Radna iskustva

Contracting - iskustva, savjeti

sandokan111 čet 21.10.2021 17:39
The Unforgiven kaže...
sandokan111 kaže...
Sanchez_1 kaže...
Nisam porezni savjetnik, ali bi za sve koji rade preko obrta za hrv firme savjetovao da ga ugase i nadju drugi model poslovanja

 Lol. Smjesno

 Pretpostavjam da je mislio "za sve koji rade preko paušalca za hrv firme i to su im jedini klijenti", što je ono na što porezna najviše i cilja s ovime kolko mi se čini

 Neznam ja na sto je mislio vec samo sto je napisao, a to je da se SVI koji rade preko obrta ugase obrte i nadju drugi model poslovanja je sve samo ne smjesan.

A i kod takvog modela poslovanja gdje su ljudi doslovno davali otkaze iz firmi, te se kasnije s pausalnim obrtom uhvatili raditi samo s njima, jos nek im se poklope kolektivni godisnji i sto sve ne, nemam posebne rijeci. Jasno je da to nece radit. Tko je jamio je jamio, sad ce to ispravit (valjda).

Ripjaw sub 23.10.2021 08:44

Pozdrav svima, vidim da se otvorila tema o Poreznoj koja ganja IT paušalce. Može li mi netko objasniti kakva je trenutačna situacija s time, jer sam planirao sljedeće godine otvoriti nešto svoje i raditi Home Office, djelomično za svog sadašnjeg poslodavca iz Njemačke, a dijelom i za manje firme u Hrvatskoj. Hoće li se situacija sada dodatno komplicirati ili ću moći otvoriti firmu bez da se moram za svaki račun pravdati Poreznoj? Hvala!

sandokan111 sub 23.10.2021 12:39
Ripjaw kaže...

Pozdrav svima, vidim da se otvorila tema o Poreznoj koja ganja IT paušalce. Može li mi netko objasniti kakva je trenutačna situacija s time, jer sam planirao sljedeće godine otvoriti nešto svoje i raditi Home Office, djelomično za svog sadašnjeg poslodavca iz Njemačke, a dijelom i za manje firme u Hrvatskoj. Hoće li se situacija sada dodatno komplicirati ili ću moći otvoriti firmu bez da se moram za svaki račun pravdati Poreznoj? Hvala!

 Ne sekiraj se previse. Dok nemas kriminalnih razmisljanja, nemas se cega ni plasit. Nesto kao, dobro je dok se kriminalci sami medjusobom ubijaju, "normalni" puk se oko tog ne zamara previse. Tako ti je i ovo. Jednostavno su ljudi (citaj poslodavci i zaposlenici) skuzili da im se oboje vise isplati ako netko radi preko pausalnog obrta a ne kao zaposlenik te firme (i uz to poberu poticaje za samozaposljavanje od 50-70k kuna). I onda su masovno poceli ljudi davat otkaze, otvarat pausalne obrte i nastavit radit s tim istim firmama u kojima su dali otkaze. Dapace, to im budu jedini klijenti. Cak im se i godisnji poklapaju. Normalno da je to nakon nekog vremena drzava uocila i odlucila stat na kraj takvoj praksi, jer to nije razlog uvodjenja pausalnog obrta i poticaja. Primjeti koliko je to dijametralno razlicito od onog sto ti mislis radit.

Ripjaw sub 23.10.2021 20:26
sandokan111 kaže...
Ripjaw kaže...

Pozdrav svima, vidim da se otvorila tema o Poreznoj koja ganja IT paušalce. Može li mi netko objasniti kakva je trenutačna situacija s time, jer sam planirao sljedeće godine otvoriti nešto svoje i raditi Home Office, djelomično za svog sadašnjeg poslodavca iz Njemačke, a dijelom i za manje firme u Hrvatskoj. Hoće li se situacija sada dodatno komplicirati ili ću moći otvoriti firmu bez da se moram za svaki račun pravdati Poreznoj? Hvala!

 Ne sekiraj se previse. Dok nemas kriminalnih razmisljanja, nemas se cega ni plasit. Nesto kao, dobro je dok se kriminalci sami medjusobom ubijaju, "normalni" puk se oko tog ne zamara previse. Tako ti je i ovo. Jednostavno su ljudi (citaj poslodavci i zaposlenici) skuzili da im se oboje vise isplati ako netko radi preko pausalnog obrta a ne kao zaposlenik te firme (i uz to poberu poticaje za samozaposljavanje od 50-70k kuna). I onda su masovno poceli ljudi davat otkaze, otvarat pausalne obrte i nastavit radit s tim istim firmama u kojima su dali otkaze. Dapace, to im budu jedini klijenti. Cak im se i godisnji poklapaju. Normalno da je to nakon nekog vremena drzava uocila i odlucila stat na kraj takvoj praksi, jer to nije razlog uvodjenja pausalnog obrta i poticaja. Primjeti koliko je to dijametralno razlicito od onog sto ti mislis radit.

 Pa to ću i ja raditi . Samo neću u 100% obujmu, nego mi je plan 50% Njemačka-50% Hrvatska . Poanta toga svega je da će mi poslodavac u Njemačkoj biti prvi klijent, ali ne i jedini-i zato pitanje, da li će Porezna odma od prvog računa krenuti u istraživanje ili će me ipak pustiti da dišem, jer ovdje u Njemačkoj su relativno opušteni što se tiče zakona i regulacija.

sandokan111 sub 23.10.2021 21:08
Ripjaw kaže...

Pa to ću i ja raditi . Samo neću u 100% obujmu, nego mi je plan 50% Njemačka-50% Hrvatska . Poanta toga svega je da će mi poslodavac u Njemačkoj biti prvi klijent, ali ne i jedini-i zato pitanje, da li će Porezna odma od prvog računa krenuti u istraživanje ili će me ipak pustiti da dišem, jer ovdje u Njemačkoj su relativno opušteni što se tiče zakona i regulacija.

 Pa ocito to neces radit ako ti nece bit jedini klijent? Lol. Takodjer, poslodavac ti je iz vani, a ne lokalni, sto dodatno poboljsava situaciju. Zasto ne bi mogao imat jednog klijenta? Mozes. Nigdje ne pise da ti kao pausalni obrt moras imat 2+ klijenata. Znaci ti mozes komotno raditi za jednog klijenta. Problem je u tome sto su tvrtke doslovno opustosile domace IT odjele i onda te iste ljude ponovno zaposlile. Kome tvoja firma placa porez? HR ili DE? Sad se zapitaj kome lokalne firme placaju porez? Sad zamisli kad fime s 10+ zaposlenih u IT odjelu odjednom ostanu bez ijednog i svi su pausalisti? Gdje je nestao porez i prihod drzavi? U tom je problem. Ne u tome sto ti imas 1 klijenta u njemackoj.

Mladen ned 24.10.2021 16:52

To da je državna birorakcija ogromna i suludo rasipa javni novac je nažalost najveći problem, ali za drugu temu.

 

Za obrt, može biti "dohodaš" ili "dobitaš" odnosno plaćati porez na dohodak ili dobit a isto tako može i ne mora biti u sustavu PDVa, za manje iznose po izboru, za veće (300k) po sili zakona.

Netočno je da se plaća PDV po izdanoj fakturi (računu), plaća se po naplati, odnosno obrt funkcionira na načelu blagajne (PDV se plaća za razdoblje kad je nešto plaćeno/naplaćeno).

 

Možda bi bilo jasnije sa konkretnim primjerom pa evo jedan za obrtnika "dohodaša":

 

Doprinosi (osiguranja) : 895,15 - MO I stup, 298,38 - MO II i 984,66 - Zdravstveno osiguranje, 76,00 - Obrtnička komora, plaća se kvartalno (228,00) -> 2.254,19 mjesečno fiksnih troškova.

Uz to idu i troškovi žiro-računa, 60-100 Kn mjesečno, ovisno o banci i paketu usluga.

 

Ovisno koliko je tko spretan sa brojčicama i administracijom, trebat će knjigovođu, bar u počektu a kasnije će već pohvatiti konce :).

Plaćanje Doprinosa i ostalih izdataka nije neka mudrost a obavezni obrasci (JOPPD mjesečno, PDV/URa mjesečno/kvartalno i DOH godšnje)se mogu predavati preko e-Porezne, danas i besplatno preko e-građanina, odnosno e-osobne.

 

Dohodak je razlika primitika i izdataka, a porez je 20% do 360k godišnje, odnosno 30% preko.

Za primjer, neka su godišnji primici 125k, odnosno naplaćeno je 100k bez PDV-a (obrt je u sustavu PDV-a).

Izdaci su već nabrojani gore i neka iznose min 28.500 pa iz toga slijedi da je dohodak 71.500 (Primici - Izdaci).

 

Svaki porezni obveznik ima i priznate osobne odbitke koji počinju od 4.000 za samca i mogu biti veći, djeca i/ili ostali uzdržavani članovi obitelji.

Porezna osnovica = Dohodak - Odbici -> 71.500 - 12 x 4.000 = 23.500

Porez 20% -> 4.700 + Prirez (ovisno o gradu). Za Zagreb je to 18% odnosno 846,00 pa je to ukupno 5.546,00 poreza.

 

Primjer je sa minimalnim izdacima koji bi realno vjerojatno bili veći, npr. knjigovođa, mobitel i telekom usluge, nešto hardvera i softvera itd.

U nabavke auta, putne naloge i reprezentaciju neću ulaziti, a budući je na temi dosta developera, ne bi smio biti problem napisati malo kompleksniji algoritam za kalkulator poreznih davanja :)

 

punkrockos čet 6.1.2022 10:25

ljudi moze savjet..ukazuje mi se potencijala prilika da radim iz hrvatske za stranu firmu iz eu, tj. za agenciju..kazu da bi doprinose i sve morao sam placati, tj. da bi ugovor bio contractorski (kao da bi morao ili otvoriti firmu ili da ide direktno na mene). e sad, pitaju me da im kazem iznos novaca koji bi me zadovoljavao, međutim neznam kako da postavim cifru kad neznam kolika bi davanja ovdje imao, tj koliko bi mi novaca netto ostalo..

 

može li kakav savjet?

Noctifer čet 6.1.2022 15:41
punkrockos kaže...

ljudi moze savjet..ukazuje mi se potencijala prilika da radim iz hrvatske za stranu firmu iz eu, tj. za agenciju..kazu da bi doprinose i sve morao sam placati, tj. da bi ugovor bio contractorski (kao da bi morao ili otvoriti firmu ili da ide direktno na mene). e sad, pitaju me da im kazem iznos novaca koji bi me zadovoljavao, međutim neznam kako da postavim cifru kad neznam kolika bi davanja ovdje imao, tj koliko bi mi novaca netto ostalo..

 

može li kakav savjet?

Ako je contracting onda je to B2B ugovor. To znaci da trebas otvoriti firmu ili obrt. Za firmu ne znam kakva su davanja ali za obrt ti je porez oko 20% + 3000/4000 kuna mjesecno za doprinose (mirovinsko i zdrastveno).

 

Ako npr oni tebi plate 20k kuna, to ti je 4k kuna poreza, 4k kuna doprinosa i onda tebi ostane 12k.

Laca čet 6.1.2022 16:03

24999.90 kn mjesečno. S tim si u okvirima obrta na paušalno oporezivanje, tj. 300000 kn godišnje.

Taj te obrt košta oko 2100 kn mjesečno.

Moguće je imati i veći godišnji promet, ali si onda u sustavu pdv-a po sili zakona, a porezi i troškovi su takvi da ti više ostane sa 300K godišnje nego sa 450K.

Vidi koliko možeš dobiti godišnje, pa se posavjetuj s knjigovođom šta otvoriti, obrt ili doo.

Gisho čet 6.1.2022 16:32

Oba prijasnja komentara su dali krive informacije. Nit su doprinosi 4000kn, nit je pausalno 300k bolje od dohodak sa 450k...

 

Doprinosi su za pausalce 1340kn, za dohodase 2100kn.  Porez za pausalce je najvise 500kn mjesecno, za dohodase ovisi o prihodima.

 

Ako imas ispod 300k najbolje je pausalni obrt, tad su ti doprinosi + porez u najgorem slucaju oko 21500kn za cijelu godinu, od 300k tebi onda ostanje 278k kn. E sad najgore ti je izmedu 300k i 370k, jer tad si prisiljen da placas porez na dohodak, pa ti ostaje manje nego da si zaradio 300k na pausalni nacin. Od 380k ti opet ostaje malo vise nego da si sa pausalnim obrtom zaradio 300k. Npr ako si ti prihodi 450k, tebi kad platis porez ostane 340k kn, znaci ipak 60k vise nego kad si imao pausalni obrt i zaradio 300k.

 

Iznad 500k se opet vise isplati placati porez na dobit, ali to mozes samo preko doo, jdoo ili preko obrta ako imas u prosjeku 15 zaposlenike ili ako imas na obrtu dugotrajnu imovinu u vrijednosti od preko 2m kuna.

punkrockos čet 6.1.2022 17:25

hvala svima na odg. sta se ne pise u zadnje vrijeme da bi mogli bit u problemu oni koji imaju obrt a fakturiraju samo jednom klijentu? 

 

a jel tko upoznat s opcijom da ti poslodavac uplacuje bruto iznos bas na tvoje ime bez obrta ili firme i onda si ti sam ovdje uplacujes doprinose, poreze na dohodak, prirez i sve sta ide?

The Unforgiven pet 7.1.2022 09:41
punkrockos kaže...

hvala svima na odg. sta se ne pise u zadnje vrijeme da bi mogli bit u problemu oni koji imaju obrt a fakturiraju samo jednom klijentu? 

 

a jel tko upoznat s opcijom da ti poslodavac uplacuje bruto iznos bas na tvoje ime bez obrta ili firme i onda si ti sam ovdje uplacujes doprinose, poreze na dohodak, prirez i sve sta ide?

 Da, možeš, al onda si dužan za svaku uplatu sam predavati JOPPD poreznoj, i na kraju ti ostane najmanja svota. Ova fora sa "samo jednim klijentom" se najviše tiče ljudi koji su radili na ugovor za HR firmu, dali otkaz, otvorili obrt i pobrali poticaje, i nastavili raditi preko istog tog obrta za istu tu firmu, samo za burtto iznos. 

 

Ne postoji "prikriveno zapošljavanje" ako te klijent iz US (koji nema podružnicu u EU) ni teoretski ne može zaposliti u HR.

Pero Dinamit pet 7.1.2022 10:01
Kolacic kaže...

Dogovorite se nekad s nekim da vam da "posao" nebitno koliko zaradite i sto odradite,samo je bitno da se vidi nesto.

 Nisam siguran za ovo da je nebitno koliko zaradiš od više klijenata.

Kolega u firmi je sada dobio "čestitku" od porezne jer iako je imalo 2 klijenta, više od 50% prihoda je išlo na jednog i mora sada platiti razliku između poreza i doprinosa. Na 150k je to oko 60k, na 200k je oko 80k, što nije malo. Ovo se odnosi na domaće klijente, ne znam kako je ako radiš za stranoga i ima li kakve razlike.

Nuclear_Phoenix pet 7.1.2022 10:08

Da li netko zna kako reagiraju ako imaš stalno zaposlenje + obrt sa (bar u početku) 2-3 klijenta?

 

Htio bi "legalizirati" par fuševa uz redovni posao pa već danima gledam i istražujem paušalni obrt. Firma nema ništa protiv dokle god ne gazim po prstima (a ne namjeravam, profil klijenata i poslova se uopće ne poklapa).

 

Neki savjeti oko toga?

Pero Dinamit pet 7.1.2022 10:44

Ne znam je li to moguće, pogotovo ako si zaposlen za stalno na puno radno vrijeme.

Fejs i traži grupe "paušalci" ili tako nešto pa pitaj tamo. Ili forum.hr, vjerujem da ćeš tamo prije naći odgovor.

 

edit:

ako takvo što nije moguće, možda netko od tvojih iz obitelji može otvoriti obrt. Just a thought...

The Unforgiven pet 7.1.2022 10:55

Možeš biti stalno zaposlen i imati paušalac sa strane, sasvim normalna situacija. S tim da onda ni teoretski ne možeš biti "prikriveno zaposlen", pošto si već, jel, zaposlen. Problem je ako si zaposlen u firmi X, i onda toj istoj firmi X fakturiraš kroz obrt, to je očito izbjegavanje poreza. 

The Unforgiven pet 7.1.2022 10:56
Pero Dinamit kaže...
Kolacic kaže...

Dogovorite se nekad s nekim da vam da "posao" nebitno koliko zaradite i sto odradite,samo je bitno da se vidi nesto.

 Nisam siguran za ovo da je nebitno koliko zaradiš od više klijenata.

Kolega u firmi je sada dobio "čestitku" od porezne jer iako je imalo 2 klijenta, više od 50% prihoda je išlo na jednog i mora sada platiti razliku između poreza i doprinosa. Na 150k je to oko 60k, na 200k je oko 80k, što nije malo. Ovo se odnosi na domaće klijente, ne znam kako je ako radiš za stranoga i ima li kakve razlike.

 Pod "kolega u firmi" misliš kolega zaposlen na ugovor u firmi koji sastrane ima obrt, ili koji preko obrta radi za firmu?

 

I naravno da je bitno koliko se zarađuje, ne možeš imati jednog klijenta od 200k godišnjeg, i sastrane 3 računa po 5k i misliti da si "siguran".

 

Prvi kriterij je više od 50% primitaka od jednog klijenta, nakon čega ide daljnje ispitivanje prikrivenog zapošljavanja.

 

sandokan111 pet 7.1.2022 12:17
The Unforgiven kaže...

Ova fora sa "samo jednim klijentom" se najviše tiče ljudi koji su radili na ugovor za HR firmu, dali otkaz, otvorili obrt i pobrali poticaje, i nastavili raditi preko istog tog obrta za istu tu firmu, samo za burtto iznos. 

Ne postoji "prikriveno zapošljavanje" ako te klijent iz US (koji nema podružnicu u EU) ni teoretski ne može zaposliti u HR.

 Potpuno isto tumacenje imam i ja, al digla se frka svuda oko ovog. Ne vidim kojim zakonom oni misle progurati da ti moras imati vise od 1 klijenta u obrtu/firmi/bilocemu. To nigdje u zakonu ne stoji, niti moze stajat jer nema apsolutno nikakvog smisla. Meni nitko ne brani sutra otvoriti firmu/obrt i bit gubitas, kao sto mi ne brani nitko da mjesecno zaradjujem 100/1000/10000kn ako meni tako pase jer eto, smatram da mi je 100kn mjesecno dovoljno i mazohista sam pa volim financirat drzavu. Tako da ove parodije sto citam "neka ti frend napise 2 racuna pa si siguran" su smjesne. Ostali ce vjerojatno na zalbama ako ih i zakaci bit oslobodjeni, ili nedaj boze, na sudu (sumnjam da ce toliko daleko porezna ici jer svi u prikrivenom radnom odnosu nece ni slati dokaze poreznoj).

SPAWNK4MPER ti mama sri 19.1.2022 13:34

pozz, neznam jel ovo prava tema za pitat ali mozda mi se otvori prilika radit kao freelancer za stranu firmu di bi bio placen preko invoice-ova. jel to contracting ugovor?

E sad mene zanima dal ima nacin da ja tako radim samo bez firme, znaci kolko sam svatio postoje neki servisi koji to hendlaju da ja dobijem normalno placu?

Pero Dinamit sri 19.1.2022 13:54

Mislim da ti se bolje isplati otvoriti svoju firmu (obrt), mislim da nije neka gnjavaža sa papirima i ostalim stvarima. Otvoriš paušalni obrt ili jdoo ili nešto treće, treba ti možda samo knjigovođa i to bi bilo to. Barem bi ja tako, ne bi preko neke treće strane jer koliko sam skužio nije ništa komplicirano.

Plavi ured, facebook - Paušalci (ili tako nešto slično) i gledaj i skupljaj informacije.

Noctifer sri 19.1.2022 13:55
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

pozz, neznam jel ovo prava tema za pitat ali mozda mi se otvori prilika radit kao freelancer za stranu firmu di bi bio placen preko invoice-ova. jel to contracting ugovor?

E sad mene zanima dal ima nacin da ja tako radim samo bez firme, znaci kolko sam svatio postoje neki servisi koji to hendlaju da ja dobijem normalno placu?

 Pogledaj https://remote.com/

 

Ima tu jos par firmi koji se time bave ali ovo je jedna za koju sam cuo.

PunchyTinkerton čet 20.1.2022 09:43
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

pozz, neznam jel ovo prava tema za pitat ali mozda mi se otvori prilika radit kao freelancer za stranu firmu di bi bio placen preko invoice-ova. jel to contracting ugovor?

E sad mene zanima dal ima nacin da ja tako radim samo bez firme, znaci kolko sam svatio postoje neki servisi koji to hendlaju da ja dobijem normalno placu?

 Mislim da misliš na"umbrella company". Nisam baš siguran da to postoji kod nas. Ja znam da ih ima u Irskoj i pružaju točno to što ti spominješ: preko njih radiš za nekog kao contractor, imaš od njih plaću i oni se brinu za poreze i zdravstveno itd...

 

Ja sam u sličnoj situaciji, otvorio sam doo i ajd bok. Moja knjigovotkinja nije ni čula za taj koncept "umbrella company". Noctifer je otvorio paušalni, možda ti je i to dobra varijanta. Raspitaj se kod nekog knjigovođe, to ti je najbolji pristup.

 

EDIT: https://remote.com/country-explorer/croatia

 

Hm... Možda sam u krivu, imaju neku uslugu i za nas u HR.

Gisho pon 24.1.2022 15:21

Problem je kod toga što ti preko umberalla company ide sve u Brutto 2, tako bi mu od plaće ostalo samo ca 50-55% iznosa, dok sa obrtom (ako je ispod 300k) ili sa doo moze znatno više izvući za sebe, i još dolazi i fee za taj service, sad neznam koja strana to plaća on ili poslodavac.

Noctifer pon 24.1.2022 15:41
Gisho kaže...

Problem je kod toga što ti preko umberalla company ide sve u Brutto 2, tako bi mu od plaće ostalo samo ca 50-55% iznosa, dok sa obrtom (ako je ispod 300k) ili sa doo moze znatno više izvući za sebe, i još dolazi i fee za taj service, sad neznam koja strana to plaća on ili poslodavac.

 Svakako je obrt ili firma jeftinije nego placanje Brutto 2. Kod velikih iznosa se to dosta osjeti. A isto postoji opcija to jos smanjiti sa kupnjom IT opreme. Npr kupnjom izvan HR za B2B (npr. kupujete na Amazonu Business za obrt/firmu) se ne place pdv i jos se to moze pisati kao trosak. Kupis uredski stol, stolac, komp i onda se tu dosta ustedi. Takodzer mozes neke manje stvari staviti na trosak kao pretplatu za mobitel i internet.

Gisho pon 24.1.2022 21:15

Ma na doo ima dosta mogucnosti, imas o dodatak na prehranu koji si mozes isplatiti, dio rezija ako radis od kuce, neoporezivi bonusi, stipendije djeci (ako ih imaš), ali svako računovodstvo će ti tu pomoći da izvučeš što više možeš na legalan način.