Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Minneyar ned 12.7.2020 11:07
Valentin17 kaže...
Minneyar kaže...

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Pa poznato je na daleko da Ryzeni prve i druge generacije imaju problema sa većim brzinama memorije, super je ako radi na 3200 MHz, ko želi više neka i plati B-die kit i neka nadogradi procesor na 3000 seriju.

 Ali ja imam Ryzen 5 3600 :) I svejedno memorija nejde iznad deklarirane brzine, a i za to se trebalo dobro poigrat s timinzima i postavkama da uopce boota. Jednostavno je losa, bar ovaj kit koji sam ja dobio, Nanya, Dual rank, najvise sto se hoce uopce bootati je 3467 MHz, a stabilizirati je jako tesko i na 3400, tj treba toliko povisiti timinge da se ne isplati. Na kraju sam samo utegnuo timinge na 3200 MHz i pustio tako, za vise cu morati kupiti bolju memoriju ako cu htjeti, iako mislim da nece biti realne potrebe za tim...

Dr. Vicko ned 12.7.2020 12:29
Minneyar kaže...
Valentin17 kaže...
Minneyar kaže...

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Pa poznato je na daleko da Ryzeni prve i druge generacije imaju problema sa većim brzinama memorije, super je ako radi na 3200 MHz, ko želi više neka i plati B-die kit i neka nadogradi procesor na 3000 seriju.

 Ali ja imam Ryzen 5 3600 :) I svejedno memorija nejde iznad deklarirane brzine, a i za to se trebalo dobro poigrat s timinzima i postavkama da uopce boota. Jednostavno je losa, bar ovaj kit koji sam ja dobio, Nanya, Dual rank, najvise sto se hoce uopce bootati je 3467 MHz, a stabilizirati je jako tesko i na 3400, tj treba toliko povisiti timinge da se ne isplati. Na kraju sam samo utegnuo timinge na 3200 MHz i pustio tako, za vise cu morati kupiti bolju memoriju ako cu htjeti, iako mislim da nece biti realne potrebe za tim...

 Ja imam Ryzen prve generacije i kod mene je memorija deklarirana na 3000 MHz ali kada sam upiknuo racunar nije htjela preko 2800 nikako da ide a da bude stabilnna, kada bih stavio na 3000 cesto je znalo zamrzavati ili da izbaci plavi ekran pa sam jedno vrijeme i koristio na 2800 jer mi tih 200 MHz nije igralo neku zivotno znacajnu ulogu. 

 

Kada sam mijenjao graficku usput sam vadio i RAM-e jer u pocetku nisam znao je li do graficke, RAM-a ili diska i pri vracanju sam ih slucajno ugurao u slot 2 i 4 i od tada mi radi perfektno na 3000 MHz.

 

Vidi ako su ti RAM-i u slotovima 1 i 3, pokusaj da ih ubacis u druga dva slota pa pokusaj. 

Bur33k ned 12.7.2020 13:06

Za svaku matičnu ploču imate na internetu installation guide na kojem je i prikaz sheme za instalaciju ram memorije.

Znaju složene konfiguracije dolaziti da krivo ubodenim ramom pa nemaju dual channel omogućen što se osjeti u igrama.

Moguće je da se komp počne rušiti ili BSOD nakon što pravilno ubodete ram, možda zato što su sve instalacije bile na prijašnjem krivom setup-u.

Na Youtube ima rješenje. Pa samo potražiti video.

Naravno strpljenja dok se sve ne poštima. 😀

ibme74 ned 12.7.2020 13:06
Minneyar kaže...
Valentin17 kaže...
Minneyar kaže...

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Pa poznato je na daleko da Ryzeni prve i druge generacije imaju problema sa većim brzinama memorije, super je ako radi na 3200 MHz, ko želi više neka i plati B-die kit i neka nadogradi procesor na 3000 seriju.

 Ali ja imam Ryzen 5 3600 :) I svejedno memorija nejde iznad deklarirane brzine, a i za to se trebalo dobro poigrat s timinzima i postavkama da uopce boota. Jednostavno je losa, bar ovaj kit koji sam ja dobio, Nanya, Dual rank, najvise sto se hoce uopce bootati je 3467 MHz, a stabilizirati je jako tesko i na 3400, tj treba toliko povisiti timinge da se ne isplati. Na kraju sam samo utegnuo timinge na 3200 MHz i pustio tako, za vise cu morati kupiti bolju memoriju ako cu htjeti, iako mislim da nece biti realne potrebe za tim...

 

Et, a ja upario sa r5 3600 ovaj Patriot Viper 2x8GB 3600MHz CL17, RAM je Hynix C-die (nema ga cak ni na listi u DRAM kalkulatoru) i opet sam ručno poštimao sve, radi stabilno već mjesecima na 3600MHz CL16

hahhaajaads ned 12.7.2020 13:31
Bur33k kaže...
Za svaku matičnu ploču imate na internetu installation guide na kojem je i prikaz sheme za instalaciju ram memorije.

Znaju složene konfiguracije dolaziti da krivo ubodenim ramom pa nemaju dual channel omogućen što se osjeti u igrama.

Moguće je da se komp počne rušiti ili BSOD nakon što pravilno ubodete ram, možda zato što su sve instalacije bile na prijašnjem krivom setup-u.

Na Youtube ima rješenje. Pa samo potražiti video.

Naravno strpljenja dok se sve ne poštima. 😀

 Znaju dolazi i sa ramima ubodenim u 1 i 3 slot, umjesto u 2 i 4 i tad se ponekima javlja BSOD. 

The_Fichek ned 12.7.2020 15:15

Okej je napon da.

 

ibme74 kaže...
Minneyar kaže...
Valentin17 kaže...
Minneyar kaže...

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Pa poznato je na daleko da Ryzeni prve i druge generacije imaju problema sa većim brzinama memorije, super je ako radi na 3200 MHz, ko želi više neka i plati B-die kit i neka nadogradi procesor na 3000 seriju.

 Ali ja imam Ryzen 5 3600 :) I svejedno memorija nejde iznad deklarirane brzine, a i za to se trebalo dobro poigrat s timinzima i postavkama da uopce boota. Jednostavno je losa, bar ovaj kit koji sam ja dobio, Nanya, Dual rank, najvise sto se hoce uopce bootati je 3467 MHz, a stabilizirati je jako tesko i na 3400, tj treba toliko povisiti timinge da se ne isplati. Na kraju sam samo utegnuo timinge na 3200 MHz i pustio tako, za vise cu morati kupiti bolju memoriju ako cu htjeti, iako mislim da nece biti realne potrebe za tim...

 

Et, a ja upario sa r5 3600 ovaj Patriot Viper 2x8GB 3600MHz CL17, RAM je Hynix C-die (nema ga cak ni na listi u DRAM kalkulatoru) i opet sam ručno poštimao sve, radi stabilno već mjesecima na 3600MHz CL16

Probaj dic frekvenciju na 3733Mhz :) Jedno je utegnut tajminge, a drugo je ustvari overclockat memu kak Minneyar pokusava, a trece je ono najzahtjevnije imat overclockanu memoriju s utegnutim tajminzima. Hynix C die = CJR die kolko sam shvatio. Sad barem znamo da na 3200Mhz Vipere ide Nanya die, a da vjerojatno tek od 3600Mhz ide prava stvar sto se Patriot Vipera tice. 

hahhaajaads ned 12.7.2020 15:15
CrossDeath kaže...

Je li ovo okej voltaža? Nisam ništa previše dirao, samo sam u BIOS-u uključio performance mode.

 Ako nisi dirao nista manualno, onda ta voltaza moze skakat i na 1.55v sto je safe. Ako je manualno mozes ici do 1.4v samo naravno ako imas bar neki second hand cooler kao lc cc 120/freezer 34 uz to da ga neces koristit stalno za renderanje gdje radi na 100%.

CrossDeath ned 12.7.2020 15:33
hahhaajaads kaže...
CrossDeath kaže...

Je li ovo okej voltaža? Nisam ništa previše dirao, samo sam u BIOS-u uključio performance mode.

 Ako nisi dirao nista manualno, onda ta voltaza moze skakat i na 1.55v sto je safe. Ako je manualno mozes ici do 1.4v samo naravno ako imas bar neki second hand cooler kao lc cc 120/freezer 34 uz to da ga neces koristit stalno za renderanje gdje radi na 100%.

Ma koristim ga samo za gaming, a hladi ga AIO tako da nece biti problema. Hvala!

ibme74 ned 12.7.2020 15:33

Nisam dizao frekvenciju jer smatram da necu vidjeti nista znacajno zbog tih 133MHz vise, tajminge sam htio zategnuti jer smatram da je 3600MHz cl16 neki sweet spot...

Mozda se poigram jedan dana kada uhvatim vremena i volje cisto da vidim dokle ide.

hahhaajaads ned 12.7.2020 15:42
CrossDeath kaže...
hahhaajaads kaže...
CrossDeath kaže...

Je li ovo okej voltaža? Nisam ništa previše dirao, samo sam u BIOS-u uključio performance mode.

 Ako nisi dirao nista manualno, onda ta voltaza moze skakat i na 1.55v sto je safe. Ako je manualno mozes ici do 1.4v samo naravno ako imas bar neki second hand cooler kao lc cc 120/freezer 34 uz to da ga neces koristit stalno za renderanje gdje radi na 100%.

Ma samo koristim ga samo za gaming, a hladi ga AIO tako da nece biti problema. Hvala!

 Onda je ok, provjeri na kolko ghz i radi u gamingu, jer ako si ovo slikao tokom gaminga onda nesto ne stima.

CrossDeath ned 12.7.2020 15:52
hahhaajaads kaže...
CrossDeath kaže...
hahhaajaads kaže...
CrossDeath kaže...

Je li ovo okej voltaža? Nisam ništa previše dirao, samo sam u BIOS-u uključio performance mode.

 Ako nisi dirao nista manualno, onda ta voltaza moze skakat i na 1.55v sto je safe. Ako je manualno mozes ici do 1.4v samo naravno ako imas bar neki second hand cooler kao lc cc 120/freezer 34 uz to da ga neces koristit stalno za renderanje gdje radi na 100%.

Ma samo koristim ga samo za gaming, a hladi ga AIO tako da nece biti problema. Hvala!

 Onda je ok, provjeri na kolko ghz i radi u gamingu, jer ako si ovo slikao tokom gaminga onda nesto ne stima.

Nisam ono slikao tijekom gaminga

Minneyar ned 12.7.2020 16:21
ibme74 kaže...
Minneyar kaže...
Valentin17 kaže...
Minneyar kaže...

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Pa poznato je na daleko da Ryzeni prve i druge generacije imaju problema sa većim brzinama memorije, super je ako radi na 3200 MHz, ko želi više neka i plati B-die kit i neka nadogradi procesor na 3000 seriju.

 Ali ja imam Ryzen 5 3600 :) I svejedno memorija nejde iznad deklarirane brzine, a i za to se trebalo dobro poigrat s timinzima i postavkama da uopce boota. Jednostavno je losa, bar ovaj kit koji sam ja dobio, Nanya, Dual rank, najvise sto se hoce uopce bootati je 3467 MHz, a stabilizirati je jako tesko i na 3400, tj treba toliko povisiti timinge da se ne isplati. Na kraju sam samo utegnuo timinge na 3200 MHz i pustio tako, za vise cu morati kupiti bolju memoriju ako cu htjeti, iako mislim da nece biti realne potrebe za tim...

 

Et, a ja upario sa r5 3600 ovaj Patriot Viper 2x8GB 3600MHz CL17, RAM je Hynix C-die (nema ga cak ni na listi u DRAM kalkulatoru) i opet sam ručno poštimao sve, radi stabilno već mjesecima na 3600MHz CL16

 Da al to je puno bolji chip od mog :) I slazem se da je 3600/ 16 sweet spot, to je i moj target, al nece ici bez kupnje novog... sto se vjerojatno nece dogodit osim ako zbilja bude potrebe

Bonvivan ned 12.7.2020 16:52

Da se nadovezem na Ptriot Viper RGB 3600MHz memoriju... imao sam tu memoriju na staroj konfi, uglavnom build quality teški ocaj, heatsinkovi se doslovno odvajali jer nisu bili dobro zaljepljeni (kaze covjek sa servisa to im se dosta ljudi žalilo), one male naljepnice sa logom na sredini se odljepljivale kako bi prstom presao preko njih, a sa R5 3600 nikako da ju upogoni da radi, XMP od starta nula bodova, a 3500MHz jedva drzalo na 1.45v cl17... sa time da bi se kod jaceg LOAD-a izbacio blue screen za memu. Kaj se mene tice Patriot zaobilazit u širokom luku, pogotovo sta se sada za mrvicu vise nalaze gskill flareX i Ripjaws V 3200Mhz c14 b-die moduli, koji svugdje rade i klokaju se ko mutavi 

 

 

Bonvivan ned 12.7.2020 17:06
ibme74 kaže...

meni to zvuci kao problem sa BIOS-om a ne RAM-om, meni radi perfektno od prvog dana, i XMP profil i ručna podešenje...

 Neznam, moguc je i taj scenarij jer sam se sistema sa Ryzenom rijesio pocetkom siječnja, vjerojatno nismo imali ni iste ploče (x570 Aorus Elite) moguce da su otada izdali dosta zakrpa za BIOS i podrška za RAM na QVL listi, al kazem, build quality užas sve i da je u samom radu memorija kak treba.

 

Najbolji build quality od svih memorija koje sam imao i vidio je bez premca Corsair Vengeance PRO, fakat se vidi da je mema ko od brda odvaljena, teška, robusna, metalni heatsinkovi, doslovno da ti padne na pod bojis se da ti parket ne osteti a ne za memoriju 

fromcelltohell ned 12.7.2020 17:16
The_Fichek kaže...

Probaj dic frekvenciju na 3733Mhz :) Jedno je utegnut tajminge, a drugo je ustvari overclockat memu kak Minneyar pokusava, a trece je ono najzahtjevnije imat overclockanu memoriju s utegnutim tajminzima. Hynix C die = CJR die kolko sam shvatio. Sad barem znamo da na 3200Mhz Vipere ide Nanya die, a da vjerojatno tek od 3600Mhz ide prava stvar sto se Patriot Vipera tice. 

 

A, nije baš tako. Na mojim PATRIOT Viper Steel 2x8 Gb DDR4 3200MHz je Hynix C-die, što se može vidjeti na donjim screenshotovima.

Možda na nekima jest Nanya die, no na ovim koje ja imam zasigurno nije, ako ćemo vjerovati Thaiphoon Burneru.

ibme74 ned 12.7.2020 17:18
fromcelltohell kaže...
The_Fichek kaže...

Probaj dic frekvenciju na 3733Mhz :) Jedno je utegnut tajminge, a drugo je ustvari overclockat memu kak Minneyar pokusava, a trece je ono najzahtjevnije imat overclockanu memoriju s utegnutim tajminzima. Hynix C die = CJR die kolko sam shvatio. Sad barem znamo da na 3200Mhz Vipere ide Nanya die, a da vjerojatno tek od 3600Mhz ide prava stvar sto se Patriot Vipera tice. 

 

A, nije baš tako. Na mojim PATRIOT Viper Steel 2x8 Gb DDR4 3200MHz je Hynix C-die, što se može vidjeti na donjim screenshotovima.

Možda na nekima jest Nanya die, no na ovim koje ja imam zasigurno nije, ako ćemo vjerovati Thaiphoon Burneru.

 

i kod mene je Hynix

fromcelltohell ned 12.7.2020 17:22
ibme74 kaže...
fromcelltohell kaže...
The_Fichek kaže...

Probaj dic frekvenciju na 3733Mhz :) Jedno je utegnut tajminge, a drugo je ustvari overclockat memu kak Minneyar pokusava, a trece je ono najzahtjevnije imat overclockanu memoriju s utegnutim tajminzima. Hynix C die = CJR die kolko sam shvatio. Sad barem znamo da na 3200Mhz Vipere ide Nanya die, a da vjerojatno tek od 3600Mhz ide prava stvar sto se Patriot Vipera tice. 

 

A, nije baš tako. Na mojim PATRIOT Viper Steel 2x8 Gb DDR4 3200MHz je Hynix C-die, što se može vidjeti na donjim screenshotovima.

Možda na nekima jest Nanya die, no na ovim koje ja imam zasigurno nije, ako ćemo vjerovati Thaiphoon Burneru.

 

i kod mene je Hynix

 

 Ma, znam kolega. Al' ovdje je bilo riječi o RAM-ima na 3200 MHz, dok su tvoji 3600 MHz.

Pa, čisto zbog info, sam postavio screenshotove i napisao post.

The_Fichek ned 12.7.2020 17:25

Znači lutrija, hajd ok, fala na info :)

 

Bonvivan Hyperx i G.Skill imaju isto kao od brda odvaljen build quality. Kod Adata spectrix koje trenutno imam metal je tanji, a moguće da je to i radi RGB dizajna. Za Vipere ne znam, ali izgledaju solidno po slikama i ljudi se obično ne žale na njih.

 

ibme74 Ma oke, velim samo da je zajebano i dizat frekvenciju i namjestit tajminge. Nebi ni ja dizao frekv. na tvom mjestu tim vise sto su tajminzi vjerojatno bitniji za gaming..

Bonvivan ned 12.7.2020 17:40
The_Fichek kaže...

 

Bonvivan Hyperx i G.Skill imaju isto kao od brda odvaljen build quality. Kod Adata spectrix koje trenutno imam metal je tanji, a moguće da je to i radi RGB dizajna. Za Vipere ne znam, ali izgledaju solidno po slikama i ljudi se obično ne žale na njih.

 HyperX sam imao DDR3 i bio je ok low profile mema solidno napravljena i uredna u radu, za nove neznam kakve su građe ali sam procitao vise puta da nisu najbolje podrzani od proizvođaca ploca.. 

 

Gskill sada imam, dobri su, nemam zamjerke na kvalitetu izrade, cvrsti i kvalitetni jednom rijecju, ali jos je to uvijel level i pol ispod Corsair Vengeance Pro modula, moguce i zato jer su ovo bas visoki moduli pa je i vise materijala tj. Tezi su heatsinkovi. 

 

 

Minneyar ned 12.7.2020 19:29
fromcelltohell kaže...
The_Fichek kaže...

Probaj dic frekvenciju na 3733Mhz :) Jedno je utegnut tajminge, a drugo je ustvari overclockat memu kak Minneyar pokusava, a trece je ono najzahtjevnije imat overclockanu memoriju s utegnutim tajminzima. Hynix C die = CJR die kolko sam shvatio. Sad barem znamo da na 3200Mhz Vipere ide Nanya die, a da vjerojatno tek od 3600Mhz ide prava stvar sto se Patriot Vipera tice. 

 

A, nije baš tako. Na mojim PATRIOT Viper Steel 2x8 Gb DDR4 3200MHz je Hynix C-die, što se može vidjeti na donjim screenshotovima.

Možda na nekima jest Nanya die, no na ovim koje ja imam zasigurno nije, ako ćemo vjerovati Thaiphoon Burneru.

 Evo moj... dakle tvoj se vec u startu moze bolje OC s obzirom da je single rank... jesi ga mozda pokusavao clockati?

 

https://files.fm/thumb_show.php?i=acxt2vzx

CrossDeath ned 12.7.2020 20:01
error_666 kaže...
CrossDeath kaže...

Je li ovo okej voltaža? Nisam ništa previše dirao, samo sam u BIOS-u uključio performance mode.

 Moj za 4 GHz trazi dosta manje , procackaj to malo i vidi da to spustis malo :)

Ma nije mi to previše bitno, čisto da provjerim je li voltaža okej za duže staze. Da nije bilo te postavke u BIOS-u, ne bih ništa ni dirao. Dok sve radi kako spada, neću prčkati haha

fromcelltohell ned 12.7.2020 20:19
Minneyar kaže...

 Evo moj... dakle tvoj se vec u startu moze bolje OC s obzirom da je single rank... jesi ga mozda pokusavao clockati?

 

https://files.fm/thumb_show.php?i=acxt2vzx

 

Nisam, stvarno nemam tu potrebu, barem za sad. I tak koristim komp za surf, gledanje filmova i serija.

A, ovo malo igara koje igram rade i više nego dobro na stock postavkama CPU, GPU i RAM-a.

Nekad u budućnosti, ako bude potrebe, svakako ću se pozabaviti i overclockom.

hahhaajaads ned 12.7.2020 21:26
HolyPotato kaže...

Da, Rev E. Samo ovaj moj model je novi ballistix iz 2020, AES je bio stariji model

 Za tog i pricam, ti su jedni od bb rami u tom 3600 CL16 segmentu odma pored ballistix sporta 3000 cl15. Kostaju cca 900kn a 100% su sanse da ces dobit Rev E. Sto se tice ovih drugih kodova, ne znam jel tog ima. Znam samo da je kod ballistix sporta 3200 CL16 bio BES i AES, BES je bio taj koji nije bio E-die i koji se nije klokao niti blizu kao AES.