Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Avalanche pon 26.9.2022 15:56

I tko bi sada isao na AM5 kada za gaming kaj 99% ljudi i gleda 5800X3D ispadne jači od svega kaj je AMD predstavio i za manje para...

 

Edit

 

Klokanje po standardu na ryzenu digne MT performanse ali sruši ST koji je bitan za gaming, i to poprilično

 

 

 

 

 

dery pon 26.9.2022 19:58

Ako se uzima za gaming ovu seriju 7000 preskočiti obavezno. Negdje 2023 će izbacit 3D verzije koji će imat enorman skok u igrama i pomest konkurenciju.Tko ima AM4 Samo čekati priliku za R7 5800x3d najbolji proc u svom cjenovnom rangu.

dery uto 27.9.2022 10:31
BinaryJesus kaže...

Tko čeka 5800x3D taj će se i načekati. To je najbolji gaming procesor koji ide u AM4 i sigurne mu cijena neće padati još dugo vremena.

 Ide to več dole, kod nas uvijek kasni. Čim su počele ovako akcije mrda se to.

sfc_PsychQ uto 27.9.2022 11:44
dery kaže...
BinaryJesus kaže...

Tko čeka 5800x3D taj će se i načekati. To je najbolji gaming procesor koji ide u AM4 i sigurne mu cijena neće padati još dugo vremena.

 Ide to več dole, kod nas uvijek kasni. Čim su počele ovako akcije mrda se to.

 za tu lovu to je best buy 

Wwinxy.. sri 28.9.2022 08:44

Pozdrav, molim vas pomoć oko temperature procesora amd ryzen 5 5600 koja nakon igranja od pola sata dolazi do 90 stupnjeva a u normalom radu se kreće oko 50 stupnjeva. Kada sam skinuo stranicu kucišta temperatura prilikom igranja nije prelazila 75 stupnjeva. Privi put sam sam samostalno satavljao racunalo pa me zanima jesam li mogao negdje  pogriješiti prilikom instalacije , a što bi utjecalo na ovakve temperature ili mi samo treba dodatnih ventilatora za kućište? 

 

Trenutna konfiguracija: 

 

Cpu amd ryzen 5 5600 stock cooler

Gpu rx 6600

Matična gigabyte b550m ds3h

Napajanje cougar 600 w

Ram 2x8 kingstne renegade

Ssd 512 g

Kućište zalman s4 mid tower sa dva tvornička ventilatora jedan naprijed jedan nazad

 

Hvala

 

 

sfc_PsychQ sri 28.9.2022 08:48
Wwinxy.. kaže...

Pozdrav, molim vas pomoć oko temperature procesora amd ryzen 5 5600 koja nakon igranja od pola sata dolazi do 90 stupnjeva a u normalom radu se kreće oko 50 stupnjeva. Kada sam skinuo stranicu kucišta temperatura prilikom igranja nije prelazila 75 stupnjeva. Privi put sam sam samostalno satavljao racunalo pa me zanima jesam li mogao negdje  pogriješiti prilikom instalacije , a što bi utjecalo na ovakve temperature ili mi samo treba dodatnih ventilatora za kućište? 

 

Trenutna konfiguracija: 

 

Cpu amd ryzen 5 5600 stock cooler

Gpu rx 6600

Matična gigabyte b550m ds3h

Napajanje cougar 600 w

Ram 2x8 kingstne renegade

Ssd 512 g

Kućište zalman s4 mid tower sa dva tvornička ventilatora jedan naprijed jedan nazad

 

Hvala

 

 

 pogledaj kako je pasta nanesena i kako je fiksiran cooler na procu. uzmi mx4 i ispočetka rastavi/sastavi cooler na proc...

ibme74 sri 28.9.2022 08:51
Wwinxy.. kaže...

Pozdrav, molim vas pomoć oko temperature procesora amd ryzen 5 5600 koja nakon igranja od pola sata dolazi do 90 stupnjeva a u normalom radu se kreće oko 50 stupnjeva. Kada sam skinuo stranicu kucišta temperatura prilikom igranja nije prelazila 75 stupnjeva. Privi put sam sam samostalno satavljao racunalo pa me zanima jesam li mogao negdje  pogriješiti prilikom instalacije , a što bi utjecalo na ovakve temperature ili mi samo treba dodatnih ventilatora za kućište? 

 

Trenutna konfiguracija: 

 

Cpu amd ryzen 5 5600 stock cooler

Gpu rx 6600

Matična gigabyte b550m ds3h

Napajanje cougar 600 w

Ram 2x8 kingstne renegade

Ssd 512 g

Kućište zalman s4 mid tower sa dva tvornička ventilatora jedan naprijed jedan nazad

 

Hvala

 

 

 

Koliko si i na koji način stavio pastu na CPU?

ansha sri 28.9.2022 08:53

Kakva crna pasta, nije do paste posto mu je temperatura ok kad otvori bocnu stranicu, problem je u slabo ventiliranom kucistu...

 

I da, stock cooler je u pitanju, pasta je tvornicki nanesena...

ansha sri 28.9.2022 08:56
Wwinxy.. kaže...

Pasta dodje već nanesena na hladnjak koji dođe uz procesor tako da nisam dodatno stavljao

Kuciste je lose za airflow, ako ne zelis skidat bocnu, skini bar prednju stranicu koja je vrlo restriktivna sta se ulaza zraka tice. Naravno, ukoliko je filter ispred ventova, da netko od ukucana ne bi dobio po prsticima... Uz to mozes dodat jos jedan vemt naprijed... 

 

itomic009 sri 28.9.2022 10:12
Wwinxy.. kaže...

Na šta točno misliš kada kažeš loša verzija procesora? Može li se to ikako dokazati/provjeriti budući sam ga kupio novoga prije 5 dana?

 Nema loše verzije procesora, nego loše složenog kompa ili krivo nešto namontirano. Što su ti i kolege rekli, prvo i osnovno se poigraj s kućištem, da poboljšaš airflow. Isto tako se možeš slobodno poigrati malo i s undervoltom tog chipa jer su algoritmi jako agresivni i puca visko napone za 100Mhz dobitka u taktu, što ti u praksi ne znači ama baš ništa korisno, osim nuspojave u vidu visokih temperatura i potrošnje. Dakle, googlaj malo i tu ladno možeš skinuti 10C a da ništa drugo na kućištu nisi taknuo, niti da išta gubiš na performansama.

sseennoonn kaže...

Jel combo  5800x i asus X570 E gaming wifi II dobar ? Na to bi za pocetak isao  hyper 212 evo ...i razmisljam o  corsairu 4000D kucistu ili fractal meshify 2 ,koje bi bolje pasalo od ta2

 Jel dobar za šta?  Inače, ja apsolutno nakon 100 godina kojekakvog iskustva oko hrpe procesora, matičnih i kmpova ne bih dao tolike novce za jednu matičnu ploču, osim ako nemam baš neki direktan i specifičan razlog. Još pogotovo za dead socket. Mislim, da ti matična košta koliko i CPU?  Hyper 212 je klasika dobar bazni povoljni cooler, tu se nema što posebno dodati. Kućišta su isto dobra oba, biraj koje ti se više sviđa. 

hahhaajaads sri 28.9.2022 12:53
sseennoonn kaže...

Jel combo  5800x i asus X570 E gaming wifi II dobar ? Na to bi za pocetak isao  hyper 212 evo ...i razmisljam o  corsairu 4000D kucistu ili fractal meshify 2 ,koje bi bolje pasalo od ta2

 Uzmi 5700x i neku B plocu osim ak mislis koristit vise nvme 4.0... Cooler ok, kuciste meshify 2 definitivno

rocko9 sri 28.9.2022 12:59
sseennoonn kaže...

Jel combo  5800x i asus X570 E gaming wifi II dobar ? Na to bi za pocetak isao  hyper 212 evo ...i razmisljam o  corsairu 4000D kucistu ili fractal meshify 2 ,koje bi bolje pasalo od ta2

 Ja ti preporucujem 4000d airflow, imam ga i prezadovoljan sam sa kucistem.

sseennoonn sri 28.9.2022 13:19

Komp bi sluzio za gaming na 1080p i 240Hz ali i za sve ostalo  u smislu multimedie etc  , uz to trenutno ide 1080ti  grafa a danas sutra bi bio upgrade na 3070.  Imao do sad midi tower kucista i eventualno bi mozda isao ako bi hyper zakazao na  neku noctuu il drugi air cooler . Sto se tice maticne ove razlog zasto za nju je posto bi kostala do 2000kn nova , vise od tog ne dam. 

itomic009 sri 28.9.2022 13:34

Za popriličnu uštedu, uzmeš Ryzen 7 5700X (i ne gubiš ništa s tim grafama koje spominješ) te ladno jedno 1000kn jeftiniju matičnu nego tu koju si spomenuo. Performanse s tom matičnom koju ciljaš i solidnim pločama koje su oko 1200kn su praktički iste. Pa da imaš malo za razmišljanje. 

dax-lax sri 28.9.2022 15:59

Jo, koja B550 ploča se preporuča u kombu s 5600x/5700x? Tražim što više IO konekcija ali ne bih bacao pare na nekaj poput ASUS ProART B550-CREATOR (iako mi se ova dopada funkcijama) ili rog-a ako ne moram.