Procesori i MBO

Intel Club (opća tema o procesorima)

Vanity pet 24.6.2022 16:15

Čovjece kakvo jednoumlje vlada i AMD fanbojizan tamo na PCEkspertu pa to nema nigdje. Znači nesmiješ napisati nikakve činjenice kontra AMD da te ne prozivaju za "idiota sa Bug foruma", gdje god da ides pisati nesto uvijek se nasere neki kreten "The Exiled" da bi spomninjao AMD, radio totalni off topic i srao po intelu i njihovom razvoju itd cak i na temi o Nvidia-i gdje to uopce nema veze s vezom, a pričao o hvalospjevima o "ultra razvijenom" AMD-u

Onda na to dođe i AMD fanboy moderator da ti pobriše sve poruke gdje si ih demantirao činjenicama, a ostavi samo svoje natuknice tako da ispadne da je u pravi i da te poklopio hahaha.
Na kraju mi iz cistog mira samo stavili zabranu pisanja, bez da sam baniran tako da nebudu bas preočiti kako se tamo radi drugim članovima.

Išao sam i poruke malo provjeriti od navedenih, i svaki novi ili postojeći član koji napiše nešto ili uđe u priču kontra AMD je prozivan za trola i multi profil i banira ga se... očaj nad očajem od foruma  . Nemojte uopce odlaziti tamo, topla preporuka ako želite prosperitetno raspravljati, a za PCEkpert imam samo ovo 



Da se vratim na temu, Raptor Lake kako se vidi je vec jako dugo operativan, još od početka godine gdje ga je Intel pokazao u radu na prezentaciji, sada imamo nove leak-ove i čini se da ce biti jako dobro ispolirani čipovi koliko se dugo optimiziraju vec kod intela u operativnom izdanju. TDP ostaje na 225w kaj je dobro, dok glasine od taktovima idu na 6GHz barijeru. Zen 4 sa svojih službenih 10% IPC-a nece doci ni blizu Alder Lake-a, a u gamingu izgledno ako budu na nivou 5800X3D bude uspjeh, uz ogromno dizanje TDP-a sa 105 na 170w tako da nece ni potrošnja više igrati neku razliku.
Intel Raptor Lake ES CPU tested three months ahead of launch – 20% faster than Alder Lake in multi-threaded tests

sfc_PsychQ pet 24.6.2022 20:54
Vanity kaže...

Čovjece kakvo jednoumlje vlada i AMD fanbojizan tamo na PCEkspertu pa to nema nigdje. Znači nesmiješ napisati nikakve činjenice kontra AMD da te ne prozivaju za "idiota sa Bug foruma", gdje god da ides pisati nesto uvijek se nasere neki kreten "The Exiled" da bi spomninjao AMD, radio totalni off topic i srao po intelu i njihovom razvoju itd cak i na temi o Nvidia-i gdje to uopce nema veze s vezom, a pričao o hvalospjevima o "ultra razvijenom" AMD-u

Onda na to dođe i AMD fanboy moderator da ti pobriše sve poruke gdje si ih demantirao činjenicama, a ostavi samo svoje natuknice tako da ispadne da je u pravi i da te poklopio hahaha.
Na kraju mi iz cistog mira samo stavili zabranu pisanja, bez da sam baniran tako da nebudu bas preočiti kako se tamo radi drugim članovima.

Išao sam i poruke malo provjeriti od navedenih, i svaki novi ili postojeći član koji napiše nešto ili uđe u priču kontra AMD je prozivan za trola i multi profil i banira ga se... očaj nad očajem od foruma  . Nemojte uopce odlaziti tamo, topla preporuka ako želite prosperitetno raspravljati, a za PCEkpert imam samo ovo 



Da se vratim na temu, Raptor Lake kako se vidi je vec jako dugo operativan, još od početka godine gdje ga je Intel pokazao u radu na prezentaciji, sada imamo nove leak-ove i čini se da ce biti jako dobro ispolirani čipovi koliko se dugo optimiziraju vec kod intela u operativnom izdanju. TDP ostaje na 225w kaj je dobro, dok glasine od taktovima idu na 6GHz barijeru. Zen 4 sa svojih službenih 10% IPC-a nece doci ni blizu Alder Lake-a, a u gamingu izgledno ako budu na nivou 5800X3D bude uspjeh, uz ogromno dizanje TDP-a sa 105 na 170w tako da nece ni potrošnja više igrati neku razliku.
Intel Raptor Lake ES CPU tested three months ahead of launch – 20% faster than Alder Lake in multi-threaded tests

 hahaha, koda vidim sebe, dodem na intel temu exiled spama, pise nebuloze, prica o amdu na intel temi, na nvidia temi, na temi za mikrovalku. ja mu kazem da se vrati on topic i da ne bude svakom loncu poklopac bez argumenata.

vracam se za 10 minuta na forum na topik, moji postovi obrisani, njegovi stoje, gledam koji k...rambox je kamilica za ono tamo...+ modovi teski fanboyevi, teme zatrovane sa spamom o svemu a najmanje o onom za sto su otvorene, uzas od foruma.

Envy ned 26.6.2022 19:31
soulwire kaže...
ansha kaže...

Grijanje prostorije nije nikakav faktor, zanemarivo...

 Možeš li objasniti? Neće li ta toplina na 100C otići u prostoriju ?

100°C čega? Nije isto ako imaš bačvu od 200 litara vode zagrijanu na 100°C i onda je trebaš ohladiti na sobnih 24°C. Vjerojatno ćeš napraviti nepodnošljivu saunu u čitavj kući ili stanu.  Sa druge strane nije isto kada imaš CPU sa XxY mm^2 zagrijan na 100°C. Jedinica za temperaturu je jedno (npr °) a za snagu sasvim nešto drugo (W).

ansha vam je sve objasnio i sa svime se slažem sa njim u svakom postu koje sam pročitao u zadnje dvije stranice. Treba vam još i nacrtati?

BTW: Imao sam Athlona koji je radio na Pasivnom hladnjaku (jednostavno isključio aktivni ventilator) na 107°C jer sam htio bešuman računar.

Ali dvije stvari nikako ne mogu da svarim:
1. Netko hoće 12900K a ne može si kupiti klimu (!!!) Pa ima ona mobilna ne toliko efikasna. Ja bi nju kupio i digao je na neki tabure ili kupio stalažu za nju.
2. Ljudi rendaju, programiraju i brine ih račun za struju (!!!)  

soulwire ned 26.6.2022 20:02
Envy kaže...
BTW: Imao sam Athlona koji je radio na Pasivnom hladnjaku (jednostavno isključio aktivni ventilator) na 107°C jer sam htio bešuman računar.

 To i ja hoću da je sve bešumno. Već 3 godine PC se pretvorio u zujalicu.

 

 

Ali dvije stvari nikako ne mogu da svarim:
1. Netko hoće 12900K a ne može si kupiti klimu (!!!) Pa ima ona mobilna ne toliko efikasna. Ja bi nju kupio i digao je na neki tabure ili kupio stalažu za nju.
2. Ljudi rendaju, programiraju i brine ih račun za struju (!!!)  

 

Počeo sam programirati, a li nemam taj posao ni plaću da si održavam prostoriju  sa klimom. Nisam sigura hoću li se moći održati sa ukupnim porezima.

 

A drugo, prije 5 godina Phenom II je prestao raditi. Prostorija se jako ugrajala nakon samo pola sata rada. Želim što hladniji proc da radi što duže.

 

Envy pon 27.6.2022 19:56
soulwire kaže...
Envy kaže...
BTW: Imao sam Athlona koji je radio na Pasivnom hladnjaku (jednostavno isključio aktivni ventilator) na 107°C jer sam htio bešuman računar.

 To i ja hoću da je sve bešumno. Već 3 godine PC se pretvorio u zujalicu.

 

 

Ali dvije stvari nikako ne mogu da svarim:
1. Netko hoće 12900K a ne može si kupiti klimu (!!!) Pa ima ona mobilna ne toliko efikasna. Ja bi nju kupio i digao je na neki tabure ili kupio stalažu za nju.
2. Ljudi rendaju, programiraju i brine ih račun za struju (!!!)  

 

Počeo sam programirati, a li nemam taj posao ni plaću da si održavam prostoriju  sa klimom. Nisam sigura hoću li se moći održati sa ukupnim porezima.

 

A drugo, prije 5 godina Phenom II je prestao raditi. Prostorija se jako ugrajala nakon samo pola sata rada. Želim što hladniji proc da radi što duže.

 

Dobro, sada mi je jasan tvoj profil osobe što želiš.

 

Za klimu, da li radio na baušteli ili programirao na žalost ljudske civilizacije vozeći se automobilima i avionima nisu znali do čega če dovesti njihova uporaba datih strojeva. Prvi toplotni pravi udar je krenuo, barem u Tuzli, i u mom potkovlju bi bilo +41,98°C mjereno od 66,9cm od poda.
Živio sam i bez klime - jedno vrijeme samo se phatom pokrivao a nedugo zatim i ničime.. Sad bi radije gladovaoa i odvajao od usta ali nek klima radi. Bolje se naspavaš, ogledaš koji film, fino zaspiš i naravno ujutru si - sposobniji čovjek.

 

Evo jutros se desilo da pola moje smjene nije oka zatvorilo tokom cijele noći. Ljudima već u podne počele svjetlice da sijevaju... Ali o klimama svakako imamo poseban dio ovog foruma.

 

Što sada da kupiš? Pogledaj neki brendirani računar (moja preporukal je Lenovo a ako on ne može imaš HP i Dell) možda ti čak i All in One može pomoći, jer koliko sada vidim poprilično si izgubljen. Nemoj me pogrešno shvatiti samo želim dai maš sve opcije na umu.. pa si čuo za recimo Alder Lake i pomislio i9 će mi biti future proof. CPU-ovi su najmanje footre proof a najviše future proof su ti diskovi i pohrana.

Možda za posao programera da razmiš o nekim jeftinim Xeonima?
Evo primjer nekih ponuda: ThinkStation P-Series | Entry-Level Workstations | Lenovo UK slično možeš naćo i na Dell-ovoj i na HP-ovoj stranici.

l.p.

ansha pon 27.6.2022 20:07
soulwire kaže... 

 

Počeo sam programirati, a li nemam taj posao ni plaću da si održavam prostoriju  sa klimom. Nisam sigura hoću li se moći održati sa ukupnim porezima.

 

 

Sta si otvorio, pausalni obrt? Jesi uzeo poticaj? Davanja su ti visoka u pausalnom obrtu?

 

Za pocetnicko programiranje je dovoljan i 10 godina star laptop a ti pricas o 12900K i grijanju prostorije, teska sprdacina 

Envy pon 27.6.2022 20:29
soulwire kaže...
* * *

 

Rekoh ti....  

ansha kaže...
* * *

... slušaj anshu i dobro ćeš proći.

Evo ti i moje iskustvo. Mislim da sam imao Pentium !!! Klamath ili Pentiu 4 Deshutes. Otišao na sajam knjige i kupio si Adobe Photoshop CS Bibliju koja je na sajmu koštala 5 puta manje nego cijelu godinu balaveći ispred nje u knižarama.

 

 Uz kavu, na terasi, ispod debele hladovine, gutao sam je od jutra do sura tako da sam na kraju znao svaki gump i opciju u tom trenutnom Photoshopu. Ali da je bilo kakvo "PS Editiranje" radilo kao krepana mača.. o nije ni blizu. Radilo je kao mačka koja je sahranjena 2000 g.pr.n.e ali svojom ustrajnošću i željom bio sam mafioničaru u PS-u i na kraju dobio posao.

Ograničenja oko HW-a napravit će ti veću pomutnju u glavi nego bilo što. Pitaj to i kodere i sistemce.

soulwire pon 27.6.2022 21:26

 

// Što sada da kupiš? Pogledaj neki brendirani računar (moja preporukal je Lenovo a ako on ne može imaš HP i Dell) možda ti čak i All in One može pomoći, jer koliko sada vidim poprilično si izgubljen. Nemoj me pogrešno shvatiti samo želim dai maš sve opcije na umu.. pa si čuo za recimo Alder Lake i pomislio i9 će mi biti future proof. CPU-ovi su najmanje footre proof a najviše future proof su ti diskovi i pohrana.

Možda za posao programera da razmiš o nekim jeftinim Xeonima?
Evo primjer nekih ponuda: ThinkStation P-Series | Entry-Level Workstations | Lenovo //

 

 

Brendinrani nisam nikad koristio.  Xeon i Epic je ipak skuplji kad se sve zbroji sa matičnim pločama.

Nemam svoj posao, ali razmišljam o tome.

 

Ni SSDovi nisu future proof.  Samsungov PM1743 radi na 12000MB/s već. To je već 2x više od zadnje generacije. 

Izgubljen sam sa novim tehnologijama jer sve ide brzo, a ja nisma u koraku s time.

Za koji mjesec izlazi i novi Zen 4. Ako će biti povoljnije uzeti ću u obzir.

ansha pon 27.6.2022 21:28
soulwire kaže...

 

// Što sada da kupiš? Pogledaj neki brendirani računar (moja preporukal je Lenovo a ako on ne može imaš HP i Dell) možda ti čak i All in One može pomoći, jer koliko sada vidim poprilično si izgubljen. Nemoj me pogrešno shvatiti samo želim dai maš sve opcije na umu.. pa si čuo za recimo Alder Lake i pomislio i9 će mi biti future proof. CPU-ovi su najmanje footre proof a najviše future proof su ti diskovi i pohrana.

Možda za posao programera da razmiš o nekim jeftinim Xeonima?
Evo primjer nekih ponuda: ThinkStation P-Series | Entry-Level Workstations | Lenovo //

 

 

Brendinrani nisam nikad koristio.  Xeon i Epic je ipak skuplji kad se sve zbroji sa matičnim pločama.

Nemam svoj posao, ali razmišljam o tome.

 

Ni SSDovi nisu future proof.  Samsungov PM1743 radi na 12000MB/s već. To je već 2x više od zadnje generacije. 

Izgubljen sam sa novim tehnologijama jer sve ide brzo, a ja nisma u koraku s time.

Za koji mjesec izlazi i novi Zen 4. Ako će biti povoljnije uzeti ću u obzir.

Ako stvarno mislis programirat, hardware je potpuno nebitan, uhvati se ucenja...

Envy uto 28.6.2022 16:22
soulwire kaže...

 * * *

 

 

Brendinrani nisam nikad koristio.  Xeon i Epic je ipak skuplji kad se sve zbroji sa matičnim pločama.

Nemam svoj posao, ali razmišljam o tome.

 

* * *

Nisu Brandirani računari samo Xeon. Svaki od ova gore tri glavana proizvođača ima od tableta preko Atoma, Pentiuma do Plattinum Xeona. Naravno imaš i ostale brendirane proizvođače.
Jednom kupljen brandiran računar - uvijek ostaješ na njemu, osim. Osim ako nisi mlad da dovoljno petljaš sa današnjim konfiguracijama koje su kud i kamo komlikovanije nego što je to bilo prije 15 godina... ali kao što... (*) ... 

 

ansha kaže...
soulwire kaže...

 

* * *

Ako stvarno mislis programirat, hardware je potpuno nebitan, uhvati se ucenja...

... (*) .... ansha rekao ako se uhvatiš hardwera možeš se suočiti sa nečim što se nemogu izraziti što je to ali objasnit ću ukratko:

Težiš će ka savršenom radnom stolu kao što možeš gledati na Pinterestu a znanje ćeš staviti u drugi plan.

PS: Mislim da se uopšte ne trebaš brinuti oko Zen4 vs. budući Intel. Sve što ti treba za tvoje potrebe - trenutno je dostupno na tržištu.
I pokoja papirnata knjiga - to NIKADA ne smiješ podcjaniti.

rambox čet 14.7.2022 21:39

Raptor Lake usputni test+ako se zanemari razlika u CPU frekvenciji, hm nema nikakvog IPC napretka ali to je i očekivano.Samo je na i9 13900K dodano još 8E CPU jezgri i to je to.

 

https://twitter.com/9550pro/status/1547225143025356800?s=20&t=-f0P_S_uF9jEP0lwXvGMqw

 

https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-13900k-pre-production-sample-tested-10-faster-than-core-i9-12900k-in-single-core-tests

 

"There is also a question of how much thermal efficiency is required from the CPU cooler. The 13900K tested in Intel’s own XTU tool reached 100°C peak temperature and began to throttle despite using 360 AIO cooler. Furthermore, the PL4 (package) power reportedly hit as high as 420W"

 

Bogme fine PL4 brojke, pa ako se nagazi do daske eto kak je to ispalo.

 

 

Envy sub 16.7.2022 19:41
rambox kaže...

Raptor Lake usputni test+ako se zanemari razlika u CPU frekvenciji, hm nema nikakvog IPC napretka ali to je i očekivano.Samo je na i9 13900K dodano još 8E CPU jezgri i to je to.

 

* * *

 

A Ako se ne zamari razlika u CPU frekfenciji?

Ovdje piše da je razlika od 10-35%

Što nisi napisao da Raptor podržava i DDR4 i DDR5?

Što ne neglasiš da su to 'provureni' testovi koje sam kažeš da "ništa ne znače".

E moj rambox život ti se sveo na argumentovanje kako je sve konta AMD-a - lošije. Doslovce ti se život sveo na to!

nikonja pet 29.7.2022 12:19
rambox kaže...

Raptor Lake usputni test+ako se zanemari razlika u CPU frekvenciji, hm nema nikakvog IPC napretka ali to je i očekivano.Samo je na i9 13900K dodano još 8E CPU jezgri i to je to.

 

https://twitter.com/9550pro/status/1547225143025356800?s=20&t=-f0P_S_uF9jEP0lwXvGMqw

 

https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-13900k-pre-production-sample-tested-10-faster-than-core-i9-12900k-in-single-core-tests

 

"There is also a question of how much thermal efficiency is required from the CPU cooler. The 13900K tested in Intel’s own XTU tool reached 100°C peak temperature and began to throttle despite using 360 AIO cooler. Furthermore, the PL4 (package) power reportedly hit as high as 420W"

 

Bogme fine PL4 brojke, pa ako se nagazi do daske eto kak je to ispalo.

 

 

PL2 za 12900K je bio 241W za 13900K je 250W tako da razlika i nije neka luda. A sada da će se hlađenja mučit sa Raptorom to oče sigurno jer su i sa Alderom.

rambox pet 29.7.2022 13:39
nikonja kaže...

PL2 za 12900K je bio 241W za 13900K je 250W tako da razlika i nije neka luda. A sada da će se hlađenja mučit sa Raptorom to oče sigurno jer su i sa Alderom.

 Kad dodaš još E jezgri, i kad još više nabiješ CPU frekvenciju potrošnja drastično raste fučkaj ga sad.

 

https://videocardz.com/newz/intel-core-i7-13700k-and-core-i5-13600k-tested-higher-performance-with-higher-power-consumption

 

 

 

Kao primjer i5 i i7 usporedba, dakle Aida FPU stres test a dalje znaš kako to ide.Bilo gdje u CPU Multithreding situaciju, dakle kad je CPU debelo opterečen potrošnja bitno skače.

nikonja pon 1.8.2022 16:06

Problem je što granice efektivnoga zračnog hlađenja (plus da se i skuplje vodeno pošteno muči) več sada probija INtel a kako se najavljuje sa novo generacijom i AMD, u grafuljama evo zeleni tabor prelazi 600W,  tako da mi nije jasno kuda sve skupa ide. Jer ako nastave dizat napon i potrošnju, svi ćemo trebat dekući dušik za hlađenje i malu nuklearku za napajanje i usput pasivno grijat cijeli kvart zimi 

Brki1994 pon 8.8.2022 13:06
nikonja kaže...

Problem je što granice efektivnoga zračnog hlađenja (plus da se i skuplje vodeno pošteno muči) več sada probija INtel a kako se najavljuje sa novo generacijom i AMD, u grafuljama evo zeleni tabor prelazi 600W,  tako da mi nije jasno kuda sve skupa ide. Jer ako nastave dizat napon i potrošnju, svi ćemo trebat dekući dušik za hlađenje i malu nuklearku za napajanje i usput pasivno grijat cijeli kvart zimi 

 

Vraćanje u doba Netburst Pentiuma i FX procesora 

 

Sklopio sam kući za prodaju računalo od svega i svačega s FX-8350 i to toliko grije da ozbiljno razmišljam oglasiti računalo kao grijalicu 

erminn uto 9.8.2022 11:32

Prije se moralo malo vise cekati do izlaska nove generacije a sada stancaju samo tako. Datum izlaska 11.gen kraj marta 2021., 12.gen vec januar 2022. Sad 13.gen po glasinama dolazi u radnje u oktobru 2022. Ni godina vise ne prodje.