Procesori i MBO

Termalne paste - pitanja i odgovori

absolon čet 23.7.2020 12:27

Stavljam link na testirane termalne paste:

https://www.igorslab.de/en/waermeleitpasten-chart-2/2/

Na kraju grafa (u nedostatku bolje riječi) čovjek je

ispitao i termalnu vodljivost paste za zubalo i

paste za zube.

To ne preporučujem za svakodnevnu upotrebu iako

se "dobro" drže.

 

EDIT:

Evo jedan stariji link koji rapravlja o učinkovitosti termane paste:

https://www.igorslab.de/en/the-myth-of-thermal-compound-noble-paste-to-pharmacy-price-against-favorable-mass-product-we-recalculate-mercilessly/2/

Dr.House sub 14.11.2020 09:54

Na AliExpressu sam naišao na GD900 termalnu pastu, vidim da je dosta kupuju, a nudi se i na Amazonu koliko vidim, samo je nešto skuplja. Po recenzijama je dobra, ne tražim vrhunsku nego neku koja će zadovoljiti. Što mislite o ovj kineskoj termalnoj pasti GD900?

 

GD900 Thermal Conductive Grease Paste
• Specific Gravity: 2.3 G/Cc
• Thermal Conductivity: 4.8 W/M-K
• Operating Temperature: -58~392 Degrees Fahrenheit
• Product features: Accord with RoHS and REACH environmental protection requirements. High thermal conductivity, high insulation, high temperature resistant, low oil separation, non-corrosive.

• Suitable to use on the CPU/GPU/LED, excellent thermally conductive function.
• Used to connect heating unit with heat sink, reach better heat dissipation effect
• Application: CPU/GPU/LED Heat Dissipation

 

What's The BEST Thermal Paste in 2019....? (Ft. GD900)

https://www.youtube.com/watch?v=5dTzf6dpCpo

Promster sub 28.11.2020 10:05
Promster kaže...

Baš sam danas mijenjao pastu...Evo nakon 45min Warzona, GTX 1080Ti: 69 stupnjeva, 1950Mhz i 53% (1530rpm) fan, sve stock u Meshifyu.

 

E sad kad smo već počeli, dva puta sam mjenjao pastu, prvo stock zatim MX-4, ali opet sa MX-4. Pale nešto temperature itd itd...I tako sam držao da sad, jer sam primjetio da su malo 'previsoke' (nije više ljeto). Shvatio sam da drži pasta par mjeseci i onda se malo dignu temperature. A kod ponovog mijenjanja paste vidim da samom čipu skoro da i nema paste, zato ima sve okolo čipa. Djeluje mi kao da kad se MX-4 zagrije da postane još rijeđa i od pritiska 'iscuri' van. Do sad sam išao metodom zrna riže (malo više pošto je GPU), ovog puta sam si dao truda i fino razmazao po cijelom čipu, pa ćemo vidjeti.

Postano 13.10...Opet ista stvar, odlične temperature kao u prvom odlomku posta, i onda nakon mjesec (i pol) porastu na 74 stupnjeva, uz veći fan speed...??? WTF? Radi se o MX-4 opet. To je već 3. put da se ista stvar događa sva tri puta je ista tuba MX-4 u pitanju. Sad sam opet zamjenio i opet sve super, temperatura 69-70.

 

Dal imam neku defektnu MX-4, pa ne može se za mjesec dana pasta razyebati? Ali opet sam primjetio da je pasta dosta rijeđa nakon tih mjesec i pol. Dal je MX-4 fakat takav ili je to samo do moje tube?

Valentin17 sub 28.11.2020 10:49
Promster kaže...

Dal je MX-4 fakat takav ili je to samo do moje tube?

MX-4 inače je rijeđa za razliku od MX-2, hoće se dosta i sama razliti po samom čipu.

Ja osobno koristim MX-2 jer koristim veće količine pa me ispadne jeftinije, a i više mi odgovara jer je gušća i ne curi okolo.

Npr. Thermal Grizzly Kryonaut je po meni pak pregusta i teško se razmazuje, a i preskupa, AC MX-2 je zakon.

Bur33k sub 28.11.2020 11:04

Nedavno sam stavio u Laptop AC Mix-4 i značajno su mi bolje temperature.

Kako Valentin17 kaže, dosta se pasta razmazuje a tvoj GPU je sigurno na višim temperaturama nego meni Ryzen 3700u.

Thermal Grizzly Kryonaut bi možda bio bolje rješenje za GPU jer upravo zato što je gušći, njega treba razmazati po cijelom chipu.

Promster sub 28.11.2020 11:19
Valentin17 kaže...
Promster kaže...

Dal je MX-4 fakat takav ili je to samo do moje tube?

MX-4 inače je rijeđa za razliku od MX-2, hoće se dosta i sama razliti po samom čipu.

Ja osobno koristim MX-2 jer koristim veće količine pa me ispadne jeftinije, a i više mi odgovara jer je gušća i ne curi okolo.

Npr. Thermal Grizzly Kryonaut je po meni pak pregusta i teško se razmazuje, a i preskupa, AC MX-2 je zakon.

Bur33k kaže...
Nedavno sam stavio u Laptop AC Mix-4 i značajno su mi bolje temperature.

Kako Valentin17 kaže, dosta se pasta razmazuje a tvoj GPU je sigurno na višim temperaturama nego meni Ryzen 3700u.

Thermal Grizzly Kryonaut bi možda bio bolje rješenje za GPU jer upravo zato što je gušći, njega treba razmazati po cijelom chipu.

Ja sam fino razmazao MX-4 po cijelom die-u, sve prekriveno ali opet isto. Imam još oko pola tube od 5g, ne znam dal ću mijenjati svakih 2 mj. tok to ne potrošim ili da probam sa MX-2 ili Kryonaut koji je zapravo dosta skup 60 kn za 1g i još bi trebao platiti dostavu od 40 kn...LOL znači 100kn za 1g, mislim da nedam.

 

To sam si i ja mislio, 1080Ti se dosta grije i možda bi trebao nešto gušće od MX-4 koja se jednostavno rastopi nakon nekog vremena i dosta toga iscuri van...

fer-de-lance sub 28.11.2020 15:15
Dr.House kaže...

Na AliExpressu sam naišao na GD900 termalnu pastu, vidim da je dosta kupuju, a nudi se i na Amazonu koliko vidim, samo je nešto skuplja. Po recenzijama je dobra, ne tražim vrhunsku nego neku koja će zadovoljiti. Što mislite o ovj kineskoj termalnoj pasti GD900?

 

GD900 Thermal Conductive Grease Paste
• Specific Gravity: 2.3 G/Cc
• Thermal Conductivity: 4.8 W/M-K
• Operating Temperature: -58~392 Degrees Fahrenheit
• Product features: Accord with RoHS and REACH environmental protection requirements. High thermal conductivity, high insulation, high temperature resistant, low oil separation, non-corrosive.

• Suitable to use on the CPU/GPU/LED, excellent thermally conductive function.
• Used to connect heating unit with heat sink, reach better heat dissipation effect
• Application: CPU/GPU/LED Heat Dissipation

 

What's The BEST Thermal Paste in 2019....? (Ft. GD900)

https://www.youtube.com/watch?v=5dTzf6dpCpo

 Tek sad vidim ovaj post...

Uglavnom, stavio sam GD900 na laptop (10 godina stari Acer, Intel B960+ GT620M) i imam filing da je dosta bolja od one koja je tvornički dolazila na njemu (po sjećanju, na full loadu sam isprobavao, odlično se drži).

Jeftina je, ok je osim baš za slučajeve gdje je enormni TDP i mala IHS površina, ali za neke nezahtjevne radnje gdje ne računaš svaki stupanj je čudo jedno.

I još jako jeftina, jedino kaj dostavu s alija budeš čekao i po pola godine kak je krenulo 

 

Filip720 pet 18.12.2020 23:14

Pozdrav, kupio sam PS4 pro CUH-7116b verzija, druga po starosti pro verzije PS-a, ventilator radi kao karcherov usisavač kad igram na "4k" ili 1080 rezoluciji pa me zanima jel ima nešto konkretno što je bolje za konzolu. Čitao sam da može ići i tekući metal taj termalni jer je bakreni hladnjak, ali s tim nikako nemam iskustva niti gdje se to može nabavit, 5 6 puta sam koristio MX-4 varijantu i uvijek je bio odličan omjer kvalitete i snižavanja temp i tišine

 

Da se držim one ako nije pokvareno nemoj mijenjati ili postoji bolje konkretno za ps4 pro hladnjak?

Hvala puno i lijep pozdrav, Filip

robogo sub 19.12.2020 00:05

Kod PS4 je problem relativno gruba površina bakrenog hladnjaka kojeg treba dobro pokriti kvalitetnom gustom pastom (npr. MX-4) i u silikonskim termo pad-ovima koji ne pokrivaju RAM i VRM-ove u potpunosti i time ne vrše prijenos topline najbolje što mogu.

Osobni savjet:
- MX-4,
- termo pad-ovi 10*10*1 mm, i
- filter za prašinu na bočne usise na konzoli (par $ na AliExpress, da spriječi gomilanje prašine na heatsinku u unutrašnjosti).


Alternativa za tih PS4 je vodeno hlađenje koje je preskup sport.

Filip720 sub 19.12.2020 00:17
robogo kaže...
Kod PS4 je problem relativno gruba površina bakrenog hladnjaka kojeg treba dobro pokriti kvalitetnom gustom pastom (npr. MX-4) i u silikonskim termo pad-ovima koji ne pokrivaju RAM i VRM-ove u potpunosti i time ne vrše prijenos topline najbolje što mogu.

Osobni savjet:
- MX-4,
- termo pad-ovi 10*10*1 mm, i
- filter za prašinu na bočne usise na konzoli (par $ na AliExpress, da spriječi gomilanje prašine na heatsinku u unutrašnjosti).


Alternativa za tih PS4 je vodeno hlađenje koje je preskup sport.

 Ej kolega pozdrav ili dobro večer, hvala ti za preporuku baš sam si zapisao kad budem svraćao u Zagreb prije propusnica otić u ADM i uzet jedan arctic 50x50x1mm padove (ovo što si ti naveo 10x10mm je vjerojatno širina i dužina za jedan čip ako sam u pravu), i eventualno grizzly Kryonaut ili mx-4 kao što sam i do sad koristio.

 

Ima li netko iskustva iz prve ruke razliku između Kryonauta i mx-4 pošto ja imam samo s mx-4. Hvala puno za preporuku, nadam se uhvatit vremena sad prek blagdane i uz ove propusnice, nema ništa draže nego kad kupim neki novi uređaj, u ovom kontekstu polovni i odma sve rastavim 

 

Te filtere ću vidjet, ako mi možeš bacit u PM neki link jer ne znam točno o čemu se radi, naručio sam par stvari pa kad već jesam mogao bi i to ako vidim da ima smisla.

 

Edit: Vodeno hlađenje za PS4 je random overkill, pronašao sam te u nekoj reddit objavi slučajno, vezano uz to mijenjanje padova i paste pod istim username-om 

Edit2: Pametnije mi je uzet 120x20x1mm za manje novce, a ne 2x 50x50x1mm, kasno je ne radi logika..

 

Hvala još jednom i lijep pozdrav

Dr.House uto 22.12.2020 11:01
fer-de-lance kaže...
Dr.House kaže...

Na AliExpressu sam naišao na GD900 termalnu pastu, vidim da je dosta kupuju, a nudi se i na Amazonu koliko vidim, samo je nešto skuplja. Po recenzijama je dobra, ne tražim vrhunsku nego neku koja će zadovoljiti. Što mislite o ovj kineskoj termalnoj pasti GD900?

 

GD900 Thermal Conductive Grease Paste
• Specific Gravity: 2.3 G/Cc
• Thermal Conductivity: 4.8 W/M-K
• Operating Temperature: -58~392 Degrees Fahrenheit
• Product features: Accord with RoHS and REACH environmental protection requirements. High thermal conductivity, high insulation, high temperature resistant, low oil separation, non-corrosive.

• Suitable to use on the CPU/GPU/LED, excellent thermally conductive function.
• Used to connect heating unit with heat sink, reach better heat dissipation effect
• Application: CPU/GPU/LED Heat Dissipation

 

What's The BEST Thermal Paste in 2019....? (Ft. GD900)

https://www.youtube.com/watch?v=5dTzf6dpCpo

 Tek sad vidim ovaj post...

Uglavnom, stavio sam GD900 na laptop (10 godina stari Acer, Intel B960+ GT620M) i imam filing da je dosta bolja od one koja je tvornički dolazila na njemu (po sjećanju, na full loadu sam isprobavao, odlično se drži).

Jeftina je, ok je osim baš za slučajeve gdje je enormni TDP i mala IHS površina, ali za neke nezahtjevne radnje gdje ne računaš svaki stupanj je čudo jedno.

I još jako jeftina, jedino kaj dostavu s alija budeš čekao i po pola godine kak je krenulo 

 

Hvala kolega na osvrtu oko GD900 termalne paste. Po recenzijama drugih vidim da je dobra pa rekoh da pitam, možda ju netko koristi. Naručio ju taj isti dan pa čekam, vidim po trackingu da je stigla u HR samo još sada do mene, da dugo se na nju čeka, to je tako kod AliExpressa ali stiže. Sada mi baš treba jer mijenjam vent na jednom laptopu pa bih zamijenio originalnu Silicon Thermal Pads koji je gore, sav se razvukao jer je dio dosta dugo stajao.

 

Jedino piše da je GD900 Conductive Thermal Paste, ima li to neke veze jer vidim da je Artic MX-4 Non Condutive? Poznata mi je razlika između njih ali ne znam kako je u praksi, mada ju bez obzira na to dosta uzimaju.

nicky.sl uto 22.12.2020 11:29
Dr.House kaže...
fer-de-lance kaže...
Dr.House kaže...

Na AliExpressu sam naišao na GD900 termalnu pastu, vidim da je dosta kupuju, a nudi se i na Amazonu koliko vidim, samo je nešto skuplja. Po recenzijama je dobra, ne tražim vrhunsku nego neku koja će zadovoljiti. Što mislite o ovj kineskoj termalnoj pasti GD900?

 

GD900 Thermal Conductive Grease Paste
• Specific Gravity: 2.3 G/Cc
• Thermal Conductivity: 4.8 W/M-K
• Operating Temperature: -58~392 Degrees Fahrenheit
• Product features: Accord with RoHS and REACH environmental protection requirements. High thermal conductivity, high insulation, high temperature resistant, low oil separation, non-corrosive.

• Suitable to use on the CPU/GPU/LED, excellent thermally conductive function.
• Used to connect heating unit with heat sink, reach better heat dissipation effect
• Application: CPU/GPU/LED Heat Dissipation

 

What's The BEST Thermal Paste in 2019....? (Ft. GD900)

https://www.youtube.com/watch?v=5dTzf6dpCpo

 Tek sad vidim ovaj post...

Uglavnom, stavio sam GD900 na laptop (10 godina stari Acer, Intel B960+ GT620M) i imam filing da je dosta bolja od one koja je tvornički dolazila na njemu (po sjećanju, na full loadu sam isprobavao, odlično se drži).

Jeftina je, ok je osim baš za slučajeve gdje je enormni TDP i mala IHS površina, ali za neke nezahtjevne radnje gdje ne računaš svaki stupanj je čudo jedno.

I još jako jeftina, jedino kaj dostavu s alija budeš čekao i po pola godine kak je krenulo 

 

Hvala kolega na osvrtu oko GD900 termalne paste. Po recenzijama drugih vidim da je dobra pa rekoh da pitam, možda ju netko koristi. Naručio ju taj isti dan pa čekam, vidim po trackingu da je stigla u HR samo još sada do mene, da dugo se na nju čeka, to je tako kod AliExpressa ali stiže. Sada mi baš treba jer mijenjam vent na jednom laptopu pa bih zamijenio originalnu Silicon Thermal Pads koji je gore, sav se razvukao jer je dio dosta dugo stajao.

 

Jedino piše da je GD900 Conductive Thermal Paste, ima li to neke veze jer vidim da je Artic MX-4 Non Condutive? Poznata mi je razlika između njih ali ne znam kako je u praksi, mada ju bez obzira na to dosta uzimaju.

 Pazi kako mažeš da ne dođe do kratkog spoja

fer-de-lance uto 22.12.2020 12:38
Dr.House kaže...

Hvala kolega na osvrtu oko GD900 termalne paste. Po recenzijama drugih vidim da je dobra pa rekoh da pitam, možda ju netko koristi. Naručio ju taj isti dan pa čekam, vidim po trackingu da je stigla u HR samo još sada do mene, da dugo se na nju čeka, to je tako kod AliExpressa ali stiže. Sada mi baš treba jer mijenjam vent na jednom laptopu pa bih zamijenio originalnu Silicon Thermal Pads koji je gore, sav se razvukao jer je dio dosta dugo stajao.

 

Jedino piše da je GD900 Conductive Thermal Paste, ima li to neke veze jer vidim da je Artic MX-4 Non Condutive? Poznata mi je razlika između njih ali ne znam kako je u praksi, mada ju bez obzira na to dosta uzimaju.

 Valjda misle na thermally conductive, a ne električki.

Nisam nigdje čuo da je električki vodljiva.

Jedan čovjek je pitao isto to:

https://linustechtips.com/topic/1098334-is-gd900-thermal-paste-electrically-conductive/

Tak da bi trebala biti nevodljiva (budem probao sutra u jutro jel vodljiva, ali 99%+ da nije, svugdje bi to naglasili da je.

A za robu s alija se budeš načekao, 60-90 dana prosječno, ako imaš sreće onda brže.

 

Valentin17 uto 22.12.2020 17:33
Dr.House kaže...

Ovo se nikako ne odnosi na tebe osobno nego govorim općenito, ne kužim ljude koji žele uštedjeti na termalnoj pasti, 

a pogotovo što većina tih ljudi termalnu pastu mijenja rijetko i tuba od 30 kn AC MX-2 4 grama njima može biti za godine mijenjanja,

pa da održavaš računala profesionalno, opet ne možeš toliko potrošiti, a i onda možeš opravdati takvu kupnju zaradom pa se opet isplati.

Čemu riskirati nanošenje nečega o čemu znaš jako malo, rezultat na kraju ovdje je da se sada ljudi bezveze raspituju da li provodi struju ili ne,

sada ni mi ostali ne možemo pomoći tim ljudima jer jebga nemamo iskustva s tako nečime.

Haker_x pet 26.2.2021 11:50

Arctic MX-2 ili MX-4? Isplati li se platiti malo više(cca 10%) za MX-4 ?
Više od 4 godine mi je trajala MX-2 od 8g, i sada je vrijeme da ponovo kupim i mislim se da li da ponovo kupim MX-2 koja mi je bila dobra, ili da gledam MX-4 ?
Nije velika razlika u cijeni, ako je MX-4 bolja za tih 10% onda ću kupiti MX-4.
Po internetu većinom pišu da je stvar ličnog izbora, da su obje dobre, da je temperatura sa MX-4 manja za samo 2-3°C ali da se lakše nanosi. Ja nisam imao problema ni sa MX-2 što se tiče nanošenja.

 

Specifikacije sa stranice proizvođača

MX-2
Viscosity: 850 poise
Density: 3.96 g/cm³
Volume Resistivity: 1.22 X 10^12 Ω-cm


MX-4
Viscosity: 870 poise
Density: 2.50 g/cm³
Volume Resistivity: 3.8 X 10^13 Ω-cm
Dielectric Constant at 1MHz: 14.5 Years

Haker_x pon 1.3.2021 09:21

Ne clockam, samo stock, tako da mi ne treba toliko jaka pasta, dovoljan mi je neki srednji rang. Još sam je nanio na nekoliko drugih računara od prijatelja/susjeda i opet mi trajala više od 4g.

 

191x7 sri 3.3.2021 21:59
Haker_x kaže...

Ne clockam, samo stock, tako da mi ne treba toliko jaka pasta, dovoljan mi je neki srednji rang. Još sam je nanio na nekoliko drugih računara od prijatelja/susjeda i opet mi trajala više od 4g.

 

 GD900 s AliExpress.

picajzla0707 čet 15.4.2021 11:11

Zanimljivo, mx5 navodno spušta temperature za 5-10 stupnjeva u odnosu na mx4 i noctua paste. Nekako mi se to čini prevelika razlika.
Bogme kod mene 11400 se grije dobrano bez obzira na mx5, doduše nisam uspoređivao s drugim pastama koje imam, a možda mi je pobjeglo malo previše paste - izuzetno je mekana i napola tekuća. Morat ću ponoviti testove, pa probat iznova staviti pastu i hladnjak

https://itndaily.ru/2021/04/14/obzor-kulera-arctic-freezer-7-x-i-termopasty-arctic-mx-5/

Minneyar čet 15.4.2021 15:18
picajzla0707 kaže...
Zanimljivo, mx5 navodno spušta temperature za 5-10 stupnjeva u odnosu na mx4 i noctua paste. Nekako mi se to čini prevelika razlika.
Bogme kod mene 11400 se grije dobrano bez obzira na mx5, doduše nisam uspoređivao s drugim pastama koje imam, a možda mi je pobjeglo malo previše paste - izuzetno je mekana i napola tekuća. Morat ću ponoviti testove, pa probat iznova staviti pastu i hladnjak

https://itndaily.ru/2021/04/14/obzor-kulera-arctic-freezer-7-x-i-termopasty-arctic-mx-5/

 Sumnjam da je to moguce, pa inace je razlika mozda 5-10 stupnjeva izmedu najgorih drlog pasti i najbolje (Kryonaut). Tesko mi je povjerovat da je ovo tolko ispred, to bi znacilo da je 3 kategorije iznad svega ostalog ukljucujuci Kryonaut.

Boris grozni čet 15.4.2021 15:29
picajzla0707 kaže...
Zanimljivo, mx5 navodno spušta temperature za 5-10 stupnjeva u odnosu na mx4 i noctua paste. Nekako mi se to čini prevelika razlika.
Bogme kod mene 11400 se grije dobrano bez obzira na mx5, doduše nisam uspoređivao s drugim pastama koje imam, a možda mi je pobjeglo malo previše paste - izuzetno je mekana i napola tekuća. Morat ću ponoviti testove, pa probat iznova staviti pastu i hladnjak

https://itndaily.ru/2021/04/14/obzor-kulera-arctic-freezer-7-x-i-termopasty-arctic-mx-5/

 Isti drek, 5-10°c mozda da je tekuci metal vs mx4

https://youtu.be/EYjxTRb5CAE

BOOMboy čet 15.4.2021 15:35

Ekipa misli da će sa pastom dobit čudo nebesko. Važniji vam je raspored ventilatora tj dobar razmještaj. A ima i panjeva koji misle ako naprče 10 ventilatora da će kučište pretvoriti u zamrzivač a dobiju kontru🤣🤣🤣🤣🤣. 

Krunoo7 čet 15.4.2021 16:02
BOOMboy kaže...

Ekipa misli da će sa pastom dobit čudo nebesko. Važniji vam je raspored ventilatora tj dobar razmještaj. A ima i panjeva koji misle ako naprče 10 ventilatora da će kučište pretvoriti u zamrzivač a dobiju kontru🤣🤣🤣🤣🤣. 

 A dobit ćeš čudo ako je prošla pasta loše stavljena/zapečena, npr ja sam na svom laptopu smanjio temp za cca ~15° i više nemam throttlanja u igricama.

BOOMboy čet 15.4.2021 16:23
Krunoo7 kaže...
BOOMboy kaže...

Ekipa misli da će sa pastom dobit čudo nebesko. Važniji vam je raspored ventilatora tj dobar razmještaj. A ima i panjeva koji misle ako naprče 10 ventilatora da će kučište pretvoriti u zamrzivač a dobiju kontru🤣🤣🤣🤣🤣. 

 A dobit ćeš čudo ako je prošla pasta loše stavljena/zapečena, npr ja sam na svom laptopu smanjio temp za cca ~15° i više nemam throttlanja u igricama.

 Ja pogledam stanje paste svakih 5 godina,tj kad mjenjam procesor. Nije mi se niti jedna zapekla niti skamenila nakon 5 godina na niti jednom procesoru. Valjda je do paste. U ovim slučajevima koje si nabrojao hoćeš ali ako mjenjaš pastu za pastu koje  su ok neće se čudo desit nebesko.