Programiranje

Python - pomoć oko zadatka

vanja1234 uto 2.6.2020 16:09

Bok, trebam pomoć oko zadataka, učenik sam 8 razreda počeli smo u Pythonu raditi.

1. Zadatak: Jard

Inspirirani filmom Marsovac redatelja Ridleya Scotta, Perica je počeo proučavati svemirske misije koje su za cilj imale Crveni planet. Jedna od tih misija posebno ga je privukla. Sada već davne 1999. god. Američka svemirska agencija NASA iznad Marsa izgubila je takozvanu Mars Climate Orbiter. Istraga je pokazala da je uzrok neuspjeha ljudska pogreška. Naime, jedan tim inženjera koristio je engleske mjere za duljinu(pala, stopa,jarda i milja), a drugi tim je koristio metričke jedinice (kilometar).

Da se takve stvari više nebi događale , Perica je odlučio napisati aplikaciju koja će pretvarati mjere

. Otkrio je sljedeću tablicu: 

Km= (palac-39370.1),(stopa-3280.84),(jard-1093.61), (milja-0.621371)

Iz Tablice je Perica otkrio npr. da u 1km ima 3280.84 stopa, a u 1 stopi 0.00030479km. Perica želi napisati program koji će za zadanu udaljenost D izraženu u prolaznoj mjernoj jedinici ispisati udaljenost izraženu u dolaznoj mjernoj jedinici. Napiši program koji na temelju ulaznih podataka riješava Peričin problem.

 

 

2.Zadatak: Kviz

U kvizu zvanom"Čovijek kalkulator", da bi osvojio novčanu nagradu, igrač mora pamtiti brojeve i jako brzo zbrajati. Osim toga mora znati provjeriti jeli broj prost. 

Igraču se na malom ekranu svakih 5 sec pojavljuje 1 prirodan broj . U trenutku kada igrač primjeti da je zbroj posljednih K prikazanih brojeva prost broj, Mora reči STOP i potom izgovoriti tražene brojeve koje zbrojeni daju prost broj. Ako je u pravu, osvaja nagradu. 

Postoje dvije inačice igre: 

- u prvoj inačici, broj K zadan je na početku igre. npr., ako je zadano K=2, igrač mora reči stop. Kada primjeti da posljedna 2 prikazana broja zbrojeni daju prost broj. Ako je K =1, gleda se samo trenutačni broj.

- u drugoj inačici, broj K nije unaprijed određen nego ga igrač odabire tijekom igre, u trenutku kada uoči da zbrajanjem posljednih K prikazanih brojeva može dobiti prost broj.Ako u istom trenutku to može učiniti na više načina, treba odabrati što manji K.

Napiši program koji učitava N brojeva koji se pojavljuju na ekranu te ispisuje prvi mogući odabir traženih brojeva koji donose nagradu.

 

Molim da mi pomognete!!! 

 

 

gumifufna uto 2.6.2020 16:28
vanja1234 kaže...

Bok, trebam pomoć oko zadataka, učenik sam 8 razreda počeli smo u Pythonu raditi.

1. Zadatak: Jard

2.Zadatak: Kviz

Molim da mi pomognete!!!

Zadaci su na slici!!

 

 Nećeš ništa naučiti ako ti netko drugi rješi zadatak.

Ako ne znaš određeni dio guglaj.

Ako neki problem nema već  na stackoverflow: onda ili si dumbass ili genius.

Bobobo-bo Bo-bobo pet 5.6.2020 18:40

1. Zadatak

 

KONVERZIJA = {
    'palac': 39370.1,
    'stopa': 3280.84,
    'jard': 1093.61,
    'milja': 0.621371,
    'km': 1,
}

polazna_udaljenost, polazna_jedinica = input('Polazna udaljenost i jedinica:').split()
dolazna_jedinica = input('Dolazna jedinica:')

udaljenost_km = float(polazna_udaljenost) / KONVERZIJA[polazna_jedinica]
dolazna_udaljenost = udaljenost_km * KONVERZIJA[dolazna_jedinica]

print('Dolazna udaljenost', dolazna_udaljenost, dolazna_jedinica)

Bobobo-bo Bo-bobo uto 9.6.2020 09:11

Drugi zadatak:

 

def is_prime(n):
    if n <= 1:
        return False
    for d in range(2, n):
        if n % d == 0:
            return False
    return True


def prva_inacica():
    k = int(input('Unesi K:'))
    L = []
    while True:
        L.append(int(input('Unesi broj:')))
        if len(L) >= k and is_prime(sum(L[-k:])):
            return(L[-k:])


def druga_inacica():
    L = []
    while True:
        L.append(int(input('Unesi broj:')))
        for k in range(1, len(L) + 1):
            if is_prime(sum(L[-k:])):
                return(L[-k:])


print(prva_inacica())
print(druga_inacica())

RaZeR GaMeR sub 10.4.2021 02:42

Poz,
ovako, imam program koji generira dvije liste random brojeva i koji ih onda sortira od najmanjeg do najveceg.

Zelim napraviti uz pomoc tkintera prozor s gumbom "generiraj" koji kad se klikne ispod njega ce se ispisati te dvije liste jedna do druge i svaki sljedeci klik novo generirane liste idu u novi red.

Uspijevam dobiti samo ispis prve dvije liste unutar tkinter prozora, kad kliknem na "generiraj" u shellu vidim da mi normalno daje ispis no međutim one se ne pojavljuju u prozoru.
Zna li netko kako da to popravim?

 

 

from tkinter import *
import random

def run():

   n1 = []
   n2 = []
   n1 = random.sample(range(1, 51), 5)
   n1.sort()

   n2 = random.sample(range(1, 11), 2)
   n2.sort()

   print(str(n1),str(n2))
   return(str(n1),str(n2))

lista = run()

root = Tk()

gumb = Button(text='Generiraj', command=run)
gumb.pack()

t = Text(root)
for x in lista:
   t.insert(END, x)
t.pack()

Bobobo-bo Bo-bobo ned 11.4.2021 11:27

Nema ih u prozoru jer run ne upisuje ništa u taj prozor - rezultat kojeg ta funkcija vraća se ignorira.

 

from tkinter import *
import random

root = Tk()
t = Text(root)


def run():
    n1 = random.sample(range(1, 51), 5)
    n1.sort()

    n2 = random.sample(range(1, 11), 2)
    n2.sort()

    t.insert(END, str(n1) + str(n2) + '\n')


gumb = Button(text='Generiraj', command=run)
gumb.pack()
t.pack()
root.mainloop()

PzKpfw sri 12.5.2021 11:39

 

 

Pitanje za Pajtonoljubce!

 

Ima li tko kakvih iskustva vezano za Natural Langugage Processing, BART, transformer, GPT modeli, import numpy as np, pruning, quantizaliton, distillation,,,,otkuda krenuti, mislim sa učenjem?

Bio jučerdan MeetUp na tu temu, pa me zanima da me netko možda bolje uputi? Sajt, knjiga,...?

 

gumifufna pon 11.10.2021 15:28
PzKpfw kaže...

 

 

Pitanje za Pajtonoljubce!

 

Ima li tko kakvih iskustva vezano za Natural Langugage Processing, BART, transformer, GPT modeli, import numpy as np, pruning, quantizaliton, distillation,,,,otkuda krenuti, mislim sa učenjem?

Bio jučerdan MeetUp na tu temu, pa me zanima da me netko možda bolje uputi? Sajt, knjiga,...?

 

 Ja sam diplomirao na web portalu (.NET, SQL, CSS,...) i dok sam čekao posao, upisao sam specijalizaciju na Courseri "Deep Learning" (ima Computer Vision, Natural Language Processing,...)- nešto najbolje u vezi AI. Onda sam završio 2 specijalizacije za Data Science : IBM Data Science Professional i Applied Data Science isto na Courseri i tu su negdje po kvaliteti (naučiš Pandas, Numpy . Scikit-Learn, Matplotlib, Seaborn). Onda sam počeo i sa knjigama ("Hands on ML with Scikit-Learn, Keras & Tensorflow", "Python Data Science Handbook" ,....). Ali moraš imati neke osnove iz programinranja, baza podataka, linearne algebre, statistike i vjerojatnosti,... I biti uporan , gledati dodatno youtube klipove, guglati, čitati, .... AI je trenutno najplaćenije i veliki je hajp oko njega (autonomna vozila, chatbotovi, computer vision & detection) i skoro sve branše će morati neki oblik AI-ja implementirati, jer će inače kaskati za konkurencijom. “We’re making this analogy that AI is the new electricity. Electricity transformed industries: agriculture, transportation, communication, manufacturing.” - Andrew Ng.