek u jednom trenutku moze postaviti pitanje - gdje zelite da vam djeca odrastaju? 

one price, kosarica, stanarina... zar je moguce da su svi na toj prvoj/najnizoj masovljevoj razini, i ne vide dalje od toga?

 S ovim se jedino nebi složio,ista situacija kao i u D, malo kad prošećeš po njihovim trgovinama, probas proizvode koje prodaju skužiš da je teški ''šrot''.. isto kao i kod nas....

 Probaš jabuku ko da jedem onu ''plastičnu'' koja se koristi za dekoraciju stola....

 Pogotovo Aldi, Hofer, Billa i slični njima centri..

 

Svugdje ima ''šrota'', kako kod nas tako i kod njih.....

 

Naravno da ima. No znaš kak se kaže, kod susjeda je uvijek trava zelenija...

DrTony pet 7.1.2022 08:13

Što se tiče poreza, skupo je ako imaš klasični obrt i plaćaš sve doprinose na puni iznos. Ako imaš firmu u HR, tada su porezi niži, cca 25% porez na dobit i porez na dividendu, pod uvjetom da ono što radiš ne podliježe plaćanju PDV-a (PDV nekad moraš plaćati bez obzira jesi li u sustavu PDV-a ili nisi). Na to ide trošak knjigovodstva i parafiskalni nameti u iznosu od cca 1000 kn mjesečno + prcanje inspekcije ukoliko pokušaš bilo što smuljati i smanjiti porez. Ako si vlasnik i direktor moraš sebe prijaviti na poduzetničku plaću i plaćati visoke doprinose (ajme tebi ako neko vrijeme ne možeš raditi i nemaš odakle to plaćati).

 

Ako imaš firmu u UK (lako se otvori, sve online), tada je trošak knjigovodstva 50 funti mjesečno i najam adrese za sjedište firme 80 funti godišnje. Parafiskalnih nameta nema. Ne moraš biti prijavljen na nikakvu plaću, nego možeš sve isplaćivati kao dobit. Porez na dobit (plaćaš ga u UK) + porez na dividendu (plaćaš u HR) te izađe oko 30%. Nema prcanja od strane raznih inspekcija, osim ako baš neka velika sranja radiš. Nitko te ne jebe u mozak, nema plaćanja glupih nameta, sve se radi online bez odlazaka na glupe šaltere. Strane firme te drugačije doživljavaju jer nastupaš u ime firme iz UK, a ne iz neke vukojebine Hrvatske za koju oni ne znaju gdje se na karti nalazi.

 

Znači računica je slijedeća:

Na 20000 kn platiš 500 kn/mj troška i porez 30% = 19500*0.7=13650 kn netto.

Na 30000 kn platiš 500 kn/mj troška i porez 30% = 29500*0.7=20650 kn netto.

 

BorgMater sub 25.6.2022 16:19
DrTony kaže...

Što se tiče poreza, skupo je ako imaš klasični obrt i plaćaš sve doprinose na puni iznos. Ako imaš firmu u HR, tada su porezi niži, cca 25% porez na dobit i porez na dividendu, pod uvjetom da ono što radiš ne podliježe plaćanju PDV-a (PDV nekad moraš plaćati bez obzira jesi li u sustavu PDV-a ili nisi). Na to ide trošak knjigovodstva i parafiskalni nameti u iznosu od cca 1000 kn mjesečno + prcanje inspekcije ukoliko pokušaš bilo što smuljati i smanjiti porez. Ako si vlasnik i direktor moraš sebe prijaviti na poduzetničku plaću i plaćati visoke doprinose (ajme tebi ako neko vrijeme ne možeš raditi i nemaš odakle to plaćati).

 

Ako imaš firmu u UK (lako se otvori, sve online), tada je trošak knjigovodstva 50 funti mjesečno i najam adrese za sjedište firme 80 funti godišnje. Parafiskalnih nameta nema. Ne moraš biti prijavljen na nikakvu plaću, nego možeš sve isplaćivati kao dobit. Porez na dobit (plaćaš ga u UK) + porez na dividendu (plaćaš u HR) te izađe oko 30%. Nema prcanja od strane raznih inspekcija, osim ako baš neka velika sranja radiš. Nitko te ne jebe u mozak, nema plaćanja glupih nameta, sve se radi online bez odlazaka na glupe šaltere. Strane firme te drugačije doživljavaju jer nastupaš u ime firme iz UK, a ne iz neke vukojebine Hrvatske za koju oni ne znaju gdje se na karti nalazi.

 

Znači računica je slijedeća:

Na 20000 kn platiš 500 kn/mj troška i porez 30% = 19500*0.7=13650 kn netto.

Na 30000 kn platiš 500 kn/mj troška i porez 30% = 29500*0.7=20650 kn netto.

 

 Ovo su jako zanimljive informacije, hvala ti! Kad ces imat vremena i ako imas tu informaciju, mene zanima sljedece - kako bi to funkcioniralo u kontekstu zivota u HR - isplata love te firme na koji racun, porezna u HR, odnos domace HR banke prema takvom nacinu rada? Pitam za sebe jer mi je ideja otvoriti firmu u kojoj bi (zasad) ja bio jedini zaposlen s kreditom u Hrvatskoj.