Procesori i MBO

Intel Club (opća tema o procesorima)

forumaš ned 25.10.2020 18:44

i5 10400f i i7 10700f su trenutno super isplativi procesori, svaki u svojoj kategoriji. tu je još i3 10100f za samo 700 kn a dere sve igre bez problema.

https://www.instar-informatika.hr/procesor-intel-core-i3-10100f-36ghz-6mb-lga1200-bx8070110100f/INP-000151/product/

Sve to ide i na dobru H ploču. uzmeš jeftini 3000 mhz ram i gejmaš ko veliki. ili B ploču ako planiraš nadogradnu na 11. seriju radi neke sigurnosti zbog jačih faza.

intel je trenutno isplativ a izlaskom novih boljih ryzena izgledati će još i isplativije. AMD se povampirio ali sve je to OK, izbor postoji.

Riot ned 25.10.2020 18:48
mislioc kaže...
Riot kaže...

Kako su se uloge i kod ljubitelja hardwarea preokrenule, sada AMD-ovci pokušavaju performansma u igrama ulovit Intelovce .

 Evo ispravio sam ti post. 

 Toliko si uzrujan i napet da si 5 puta mijenjao svoj post , opusti se.

Kaby ned 25.10.2020 19:14
JedinoUSnovima kaže...

 Za pocetak treba imati IQ vislji od sobne temperature da bi se uopce shvatio graf, tu je tvoj prvi problem, drugi tvoji problemi su pak teska psihijatrija i tu zapravo nemamo sta dalje pricati. 

Koliki IQ treba za napisat "vislji"? 

Previše života i energije trošiš čekajući u zaleđu da netko malo zatrola na AMD stranu pa da onda odma radiš novi acc nebi li dokazao šta, da je DX12 u BF V bugovit, da ricavi stevica bencha igre na 1080p medium, da je proc od 2000kn brži od proca od 700kn onoliko koliko je i skuplji? Rekao bi ti milanović, low-life...

 

 

ibme74 ned 25.10.2020 19:23
DarthMarkus kaže...

Treba trolat onog lika što slaže za Futuru. Čim složi nešto s Ryzenom 5xxx, odma mu uletit sa uloženo/dobiveno = intel.

 

O how the roles have changed....

 

 

 

Da ti copy/pastam post od ranije:

"Dokle god intel vodi pedersku politiku sa zaključanim procesorima, zaključanim pločama, nema RAM-a preko 2666MHz osim ako ne kupiš high end ploču i dok za svaki minimalni pomak (praktički refresh) zahtjeva kupnju nove ploče oni nikada neće moći biti u tom "uloženo-dobiveno" klubu.

Prije možda i jesu mogli jer su i sa tom pederskom politikom opet imali prosječno i5 4c/4t koji je derao čak i AMD-ove najbolje procesore pa je kupnja spomenutog bila opet najbolja opcija.

I upravo ovo što je gore rečeno - da nije bilo AMD i taj spomenuti i7 10xxx b bio best case scenario 6c/6t "

 

Intel i uloženo/dobiveno? How yes no.

 

 

picajzla0707 ned 25.10.2020 19:23
rambox kaže...

Laprdaš glupandarije,moš si mislit mrtvog AM4 socketa u kojem imaš procove Zen 2/Zen 3 sa 6/8/12/16 CPU jezgri.Kad če zastarit R9 3950X/R9 5950X, ili recimo R9 3900X/5900X realno ne niti za pet godina.

jedine glupandarije su tvoje

čim izađe posljedja serija procesora za određeni socket znači da je mrtva platforma, to je definicija pojma

može am4 podržavat sve serije rajzena, pa da podržava unazad i do phenoma, opet za mjesec dana postaje mrtva platforma iz jednostavnog razloga jer sljedeće godine izlazi nova platforma i novi procesori koji nejdu na am4

 

kako sam i rekao - kolo sreće se okreće, nekad su intelovci govorili da i7 staviš i miran si 5 godina pa nema veze što sljedeći procesor nejde na te ploče, sad to govore amd-ovci 

dakako da to ne znači da nisi u pravu što se tiče 'trajanja' jednog 5950 ili čak za prosječnog korsnika i jednog 5600 ili čak 3600, no mrtvi socket je mrtvi socket iz razloga jer sljedeći procesori nejdu na nju i tu rasprava zavšava po pitanju toga

toxic uto 27.10.2020 20:04

Samo da javim jednu anegdotu...

naime xmp profil 1 mi daje standardne latencije rama cl19 pri 4000mhz

 

profil 2 mi daje cl18 pri 3866mhz brzini...

 

iskljucio sam xmp profil, rucno stavio rame na 4000mhz i 1.35v latencije na auto na kraju rade cl17 na 4000mhz... takoder aida daje bolje rezultate

extreme mem test prosao bez problema...

 

cudno je da auto daje bolje rezultete nego xmp profil...

HCgamingCRO pet 30.10.2020 01:54

Opa Double digit IPC lift. Ko bi rekao ,bit ce nesto od ove Rakete izgleda, vjv Reaktor ali ce zadivoljiti intelove potrebe 

Neki single core gain se da naslutiti ajde valjda, ali izgleda opalise intela na latenciji sada ko ryzena prije...sta uradise samo, a jedan stik rama

https://mobile.twitter.com/TUM_APISAK/status/1322026341269602306

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-10700K-vs-Intel-0000/4070vsm1341265

 

https://www.heise.de/news/Intel-Rocket-Lake-S-11-Core-i-Generation-mit-mehr-Rechenleistung-pro-Takt-4942543.html

 

 

Envy sub 31.10.2020 12:08
Valentin17 kaže...
* * *

Nije samo to, licemjerje AMD ekipe je navjerojatno. 5600x danas može biti 2800 kn, i7 8700k prije par godina nije mogao biti, b450/B550 ploča za 1000 kn je u redu,

Z370 HD3P prije par godina nije bila u redu, AMDu svaka čast što je napokon stigao Intel procesor star par godina. Bravo.

Pa ti šutiš da je ovdje veća zabava nego na Ryzen - Shitzen temi.

Shall We Begin?

Rocket Lake se hvali do 18% veće performanse u single coru od Core i9-10900K
Ako su nedavni rezultati User Benchmarka preko ovog twitteraša tačni, možda tražimo poboljšanja do 21%. Tko nije shvatio o čemu radi riječ je o IPC-u.

Izvor vijesti: ovdje.

Uređivano: rambox živo me zanima tvoje mišljenje. Dakle stručno mišljenje, ja sam samo vijest prenio jer sam zapamtio da taj IPC tebe nekako posebno veseli.

HCgamingCRO sub 31.10.2020 12:14
Envy kaže...
Valentin17 kaže...
* * *

Nije samo to, licemjerje AMD ekipe je navjerojatno. 5600x danas može biti 2800 kn, i7 8700k prije par godina nije mogao biti, b450/B550 ploča za 1000 kn je u redu,

Z370 HD3P prije par godina nije bila u redu, AMDu svaka čast što je napokon stigao Intel procesor star par godina. Bravo.

Pa ti šutiš da je ovdje veća zabava nego na Ryzen - Shitzen temi.

Hoćemo li započeti:

Rocket Lake se hvali do 18% veće performanse u single coru od Core i9-10900K
Ako su nedavni rezultati User Benchmarka preko ovog twitteraša tačni, možda tražimo poboljšanja do 21%.

Izvor vijesti: ovdje.

 Stavili su vise trnzistora na isti proces- 99% sam ziher da se saMA DIE povrsina povecala. Znaci digli su i linearno stime potrosnju zagrijavanje.  Ryzena nece obici po svemu sudeci po efikasnoscu ali ce se vrlo vjerojatno izjednaciti po perf u igrama. Ryzenov Single core nece srusiti,nema te sanse.

HCgamingCRO sub 31.10.2020 12:44
mislioc kaže...

A tu se varaš Rocket Lake će obrijat Ryzena u single core taman koliko bude trebalo. Pa vidiš da na 4.2ghz šiša single core jednog 10900k sa turbo boostom. Vidiš da su se i ovi mobilni opasno približili desktop Ryzenu https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_benchmark-cinebench_r20_single_core-9

 Znas mislioce, nevjerujemda ces vise vidjeti 5+GHz na ovom intel-u tako da ce ostati malo iza ryzen-a. Ali svakako da je pohvalno da su radili nesto na IPC kako nebi bilo dosadno na  tom trzistu.

Envy sub 31.10.2020 12:49
dreadmoore kaže...
Znači amd će samo 3 mjeseca biti na tronu najboljeg procesora u gejmingu.Po ovim tvrdnjama intela ako se ne varam, jel to još neki 14++++ node ili je to 10nm.Zivo me zanima koliko će ovi imati +++++

Oprosti ali ja nešto nisam razumio kako treba. Zar sad u ovom trenutku AMD sveukupno u ugrama nema bolji procesor?

(ne zanima me omjer uloženog dobivenog niti koji GPU je unutra)

Molim nekoga tko ima sigurnu informaciju da mi odgovori gore na boldano pitanje. Ne trolam, stvarno me zanima.

dreadmoore sub 31.10.2020 12:53

Pa 11gen rocket lake mobilni procesor ima 598 bodova u single core preformansama, znači desktop bi to laganin trebao nadjebati.Ako je već na 4.2ghz tako dobar sto će biti na 5.0ghz.Da amd bi sad trebao biti najbolji gejming procesor sa najboljim single i multi core preformansama.Ali kako pise rocket lake izlazi 1 kvartal iduce godine neznam sto ti nije jasno.

rambox sub 31.10.2020 12:54
Envy kaže...

Rocket Lake se hvali do 18% veće performanse u single coru od Core i9-10900K
Ako su nedavni rezultati User Benchmarka preko ovog twitteraša tačni, možda tražimo poboljšanja do 21%. Tko nije shvatio o čemu radi riječ je o IPC-u.

Izvor vijesti: ovdje.

Uređivano: rambox živo me zanima tvoje mišljenje. Dakle stručno mišljenje, ja sam samo vijest prenio jer sam zapamtio da taj IPC tebe nekako posebno veseli.

To sam več komentiral, slabo pratiš ili očekivano kad stalno visiš na forumu za Vešmašine.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-i7i9-club/202738.aspx?page=319&jumpto=6228840&sort=asc&view=flat

 

https://twitter.com/TUM_APISAK/status/1318539792733229057

 

Žuto je debakl, potez očajnika i taj proc prodavat če se kao trule krafne za dvije lipe.Na papiru je žuto, ali u praksi baš i nije jer u određenim Singlecore testovima imaš IPC regresiju na dole.

 

Sto upučenih ljudi kupit če R7 5800X, a samo jedan izgubljen kupac iz neznanja kupit že žuto.

HCgamingCRO sub 31.10.2020 12:54
dreadmoore kaže...
Zašto nebi bio 5.0ghz, kad im mobilni ide do 4.8ghz.Kad ćemo amd vidjeti na 5.0ghz all core nikad a mozda ni tad.

 Zatop sto su povecali broj tranzistora na isti NODE. ili su nekim cudom uspjeli to nagurati ili su povecali sam DIE- ja tipam na ovo drugo.

Vise manje kada povecas broj tranzistora-smanjis takt zato sto cekas onda malo duze da svi oni okrenu  tj switchaju sljedeci klok.

Envy sub 31.10.2020 12:57

Ma sad u ovom trenutku da imam para kao blata.. neću ništa OC niti tražiti da je fabrički odem kupim CPU, RTX 3090 (2 komada) i želim igrati 50 najnovijih video igrica.

Tko ima bolji procesor AMD ili Intel? Vrlo jednostavno pitanje, suma svih FPS-ova u 720p, 1080p 1440p i 4K.

Da li ima itko da mi odogovi na ovo pitanje?