Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

dreadmoore pon 6.7.2020 12:09

Ja sam misljenje da je bolje kupiti noctua nh-d14 ili 15 nego sva ta vodena aio.A istom ih cijenom placa na aio crkne pumpa, mozes ga jbt a vamo ventilator crkne opet imas hladnjak gdje moze hladiti i pasivno.

Čitatelj pon 6.7.2020 12:44

Nema smisla da ih puste, jer Intel nema odgovora, a ovako bi sami sebi snizavali cijene sadasnjih ne-XT procesora.
Polako, nema zurbe. Intel je taj koji mora pokrpati hrpu HW rupa, i napraviti nesto sto je konkurentno, a da nema 2 jezgre u 202X.

hahhaajaads pon 6.7.2020 13:28
The_Fichek kaže...
Di je zapelo sa XT serijom Ryzena.. Sta to nije trebalo izac u prodju do 7. mj? Nema ni recenzija cak, nista, samo hype..

 Kolko su pisali, mislim da je bilo 7.7 tj. sutra kao ali nisam bas pratio ovih dana sto se tice toga pa je pitanje dal ce bit sutra.

 

 Na AMD stranici pise samo 7/2020 za sva 3 komada, znaci ili sutra ili tokom ovog mjeseca.

 

 Edit: i kolko se sjecam, nitko nije rekao da ce izac u prodaju DO 7 mjeseca, svi rumori su govorili da ce tek release date bit 7.7 sto bi znacilo da bi kod nas doslo tek negdje 15-20.7

Čitatelj pon 6.7.2020 14:09

Ekonosmi se gleda, i tu im je naisplativije stancati trenutne procesore i prodavati ih po sto visoj cijeni,

dok se moze - kao i kod Intela. AMD cak nema potrebe za preimenovanjem procesora. Samo lagano,

prodaja ide, nema potrebe da sami sebi ruse cijenu.

 

Sjeti se Forda i model T, proizvodio se 19 godina a prodavao 23 godine, uz minimalne izmjene - zasto?

Jer je konkurencija spavala i sa proizvodima i sa ponudama, tako da nije bilo potrebe za "novo" vozilo.

 

Nakon toga je vec krenulo ubrzanje, model A se proizvodio samo 3 godine.

 

Tako sad i AMD, glumi Intel - prodaj sadasnji proizvod, nema konkurencije, stancaj i to je to.

A kad Intel nesto pripremi, vjerovatno ce imati spremno nesto brzo i bolje. U suprotnom ce opet

morati prodavati sve za kikiriki.

VooDooZg pon 6.7.2020 14:20

Čisto za info članovima na forumu

 

B450 Tomahawk i Arctic cooler e34  ( hladnjak za cpu ) nisu kompatibilni odnosno noge koje idu za AM4 uz taj hladnjak su prekratke ...

 

Ja sam svoju situaciju riješio i support od arctic cooler-a je jako dobar i brz i nakon mog maila za cca tj dana su mi poslali nove distance koje sam neki dan složio i sad sve radi bez greške i dost dobro ( 62-65 stupnja u full load-u, standard mi je bio na oko 80-82 )..

 

Pa eto čisto da izbjegnete agoniju instaliranja hladnjaka 10 puta i ogromnog upitnika nad gavom zakaj nece bootat - jer naravno B450 Tomahawk ( ne MAX ) i R5 3600 i tak ima peripetije sa bootanjem kad se maztična isključi iz struje na duže od 5 min ( moraš restartat i iskljulivat dok se ne odluči bootat normalno,ima "kurblanje" )

8ax pon 6.7.2020 14:53
Grozni66666 kaže...
8ax kaže...
Grozni66666 kaže...
8ax kaže...

Meni u idleu 50-60°C, vjerovatno jer smanjim do kraja RPM pumpe.

 Sto rajintek pumpa podrzava varibijalni nacin rada?

iz tvog potpisa?

NE: KUPUJTE GOTOVA VODENA HLADJENJA

RIP1: Coolermaster Eisberg 240L Prestige + Foxconn Bloodrage + Thermaltake Toughpower 750W
RIP2: Raijintek Triton 240mm AIO
RIP3: LC Power LC-CC-360-LiCo

 

jesi to radio na svim aio?

 kaj ti brijes, nemas pojma kaj je crklo na tim vodenima

 pitao sam te lijepo jesi smanjivao rpm na pumpi neznam sto si se napuhao odma? 

 Jer mi se neda raspravljat sa random bananom ekipom s foruma koja se obozava vracat prosipat pamet.

Jesam i za to je bila predvidjena, a crklo je tak kaj je akrilna baza prakticki eksplodirala. To se inace desava od smanjivanja okretaja na pumpi.

Čitatelj pon 6.7.2020 15:05

Nadam se da moj AIO nece stradat, jer na ITX konfi je zaista "pain in the ass" sve rastaviti.

A imam jedan od najtisih radijatora od Enermaxa, jedino je problem sto su neki od njih zahvaceni

sa problemom, gdje je tekucina sa premalo kemikalija, koje sluze protiv ugrusavanja iste, stvaranje algi,

korozije, te dezintegracije gumenih brtvi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nttKqzQiZEo

 

https://www.youtube.com/watch?v=rlTlCV1AgoA

 

Prvih pol godine je za sada dobar, bez promjena u temperaturi i buci.

 

 

 

 

SolidSnakeCRO pon 6.7.2020 22:36
VooDooZg kaže...

Čisto za info članovima na forumu

 

B450 Tomahawk i Arctic cooler e34  ( hladnjak za cpu ) nisu kompatibilni odnosno noge koje idu za AM4 uz taj hladnjak su prekratke ...

 

Ja sam svoju situaciju riješio i support od arctic cooler-a je jako dobar i brz i nakon mog maila za cca tj dana su mi poslali nove distance koje sam neki dan složio i sad sve radi bez greške i dost dobro ( 62-65 stupnja u full load-u, standard mi je bio na oko 80-82 )..

 

Pa eto čisto da izbjegnete agoniju instaliranja hladnjaka 10 puta i ogromnog upitnika nad gavom zakaj nece bootat - jer naravno B450 Tomahawk ( ne MAX ) i R5 3600 i tak ima peripetije sa bootanjem kad se maztična isključi iz struje na duže od 5 min ( moraš restartat i iskljulivat dok se ne odluči bootat normalno,ima "kurblanje" )

 Ja imam MAX verziju ploče i navedeni cooler i bio sam opako živčan dok sam ga montirao jer su stvarno te noge bile prekratke. Ali sam vratio originalni backplate i uspio sam ga tak mountati ali imam osjećaj ko da to nije dovoljno još čvrsto iako nemam nekih problema s temp. Svejedno hvala na ovom postu, poslao sam ARCTICU mail da mi pošalju taj novi backplate, ako ništa možda još skinem koji celzijus a i dobro dođe ako budem ikad prodavao cooler.

VooDooZg uto 7.7.2020 10:17
SolidSnakeCRO kaže...

 Ja imam MAX verziju ploče i navedeni cooler i bio sam opako živčan dok sam ga montirao jer su stvarno te noge bile prekratke. Ali sam vratio originalni backplate i uspio sam ga tak mountati ali imam osjećaj ko da to nije dovoljno još čvrsto iako nemam nekih problema s temp. Svejedno hvala na ovom postu, poslao sam ARCTICU mail da mi pošalju taj novi backplate, ako ništa možda još skinem koji celzijus a i dobro dođe ako budem ikad prodavao cooler.

 

 

Ja nisam ni dobio drugi backplate ( imao sam samo origigi koji ide uz plocu - koji je katastrofa btw )  - ali sad sa ovim novim šerafima/distancama je bilo dovoljno navoja i očito visine da to ide kak spada ( duži su )..

 

Inače taj sistem backplate-a kojeg oraš držat s druge strane da ne ispadne a da ne pričam ak ti kučište nema rupu tam iza matične onda imaš show - srecom pa sam uzeo be quiet 601 pa je bilo i mjesta i sve pri ruci inače u starom kucistu sam imao spektakl jer sve kaj odvaja da ti se ta pločica spoji na kratko s kučištem je nekakva "naljepnica" a pločica je metalna 

hahhaajaads uto 7.7.2020 15:57
DarthMarkus kaže...

XT = XD

 

Dakle ćorak. 3600 ostaje bb king, čeka se nova generacija.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FavwQkVWzIk&t=394s

 Pa normalno  Sad nakon par mj bude cijena pala i XT seriji, pa ce onda past i obicnoj X pa ce onda opet obicnom 3600 past  Gledam sad, najjeftiniji vani 155€, znaci svakih cca 3 tjedna mu cijena padne za nekakvih 4-5€. A 3600XT krece tek od 260€ 

 I jos su ovi XT modeli bas bezveze jer sad vec zadnjih par mjeseci dolaze dobri primjerci 3600 tak da ce svako moc navuc bar 4.3 allcore.

Čitatelj uto 7.7.2020 17:35

Nema potrebe, 2700 mi je dovoljno dobar, najvise za virtualke i debuging,

sto vise thredova, to mi je bolje.

 

Kad socket bude na izmaku, gledat najjaci polovni sto se moze uzeti, ili novi na rasprodaji,

i to je to. Kod AMD-a je to uvjek bila dobra kupnja, procesor na zalasku ili polovni ne drze

cijene, i kupe se za kikiriki... a kod Intela, polovni budu nekad skuplji od novih, ljudi nisu normalni.

i7 1156 za 350€, ajtibok

mislioc uto 7.7.2020 17:54

Eto tko je kupio i7 8700k za 3200kn pri izlasku prije 3 godine još uvijek je pri vrhu svih gaming grafova što se nabijanja fps-a tiče. Sada se za pola cijene kupi r5 3600 koji je sličan u gamingu ako je intel na stocku. Zaključak 200 eura razlike u cijeni ali 3 godine konzumiranja r5 3600 performansi ranije, punoooooo ranije. A o upgrade nebulozama da ne pričam kupi 1600 pa zamijeni za 2600 pa nakon toga 3600 i tih 200 eura je odlepršalo tako i tako sa tim famoznim upgrade pathom.

Grozni66666 uto 7.7.2020 17:57
mislioc kaže...
Eto tko je kupio i7 8700k za 3200kn pri izlasku prije 3 godine još uvijek je pri vrhu svih gaming grafova što se nabijanja fps-a tiče. Sada se za pola cijene kupi r5 3600 koji je sličan u gamingu ako je intel na stocku. Zaključak 200 eura razlike u cijeni ali 3 godine konzumiranja r5 3600 performansi ranije, punoooooo ranije.

 i7 8700k je bio 2700kn, dosta poslje su cijene otisle gore gdje su se i zadrzale.