Procesori i MBO

Nekoliko pitanja u vezi fm2+ matične ploče

dassa sri 19.3.2014 20:43

Ovako, da malo razjasnim situaciju. Planiram kupiti novi AMD apu kaveri a10 7850k. To je već otprilike odlučeno no u pitanju matične ploče sam neodlučan jer ne mogu naći baš onu koju bih htio (ne mogu naći drvo od šume). Povremeno se volim poigrati uz posao koji obavljam na računalu ali mi financijska situacija ne dozvoljava neki bijesni procesor a diskretnu grafičku karticu ću vjerojatno kupiti tek krajem godine. Tako da odmah izbjegnem "zašto ne kupiš intel" šeme. A i vidim neki skriveni potencijal s hsa/huma tehnologijom u budućnosti. Zanima me da li je netko naletio na matičnu sa a88x čipsetom koja podržava crosfire ali da ima dva x16 (running at x16) utora za grafičku i to pci 3.0. Problem je što uvijek nailazim na matične, ako uopće imaju podršku za dvije grafičke, koje drugi utor imaju na x4 i to na pci 2.0 što prema nekim testovima na netu smanjuje perfomanse grafičke za oko 15 do 20 posto, a to mi nije cilj. U budućnosti bih volio spojiti dvije r9 280x radeonke (dalekoj). Gledao sam što ljudi kažu u vezi bottlenecka, neki kažu da bi taj apu bio, a neki ne, bottleneck za taj gpu pa me zanima i vaše mišljenje u vezi toga. Ako imate koji koristan savjet, preporuku gdje kupiti što povoljnije a provjereno i sl., slušam. Najbliže što sam našao je gigabyte g1 sniper ali gigabyte ima jednu ružnu naviku da stavlja gore spomenutu kombinaciju dvaju x16 utora na svoje matične ploče. Također bih volio da ima podršku za raid te podršku za memoriju barem do 2133 MHz. Hvala na pomoći. Pozdrav

8ax sri 19.3.2014 21:32
dassa kaže...

Ovako, da malo razjasnim situaciju. Planiram kupiti novi AMD apu kaveri a10 7850k. To je već otprilike odlučeno no u pitanju matične ploče sam neodlučan jer ne mogu naći baš onu koju bih htio (ne mogu naći drvo od šume). Povremeno se volim poigrati uz posao koji obavljam na računalu ali mi financijska situacija ne dozvoljava neki bijesni procesor a diskretnu grafičku karticu ću vjerojatno kupiti tek krajem godine. Tako da odmah izbjegnem "zašto ne kupiš intel" šeme. A i vidim neki skriveni potencijal s hsa/huma tehnologijom u budućnosti. Zanima me da li je netko naletio na matičnu sa a88x čipsetom koja podržava crosfire ali da ima dva x16 (running at x16) utora za grafičku i to pci 3.0. Problem je što uvijek nailazim na matične, ako uopće imaju podršku za dvije grafičke, koje drugi utor imaju na x4 i to na pci 2.0 što prema nekim testovima na netu smanjuje perfomanse grafičke za oko 15 do 20 posto, a to mi nije cilj. U budućnosti bih volio spojiti dvije r9 280x radeonke (dalekoj). Gledao sam što ljudi kažu u vezi bottlenecka, neki kažu da bi taj apu bio, a neki ne, bottleneck za taj gpu pa me zanima i vaše mišljenje u vezi toga. Ako imate koji koristan savjet, preporuku gdje kupiti što povoljnije a provjereno i sl., slušam. Najbliže što sam našao je gigabyte g1 sniper ali gigabyte ima jednu ružnu naviku da stavlja gore spomenutu kombinaciju dvaju x16 utora na svoje matične ploče. Također bih volio da ima podršku za raid te podršku za memoriju barem do 2133 MHz. Hvala na pomoći. Pozdrav

x16/x16 nema, a 99% neće bit jer su to u najboljem slučaju mid-end ploče na koje se jednostavno ne isplati stavljat dodatne čipove za PCIE bandwidth.

Mislim da A88X već i je PCIE3.0 (nisam siguran), a i ne treba ti 16x/16x pošto 4x ne bottlenecka ni jednu single-gpu grafičku, za 280x je sigurno dovoljno.

 

A taj APU bi bottleneckao i jednu 280x.

 

Prilično sam siguran da sve matične podržavaju 2133MHz memoriju i RAID0, 1 i 5.

dassa čet 20.3.2014 14:54
8ax kaže...
dassa kaže...

Ovako, da malo razjasnim situaciju. Planiram kupiti novi AMD apu kaveri a10 7850k. To je već otprilike odlučeno no u pitanju matične ploče sam neodlučan jer ne mogu naći baš onu koju bih htio (ne mogu naći drvo od šume). Povremeno se volim poigrati uz posao koji obavljam na računalu ali mi financijska situacija ne dozvoljava neki bijesni procesor a diskretnu grafičku karticu ću vjerojatno kupiti tek krajem godine. Tako da odmah izbjegnem "zašto ne kupiš intel" šeme. A i vidim neki skriveni potencijal s hsa/huma tehnologijom u budućnosti. Zanima me da li je netko naletio na matičnu sa a88x čipsetom koja podržava crosfire ali da ima dva x16 (running at x16) utora za grafičku i to pci 3.0. Problem je što uvijek nailazim na matične, ako uopće imaju podršku za dvije grafičke, koje drugi utor imaju na x4 i to na pci 2.0 što prema nekim testovima na netu smanjuje perfomanse grafičke za oko 15 do 20 posto, a to mi nije cilj. U budućnosti bih volio spojiti dvije r9 280x radeonke (dalekoj). Gledao sam što ljudi kažu u vezi bottlenecka, neki kažu da bi taj apu bio, a neki ne, bottleneck za taj gpu pa me zanima i vaše mišljenje u vezi toga. Ako imate koji koristan savjet, preporuku gdje kupiti što povoljnije a provjereno i sl., slušam. Najbliže što sam našao je gigabyte g1 sniper ali gigabyte ima jednu ružnu naviku da stavlja gore spomenutu kombinaciju dvaju x16 utora na svoje matične ploče. Također bih volio da ima podršku za raid te podršku za memoriju barem do 2133 MHz. Hvala na pomoći. Pozdrav

x16/x16 nema, a 99% neće bit jer su to u najboljem slučaju mid-end ploče na koje se jednostavno ne isplati stavljat dodatne čipove za PCIE bandwidth.

Mislim da A88X već i je PCIE3.0 (nisam siguran), a i ne treba ti 16x/16x pošto 4x ne bottlenecka ni jednu single-gpu grafičku, za 280x je sigurno dovoljno.

 

A taj APU bi bottleneckao i jednu 280x.

 

Prilično sam siguran da sve matične podržavaju 2133MHz memoriju i RAID0, 1 i 5.

Evo, mojoj potrazi je došao kraj. http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20FM2A88X+%20Killer/

 

Približno je ono što sam tražio, jedino šteta što nema PCI x4 al nemožeš imati sve.

 

I iznenadio bi se koliko ploča ne podržava memoriju bržu od 1800 MHz, i ja sam se. Naročito one low do middle budget ploče. Raid imaju većinom sve. Ima li itko još kakvo mišljenje neka ga podijeli. Također, ovu matičnu sam našao na http://www.adm.hr web shopu pa me zanima da li je netko imao iskustva s tim web shopom. Obično kupujem na centro.hr i s njima sam prezadovoljan a s ovima nemam iskustva. Ako je netko kupovao neka podijeli.

dassa čet 20.3.2014 20:57
DrNasty kaže...
dassa kaže...

Evo, mojoj potrazi je došao kraj. http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20FM2A88X+%20Killer/

 

Približno je ono što sam tražio, jedino šteta što nema PCI x4 al nemožeš imati sve.

Pa ni ta nema dva PCIE 3.0 x16, već jedan 3.0 x16 i jedan 2.0 x16.

Prema procurenim informacijama, Carrizu su srezali broj staza na ukupno 16 (Kaveri je na 24), tako da će ploče u budućnosti imati samo jedan 3.0 x8 za grafiku.

Znam, ali ovo je najbliže onome što sam tražio. Uz par asrockovih featurea koji mi se sviđaju, killer lan itd. jako sposobna ploča za sve daljnje nadogradnje. A i drugi x16 pci 2.0 ne igra nikakvu ulogu. Više je na razini statističke pogreške što se tiče propusnosti. Šteta za Carrizo, čini mi se kao pogreška iz perspektive povremenog gamera, imho. No, i dalje tražim povratnu informaciju vezano uz adm web shop. Ako netko ima informaciju nek mi javi da ne otvaram posebnu temu vezanu uz to.

dassa pet 21.3.2014 23:46
8ax kaže...
dassa kaže...

 A i drugi x16 pci 2.0 ne igra nikakvu ulogu. Više je na razini statističke pogreške što se tiče propusnosti.

Taj PCIE2.0 x16 je u stvari x4.

Kvragu, u pravu si. Ah, jedina prava alternativa je ova ali ju nisam našao na hr tržištu.

Everest.the.Yeti čet 23.4.2020 15:58

Isprike na dizanju stare teme iz mrtvih, ali ne želim zagađivat forum nepotrebno :-)

Zanima me da li je igdje još moguće nabaviti matičnu ploču FM2+ socket sa 4 utora za ram? Nedavno mi je moja otišla u vječna lovišta (ASRock FM2A88X Extreme4+), a pošto nemam para za novu konfiguraciju iskoristio bi stare djelove (AMD 7670K, 4x4 DDR3) da si sklopim nešto dok ne dođu bolja vremena.

Ako netko ima polovnu, a ispravnu može i to :-)

Čitatelj čet 23.4.2020 17:04

Koliko vodim, novih nema:

https://geizhals.at/?cat=mbfm2p

 

EZY na skladistu ima refurb plocu:

https://ezy.hr/artikl/asrock_fm2_fm2a88x_extreme6/asr_fm2a88x_extrem6_rma/29004

 

Za VP partnere ima 3 mjeseca jamstva, ali ti to ni ne mozes naruciti od njih,

nego nazovi njihovu maloprodajnu trgovinu, H2-SHOP:

https://h2-shop.com/

 

I pitaj jel ti mogu prodati plocu, po kojoj cijeni. I nazovi sto prije jer je samo jedna ploca dostupna,

cijena za VP je 500 + rabat + PDV, dakle u H2 Shopu ocekuj cijenu oko 625-650kn minimalno.

 

Treca opcija ako sve ladje potonu, da sa AliExpressa ili eBaya narucis neku FM2 A88X plocu sa 4 DIMM-a,

ali i to su sve rabljene, novih nema:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200423070321&SearchText=FM2+A88X

Everest.the.Yeti sri 6.5.2020 15:30

Meni treba FM2+ matična sa 4 utora. Ovaj moj procesor (A8-7670K) nije na listi podržanih. Od Njuškala slaba korist: ili se ne javljaju ili nabijaju cifre, a neki i lažno oglašavaju. Znam da su te ploče rijetke, ali opet neću baš davat cifre u rangu novih ploča.

Najvjerojatnije ću bacit sve u smeće i čekat neko bolje vrijeme.