Procesori i MBO

Matična sa Ebaya dual socket

Valentin17 uto 10.8.2021 19:41

Jel imao netko iskustva sa ovako nečime? (slika ispod)

Plan je uzeti dva Xeona E5-2650 V2 8 jezgara i 16 thredova (34 dolara komad Ebay), 10 Gb LAN karticu HP (35 dolara Ebay), 4 kom DDR3 8 GB ECC memorije, 4 kom. Seagate IronWolf ili Exos 2 TB diska

pa fino sastaviti neki tip server mašine pogonjene Proxmox OSom, a onda kao virtualke gore staviti TrueNAS, Ubuntu Server (3x - Nextcloud+Plex+Pi-Hole), Windows 10 Pro.

Na kraju imati veliko skladište za filmove, muziku, programe, slike, a isprobati i stvari kao vlastiti cloud, VPN, DNS server za blokiranje reklama, stream filmova po svim uređajima u mreži i van nje, backup

svih računala na mreži.

 

MrBlc sri 11.8.2021 07:04

Ne znam kakva je ta matična, ja bih bio skeptičan ako nema podataka o proizvođaču.

 

Međutim, radio sam i sam nešto slično i dosta istraživao. Ako ćeš koristiti ZFS ili nešto slično, bazirano na izračunavanju redudantnih podataka ili ako ćeš raditi on-fly kodiranje videa, takav HW ima smisla.

 

Ja sam zaključio da mi je dugoročno jeftinije ići na klasičan mirror, makar nemam mogućnost validirati podatke (realno, čak ni ZFS ne otklanja potrebu za backupom), za što je dovoljan neki Atom s TDP-om od 10-ak W i optimizacijama za što nižu idle potrošnju.

 

Ovaj tvoj će imati veliku potrošnju, dobro grijati, a ZFS stalno u pozadini radi validaciju, što opterećuje procesor i drži diskove aktivne čak i u sred noći kad ništa ne koristiš.

Valentin17 sri 11.8.2021 08:53
MrBlc kaže...

a ZFS stalno u pozadini radi validaciju, što opterećuje procesor i drži diskove aktivne čak i u sred noći kad ništa ne koristiš.

Znam, poznato mi je. ZFS će biti korišen zbog toga i ide unutra server disk. Računalo će biti u svojoj posebnoj prostoriji, samo strujni kabel i mreža. 

segregator sri 11.8.2021 08:58

To su no name kineske ploče, ima ih puno za sve sockete i drastično su jeftinije od ovih "s imenom".

U firmi smo kupili par takvih za socket 1150 jer više nikakvih nije bilo na tržištu, i na osnovu iskustva,

ja bih bježao od toga...radije sa ebaya neka rabljena Intel ili Supermicro ploča, ili čak čitav server

 

https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=supermicro+x9&_sacat=0

 

 

Btw, to navedeno će ti vući oko 150-200W u idle-u, po mojoj procjeni, odnosno više od 1500kWh godišnje

segregator sri 11.8.2021 21:19
Valentin17 kaže...
segregator kaže...

Samo da se nadovežem, za sve navedeno ja sam do sad koristio

Bome ovakav Atom bi sjeo savršeno, ali to kako i ti kažeš košta dosta.

 

 

Da, ovdje možeš vidjeti da se sasvim dobro drži u usporedbi sa generaciju novijim Xeonom 2630 (V3)

 

https://www.servethehome.com/intel-atom-c3955-16-core-top-end-linux-benchmarks-review/

 

Razlika vjerojatno dolazi od toga što su to slabijih, ali pravih 16 jezgri, nikakav HT.

 

Moj stari sistem je spao na to da se u Njemačkoj i dalje prodaje, ali u Kauflandu 

 

https://www.kaufland.de/product/301119380/