Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

dreadmoore čet 9.7.2020 13:10

Jel ovo i amd pomalo ide politikom intela nema coolera uz procesor ovo je izgleda prvi put.

User benchmark nije bas mjerodavan za te testove puno bolji je hw unboxed oni sve testove imaju na grafovima.

Ima tema na bug.hr benchmark samo sto nitko vise ne zeli raditi testove, pa se moramo pouzdati na yubitu i User benchmark

Anđeo bez falinge čet 9.7.2020 13:24
mislioc kaže...
Falinga čemu 9500 pored r5 3600 ili i5 10400 koji su 6/12 u odnosu na 9500 koji je čistih 6.?

 Ma, kupio sam ja sebi 3600x.

Ovo je za kumašinovog sina.

On hoće Intel, pa intel i Intel ako može.. drugo ne može... vidim da bez obzira na 6/12 taj intel sa 6/6 je ipak brži od 3600 ??!!

Anđeo bez falinge čet 9.7.2020 13:32
dreadmoore kaže...
Brzi u cemu, reci ti tom svom kumu da je ograničen ko balkon.Nije svjestan koji ce fail napraviti u 2020 god.

 općenito, osim u workstation...

nisu te razlike toliko bitne, no pala mu je dosta cijena pa ne znam da mu preporučim taj intel (dobro, ovo je tema za AMD pa ću pitati na Intel temi da ne offtopičkarim)

 

slažem se s editiranim.. 

hahhaajaads čet 9.7.2020 13:38
Anđeo bez falinge kaže...

 

Znam da nije baš točna tema za to, no na UserBenchmark (gdje sam se i sam davno takmičio s brzinama komponenata (zato im vjerujem) pokazuju da je Intel dominantniji.

 

 Pokazuje zato jer je ta stranica koju vode klinci, nije ih bezveze Intel i AMD banao sa reddita...

The_Fichek čet 9.7.2020 13:56

Userbenchmark nije bas tako los pokazatelj, samo treba gledat prosjecan clock i medjurezultate testova, a ove glavne desktop, gaming, workstation postotke zanemariti. Zbog tih ukupnih postotaka su banani jer se odnedavno vise cijeni single core perf...

 

Koliko vidim to je skoro pa same shit u gamingu. i5-9500 ustvari cesto malo bolji, barem prema ovom videju di su oba usporedjena na ~4.2Ghz:

https://www.youtube.com/watch?v=CvSumDimfS8

 

Eh sad, s nekom boljom memorijom i sretnim primjerkom 3600 bi trebao biti jednak u gamingu, a opet ima lufta za radit bilosta u pozadini.

 

Anđeo bez falinge

Zakaj ne u Linksu di ti je ista cijena na rate i gotovinu? Tamo bi te onda 3600 ispao par stotina kn jeftinije.

hahhaajaads čet 9.7.2020 14:12
The_Fichek kaže...

Userbenchmark nije bas tako los pokazatelj, samo treba gledat prosjecan clock i medjurezultate testova, a ove glavne desktop, gaming, workstation postotke zanemariti. Zbog tih ukupnih postotaka su banani jer se odnedavno vise cijeni single core perf...

 

Koliko vidim to je skoro pa same shit u gamingu. i5-9500 ustvari cesto malo bolji, barem prema ovom videju di su oba usporedjena na ~4.2Ghz:

https://www.youtube.com/watch?v=CvSumDimfS8

 

Eh sad, s nekom boljom memorijom i sretnim primjerkom 3600 bi trebao biti jednak u gamingu, a opet ima lufta za radit bilosta u pozadini.

 

Anđeo bez falinge

Zakaj ne u Linksu di ti je ista cijena na rate i gotovinu? Tamo bi te onda 3600 ispao par stotina kn jeftinije.

 Mislim, ako je vjerovat ovom videu pa onda je i klokani 9600k isti k ko i 9500, a 9500 je zapravo isti ko i 9400f. No kak se govori, to je sve slicno u igrama je i R5 3600 daje slican fps kao i klokani 9700k u pubgu.

 

The_Fichek čet 9.7.2020 14:18

IPC 9xxx bi trebao biti na razini 3xxx, tako nesto? Tako da nije onda i nije tak cudno, zavisi kak koja igra koristi te jezgre. Dodas Intelovu optimizaciju, tj. potplacivanje developera i to je to, mozda je bas pogodio igre. Kako got bilo same shit je u igrama da.

hahhaajaads čet 9.7.2020 14:37
The_Fichek kaže...

IPC 9xxx bi trebao biti na razini 3xxx, tako nesto? Tako da nije onda i nije tak cudno, zavisi kak koja igra koristi te jezgre. Dodas Intelovu optimizaciju, tj. potplacivanje developera i to je to, mozda je bas pogodio igre. Kako got bilo same shit je u igrama da.

 Pa IPC je svugdje isti, i na 8 i 9 i 10 generaciji tak da svejedno. PUBG je poznat po tome da je optimiziran za Intel, no u semi pro/pro gamingu kad je u zadnjim krugovima puno ljudi jednostavno je drukcija stvar em sto se tice avg fpsa i pogotovo 0.1 i 1%.

captainvuki sub 11.7.2020 11:04
Koja je razlika izmedu B550 i X570 chipseta,gledan recemo Asrock X570 taichi i Asrock B550 Taichi imaju slicnu cijenu,sta je bolje.Koja trenutno ploca na chipsetu X570 i B550 ima najbolji omjer kvalitete i cijene?Koristicu plocu sa procesoron Ryzen 7 3700X.Koja je zamjena za Ryzen 7 3700X u novoj XT seriji?

 

CrossDeath sub 11.7.2020 11:24
captainvuki kaže...
Koja je razlika izmedu B550 i X570 chipseta,gledan recemo Asrock X570 taichi i Asrock B550 Taichi imaju slicnu cijenu,sta je bolje.Koja trenutno ploca na chipsetu X570 i B550 ima najbolji omjer kvalitete i cijene?Koristicu plocu sa procesoron Ryzen 7 3700X.Koja je zamjena za Ryzen 7 3700X u novoj XT seriji?

 

Ako su im vec slicne cijene, onda uzmi X570. Ako ti iz nekog razloga smeta ventilator na chipsetu, onda uzmi B550. A ako ti pcie 4.0 nije prioritet, onda ti je najisplativije uzeti B450.

hahhaajaads sub 11.7.2020 14:25
captainvuki kaže...
Koja je razlika izmedu B550 i X570 chipseta,gledan recemo Asrock X570 taichi i Asrock B550 Taichi imaju slicnu cijenu,sta je bolje.Koja trenutno ploca na chipsetu X570 i B550 ima najbolji omjer kvalitete i cijene?Koristicu plocu sa procesoron Ryzen 7 3700X.Koja je zamjena za Ryzen 7 3700X u novoj XT seriji?

 

 Ne vrijedi uopce gledat Taichi. Ako vec zelis B550 onda uzmes Tomahawk koja je cca 1600kn, ako zelis X570 onda gledas Prime X570-P. A ako ti uopce ne treba pcie 4.0 onda gledas B450 Tuf Pro ili Tomahawk MAX.

captainvuki sub 11.7.2020 14:37
hahhaajaads kaže...
captainvuki kaže...
Koja je razlika izmedu B550 i X570 chipseta,gledan recemo Asrock X570 taichi i Asrock B550 Taichi imaju slicnu cijenu,sta je bolje.Koja trenutno ploca na chipsetu X570 i B550 ima najbolji omjer kvalitete i cijene?Koristicu plocu sa procesoron Ryzen 7 3700X.Koja je zamjena za Ryzen 7 3700X u novoj XT seriji?

 

 Ne vrijedi uopce gledat Taichi. Ako vec zelis B550 onda uzmes Tomahawk koja je cca 1600kn, ako zelis X570 onda gledas Prime X570-P. A ako ti uopce ne treba pcie 4.0 onda gledas B450 Tuf Pro ili Tomahawk MAX.

 

U redu,je li dobra alternativa ovoj Asus Prime X570-P ,Asrock x570 phantom gaming.Kupicu jednu od ove dvi.

 

hahhaajaads sub 11.7.2020 15:24
captainvuki kaže...
hahhaajaads kaže...
captainvuki kaže...
Koja je razlika izmedu B550 i X570 chipseta,gledan recemo Asrock X570 taichi i Asrock B550 Taichi imaju slicnu cijenu,sta je bolje.Koja trenutno ploca na chipsetu X570 i B550 ima najbolji omjer kvalitete i cijene?Koristicu plocu sa procesoron Ryzen 7 3700X.Koja je zamjena za Ryzen 7 3700X u novoj XT seriji?

 

 Ne vrijedi uopce gledat Taichi. Ako vec zelis B550 onda uzmes Tomahawk koja je cca 1600kn, ako zelis X570 onda gledas Prime X570-P. A ako ti uopce ne treba pcie 4.0 onda gledas B450 Tuf Pro ili Tomahawk MAX.

 

U redu,je li dobra alternativa ovoj Asus Prime X570-P ,Asrock x570 phantom gaming.Kupicu jednu od ove dvi.

 

Odi si na X570-P, phantom gaming x (ali X u imenu, znaci ona je podjednaka) je dobra i jako je slicna asusu.

marushin sub 11.7.2020 20:44

Pozdrav ekipa.. relativno sam teletabis po pitanju hardvera.. nakon dugo godina intela sam prešao na AMD.. 

Odlučio sam se za Ryzen 3700x u kombinaciji sa Asrock B450 Pro 4, 16gb rama 3200mhz i M2 ssd.. 

Komp je star dva dana, nema apsolutno ništa instalirano osim onog što su mi momci instalirali di sam uzeo komp osim HW Monitora koji sam sam instalirao jer su se fanovi palili na svaki pomak mišem.. Much to my surprise imao sam što za vidjeti..

Da li bi vi vraćali proc na mojem mjestu (meni je nevjerojatno da na idle-u radi na toj voltaži, iskreno me strah da li je to moglo prouzročiti kakvu štetu koja bi skratila životni vijeka proca) , s druge strane me muči sama matična jer za kompletan booting od klika na gumb do dizanja eindowsa treba 29 sekundi što je abnormalno puno za ove specifikacije.. i last but not least ipak sam dao nekih 6-7 soma za nešto što ne radi kak bi trebalo.. Znam da je ovo ustvari razmišljanje na glas al ulg pitanje je slijedeće: Da li bi vraćali procesor da ste ga kupili prije dva dana da je bio na toj voltaži (i visokoj temp za idle) ili bi se zezali s BIOSom , fan controlom, eventualno zamjenom matične..

Hvala na savjetima :P

rocko9 sub 11.7.2020 20:45
marushin kaže...

Pozdrav ekipa.. relativno sam teletabis po pitanju hardvera.. nakon dugo godina intela sam prešao na AMD.. 

Odlučio sam se za Ryzen 3700x u kombinaciji sa Asrock B450 Pro 4, 16gb rama 3200mhz i M2 ssd.. 

Komp je star dva dana, nema apsolutno ništa instalirano osim onog što su mi momci instalirali di sam uzeo komp osim HW Monitora koji sam sam instalirao jer su se fanovi palili na svaki pomak mišem.. Much to my surprise imao sam što za vidjeti..

Da li bi vi vraćali proc na mojem mjestu (meni je nevjerojatno da na idle-u radi na toj voltaži, iskreno me strah da li je to moglo prouzročiti kakvu štetu koja bi skratila životni vijeka proca) , s druge strane me muči sama matična jer za kompletan booting od klika na gumb do dizanja eindowsa treba 29 sekundi što je abnormalno puno za ove specifikacije.. i last but not least ipak sam dao nekih 6-7 soma za nešto što ne radi kak bi trebalo.. Znam da je ovo ustvari razmišljanje na glas al ulg pitanje je slijedeće: Da li bi vraćali procesor da ste ga kupili prije dva dana da je bio na toj voltaži (i visokoj temp za idle) ili bi se zezali s BIOSom , fan controlom, eventualno zamjenom matične..

Hvala na savjetima :P

 Prvo skini HW Info, taj monitor ne valja i pokazuje krive rezultate, tako da prvo HW Info pa onda vidi je li sve okej. Koji m.2 ssd?

error_666 sub 11.7.2020 20:50

Isti sam ti , presao sa intela na amd i na prvu sam pomislio wtf koji je ovo q ? :D temperature u idleu bile 55 60 C , napon 1,45+V itd . Trebas se malo poigrati sa postavkama  da se to lijepo postimati.na mojoj ploci su defaultne postavke za klinac , i tek sad sam ajmo rec zadovoljan  . Na 1.3 V sam dobio 4.3 GHz uz idle temperature 0ko 41 42 C , pod opterecenjem do 65 . Al jos istrazujem dok ne nadjem sweetspot -)

Ivanjino96 sub 11.7.2020 21:01

Imam problem, računalo je radilo mjesec dana bez problema od kad je sastavljeno. Svakih cca 15-30 min pojavi se BSOD. I to 5 različitih. Malo sam trazio po netu i naisao da dignem voltazu memorije, te sam digao na 1.4V i pomoglo je jedan dan ali opet se ista stvar dešava. Sruši se tipa u excelu, gta v, google chrome... i windowse sam ponovo instalirao 

Konfiguracija je 

AF 1600

Gigabyte AB350M-DS3H

Patroit Viper 16gb 3200MHz

RX 580

Valentin17 ned 12.7.2020 10:41
Ivanjino96 kaže...

Probaj jednu po jednu pločicu RAMa i u svim utorima. Instaliraj zadnje dostupne B350 čipset drivere i zadnji BIOS ako nisi.

Ako je računalo sastavljala neka trgovina, fino im to vrati pa neka se oni bore s time, imaš garanciju.

marushin kaže...

Kod AMDa su te voltaže čak i normalne, kao i dugi boot, nije to Intel. Probaj nadograditi BIOS na zadnju verziju.

ps. tvoje vrijeme boota je još i dobro, neki su dali 4 puta više novaca za ploče pa imali i gore rezultate barem za duplo.

sp. 2 pravo je kolega Dery rekao, AMD nije za svakoga.

Minneyar ned 12.7.2020 10:47
Ivanjino96 kaže...

Imam problem, računalo je radilo mjesec dana bez problema od kad je sastavljeno. Svakih cca 15-30 min pojavi se BSOD. I to 5 različitih. Malo sam trazio po netu i naisao da dignem voltazu memorije, te sam digao na 1.4V i pomoglo je jedan dan ali opet se ista stvar dešava. Sruši se tipa u excelu, gta v, google chrome... i windowse sam ponovo instalirao 

Konfiguracija je 

AF 1600

Gigabyte AB350M-DS3H

Patroit Viper 16gb 3200MHz

RX 580

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Valentin17 ned 12.7.2020 10:50
Minneyar kaže...

 Imam istu memoriju, koju btw svi ovdje na forumu preporucaju a uzasna je (ne moze se stabilizirati ni na 3400 MHz) - poigraj se s ProcODT settingom u RAM timinzima. Probaj 60 Ohma

Pa poznato je na daleko da Ryzeni prve i druge generacije imaju problema sa većim brzinama memorije, super je ako radi na 3200 MHz, ko želi više neka i plati B-die kit i neka nadogradi procesor na 3000 seriju.