Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

hahhaajaads uto 12.10.2021 15:38
Croshadow1234 kaže...
Uzeta B550 Tomahawk 😁 hvala ❤
Jedno dodatno pitanje: uzeo bi kolega neko aftermarket hladnjene.. vodeno ili neki cooler (za tu maticnu i ryzen 5600x, igra jako puno igrice raznorazne). Moze li kakve preporuke!?

 Ako ti nije do izgleda, LC CC 120 ili obican Arctic Freezer 34 i vise od toga ti ne treba za taj CPU. Ja na svom imam 34 esports duo (par stupnjeva hladniji od obicnog 34) i imao sam cca 60 stupnjeva u novom BF2042 u silent modu.

rambox uto 12.10.2021 16:39

Malo žlabranja+najava, povodom pet godina od lansiranje prvih Ryzen procesora.

 

https://youtu.be/yE9PsKWYYXA

 

 

Najbitnije za istaknut, to je eto najava(8.20 minuta pa dalje)za nove Ryzen procesore sa 3D V-Cache-om.Navedeni modeli stižu u AM4 socket na početku 2022 godine.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=917&jumpto=6404802&sort=asc&view=flat

 

 

Dodatne potvrde, vezano za buduči novi AM5 socket.

 

- očekivano, stari AM4 CPU hladnjaci bit če kompatibilni sa AM5 socketom

 

- AM5 socket imat če PCIE-Express 5.0, a ranije glasine šuškale su za početak samo PCIE-Express 4.0

 

hrka11 sri 13.10.2021 15:54

Pozz ekipa...kako mi je cvrknila maticna x570 gaming x ,ima garacniju pa cu je slati mislio sam nesto uzeti dok se ovo rijesi.

 

Je li dovoljna ova asus rog strix b450-f gaming ?

Nema mi smisla davati sad neke pare za to ako ce posluzit samo kao zamjena ili da idem na ovu kao kolega iznad B550 tomahawk?

 

Ne bavim se s clokanjem,samo gaming povremeni.

Croshadow1234 sri 13.10.2021 23:15
Mitohondri kaže...
Croshadow1234 kaže...
Uzeta B550 Tomahawk 😁 hvala ❤
Jedno dodatno pitanje: uzeo bi kolega neko aftermarket hladnjene.. vodeno ili neki cooler (za tu maticnu i ryzen 5600x, igra jako puno igrice raznorazne). Moze li kakve preporuke!?

 Arctic Freezer 34 esports zracno, ili Arctic Freezer II vodeno hladenje

 

hahhaajaads kaže...
Croshadow1234 kaže...
Uzeta B550 Tomahawk 😁 hvala ❤
Jedno dodatno pitanje: uzeo bi kolega neko aftermarket hladnjene.. vodeno ili neki cooler (za tu maticnu i ryzen 5600x, igra jako puno igrice raznorazne). Moze li kakve preporuke!?

 Ako ti nije do izgleda, LC CC 120 ili obican Arctic Freezer 34 i vise od toga ti ne treba za taj CPU. Ja na svom imam 34 esports duo (par stupnjeva hladniji od obicnog 34) i imao sam cca 60 stupnjeva u novom BF2042 u silent modu.

 Dečki hvala Vam, uzeli smo Arctic Freezer 34 Duo esports (crveno-crni). 

fromcelltohell sri 20.10.2021 16:55
Valentin17 kaže...
Brki1994 kaže...
Procesor ti se duboko zahvaljuje 

Tko ima kvalitetnu ploču i znanje oko podešavanja BIOSa, stock hladnjak je dovoljan.

 OK, sused. Ali, čemu patiti procesor ispod stock coolera kad za šaku Kuna možeš kupiti jedan ovakav CPU hladnjak koji stvarno odlično odrađuje zadani posao.

Ja svojeg hendlam preko Asus Fan Xpert 4 Core i to po potrebi mijenjam profile.

Čak sam toliko lijen bio da složim krivulju u UEFI-ju, ne sjećam se kad sam zadnji puta uopće i bio tamo ;)

Mislim, svatko zna svoje. Ako je netko ograničen budgetom, normalno da će mu biti tih 300-ak Kn previše dati.

Tu cifru dodati na iznos koji se namjerava potrošiti za neku drugu komponentu može učiniti značajnu razliku u performansama.

Ali, eto...ja osobno sam baš htio aftermarket cooler za CPU unatoč tome što sam za te novce mogao kupiti jači procesor ili više SSD prostora.

Svak po svojem nahođenju, kako je ono Tajo1960 znao reći na temama za preporuku filmova ;)

hahhaajaads pon 25.10.2021 23:17
rambox kaže...
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 Krepan link, plasiraš informacije otprilike kao nogometaši Inkera u gol protivnika.

 Odes na A320M S2H, pogledas supportane procesore i stoji Zen 3 tj. bios F54c. Treba malo pogurat to na redditu da ovi veci jucjuberi to testiraju pa da vide kak se ponasa tipa jedan 5600x.

rokonja uto 26.10.2021 06:22
hahhaajaads kaže...
rambox kaže...
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 Krepan link, plasiraš informacije otprilike kao nogometaši Inkera u gol protivnika.

 Odes na A320M S2H, pogledas supportane procesore i stoji Zen 3 tj. bios F54c. Treba malo pogurat to na redditu da ovi veci jucjuberi to testiraju pa da vide kak se ponasa tipa jedan 5600x.

 

  Da stvarno ne piše da su dodali seriju 5000 neg "Add compatibility for processors support" i onda ih pod cpu supprot nađeš.

 Al ne vjerujem da je to stabilmo, i kolko dobro funkcionira.

Ja baš mislio uzet i zamjenit svoju s Asus ROG Strix B550-E Gaming al... lova je problem.

 

Envy pet 29.10.2021 18:58
Apocalypso722 kaže...

Nema se baš šta spekulirati više, Alder Lake izlazi za manje od tjedan dana. Sumnjivo mi je samo to što unatoč svim tim glasinama kako su snažniji, prema NDAu recenzije stižu tek kad i čipovi, nit trena ranije.

Ja sam rekao jednom da Nvidija, a sada će i Intel, kao da ima špijuna u AMD-u fabrici, kao da su uvijek korak ili dva isred. 

hahhaajaads čet 4.11.2021 15:57
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Ja sad nemam pojma jel su oni krivo napravili testove ili su jednostavno lagali, po trenutnim reviewima 5950X je doslovno rame uz rame sa 12900k u gamingu.

Tbh, pratio sam bas CSGO, tamo sam ocekivao da cu vidjet ogroman boost s obzirom da imaju velik single core perf, no izgleda da su opet i u CSGOu isti iako 5950X ima pun kufer slabiji single core (inace, CSGO obozava single core performanse, bar do sad).

Iako, ovo uopce nije za usporedbu jer Zen 3 je ipak sad 2 generacije stariji od Intela. Sto se tice Zen 3 sa V-Cache, to ce bit jos jedan trik koji nece donijet nista performansi u gamingu, vjerovatno ce malo poboljsat single i multi da se priblizi Intelu i to je to, flop.

Mladen čet 4.11.2021 17:15
hahhaajaads kaže...
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Ja sad nemam pojma jel su oni krivo napravili testove ili su jednostavno lagali, po trenutnim reviewima 5950X je doslovno rame uz rame sa 12900k u gamingu.

Tbh, pratio sam bas CSGO, tamo sam ocekivao da cu vidjet ogroman boost s obzirom da imaju velik single core perf, no izgleda da su opet i u CSGOu isti iako 5950X ima pun kufer slabiji single core (inace, CSGO obozava single core performanse, bar do sad).

Iako, ovo uopce nije za usporedbu jer Zen 3 je ipak sad 2 generacije stariji od Intela. Sto se tice Zen 3 sa V-Cache, to ce bit jos jedan trik koji nece donijet nista performansi u gamingu, vjerovatno ce malo poboljsat single i multi da se priblizi Intelu i to je to, flop.

Tako nekako su izgledali i leakovi ... Intel je napravio veliki pomak po jezgri i to je super, ali po cijenu velike potrošnje. Još bolja stvar je da ih je konkurencija natjerala da se više ne bahate sa cijenama :).

 

V-cache (3Dcache) za Ryzene bi trebao donijeti i do 15% bolje rezultate u igrama a blizu je i cijela Zen 4 arhitektura.

Po zadnjm leakovima, sprema se i "fork", chipleti sa 16 jezgri pa bi se uz Zen 4 Epyce sa 96 jezgri (Genoa) mogli pojaviti i u 128-core obliku (Bergamo).

Na roadmapu je i Zen 5 (Torino) ... uglavnom, tura po Italiji se nastavlja :).

 

 

hahhaajaads čet 4.11.2021 17:27
Mladen kaže...
hahhaajaads kaže...
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Ja sad nemam pojma jel su oni krivo napravili testove ili su jednostavno lagali, po trenutnim reviewima 5950X je doslovno rame uz rame sa 12900k u gamingu.

Tbh, pratio sam bas CSGO, tamo sam ocekivao da cu vidjet ogroman boost s obzirom da imaju velik single core perf, no izgleda da su opet i u CSGOu isti iako 5950X ima pun kufer slabiji single core (inace, CSGO obozava single core performanse, bar do sad).

Iako, ovo uopce nije za usporedbu jer Zen 3 je ipak sad 2 generacije stariji od Intela. Sto se tice Zen 3 sa V-Cache, to ce bit jos jedan trik koji nece donijet nista performansi u gamingu, vjerovatno ce malo poboljsat single i multi da se priblizi Intelu i to je to, flop.

Tako nekako su izgledali i leakovi ... Intel je napravio veliki pomak po jezgri i to je super, ali po cijenu velike potrošnje. Još bolja stvar je da ih je konkurencija natjerala da se više ne bahate sa cijenama :).

 

V-cache (3Dcache) za Ryzene bi trebao donijeti i do 15% bolje rezultate u igrama a blizu je i cijela Zen 4 arhitektura.

Po zadnjm leakovima, sprema se i "fork", chipleti sa 16 jezgri pa bi se uz Zen 4 Epyce sa 96 jezgri (Genoa) mogli pojaviti i u 128-core obliku (Bergamo).

Na roadmapu je i Zen 5 (Torino) ... uglavnom, tura po Italiji se nastavlja :).

 

 

 Nekak bas ne vjerujem u ovo ali ok. S obzirom na trenutno stanje, 12gen je nekih ~5% bolji od Zen 3, tak da ce AMD vjerovatno dohvatit tih 5% i jos trunku, ali generalno, ocekujem ispod 10%, sto znaci, neisplativo u svakom pogledu, osim ako seruckas pare.

Mladen čet 4.11.2021 17:33
hahhaajaads kaže...

 Nekak bas ne vjerujem u ovo ali ok. S obzirom na trenutno stanje, 12gen je nekih ~5% bolji od Zen 3, tak da ce AMD vjerovatno dohvatit tih 5% i jos trunku, ali generalno, ocekujem ispod 10%, sto znaci, neisplativo u svakom pogledu, osim ako seruckas pare.

Ne pratim baš jer se ne igram, ali do sada AMD nije pretjerao sa marketinškim bs-om.

 

https://www.pcgamer.com/amds-prototype-zen-cpu-delivers-15-gaming-boost-and-will-be-in-production-by-the-end-of-the-year/

 

Posebno mi je impresivno što AMD po vodstvom Lise Su već 6. godinu ispunjava sve zacrtano u roadmapu, a to se u IT-u općenito jako rijetko viđa već desetljećima.