NiGHT_RiDER92 sri 9.4.2014 23:50

Ovako, znam da postoje već teme o programiranju za android, itd...

 

Konkretno mene zanima, pošto dosad nisam previše radio Javu/Android, zanima me koji IDE bi ste mi preporučili

(nebitno da li je free ili komercijalna verzija) te koje tutoriale za početnike?

 

Imam instaliran Eclipse IDE, dosad jedino što sam pokušao u Eclipseu je Java aplikacija (nešto jednostavno) i to

je sve OK, ali je tu problem kad otvorim Android projekt (dosad ništa konkretno nisam radio osim app tipa Hello World)

to sve počne dosta sporo raditi i pomalo iritira, a dosta ljudi kaze da je Eclipse navodno medu boljima pa mi nije jasno 

kako bi trebao raditi aplikacije u takvom razvojnom okruzenju !?

 

Uglavnom, zanima me samo najbolji način za krenuti sa Androidom, a da se ne opečem odmah u startu.

 

 

 

 

Hambrle čet 10.4.2014 10:46
NiGHT_RiDER92 kaže...

Ovako, znam da postoje već teme o programiranju za android, itd...

 

Konkretno mene zanima, pošto dosad nisam previše radio Javu/Android, zanima me koji IDE bi ste mi preporučili

(nebitno da li je free ili komercijalna verzija) te koje tutoriale za početnike?

 

Imam instaliran Eclipse IDE, dosad jedino što sam pokušao u Eclipseu je Java aplikacija (nešto jednostavno) i to

je sve OK, ali je tu problem kad otvorim Android projekt (dosad ništa konkretno nisam radio osim app tipa Hello World)

to sve počne dosta sporo raditi i pomalo iritira, a dosta ljudi kaze da je Eclipse navodno medu boljima pa mi nije jasno 

kako bi trebao raditi aplikacije u takvom razvojnom okruzenju !?

 

Uglavnom, zanima me samo najbolji način za krenuti sa Androidom, a da se ne opečem odmah u startu.

 

 

 

 

Imaš dvije opcije: Eclipse i Android Studio. Napravili su Android SDK bundle ako ćeš sa eclipseom, samo ga downloadaš i odmah možeš počet programirati.

LINK

Probaj, Eclipse ima svojih bugova, ali mislim da je još uvijek najkorišteniji.

A izvoli i Android Studio koji je, kako mu samo ime kaže, namijenjen isključivo za ono što tebi treba, ali također mislim da je još uvijek beta fazi. Njega nisam probao. Ali izvoli:

LINK . Ali po riječima drugih, nudi neke fancy opcije koje eclipse ne nudi.

Što se tiče knjige, preporučio bih ti ovu

Također, prije nego što kreneš sa Androidom, make sure da pohvataš osnove OOP programiranja u javi kako kasnije ne bi bilo problema.

Ako imaš još kakvih pitanja, pitaj :D

NiGHT_RiDER92 čet 10.4.2014 14:41

Ma opcenito nemam problema sa programiranjem, radio sam i C++ i C#, jasan mi je OOP, isto tako sad sam se sjetio, cuo sam da kod Androida za

rotaciju aplikacije kako se mobitel/tablet okrece treba posebno raditi 2 sučelja, jel to istina ili? Postoji li mozda nacin da jedanput napravim UI pa da se

to samo rasporeduje po ekranu?

Hambrle čet 10.4.2014 15:08
NiGHT_RiDER92 kaže...

Ma opcenito nemam problema sa programiranjem, radio sam i C++ i C#, jasan mi je OOP, isto tako sad sam se sjetio, cuo sam da kod Androida za

rotaciju aplikacije kako se mobitel/tablet okrece treba posebno raditi 2 sučelja, jel to istina ili? Postoji li mozda nacin da jedanput napravim UI pa da se

to samo rasporeduje po ekranu?

Možeš napraviti 2 layouta, a isto tako možeš fiksirati rotaciju u svojoj aplikaciji na horizontal ili vertical layout, tako da bez obzira koliko neko rotirao mobitel, tvoja aplikacija će ostati ista. Također možeš napraviti provjeru je li tvoja aplikacija pokrenuta na tabletu ili mobitelu, i shodno tome fiksirati layout. Ako malo proučiš i probaš pravljenje UI-a na Androidu, vidjet ćeš kako sve funkcionira, kako se sve ponaša na različitim rezolucijama i sl.

Wox pet 11.4.2014 13:29

Za izradu aplikacija PC nije ni potreban. 

Sve se može i na smartfonu sa aplikacijom AIDE - Android IDE. Za izradu 2D grafike Photoshop , LayerPaint ili neki sličan , a za jednostavnije 3D modele koristim Spacedraw. Projekti se mogu prebacivat na PC u Eclipse i obrnuto jer su kompatibilni.  Nema igrice na mobitelu koja mi je interesantnija od AIDE.

 

R4zOR229 sub 7.6.2014 19:52

Ne cemu se temelje android aplikacije? Htio bi konacno pocet s necim al nzn s cime bi, primarno bi htio radit nesto za android platformu ali nebi bilo lose niti znat nesto o izradi web stranica itd. Pa s cime preporucate pocet? java,c#,html? O programiranju nzn ama bas nista osim napisat neke ultra jednostavno programe u c++ tipa zbrajanje dva broja itd.

arikis ned 8.6.2014 10:06
R4zOR229 kaže...

Ne cemu se temelje android aplikacije? Htio bi konacno pocet s necim al nzn s cime bi, primarno bi htio radit nesto za android platformu ali nebi bilo lose niti znat nesto o izradi web stranica itd. Pa s cime preporucate pocet? java,c#,html? O programiranju nzn ama bas nista osim napisat neke ultra jednostavno programe u c++ tipa zbrajanje dva broja itd.

Android aplikacije se temelje na programskom jeziku Java uz OOP, te većina developera koristi Eclipse kao IDE, možeš skinuti ADT Bundle, sa svim spremnim alatima za početak programiranja. Što se tiče objektno orijentisanog programiranja, imaš tu dosta tutorijala po netu, ali je dosta bitno da tu pohvataš sve koncepte klasa, objekata, nasljeđivanja i ostalih pojmova iz OOP-a da bi uopće mogao početi sa Android programiranjem.

Cartman93 sri 2.7.2014 23:46

pozdrav,

kako mogu u android aplikaciji upisati matematičke formule, recimo razlomke ili neke matematicke znakove, da li postoji neki poseban font za to? ili da ih jednostavno napravim u nekom drugom programu pa ih stavim u aplikaciju u obliku slike?