Procesori i MBO

Vodič kroz matične ploče za početnike

playjob pon 8.7.2019 11:21

Pozdrav svima, zanima me kombinacija grafičke kartice pcie 4.0 i matične ploče koja podržava pcie 3.0, hoću li moć iskoristiti njezin pun potencijal ili bi bilo poželjno matičnu nadograditi na 4.0 odnosno kupiti novu matičnu?

Giopriest pon 8.7.2019 15:37

sta se tice grafickih pci-e 4.0 je cisti marketinski trik ... nepostoji ni jedna graficka koja ce se gusiti na pci-e 3.0 x8 a kamo tek na punih x16

 

onako usput sta se tice nvme pcie 4.0 cak radi i na x470 plocama (barem sta se tice X470 Aorus Gaming 7 i crosshair VII) ako se usteka u m.2 koji komunicira direktno sa procesorom tako da je moguce da podrzava i za graficku koja je povezana sa procesorom a ne preko cipseta

ihush pon 8.7.2019 16:03
playjob kaže...
Pozdrav svima, zanima me kombinacija grafičke kartice pcie 4.0 i matične ploče koja podržava pcie 3.0, hoću li moć iskoristiti njezin pun potencijal ili bi bilo poželjno matičnu nadograditi na 4.0 odnosno kupiti novu matičnu?

 -prvo, da bi imao pci 4.0 propustnost, moraš imati sve u lancu, tj mbo+vga na 4.0 .. a što je 4 vs 3.. realno ništa tj duplira se teoretsk propustnost ali ni sadašnja nije problem tj to postane problem tek na npr 8k rezolucijama a tad trebaš zvjer za bilo što, kao što kažu, WSovi za takve testove..

-kako lakše razumjeti, laički.. pa jednako ako autoput s više traka-cesta.. ovisno o količini prometa, ako je promet manji tad dodatna traka ne može ništa ubrzati + ograničenje je tad snaga HWa kao na autoputu 130kmh.. a tek kad je gužva postane važno koliko je slobodnih traka, tad je više-bolje ali ne brže nego propustnije, no tad moraš imati zvjer superračunalo koje će natrpati dovoljno gužve i obraditi je s dovoljno FPSa za gaming i sl.. jer ako je sve na par frejmova tad je kao da juriš fićom 50kmh.. sporo.

-marketing. Ali i kao svaki novi pomak, evolucija, jednako ili bolje od starog.. samo je pitanje koliko stvarno dobiješ od teoretski mogućeg i kolika cijena kao fićo-ferrari.. da bi to imalo smisla tj potrebe. No bit će implementirano u novijim generacijama, npr za godinu u svim mbo-vga.. kao standarad, no beskorisno.. ili će čak zamijeti-odumrijeti ako je slijepo crijevo (nepotrebno).. tj tad će igre možda krenuti na 8k, pa monitori, pa jača vga.. i tad ćeš svakih par godina kupovati novi-jači pc ili dijelove, kao što je to do sad i bilo..

 

- s razlikom, važnom-bitnom.

- ako imaš auto (pc) koji vozi 30kmh, to je sporo, duplo je 60kmh osjetno bolje ali i dalje sporo tj 50-60 za naselje.. ne za autoput, pa još duplo je 120kmh, po naselju je ogrnaičenje niže ali na autoputu si među sporijima, kao kamion.. no ok, zadovoljava ali se muči (kao igra-FPS..).. važno je da možeš potegnuti kad zatreba, slab motor ne može, jak može neovisno što je 130kmh ograničenje, na njemačkom autobanu možeš.. i to je ok, ali to ima cijenu, primijeti da su auti skupi, sprotski porche-merc-ferrari.. kao i to da vga za svaku iduću klasu ima duplu snagu i cijenu, npr 1030-1050-60-70-80.. do Tesle.. i brzo dođeš do par tisuća za vga koliko košta čitav pc s nešto slabijom.. i da bi iskorsitio takvu propustnost moraš imati sve, +platiti.. a tad opet možeš zapeti u gradskoj gužvi ili na autoputu.. pa jednako sporo voziti fiću ili ferarija. U toj priči je kao da imaš autoput s 3 ili 4 trake.. sve ostalo je stvar ostalih ograničenja ili (ne)sreće, kao gužva. + sve to plaćaš da bi možda iskoristio, možda samo platiš a nikad ne iskoristiš.. i ako je to zrela tehnologija, doći će, kao što će nakon tog doći pci-5.0 itd..

Apocalypso722 pet 19.7.2019 12:37

Pitanje: koji su svi driveri za matičnu i proc koji bi se trebali držati ažurnima ? Znam za chipset drivere i BIOS. Jel falim šta ?

 

I otkud da vadim drivere za chipset za svoju kombinaciju, AMDa ili MSIa ? Oboje ga imaju na svojoj stranici.

ihush pet 19.7.2019 14:15

drivere uvjek prvo tražiš na str. proizvođača neke pc komponente, kao mbo, ail oem zapravo ne radi ništa, on je samo posrednik-support, za svaki konkretan chip pravi proizvođač proizvodi driver, kao amd-intel ili nvidia-ati ili audio-realtek, mreža itd.. sve to je objedinjeno na str proizvođača kao msi-asus-gb.. itd. za konkretnu mbo.

-bios nije driver, teretski možeš ga nadograđivati i ne moraš, tj pročitaš changelog i procjeniš, imaš problem ili potrebu i sl. .. generalno je najpoizdaniji originalan, loše flashanje i imaš 'ciglu'. Da nema (minimalnog) rizika odgovor bi bio lakši, nadograditi sve što postoji novije (win, antivirus, driver.. isto pravilo) .. ali i bug-problemi koji se mogu desiti kao što fix može ispraviti. Staro pravilo, ako radi ne popravljaj..

Apocalypso722 pet 19.7.2019 15:20

U glavi su mi chipset driveri puno više vezani uz proizvođača procesora, nego same matične. Po tome što velite, chipset onda neka tražim kod MSIa ? U redu.

Daaa, znam da nije "driver", per se, al mi je to najbliži pojam kojeg sam se sjetio :) 

 

Više me brinulo, što ako postoje neke druge stvari koje je poželjno ažurirati a da ja toga nisam ni svjestan, osim chipseta, i, po potrebi, BIOSa.

SimeVip sub 7.9.2019 08:20

dugoročno gledano (bar 3god) uzeti za ryzen 5 3600 (komp bi bio samo za gaming)

 

MSI B450 Tomahawk Max - 950kn

ASUS CROSSHAIR VI HERO - 1050kn

 

ili

 

MSI B450-A Pro - 750kn

 

nekako bi radije uzeo ovu asusovu ali ako nista nemam od tih 300kn razlike (mozda da ih ulozim u nesto drugo) onda da idem na b450-a pro?

 

evo ako moze koji savjet bio bih zahvalan :-)

 

Matozan čet 19.9.2019 11:02
Matozan kaže...
Matozan kaže...

Može preporuka Best Buy MBO za AMD Ryzen 5 1600? Cijena 450-600 kn,

 Koju preporučujete ASRock B450M-HDV R4 ili ASROCK B450M Pro4-F ili neku treću (koju)?

Najvjerojatnije kupujem ASROCK B450M Pro4, sad je samo pitanje sa ili bez "F" sufiksa.

Koja je razlika uopće između njih dvije?

Ili ima nešto bolje u tom cjenovnom rangu?

Čitatelj sri 16.10.2019 13:46
Matozan kaže...

Najvjerojatnije kupujem ASROCK B450M Pro4, sad je samo pitanje sa ili bez "F" sufiksa.

Koja je razlika uopće između njih dvije?

Ili ima nešto bolje u tom cjenovnom rangu?

 

https://geizhals.at/?cmp=2014944&cmp=1858732&active=1

 

Cini se da F ima AMD LED FAN USB HEADER, dok obicna ima jedan USB3.x vise te oba PS/2 prikljucka,

jedan USB header na ploci vise i to je to.

 

Vise detalja ovdje:

https://www.asrock.com/mb/compare.asp?Models=B450M%20Pro4,B450M%20Pro4-F

 

Uglavnom mi se F cini kao povoljnija opcija.

 

A jos u tom cjenovnom rangu imas ovu Gigabyte:

https://geizhals.at/gigabyte-b450-aorus-m-a1858831.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Il za 15€ vise imas nesto bolje opremljenu plocu:

https://geizhals.at/asus-prime-x370-pro-90mb0td0-m0eay0-a1582178.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk#offerlist

 

blyat kaže...

Pozz ekipa.
Htio bih kupiti neku od RX 5700 grafičkih koje su PCI-E 4.0, a moja matična je PCI-E 3.0, hoće li bit ikakvih problema? Hoće li radit normalno?

 

S obzirom da niti jedna grafika ne moze iskoristiti punu propusnost PCI-e3.0, nece biti problema.

filip1 sri 19.2.2020 11:49

 MSI Main Board Desktop X570-A PRO

 

ljudi da li netko od vas ima na ovoj ploči ryzena 3900x

 

razmišljam da uzmem pa me zanima da li bi moglo doći do kuhanja

 

neću overklokirati ali bih kasnije volio da mogu staviti 3950x

 

 

 

GIGABYTE Main Board Desktop Z390 D

 

Intel Core i9-9900 CPU BOX

 

ili je možda ovo bolja opcija 

 

hvala

Lady1297 pon 13.4.2020 15:25

Pozdrav

 

Kroz dogledno vrijeme napravila bih upgrade procesora. Trenutno imam pentium G4560, GTX1060 3GB, matična je MSI Mortar 250m i napajanje je be quiet system power 8.

Ova ploča ima 1x8 pin utor za cpu napajanje, meni je trenutno spojeno napajanje sa 1x4pin. Imam još jedan 1x4pin kabel ali ga ne mogu spojiti jer ne odgovara utoru. Samo ovaj jedan može koji je i trenutno spojen.

Pošto je to dovoljno za pentium, zanima me hoću li trebat novo napajanje ako planiram kupiti npr. i5 7th gen ili i7 7th gen non-k verzije ili može jedan od ta dva procesora raditi na 1x4pin?

 

Hvala unaprijed.

 

Apocalypso722 pon 13.4.2020 15:36

Ako se radi o jednom kabelu koji se račva na 2 4pinska, oba su za CPU napajanje, tj. sigurno idu zajedno u taj 8pinski priključak. To je onda zapravo 8pinski koji se da razdvojiti na 2x4pinski, pokušaj ih nekako sklopiti, ako se dade. S vrha glave nezz za niti jedno drugo mjesto na matičnoj koje prima 4pinski priključak. 

 

Inače kad su po 2 odvojena priključka na matičnoj, kao jedan 8pinski i jedan 4 pinski, onda se može to napraviti, priključiti samo na jedan jer je jedan dovoljan. Nisam siguran može li se priključiti pola 8pinskog samo.

 

Note: nemoj palit napajanje ako/dok se ne spoji.

MGloc pon 13.4.2020 15:56

Spojis taj kabel gdje je oznaceno crvenom bojom , napajanje ti podrzava 2x4pin 12V. https://images-eu.ssl-images-amazon.com/images/I/91sfV8OwLWS.pdf

EDIT:    Kutevi na kablu nisi isti , mozda ga zato ne mozes ukopcat.

EDIT 2: 1x4pin 12v ti daje oko 192W , g4560 vuce oko 70w , i5 7600 oko 130w , i7 7700 oko 160w drugi konektor postoji ako ga hoces oc-at.U teoriji bi trebao radit i sa jednim konektorom ali u praksi zna biti drugacije nisam nikad probao.Svakako uzmi i7.

Lady1297 pon 13.4.2020 16:02

sva 4 kuta na kablu su na dnu na dva kraja odrezani, dok su na matičnoj samo 2 utora na dnu odrezana a druga dva su kvadrat zato ne mogu spojiti.

edit: hvala na pomoći, uzet cu jedan od ta dva cpu-a. Valjda se neće zapalit hahaha.

Apocalypso722 pon 13.4.2020 16:05

Pa zna žena kamo ide priključak, ali veli da ne želi ući kao da ne paše :P

 

Imam isto to napajanje samo 550W, a pripazi na Watažu , 400W nije puno baš.
Ako zaista ne ide, možda se radi o kakvoj tvorničkoj grešci. Čudno.

Lady1297 pon 13.4.2020 16:13

edit: komp je rastavljen, plastika na kabelu je očito bila sa greškom jer se pinovi uopce nisu mogli stavit jedan uz drugog. Višak plastike sam odrezala, provukla kabel kroz preko matične (hvala ms na "odličnom" cable management-u).

Sada sve odgovara, jos jednom hvala na pomoći pozzz.

dinos3 sri 15.4.2020 03:53

Kolega mi je dao matičnu ASRock AB350M Pro4
Grafička ima jedan PCIe 3.0 x16 (na matičnoj ploči označen kao PCIE2) i jedan PCIe 2.0 x16 (na matičnoj ploči označen kao PCIE3), stvar je u tome što je kolega slomio PCIe 3.0 x16, tako da mi preostaje grafu (RX 570 4gb) ubosti jedino u PCIe 2.0 x16.
U manualu (označeno zelenom bojom) se spominje nešto kao da će mi raditi x4 brzinom umjesto x16 (ako sam dobro skužio uopće). Pitanje je hoće li raditi x4 brzinom ili x16 brzinom?
I još me zanima hoće li biti puno lošiji FPS u igrama pa da bolje kupim novu matičnu ili to nema neke pretjerane veze?
Planiram na to staviti nešto između ryzena 1600 i 2600 (ili jednog od ta dva, još ne znam, ovisi na šta naletim ako netko od kolega s foruma bude prodavao).