Radna iskustva

Pokretanje servisa za mobitele

dinix4978 pon 22.6.2020 14:19

Zanima me dali netko ima iskustva ili dali se bavi servisom mobitela?

Razmišljao sam otvoriti neki mali servis Mobitela i Računala i s kojim bi još mogao prodavati informatičku opremu.

Pa me zanima koliko je to isplativo i dali je uopće moguće uspjeti.

 

Čitatelj pon 22.6.2020 14:22

Ako imas znanja i predispozicije za to - prvo pocni raditi u nekom sluzbenom servisu ili slicnom servisu koji

vec ima klijente, ugovore sa dobavljacima itd.

 

Kad malo upoznas materiju, te ufuras se u posao, upoznas klijente, lako se odvojis i otvoris nesto sam,

znat ces s kim radis, ljudi ce te vec znati i posao bi ti mogao krenuti.

 

A ovako na slijepo, ne vjerujem da bi itko odnio ista na servis "peri pericu" koji je tek otvorio biznis.

Čitatelj pon 22.6.2020 16:18

Pitanje je dali ti je rentabilno placati najam za taj krug od 50km, ako nema dovoljno klijenata.

Treba ti prostor, knjigovodja (ako ne znas sam vodit knjige), software i hardware koji unosis u firmu,

kao i alat - trebas naci partnere s kojima ces raditi, koji ce ti isporucivati dijelove, trebas ugovoriti

firmu za dostavu, plus to trebas biti profitabilan.

 

Ovako na prvu je to jako tesko, osobito bez pocetnog znanja i kapitala. A i da imas i znanje i kapital,

danas je najvaznije - ime. Ime je tesko zaraditi a lako izgubiti. Najbolja reklama ti je "od usta do usta",

takodjer djeluje i obratno - kao najgora kritika i antireklama.

 

Takodjer zapameti, koliko god dobro radio, bio posten, uredan, brz i tocan - nikad svi nece biti zadovoljni,

dakle racunaj bar 20-30% musterija ti nece nikad biti zadovoljno, a uvjek ce ti se vracati "namrgodjeni",

jer takve uglavnom vece firme odjebu, a ti kao mali obrt ces uzeti i opet im odraditi, i opet im nece biti po volji,

jer to je takva sorta koja ne zeli nikad platiti rad/dijelove, i uvjek im nesto "nije odradjeno dobro".

 

Tako da u startu moras podvuci crtu i ne popustat - ako imas cjenik u kojem pise:

1 Diatnostika - XXX novaca

2 U slucaju popravka se ne naplacuje diagnostika, nego samo radni sati i dijelovi

3 Radni sat je XXX novaca

 

I naravno, napravi si nekakav popis koji rad je otprilike koliko sati.

Tipa zamjena baterije je 1 radni sat, zamjena ekrana je 3 radna sata, ili koliko vec mislis.

 

Isto tako, skuzit ces i sam, imat ces ljudi kojima je sve super hitno, i kad odradis i zamjenis, ne javljaju se mjesecima.

I za to trebas napraviti poseban "cjenik", da popravljeni uredjaji nakon 14 dana od javljanja da je uredjaj popravljen,

da naplacujes lezarinu po danu + PDV, makar 1kn, tako da se previse "ne opuste", jer ljudi su pokvareni i dodju sa "nitko mi nije javio".

 

Isto tako si moras voditi evidenciju servisa, kod zaprimanja uredjaja sve dobro provjeriti pred musterijom, isprintati stanje

uredjaja kod zaprimanja, koju ti vlasnik obavezno mora potpisati, i jednu kopuju njemu, da nebi bilo kasnije "ma nije mi ekran bio puknut, to ste vi potrgali",

samo zato sto si bio lijen kod zaprimanja upisati tocan opis kvara i stanje uredjaja.

 

Ima tu puno stvari koje naucis s vremenom. Ja nikad nisam popravljao mobitele, al okvirno po iskustvu je to u svim djelatnostima otprilike tako.

 

bunker pon 22.6.2020 16:21


A da li si inače negdje zaposlen ili bi se prijavio u radni odnos u tom servisu ? Proučio si mjesečna davanja za obrt, jdoo,...?

Poduzetnički duh je odlična stvar, no lako završiš u ogromnom postotku novih firmi i obrta koje nedočekaju 3 godine....

Nekažem da treba odustati nego da moraš biti svjestan u što se upuštaš i koliko to sve košta prvih par godina...

Lil Dice pon 22.6.2020 16:23

Ma ti lokalni servisi po malim gradovima nisu znanstvena fantastika, oni ionako sve veće hardverske popravke šalju u velike servise, eventualno znaju zamjenit bateriju. Sad ako baš kod tebe nema ništa slično možda bi čak i uspio, tako sitni popravci, prodavanje dodatne opreme...

dinix4978 pon 22.6.2020 16:52

Da vidim da tu ima dosta stvari na koje moram dodatno obratiti pažnju i koje bih trebao realizirati .

Zato sam i tražio mišljenje od vas da vidim neka iskustva i savjete .

A razmišljao sam ako bih dobio nekakvu potporu od države za samozapošljavanje ,pa mislim da bi mi to bilo dobro za početak ako uopce imam pravo na ikakvu potporu .