KrpaZG čet 17.10.2019 13:41
ParaNO1d kaže...

Pošto je ova tema najkomentiranija onda ću ovjde pitati.
Što mislite kako da se postavim?

 

Prije 3 mjeseca sam počeo raditi kao developer, prvi tjedan je bila priča da ću raditi frontend, dobio Mac i "skini si Adonis", kako mi je to prvi developerski posao naravno Google i ajde, sve sam instalirao, krenio s tutorialima, idući tjedan ipak nećemo to, ideš na drugo mjesto i tamo ćeš se posvetit backendu. Reko dobro, radit ću u Nest-u i ajmo opet tutoriali, nakon 2 tjedna sam prebačen na projekt, radio sam back u paru s kolegom. Išlo je dobro sve i sad sam prebačen na novi projekt koji je puno ljudi radilo prije mene, ali sad je tu sails i mongodb te magento. Dakle u 3 mjeseca sam promijenio toliko tehnologija i nemam vremena za svladati sve kako treba jer me se stalno prebacuje s tehnologije na tehnologiju. Smatram da tako neću biti dobar u ničem dovoljno jer nisam konkretno na ničem nego tako. 

Kako da se postavim? U ovom novom projektu postoje na stotine tisuća linija koda i sad se snađi i radi. Imate kakav dobar savjet?

 

Razgovarati sa managerom i uputiti ga na probleme sa kojima se susreces? Ukoliko je iole normalan, dogovoriti cete se. Iako ovo moze biti "test" da vide kako radis "pod pritiskom" jer si tek 3 mjeseca tamo. Razgovaraj sa kolegama i vidi da li su oni prolazili kroz isto? Kako su se oni postavili?

ParaNO1d čet 17.10.2019 13:49
KrpaZG kaže...
ParaNO1d kaže...

Pošto je ova tema najkomentiranija onda ću ovjde pitati.
Što mislite kako da se postavim?

 

Prije 3 mjeseca sam počeo raditi kao developer, prvi tjedan je bila priča da ću raditi frontend, dobio Mac i "skini si Adonis", kako mi je to prvi developerski posao naravno Google i ajde, sve sam instalirao, krenio s tutorialima, idući tjedan ipak nećemo to, ideš na drugo mjesto i tamo ćeš se posvetit backendu. Reko dobro, radit ću u Nest-u i ajmo opet tutoriali, nakon 2 tjedna sam prebačen na projekt, radio sam back u paru s kolegom. Išlo je dobro sve i sad sam prebačen na novi projekt koji je puno ljudi radilo prije mene, ali sad je tu sails i mongodb te magento. Dakle u 3 mjeseca sam promijenio toliko tehnologija i nemam vremena za svladati sve kako treba jer me se stalno prebacuje s tehnologije na tehnologiju. Smatram da tako neću biti dobar u ničem dovoljno jer nisam konkretno na ničem nego tako. 

Kako da se postavim? U ovom novom projektu postoje na stotine tisuća linija koda i sad se snađi i radi. Imate kakav dobar savjet?

 

Razgovarati sa managerom i uputiti ga na probleme sa kojima se susreces? Ukoliko je iole normalan, dogovoriti cete se. Iako ovo moze biti "test" da vide kako radis "pod pritiskom" jer si tek 3 mjeseca tamo. Razgovaraj sa kolegama i vidi da li su oni prolazili kroz isto? Kako su se oni postavili?

Stvar je u tome da oni koji se poznaju od prije privatno nemaju takve "probleme". Iako se znalo da mi je to 1. developerski posao, odmah sam "bačen" u vatru. Možda je test, samo kažem da je tako puno teže za naučiti.  

PzKpfw čet 17.10.2019 18:44

@ParaNO1d

 

 

Frende, gle...Možda je test, a možda i nije.

Bitno je da sve što pred tebe stave da prihvatiš. Ako imaš priliku, iskorisiti je frende. Život je film, koji nema baš reprize. Samo, rokaj!

 

Mnogo ekipe bi bilo sretno da je u tvojoj poziciji. Gle imaš posao, imaš priliku za učiti i napredovati, A, pri tome te još plaćaju.

Velim, ekipa da je u tvojoj poziciji bi skakala do plafona od sreće. 

 

SVe kaj stave pred tebe, reci mogu, hoću i želim.

 

Glavni preduvjet za sve gore napisano je da voliš svoj posao, te da ti pare nisu glavni pokretač i motiv. 

Ne želim ti dijeliti životne lekcije, ali život je borba. I ako nekaj fakat želiš, to ćeš i postići.

Samo rokaj!

Suerte, frende!

simsis čet 17.10.2019 20:07
ParaNO1d kaže...

Pošto je ova tema najkomentiranija onda ću ovjde pitati.
Što mislite kako da se postavim?

 

Prije 3 mjeseca sam počeo raditi kao developer, prvi tjedan je bila priča da ću raditi frontend, dobio Mac i "skini si Adonis", kako mi je to prvi developerski posao naravno Google i ajde, sve sam instalirao, krenio s tutorialima, idući tjedan ipak nećemo to, ideš na drugo mjesto i tamo ćeš se posvetit backendu. Reko dobro, radit ću u Nest-u i ajmo opet tutoriali, nakon 2 tjedna sam prebačen na projekt, radio sam back u paru s kolegom. Išlo je dobro sve i sad sam prebačen na novi projekt koji je puno ljudi radilo prije mene, ali sad je tu sails i mongodb te magento. Dakle u 3 mjeseca sam promijenio toliko tehnologija i nemam vremena za svladati sve kako treba jer me se stalno prebacuje s tehnologije na tehnologiju. Smatram da tako neću biti dobar u ničem dovoljno jer nisam konkretno na ničem nego tako. 

Kako da se postavim? U ovom novom projektu postoje na stotine tisuća linija koda i sad se snađi i radi. Imate kakav dobar savjet?

 

Ovo su ti "dugoročne" brige, gdje se vidiš za N godina. U pravu si u tome da nećeš biti majstor ukoliko šaraš po tehnologijama, međutim imaš puno vremena - tek si počeo, pa udri brigu na veselje.

Iskoristi ovu situaciju u svoju prednost - ukoliko su imalo normalni, za nove tehnologije ćeš imati buffer vrijeme za savladavanje. Ovo je odlična prilika da ti CV eksplodira tehnologijama i iskustvom rada u tome, dakle ne da si čuo i igrao se jedan vikend, već imaš hands-on iskustva, što se itekako cijeni. Također ćeš imati i bolju viziju čime bi se bavio.

Ne bih ti preporučio mijenjati posao. Zadnji posao U CVu je kritičan kad te razmatra novi poslodavac, tebi je i jedini, moglo bi se protumačiti kako ti se ipak ne da (teško) raditi u promjenjivom IT svijetu. Izdrži godinu dana, nakon tog raspali gdje ti paše.

Gleeson pon 28.10.2019 18:06

Kakve su plaće ljudi koji rade korisničku podršku u firmama koje razvijaju i prodaju svoj softver. Dakle ne neki baš standardni call centar posao, nego u softverskoj firmi gdje radiš korisničku podršku za njihov softver i radi se na hrvatskom i engleskom.

 

Jesu li plaće iste ko u pozivnim centrima (2,5-4k, kolko znam) ili je više od toga?

crazy_luđak pon 28.10.2019 23:11

Generalno place u call centrima ukljucujuci podrsku za softver su minimalac osim ako je ukljucena prodaja. To se odnosi na vece i manje firme. Zato se i ponajvise zaposljavaju studenti ili agencijski zaposlenici na takvim pozicijama. Moja preporuka - izbjegavaj, osim kao kratkorocni posao.

Gleeson uto 29.10.2019 19:26

Jel to vrijedi i u tim softverski firmama di ta support osoba osim rješavanja support ticketa i traži bugove/potvrđuje bugove, piše help dokumentaciju i ima još tako neke sitne zadatke? Znači nije baš skroz standardni pozivni centar posao. Jesu za takve poslove isto te standardne plaće iz pozivnih centara?

Old Iggy uto 29.10.2019 19:29
Gleeson kaže...

Jel to vrijedi i u tim softverski firmama di ta support osoba osim rješavanja support ticketa i traži bugove/potvrđuje bugove, piše help dokumentaciju i ima još tako neke sitne zadatke? Znači nije baš skroz standardni pozivni centar posao. Jesu za takve poslove isto te standardne plaće iz pozivnih centara?

Ne, to je ozbiljniji posao.

PzKpfw sri 30.10.2019 12:33

 

@Gleeson

 

Potvrđujem, što je Old Iggy napisao, te dodajem da su plaće veće, nego call-centru, al' opet ispod developerskih.

Mada ti imaš i radnih pozicija testera(oni sa iskustvom) koji deru u startu u nekim co. plaću višu od developera  u nekoj drugoj kompaniji.

Dobro je kada stranac plaća. A, još je bolje da nema ovih naših groznih balkanskih radnih navika.

 

Sa druge strane ne volim pričati o primanjima, jer ljudi misle da koliko zarađuju da toliko i vrijede. 

Zato je vrlo nezahvalno pisati o ciframa, mada u IT ne fali para, nego radne kvalificirane snage. 

Stoga samo delajate na svojim skillovima, a pare će već doći. E, da i na bavite se IT radi para.

Gleeson sri 6.11.2019 22:01

Još jedno pitanje u vezi ovog:

Dakle, kažu dečki za takav posao je ipak veća plaća od call centra, ali ne ko plaća programera. Ima li nekog ko radi takav posao ili bi znao otprilike što bi bilo normalno za to? Čisto da znam, ako dobijem ponudu, je li unutar nečeg razumong. Jel bi to bilo 5k, 6k, 7k?

 

Dakle, radi se o ovakvom poslu (plus, radio bih u smjenama, ali možda ne odma):

 

Jel to vrijedi i u tim softverski firmama di ta support osoba osim rješavanja support ticketa i traži bugove/potvrđuje bugove, piše help dokumentaciju i ima još tako neke sitne zadatke? Znači nije baš skroz standardni pozivni centar posao. Jesu za takve poslove isto te standardne plaće iz pozivnih centara?

javax uto 10.12.2019 15:54

Pozdrav 

Zanima me kakve su opcije neke hrvatske it firme za isplatu freelanceru?

Da li mora ici preko obrta ili moze direktno na racun pa da freelancer plati neki porez na taj iznos?

Tj. koji su sve nacini isplate a da firma to moze fakturisati, a da ta osoba nije zaposlena full time u firmi i sa ugovorom

Npr. hrvatska firma treba nekog developera 10-15h tjedno na duzi vremenski period, a taj developer nema obrt niti bilo sta drugo i koji su legalni nacini na koji ga ta firma moze isplatiti, a da nisu da on otvara obrt a s obzirom na njegov radno vrijeme nema smisla da ga se zaposljava full time

PzKpfw uto 10.12.2019 18:06

@javax

 

Studentski ugovor ako si student sa takvim pravima. Sada su to svi studenti- i redovni i izvanredni.

 

 

Inače, ugovor o djelu.

Mada ovo potonje, ide otprilike ovako. Za 100 zarađenih kuna, državi daješ 40 kuna. Tebi ostaje 60 kuna, a 20 dobiješ kroz povrat poreza.

Tako je to bilo prije par godina. Ne znam dal' je tako i sada.

 

Za obrte nisam upućen.

i542 uto 10.12.2019 22:50

Npr. hrvatska firma treba nekog developera 10-15h tjedno na duzi vremenski period, a taj developer nema obrt niti bilo sta drugo i koji su legalni nacini na koji ga ta firma moze isplatiti, a da nisu da on otvara obrt a s obzirom na njegov radno vrijeme nema smisla da ga se zaposljava full time

Ugovor o radu na pola radnog vremena (tj. 15h), ugovor o autorskom djelu (programiranje je "kreativna" bransa sto se tice zakona) ili obrt, nemas nekog magicnog cetvrtog izbora. A i kakav je to freelancer bez obrta? :)

Marko sub 5.6.2021 22:31

Pozdrav, zna netko kakve su plaće za developere/DB admine u HPB-u? Dosta ljudi koje poznam se tamo zaposlilo u zadnjih par mjeseci i ne žele baš dijeliti detalje, a znam da prije plaće i nisu bile nešto (ispod prosjeka su bile).

izzy007 ned 6.6.2021 07:31

Ne kužim zašto se zamarate iznosima. Ako imate bar 4g iskustva u programiranju, i bar nešto u CV-u, lijepo se obučeš, urediš, dođeš na razgovor. Pripremiš se, ispričaš što si radio. I kad te pitaju za plaću tražiš od 13.000kn do 15.000kn. I ti si svoje riješio. Ako im treba čovjek, platit će. Ako im ne treba, neće. Najveća greška koju ljudi rade je kad pitaju nekoga tko tamo radi kolika je plaća. Oni koji su tamo dugo nikada neće imati plaću kao neki koji dolaze iz vana. Jer povišice se dobiju uglavnom promjenom posla. Oni koji rade i šute neće niti dobiti. Moraš tražiti. U mojoj bivšoj firmi, svi koji su došli poslije mene su imali veću plaću od mene, a minimalno 4g manje radnog staža od mene. A kad sam tražio više novca, kažu nemamo. I onda sam otišao za 40% veću plaću dalje. I usput naučio da ti ne mora biti neugodno tražiti iznos. Da sam to samo ranije shvatio.

Marko ned 6.6.2021 10:46
izzy007 kaže...
Ne kužim zašto se zamarate iznosima. Ako imate bar 4g iskustva u programiranju, i bar nešto u CV-u, lijepo se obučeš, urediš, dođeš na razgovor. Pripremiš se, ispričaš što si radio. I kad te pitaju za plaću tražiš od 13.000kn do 15.000kn. I ti si svoje riješio. Ako im treba čovjek, platit će. Ako im ne treba, neće. Najveća greška koju ljudi rade je kad pitaju nekoga tko tamo radi kolika je plaća. Oni koji su tamo dugo nikada neće imati plaću kao neki koji dolaze iz vana. Jer povišice se dobiju uglavnom promjenom posla. Oni koji rade i šute neće niti dobiti. Moraš tražiti. U mojoj bivšoj firmi, svi koji su došli poslije mene su imali veću plaću od mene, a minimalno 4g manje radnog staža od mene. A kad sam tražio više novca, kažu nemamo. I onda sam otišao za 40% veću plaću dalje. I usput naučio da ti ne mora biti neugodno tražiti iznos. Da sam to samo ranije shvatio.

Slažem se načelno sa svime što si napisao. Ali, tema se zove "Plaće u ICT tvrtkama", dobro je okvirno i znati barem nekakve raspone.

 

Što ti vrijedi ići recimo u PBZ kao mid/senior na razgovor za posao za developera i tražiti 13-15k, prolaziti cijeli selekcijski proces, trošiti i svoje i njihovo vrijeme, kad im i zaista dobri ljudi developeri svih razina senioriteta odlaze. Juniori/midovi u ZG im odlaze jer im nakon 3 godine i hrpe usmenih pohvala za dobar rad plaća i dalje ostaje do max 8k kn, a povišice nema na horizontu. Tu pričam o ovima koji su došli sa faxa, trudili se i učili tih 3 godine. Takvi bez problema odu drugdje i postižu 10-11k. Srednjem menadžmentu su navodno vezane ruke zbog korona-krize (nametnuto od strane Talijana vlasnika) i ne mogu davati povišice pa to stvara frustracije i kod seniora i ljudi koji su tamo 10+ godina, dobro su upoznati sa svim poslovnim procesima i takvi također odlaze.

izzy007 ned 6.6.2021 12:29

@Marko
Sve si to lijepo napisao. I sad se vraćamo na ono što sam rekao. Ako želiš veću plaću, dobit ćeš ju prije promjenom tvrtke nego što ćeš od matične kompanije dočekati povišicu. Budimo realni. Ako želiš veću plaću, tu cifru ćeš tražiti na razgovorima. I netko će ti ju dati. Što se tiče ovih velikih kompanija (banke, osiguranja, telekomi) tu je dugotrajan proces odobrenja povišice. I do godinu dana dok svi odobre u zapovjednim lancu. U godinu dana promijeniš dva posla i dobiješ za svaku promjenu po 20% veću plaću. Jer formula je poznata. Za 10% više razmišljaš da pređeš, za 20% potpisuješ, za 30% i više trčiš da potpišeš.

Znam par osoba koje su napustile PBZ i otišle dalje jer je plaća bila ispod 10k neto. Iz Erstea je otišla gotovo trećina ITa zbog mizernih uvjeta. Ali više nije tako. Sad svi traže i daju plaće. Ono što kao senior dev možeš trenutno očekivati u Hrvatskoj, a da si zaposlen u kompaniji, ne paušalac, je 16.000kn neto. Sve iznad toga su team lead i više pozicije.

Sanchez_1 uto 8.6.2021 13:39

I ja sam cuo da je iz PBZa otislo dosta ljudi u Erste. Dok je sam Erste prije bio mizerija, sto radi placa, sto radi onih podvala sa ugovorima, sada je navodno drugacije.

uglavnom, navodno su znali u Ersteu dogovoriti posao i visinu place, ali bi ti onda prvi radni dan na poslu podvalili ugovor na odredjeno.

 

kako je u drugim bankama ne znam (navodno je RBA dosta škrta, pa im ljudi odlaze, a za Zabu ne znam). No, to se sve rješava prelascima u druge firme ili jednostavno skupljanjem iskustva nakon čega se prodaješ van kao paušalac i radiš od doma.

Ako banke imaju spore procese povećanja plaća, neka se naviknu na stalne odlaske ljudi

izzy007 uto 8.6.2021 20:35

To bi mogao biti netko na arhitekt poziciji. Ne vjerujem da je to developer/programer u .Net, Java ili Oracle PL/SQL što uglavnom rade u bankama. Kao programer max 16k.
Moguće da kolega ima i više djece pa i preko porezne olakšice dobije preko 1000kn.
U tim velikim i tromim kompanijama i HR dosta koči. Ne kuže da ne možeš držati ljude na ledu 2 mjeseca da bi im javio jesu li dobili posao ili ne. Valjda misle da je ovo 2001. godina. Ne kuže da više ne čekamo da se oni zbroje, jer dok se oni odluče mi dobijemo bar još dvije ponude za posao

Sanchez_1 uto 8.6.2021 21:49

Ono malo sto sam vidio banaka do sada nisam vidio da imaju nesto pravih arhitekata, ali me ispravite.

neki da slaze neki opci entity model, neke kučice u enterprise architectu ili da se uredno dokumentira u necem drugom, pa ono, nisam nesto primjetio.

 

 

Pero Dinamit sri 9.6.2021 09:33
kostolomac kaže...

 Nebi spominjao ime banke i poziciju jer ''IT svijet'' u tom sektoru kod nas je ''relativno skroman''.

 Pa ako je direktor razvoja u ZABA-i onda kužim, nije da ih ima iljade. Ali pošto šutiš znači da je iznimka, a ne pravilo.

kostolomac sri 9.6.2021 16:58
Pero Dinamit kaže...
kostolomac kaže...

 Nebi spominjao ime banke i poziciju jer ''IT svijet'' u tom sektoru kod nas je ''relativno skroman''.

 Pa ako je direktor razvoja u ZABA-i onda kužim, nije da ih ima iljade. Ali pošto šutiš znači da je iznimka, a ne pravilo.

 Nije ZABA ni PBZ Uglavnom ''nebitno'' bitna je ovdje samo ''fina'' plaća za HR uvjete, odmah mogu reći da nije do te plaće došao preko ''noći'' a još manje preko veza ili slično. Dosta toga mu se ''poklopilu'' i sad je gdje je.

 Koliko ja znam kad je on počeo startna plaća na prvom radnom mjestu mu je bila malo bolji ''minimalac'' . Tako da je  ''dalek i trnovit'' put do ovakvih iznosa, pogotovo u HR.

 

Vani kumče u D, odmah nakon faksa prvo zaposlenje je dobio bruto u  4k€ ( +  plaćen hotel gdje je stanovao u blizini firme prvih cca godinu dana ) , neto mu negdje s obzirom na poreznu klasu ispao 2.5k€. Nakon toga mu je  firmu u kojoj radi  kupio jedan renomirani njemački proizvođač automobila i odmah ga regrutao kod sebe u odjel. Tako da mu je plaća sad debelo iznad 4k bruto, a ima ispod 30g. Još je klinjo za mene( po godinama da nebi bilo zabune ) ali je jednostavno ''rođen'' za taj posao....

 

 

Tako da tko ima priliku, volje, ne smeta mu odvojenost itd...., trk van, nema se što izgubit....u HR se uvijek možeš vratit.