Radna iskustva

Može li biti gore (ponuda IT poslova)

SamoPitam3 sub 19.10.2019 02:29
PzKpfw kaže...

@Sanchez_1

 

Ajd neki komentar molite više ako želiš i možeš napisati o IT u PBZ.

Ak' neš javno, ajd pliz na PP.

 

E, da dobar ti je avatar.

 Covjek je odgovarao na pitanje od prije 3 godine. Ne znam kako je u PBZ-u, ali znam covjeka koji radi u erste i isto bi se usudio reci iz njegovih prica - sto dalje...

izzy007 sub 19.10.2019 10:29

Problem sa rekla kazala je sljedeći: Dosta ljudi se učahurilo negdje i tamo radi dugi niz godina za lošu/bijednu plaću. Ne može napredovati, i frustriran/a je situacijom. I onda ti takav/a kaže da je loše. Iz njihove perspektive to je točno. Ali ti uvijek mogu otići dalje. Ono što je tebi bitno je kakve ćeš uvjete TI izpregovarati. Prvenstveno plaću. Jer nepisano je pravilo (moje iskustvo) da oni koji dolaze uvijek budu bolje plaćeni od onih koji su tamo dugi niz godina. Primjer. Poznanik radio duuugi niz godina. Plaća 10k kuna. Tražio povišicu 1000kn, nisu mu dali. Čovjek otišao dalje ali je na svoje mjesto preporučio drugog frenda. Taj na razgovoru tražio 13k kuna, a njihovo pitanje je bilo kad možeš početi raditi. Sve te velike kompanije imaju bijedne plaće jer ti koji tamo rade su tu zacementirani, a nežele ići dalje. Poslodavac sretan što si ti glup i ne ideš dalje i radiš za 8 ili 9k kuna a imaš 8 ili 9g iskustva. Platno napreduješ brže ako mjenjaš firme. I PBZ i Erste i Zaba, svi oni imaju "loše" plaće ako si tamo 5+ godina. Ali kad danas tamo netko dođe i bude zaposlen, doći će na veću plaću nego ti koji su tamo svo to vrijeme.
Druga bitna stvar je kakav si ti kao osoba. Ako ti svaki klinac smeta, onda ti nigdje neće biti dobro. Ne postoji posao gdje nemaš bar nekih problema. Bitno je kako se postaviš. Isto tako je bitno da li radiš kao vanjski ili ne. Po mom iskustvu vanjski uvijek dobije smeće od posla koje interni neće/ne žele raditi. A kako je vanjski plaćen cca 400€ man/day ne možeš odbiti. Šef te isprostituirao za taj novac i ti samo možeš ili šutiti i raditi ili dati otkaz pa tražiti nešto drugo.

Sanchez_1 ned 20.10.2019 22:37

Pa to da je u Ersteu kaos je poznato vec vise od 10 godina, i stvari se ne mijenjaju na bolje.. poznajuci menadzment, moze samo na gore (doduse, smijenili su x menadzera, ali najcesce tek kada us**u da se ne moze pokriti).

 

PBZ? Meni se cini slicno. Zastarjele tehnologije, kruta organizacija, nervozni admini, jer imaju hrpu posla, IT revizija koja kurcu ne zna svoj posao, losa oprema, itd. 

PzKpfw pon 21.10.2019 13:35

 

Nadovezujući se na ovo što su izzy007 i Sanchez_1,...Naime, ti bankarski i tzv FinTech kompanije su pojave koje slabo reagiraju na promjene, te se brinu previše za zaposloenike. Bitno da je šutiš, radiš koliko ti kaže, ne smiješ pokazati incijativu, moraš biti na liniji. Moraš biti poslušan, moraš se smijati na fore nadređenih, dostavljati informacije onih koji nisu na liniji, ogovarati i tome slično. To je iz mojeg kuta gledanja vrlo glupo, nezrelno i toksično. To nisu ljudi, svijet u kakvom želim biti i raditi. 

Ljudi u takvimn radnim okolinama ostaju samo radi para i lažnog osjećaja sigurnosti, te pripadnosti grupi. 

 

Svatko bira svoj put. Ako ti nakon 5, 10 ili 15 godina imaš istu plaću, a znanje ti je poraslo, brijem da tu nešto ne štima.

Ljudi to vam je tržište. Ako se sretni u takvim radnima okolinama, eh, mogu vam napisati da ne znate za bolje.

 

 

Ljudi predugo ostaju u takvim co., jer se jednostanvno boje. Kod nas se još uvijek prelazak sa posla na posao, gleda kao na neku izdaju. Kao da svi moramo biti isti, misliti isto i raditi isto.

Kako god bilo. Sretno svima, sretno Hrvatska.

Osobno ne vjerujem u sreću, nego samo u rad kada mislim na vlastiti progres.

 

 

ParaNO1d čet 14.11.2019 14:03

Evo tražim svaku pomoć ili komentar koji je ili pozitivan ili negativan...

 

Dakle prvi put u životu sam dobio otkaz (nakon 3 mjeseca rada, prvi mjesec sam bio prepušten sam sebi i tutorialima) radim do kraja mjeseca. Već sam tu pisao da sam radio kao IT administrator 4 godine i onda sam se bacio u developere. Nakon tjedan dana kad sam dobio mjesto i odlučeno je što ću raditi, dobio sam tutorial za NestJS. To je bilo dobro, dobio sam projekt u timu, backand NestJS i to je po meni išlo dobro, dokumentacija je dobra i kada sam zapeo uvijek sam pitao za pomoć PM-a ili TL-a. Dobio sam prigovor da malo radim, jer imam malo commitova, ja sam sve što sam radio commitao odjednom i na pregledu na gitu je ispalo da sam imao 1 commit dnevno, iako je tu bilo sve što sam radio tog dana. Kada sam na to upozoren, radio sam commit svakog filea kako sam ga napravio. Nakon toga sam imao obiteljskih problema zbog kojih sam morao koristiti godišnji po 1 dan tjedno i nekoliko puta sam otišao s posla ranije ali sve u dogovoru s PM-om i TL-om. Dakle nikad na svoju ruku. Kada se to sve smirilo bio sam bolestan i tjedan dana na bolovanju, dostavio sam doznake i sve po pravilu. Nikad mi nitko nije rekao da nešto ne valja. Nakon što sam se vratio s bolovanja sam premješten na drugi projekt. I to je hitno i treba biti gotovo za 3 tjedna, a radi se o Sails.Js 0.12 za kojeg je dokumentacija jako štura, te uz sve to sam mora raditi i Magento jer je povezano. A nitko me nije u ništa uputio osim što mi je zadatak. Dok sam sam sve podesio, namjestio, postavio bazu trebalo mi je dosta vremena. To je projekt star više od 5 godina i skoro nitko više ne radi u firmi ko je radio na njemu tako da sam bio prepušten sam sebi. 
Radio sam što je trebalo, naravno sails je totalno drugačiji od nesta i da mi kod nije bio dobar, poslje sam ga ispravio, uspio sam pronači na netu što sam trebao. A cijelo vrijeme mi se klijent javljao i tražio izmjene projekta, iako ja nisam PM iako sam rekao PM-u za to, on je rekao da pričam s klijentom kao da smo prijatelji i da radim svoje.

Btw kada sam se zaposlio, svi su znali da mi je ovo prvi developerski posao. 

 

Ukratko to je to. Što dalje, šaljem dalje zamolbe, nema tu problema. Neću odustati samo me zanima jesam li nešto krivo po vama napravio da više to ne ponovim?

PzKpfw čet 14.11.2019 19:25

@ParaNO1d

 

 

Ma, frende zaboravi to gdje si bio., Tko je kriv, tko nije kriv nije ni bitno. Dali su ti otkaz i to je to.

Naime, imaš hrpu firmi što se izvana predstavljaju kao mjesta gdje sunce nikad zalazi, teče med i mlijeko, kuće od čokoloade, super ekipa, idemo često na team buildinge, bla, bla,....

Al' iznutra nisu ništa drugo, nego neka srednja žalost koja radi tek toliko da ima firma od čega živjeti. I nije bitan tvoj rad, zalaganje, trud, nego koliko si ti spreman postati kao oni.

Ako ne postaneš kao oni, nisi za tu firmu.

To pogotovo vrijedi za veće firme. Ta, imam slučaj što sam vidio na svoje oči da je čovjek dobio otkaz, jer je radio svoj posao. Međutim, nije bio na liniji ovih šup*olizaca koji konstanto zamjećuju da šef smršavio, 

smiju se na sve šefove fore, kada se on prestane smijati, onda se i oni prestanu smijati, i tako to. Ulizivanje je jako bitno, kao tobožnja ljudska vrlina. Kao i cinkanje.

Radio je u toj kompaniji 18 godina, te su tobože našli grešku, te je zbog toga dobio otkaz. Skoro svi zaposlenici te kompanije kažu da je to bila namještaljka. Što i je. 

 

U principu što ti želim poručiti...zaboravi takve likove. Nemoj postati kao oni. Oni će zauvijek ostati, mali, nebitni, malograđni sa cijenom od kile mozga dvije marke....

Pazi, ne velim da su sve firme takve, ali bježi glavom bez obzira tamo gdje nema progresa...

 

Ne čudim se ljudima sa natprosječenim primanjima, što su ovom društvu, narodu, zemlji, tobožnjoj domovini već rekli Hrvatska, odgrebi...

Na Balkanu ostaju samo oni što su već pustili korijenje, oni koji nemaju kamo i luzeri.

 

Tako da ti samo radi na svojim skillovima, te zaboravi ona okruženja u kojima nisu cijenili tvoj trud, rad i zalaganje.

Ako si pravi, čovjek od formata, vjeruj mi prijatelju, uvijek će se ljudi sjećati da je postojao tamo jedan ParaNO1d koji je pravilno radio svoj posao, koji nije bio ništa kriv, nego je davao sve od sebe.

Na kraju ljudskog života to i samo ostaje. Ništa drugo nije bitno, nego da čovjek ostane čovjek. 

 

ParaNO1d pon 18.11.2019 08:32

@Azmo ne želim o imenu, mada kada sam malo kopao čuo sam dosta negativnih komentara poslje na više mjesta, jbg bio mi je prvi dev posao pa mi je sve bilo super

 

@Kolacic GO i bolovanje su bili ispravno najavljeni i zatraženi, a za bolovanje sam uredno dostavio oznake. Tako da mislim da to nije razlog, jer ako je onda u takvoj firmi ne treba ni raditi

 

@PzKpfw Hvala na ovom motivacijskom pep talku. Znam da nije smak svijeta i da se to mora jednom dogoditi, svakom. To je realno u današnjem svijetu, samo mi je žao što sam 4 mjeseca radio, gdje sam mogao puno više naučiti, a na kraju sam forsiran do kraja bez mogućnosti da uspijem i i ispada da ja nisam zadovoljio na probnom radu i i kao da sam jedini krivac za otkaz. Bojim se da ako neki budući poslodavac to vidi da će me eliminirati bez toga da čuje moju stranu priče. S kim god da sam pričao svi su složni da je ova situacija toksična i da nije realno da netko tko tek ulazi u svjet deva, dobije samostalno veliki projekt nakon mjesec i pol, a onda dobije drugi koji je zastario i nema apsolutno nikakve šanse da uspije. Sjećam se prvog posla, iako sam došao s faksa, i imao sam dosta znanja o hardveru i softveru nisam imao pojma o AD-u, o Exchangeu, o storageu, hostovima, virtualkama. Naravno kad ih nisam prije imao gdje ni vidjeti, znao sam što je i to je to. Polako sam ulazio u posao i bio sam super, nikad nikakvih prigovora, poslje sam sam vodio neke projekte, implementirao i radio samostalno. Zato mi je žao što ovdje nisam dobio priliku jer znam da nisam osoba koja ne želi, samo volim imati oko sebe ljude koji su voljni pomoći novom i pokušati mu početak učiniti što boljim i da se osjeća dobrodošao.

Eto primjer od četvrtka, dođe novi kolega, dečko također s faksa, nikad nije radio s gitom, samo Windowsi, sad treba na Macu radit, nije nikad koristio WebStorm, ne zna za nikakve ekstenzije za IDE, kao i svi na početku, tražio pomoć od PM-a, ovaj kaže da je gužva i da mu nema tko pomoći, neka pogleda na netu kako da si setupa Mac. I onak kao da vidim sebe kad sam došao. Mislim da je to dosta neprijateljsko okruženje ili je to osobe koje su genijalci kojima je programiranje kao piti vodu, takvih je jako malo, a smatram da nisu ni svi devovi ljudi s IQ-om od 120-130 i da znaju sve bez ičije pomoći, znam ljude koji su radili poslove koji nemaju veze s IT-om, a danas su vrhunski devovi, vode timove, uspješni su... 

Sve u svemu, ažurirao sam CV, poslao zamolbe i sad se nadam nečem pozitivnom.

 

Hvala Vam na komentarima

PzKpfw pon 18.11.2019 12:13
ParaNO1d kaže...

.... Bojim se da ako neki budući poslodavac to vidi da će me eliminirati bez toga da čuje moju stranu priče. .....

 

 

Ne morate to brinuti. Poslodavac koji vidi tvoj CV, odnosno profesionalni profil, ako je pravi pozvati će te na razgovor na osnovu tvojega profila, a ne priča bivšeg poslodavca.

Samo budala sudi o nečemu dok ne čuje sve involvirane strane. Ako će te na osnovu komentara iz bivše firme suditi, eh onda je to takva ista firma.

 

Tako da se nemoj brinuti za to. Postoje i bolje firme, od ovih o kakvim razgovoramo. Generalno, imao sam  vrlo dobra iskustva sa malim firmama.

A, sa ovim većim gdje se svatko boji svakoga je bilo užas dolaziti u bilo kakav kontakt.

 

Najljepša isksutva sam imao kada sam aplicirao prema firma sa Zapada. Čisto onako kao probni neki baloni za posao.

Neš, vjerovati ženska iz HR izvan radnog vremena sa mnom razgovora izvan preko Skype u vezi posla.

To u HR doživjeti sa ovim firma kaj se diče sa stolovima za biljar, sa plejkom, fensi-šmensi, kako su cool, bla, bla bilo bi ravno razornom potresu.

 

Tako da čovjek mora birati firme ako misli svoj glavom i ne želi biti u jednoj firmi cijeli život gdje nema progresa.

 

 

neutrino pon 18.11.2019 13:06

@ParaNO1d

Zvuči kao da te poslodavac zaposlio za malu lovu, jer ti je to bio prvi dev job, planirano te bacio u vatru i očekivao da će sve ići glatko. Kažeš i da nije bilo pomoći kolega, tako da otkaz nije neočekivan.

 

Firma se kockala i popušili su, jer ti nisi isplivao brzinom kojom su oni htjeli. Da su zaposlili iskusnog ninju, stvar bi bila drugačija, ali vjerojatno za 100% veću plaću. Tipična RvaCka priča.

 

Imaš iskustvo više. Drugi put kad naletiš na takve budale bar ti možeš prvi reagirati.

 

P.S.

Podijeli bar negdje anonimno o kojoj se frimi radi. Nema smisla da to rade ljudima.

neutrino pon 18.11.2019 13:44
izzy007 kaže...
Problem sa rekla kazala je sljedeći: Dosta ljudi se učahurilo negdje i tamo radi dugi niz godina za lošu/bijednu plaću. Ne može napredovati, i frustriran/a je situacijom. I onda ti takav/a kaže da je loše. Iz njihove perspektive to je točno. Ali ti uvijek mogu otići dalje. Ono što je tebi bitno je kakve ćeš uvjete TI izpregovarati. Prvenstveno plaću. Jer nepisano je pravilo (moje iskustvo) da oni koji dolaze uvijek budu bolje plaćeni od onih koji su tamo dugi niz godina. Primjer. Poznanik radio duuugi niz godina. Plaća 10k kuna. Tražio povišicu 1000kn, nisu mu dali. Čovjek otišao dalje ali je na svoje mjesto preporučio drugog frenda. Taj na razgovoru tražio 13k kuna, a njihovo pitanje je bilo kad možeš početi raditi. Sve te velike kompanije imaju bijedne plaće jer ti koji tamo rade su tu zacementirani, a nežele ići dalje. Poslodavac sretan što si ti glup i ne ideš dalje i radiš za 8 ili 9k kuna a imaš 8 ili 9g iskustva. Platno napreduješ brže ako mjenjaš firme. I PBZ i Erste i Zaba, svi oni imaju "loše" plaće ako si tamo 5+ godina. Ali kad danas tamo netko dođe i bude zaposlen, doći će na veću plaću nego ti koji su tamo svo to vrijeme.
Druga bitna stvar je kakav si ti kao osoba. Ako ti svaki klinac smeta, onda ti nigdje neće biti dobro. Ne postoji posao gdje nemaš bar nekih problema. Bitno je kako se postaviš. Isto tako je bitno da li radiš kao vanjski ili ne. Po mom iskustvu vanjski uvijek dobije smeće od posla koje interni neće/ne žele raditi. A kako je vanjski plaćen cca 400€ man/day ne možeš odbiti. Šef te isprostituirao za taj novac i ti samo možeš ili šutiti i raditi ili dati otkaz pa tražiti nešto drugo.

I ja znam takve ljude. Jedan od njih je nedugo ostao jedini senior u firmi. Ostali su dali otkaz, jer nikako nisu mogli dobiti povišicu. Studenti preuzeli sav posao i rade koliko mogu i kad mogu i koliko znaju. Frenda premjestili iz drugog odjela i sad on vuče kao magare i također nema povišice. Istovremeno u firmi vide sranje zbog odlaska ljudi i nemogućnosti zapošljavanja novih, jer ih nema i javna tajna je da bi novi senior dobio "kolko god treba".

 

Kažem mu ja "daj otkaz, lezi doma 2 mjeseca i zatim se javi na natječaj".

I sad tu dolaziš do detalja zašto je ekipa začahurena i truli na jednom mjestu. Frend vidi da firma ima revenue u povećim milijunima, ima stambeni kredit na leđima i dijete, a plaća je redovita. Aj ti u takvoj situaciji odjebi posao.

Još da priča bude bolja, lik je kao i većina hrvatskim mozgova ispregovarao neto plaću, a ne bruto. Kad je dobio dijete, umjesto da mu je neto porastao zbog porezne olakšice, firma mu je srezala bruto, tako da mu je neto plaća ostala ista. I onda se ljudi pitaju zašto svi bježe odavde.

neutrino pon 18.11.2019 15:49
Pero Dinamit kaže...

Što frend ne traži novi posao pa kada ga nađe dá otkaz u trenutnoj firmi? Simple as that.

Pretpostavljam da bi dosta lako našao novi posao, ali ne može znati kakva je nova firma, je li plaća redovita, je li cijeli iznos legalno isplaćen (bez ispod stola), koliko je siguran novi posao, hoće li ga netko psihički jebat tamo itd... a svo to vrijeme rate kredita stižu na naplatu i svo to vrijeme moraš brinuti o djetetu i sebi.

 

Tako na kraju postaneš gljiva.

SamoPitam3 pon 18.11.2019 18:00
Entry Point kaže...

 Tragikomediju? Zašto? Dobit će što traže daleko brže i jeftinije nego da imaju stalno zaposle u HR, ako ih uopće mogu naći. Neke od najvećih IT firmi su iz Indije.

 

O balkane moj...

 Zato sto je naslov "teme" moze li biti gore (ponuda IT poslova) ? Balkane moj...

SamoPitam3 pon 18.11.2019 18:05
neutrino kaže...

 Očito nisi imao iskustva sa Indijcima 

Indijci na stranu. Meni je u tom tekstu ziva komedija sa kojim brojkama oni barataju tamo (ako je itko otisao i dalje od naslova). Kao kada Plenkovic pocne o smanjenju nezaposlenosti

neutrino pon 18.11.2019 18:11
Entry Point kaže...

 Imam jako puno iskustva sa Indijcima. Evo jedne s kojom radim:

 

https://www.cognizant.com/

 

Ultra profesionalni i sposobni ljudi.

 

Radio sam s ljudima iz cijelog svijeta, loš kadar je zastupljen svugdje podjednako. $5/sat u americi ili u inidji, dobiješ istu kvalitetu.

Očito si ti sretnik. Meni je i dalje to oksimoron.

Btw, zar misliš da HT ide u Indiju po kadar od $50/hour?

neutrino pon 18.11.2019 18:18

Citat iz članka:

 

Unatoč velikoj potražnji, plaćama i pogodnostima koje su daleko iznad državnog prosjeka, kao i unatoč činjenici da je ICT industrija, mahom softveraši, lani otvorila 9180 novih radnih mjesta, domaći IT stručnjaci i dalje odlaze u inozemstvo. Nedostatak programera kronična je prepreka rastu za IT tvrtke u Hrvatskoj unazad tri godine.

Po prvi put je to postalo vidljivo 2016. godine, kad je iz Hrvatske zbog boljih primanja otišlo 1000 programera više nego što ih je izašlo iz obrazovnog sustava.

100 milijunaeura dosadašnji je prihod
HT grupe u segmentu IT-a

Tada je hrvatsko tržište rada ukupno napustilo 4000 programera. No, taj je problem bio izražen i prije. Prema DZS-u, od 2011. do 2014. godine iz Hrvatske je iščezlo čak 10.000 programera. U godinama koje su uslijedile te su se brojke povećavale za dodatnih tisuću godišnje.

Primjerice, 2015. za 3000 programera, a spomenute 2016. za njih 4000 pa je sada ukupna brojka onih koji su otišli navodno veća od 20.000.

To je toliko bolna tema za IT industriju da posljednje dvije-tri godine gotovo pa i ne izlaze statistike o tome koliko programera odlazi iz države.

 

Oni imaju veeeeeliku potrebu za kadrom kojeg ne žele platiti, how Croatian 

Indijac kojeg MS podvali će biti isti onaj neupotrebljivi šupak kojeg dobiješ kad ti Azure krepa. 

Old Iggy pon 18.11.2019 19:40
neutrino kaže...

Očito si ti sretnik. Meni je i dalje to oksimoron.

Btw, zar misliš da HT ide u Indiju po kadar od $50/hour?

Teško ćeš naći nekoga za 50 USD po satu. Ti su malo preskupi, a dobri bitno jeftiniji.

Za 50 USD po satu imaš i ovdje, u Poljskoj, Rumunjskoj...

dado2202 pet 29.11.2019 09:29
Entry Point kaže...
neutrino kaže...

 Očito nisi imao iskustva sa Indijcima 

 Imam jako puno iskustva sa Indijcima. Evo jedne s kojom radim:

 

https://www.cognizant.com/

 

Ultra profesionalni i sposobni ljudi.

 

Radio sam s ljudima iz cijelog svijeta, loš kadar je zastupljen svugdje podjednako. $5/sat u americi ili u inidji, dobiješ istu kvalitetu.

Danas u HR se ne može naći kvalitetan developer ispod 25eur/h. Sumnjam da oni u Indiju idu da plate nekog više od toga. 

 

Isto tako kao i HT su razmišljale i neke banke u HR, nije završilo dobro. 

neutrino pet 29.11.2019 11:21

@dado2202, i tih 25€/h ćeš dobiti u 3 firme u Zagrebu, i to aaaako...

USA tvrtke i danas autsorsaju development u Indiju. Indijske tvrtke naplaćuju inžinjere amerima neznatno manje u odnosu na evropsku cijenu. Istovremeno je to cca 50% jeftinije od jednako sposobnog USA based drona.

 

Informacija je u ovom trenutku stara tjedan dana.

 

dado2202 pon 2.12.2019 11:24
neutrino kaže...

@dado2202, i tih 25€/h ćeš dobiti u 3 firme u Zagrebu, i to aaaako...

USA tvrtke i danas autsorsaju development u Indiju. Indijske tvrtke naplaćuju inžinjere amerima neznatno manje u odnosu na evropsku cijenu. Istovremeno je to cca 50% jeftinije od jednako sposobnog USA based drona.

 

Informacija je u ovom trenutku stara tjedan dana.

 

 Indija je za USA puno bolji izbor od EU, jer ima više radne snage(čak da kažem i kvalitetne) i može se offloadti puno više posla. Problem jedino zna nastupiti kada se umješaju religiozne ili svjetovske razlike, na čemu znam da istočnjaci znaju jako inzistirati.