Procesori i MBO

Hp compaq 500B mt problem nadogradnje

MarkoST pon 8.6.2020 18:57

 

pozdrav svima,

 

dakle "usreceni" sam serviser ovog 10 godina starog stroja koji je dobro ocuvan.

 

Stroj radi o.k., i ima ugradjen intelov procesor e5400, koji radi na 800mhz.

 

pokusao sam nadogradnju na core 2 duo e8500 koji radi na 1333 mhz ali nista od toga...

 

u manualu te ploce pise da ploca podrzava procesore e8500, e8600, e8700...

 

kad upalim stroj cuje se beep, beeeeeeeep, beep, beeeeeep......

 

pretpostavljam da ploca ne prepoznaje procesor a nemam blage veze je li procesor neispravan, da li je potrebno ili moguce nadogradit bios i da li je nadogradnja biosa uopce moguca...

 

info o ploci:

https://www.game-debate.com/motherboard/index.php?mot_id=2632&motherboard=Foxconn%20H-IG41-uATX

 

https://support.hp.com/us-en/document/c01903990

 

svaka pomoc dobrodosla...

 

MarkoST

 

 

 

 

ihush pon 8.6.2020 19:54

-ako u specifikacijama piše da podržava, tad ploča podržava tj tad nešto drugo nije ispravno (cpu..)

-cpu ne radi na 800-1333 nego je to FSB, tj mbo-brzine između cpu-chispet-ram-a... ponekad je potrebno update biosa (fleshanje), ponekad samo reset tj nove postavke ako su komponente ispravne.

-veći problem je rebrendanje-renumeriranje intel cpu iz tog vremena.. tj neki su stariji-noviji dok po broju možeš pogriješiti, tako je npr e6300 ista oznaka za dva razlilita cpu, tj dvije različite jezgre(conroe-wolfdale tj 65-45nm), napona na kojem rade i sve povezano s tim pa i FSB, tj cpu uvjek može na nižu brzinu kao downclock..

 

važno, zbog zrblavljenih oznaka, provjeri specifikacije cpu-jezgru, ako podržava wolfdale tad može svaki do 45nm.. ako ne podržava tad ti je to odgovor zašto ne radi ili je neispravan cpu.

+ fsb 1066 a to je možda povezano s verzijom biosa tj poželjno je update biosa ako postoji + pogledaš u changelogu što donosi i vjeorjatno je upravo to što tražiš.

-neke promjene su sporedne tj e5xxx-8xxx su slični, tj važnije je novija jezgra nego clock jer noviji je 'jači' (sse-2-SIMDovi..) jedino što bi se osjetilo je neki Q-quad.. ali sve je u odnosu na novije slabo + čitava mbo-chispet-ram-platforma je sporija pa je pitanje koliko ima smisla pojačavanje tj nije za noviji gaming i sl ..

MarkoST pon 8.6.2020 22:27

 

evo uspio sam ga pogonit iako nemam blage veze gdje je bios cip na ploci...

 

ali nema veze izgleda da je stvar u memoriji... naknadno nasao znacenje bios beepova...

 

dakle ja sam stavio dvije transcendove plocice jednostranog rama, 2*2 GB, ddr3, 1333 mhz.

sa tom memorijom radi procesor e5400, dok procesor c2d e8500 daje beepove...

 

naknadno sam vratio jednu plocicu dvostranog hynixovog rama, 2 GB, ddr3, 1066mhz - ovo je originalni ram koji je bio ugradjen u racunalo.

sa tom memorijom rade oba procesora, e5400 i c2d e8500...

 

dakle ne znam bas objasnit ovo ponasanje, izgleda da bih mozda trebao potrazit 2*2GB dvostranog rama, ddr3, 1333mhz mozda bi proradilo sa e8500...

 

hvala na odgovoru, ova situacija me zadovoljava iako bih vise volio dignut na 1333mhz/667 mhz...

 

MarkoST

Flying Dutchman pon 8.6.2020 22:40

U BIOS-u ti piše verzija zadnja ti je 5.13, mada tipično za HP da ne piše changelogovi tj. promjene, i da gore ti ide Qvadić q8300 barem po onom što piše na HP sajtu kojeg nađeš na njuškalu za stotinjak kuna, koji bi ga ohoho osvježio