Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nos čet 2.7.2020 15:45
Grom kaže...
Moj problem je taj da Ryzen 3600 u kombinaciji s Arctic freezer 34 esports duo varira s temperaturama u IDLE-u od 45-54 u razmaku 5 sekundi, je li itko imao slican problem?

 Ista stvar je i kod mene. Na početku me kopalo, ali u loadu ne ide preko 60-65 pa ne vidim razlog za brigu.

 

Audi1989 čet 2.7.2020 21:38

Meni su idle isto tako nekako i variraju od sekunde do sekunde ali bome kad gejmam piše na hardware monitoringu da je maks cpu temp oko 75-77 celzija što mi se čini nekako dosta i ventilatori odu na cca 2000 okretaja i čuju se....

Također imam Freezera 34.

HCgamingCRO čet 2.7.2020 22:23
Grom kaže...
Moj problem je taj da Ryzen 3600 u kombinaciji s Arctic freezer 34 esports duo varira s temperaturama u IDLE-u od 45-54 u razmaku 5 sekundi, je li itko imao slican problem?

 Normalna stvar ako si na stock-u sve ostavio.

Bilo je prije nekih 10-tak dana prica o tome kao kako vendori ploca "kidaju vas ryzen"

Stock voltaza je malo cudna sa svojim spajkovima ali sta ces, nevjerujem da steti ista procu.

Probaj fiksirati voltazu ili neki offset, problem ce ti biti rijesen. 

HolyPotato pet 3.7.2020 07:03
Audi1989 kaže...

Meni su idle isto tako nekako i variraju od sekunde do sekunde ali bome kad gejmam piše na hardware monitoringu da je maks cpu temp oko 75-77 celzija što mi se čini nekako dosta i ventilatori odu na cca 2000 okretaja i čuju se....

Također imam Freezera 34.

 Tako je i slicno kod mene isti cooler, kad stavim default na ryzen master voltaza skace kod gaminga tako da zna temperatura skocit iznad 70. Sad jel bolje imati default postavke na ryzen masteru ili da napravim neki svoj profil?

error_666 pet 3.7.2020 12:46

Da se priključim raspravi u vezi temp.. Sastavio sam novi komp jučer i imam problem sa visokim idle temperaturama, r53600 i freezer 34.. postavke su defaultne, idu preko 50C u idleu, 70ak pod opterećenjem.
Koliko sam vidio uopće ne obara voltazu kao što sam imao na Intelu prije na npr 0.800V ( upalio sam adaptive mode) , nego je konstantno drži preko 1. 4V.
Ima neki savjet da malo sredim ovo, šta promijeniti u postavkama u vezi ovoga, a i općenito ? Kako radi boost,treba li tu ista dirati?
Koja bi vrijednost napona bila u redu da fiksno postavim,jer mi se ova 1.44 čini too much.
Izvinjavam se na puno pitanja, prvi put imam amd i sve mi je drugačije.

steelman pet 3.7.2020 13:17
Valentin17 kaže...
Čitatelj kaže...

Da, PS/2 se i dalje koristi. Meni je bitniji od USB-a. Isto tako koristi se i serijski i paralelni port,

Kad si zaostal.

 

Ti si zaostal. Na PS/2 mozes odjedanput pritisnuti sve tipke na tastaturi i sve ce registrirati. Znaci nema problema sa ghostingom. Takoder je manji input lag. 

 

n00b

The_Fichek pet 3.7.2020 13:46
error_666 kaže...
OK hvala. Probati ću kasnije. Inače, sad je boost oko 4. 1

Hmm, nije ti bas neki boost. Mogao bi ti prvo probat overclockat na 4.2Ghz s tim visokim defaultnim naponom pa onda lagano spustaj napon dok ti drzi 4.2Ghz. Ako jer sistem nestabilan na 4.2Ghz, spustaj na 4.1Ghz i ponovi postupak. Naravno postoji sansa da ti nece drzat ni pocetnih 4.2Ghz sa defaultnim naponom, ali isto tako ako si nedavno kupio proc mozda ce ti drzat i npr. 4.4Ghz. Znaci prvo se poigraj s frekvencijom pa onda naponom. Sto se napona tice, prvo fix pa onda offset nastimavanje, ako oces.

HolyPotato pet 3.7.2020 17:00

Napokon, malo sam se igrao sa ryzen masterom i stavio sam 1.25 voltazu i 4.3 ghz, i prosao stress test bez problema sa 61 max stupnjeva. Nemogu vjerovat kako je default settings losiji, prije je voltaza isla do 1.4 i temperatura kod gaminga na 67 sa 4.2ghz

hahhaajaads pet 3.7.2020 17:14
HolyPotato kaže...

Napokon, malo sam se igrao sa ryzen masterom i stavio sam 1.25 voltazu i 4.3 ghz, i prosao stress test bez problema sa 61 max stupnjeva. Nemogu vjerovat kako je default settings losiji, prije je voltaza isla do 1.4 i temperatura kod gaminga na 67 sa 4.2ghz

 1.25 i 4.3ghz ? Imas ocito onaj noviji tj. bolje binani model 

error_666 pet 3.7.2020 18:53
The_Fichek kaže...
error_666 kaže...
OK hvala. Probati ću kasnije. Inače, sad je boost oko 4. 1

Hmm, nije ti bas neki boost. Mogao bi ti prvo probat overclockat na 4.2Ghz s tim visokim defaultnim naponom pa onda lagano spustaj napon dok ti drzi 4.2Ghz. Ako jer sistem nestabilan na 4.2Ghz, spustaj na 4.1Ghz i ponovi postupak. Naravno postoji sansa da ti nece drzat ni pocetnih 4.2Ghz sa defaultnim naponom, ali isto tako ako si nedavno kupio proc mozda ce ti drzat i npr. 4.4Ghz. Znaci prvo se poigraj s frekvencijom pa onda naponom. Sto se napona tice, prvo fix pa onda offset nastimavanje, ako oces.

 Procesor je kupljen nedavno , nema 15 dana, uz kombinaciju sa Asus Strix B450E Gaming . Hvala  na savjetima  , probat cu tako .To je onda ista metoda kao na intelu , postavi se mnozitelj i testirat i trazit mu sweetspot .A sto se boosta i ostalog tice , nista nisam dirao . Vidio sam neke pojmove PBO ovo ono ,al jos nisam skonto kako radi . Ici cu starom provjerenom metodom kako sam i na intelu i tjt . 

hahhaajaads ned 5.7.2020 13:30
error_666 kaže...
A koja je preporuka, gdje je radim ova podešavanja, u biosu ili ryzen masteru?

 Bios. Ryzen master je po meni jedino dobar za mjerenje temperatura i to je to jer njega svaki put nakon restarta kompa moras ponovno palit i moras aktivirat profil na koji si spremio OC.

error_666 ned 5.7.2020 14:18

Već sam probavao u BIOS_u, i malo sam testirao.. Drži 4.25 GHz na 1.3V, koliko vidim stabilan je, ali ne spušta takt nikako. Gdje mu mogu to nastimat da obara voltaze i takt kad je u idle-u? Na prošlom intel kompu je to bilo adaptive mode, ovdje ne uspijevam pronaći.

HCgamingCRO ned 5.7.2020 14:32

Ako mi netko moze pomoci bio bih mu vrlo zahvalan! Ugl, promijenio bih maticnu za b550 cisto jer imam kupca za ovu, a i da budem spreman za novi ryzen buduci da su price takve kakve jesu za b450 ploce i ryzen4000. Dvoumim se sada izmedju Asrock extreme4 i gaming  carbon wifi, ova asrock nema wifi a msi-eva ploca ima zvuk od ALC1200. I sad je tu kvaka ta sto neznam razliku izmedju realteka 1200 i 1220? 

HCgamingCRO ned 5.7.2020 15:31

Znam da ce biti podrzane, ali poznavajuci AMD biti ce poteskoca sa biosom u pocetku, jos stime da ce moj 16MB UEFI znaci biti zauvijek lisen biosa starih procesora mi je onak za prodavat kasnije malo glupo pisati to u opisu ebay-a.

Ovako imam mogucnost jos uz par mj garancije za ovu b450 dobiti 90 eura, tako da bi mi ova iz MF-a dosla 100 eura nova.

Nije mi bitno za PCIE gen4 vec evo ovako imam mogucnost neki trade bacit za novu komponentu koja ce mi kasnije mozda ustediti malo manje glavobolje jer planiram podrzati i 4000 seriju kao i od prve.

Ali mislim da je sveukupno  gledano Asrock ima jeftiniju plocu sa vise ficera, a nerazumijem razliku izmedju alc1200 i 1220. A naginje me na MSI radi poznatog sucelja(bios).

 

CrossDeath ned 5.7.2020 16:25
HCgamingCRO kaže...

Znam da ce biti podrzane, ali poznavajuci AMD biti ce poteskoca sa biosom u pocetku, jos stime da ce moj 16MB UEFI znaci biti zauvijek lisen biosa starih procesora mi je onak za prodavat kasnije malo glupo pisati to u opisu ebay-a.

Ovako imam mogucnost jos uz par mj garancije za ovu b450 dobiti 90 eura, tako da bi mi ova iz MF-a dosla 100 eura nova.

Nije mi bitno za PCIE gen4 vec evo ovako imam mogucnost neki trade bacit za novu komponentu koja ce mi kasnije mozda ustediti malo manje glavobolje jer planiram podrzati i 4000 seriju kao i od prve.

Ali mislim da je sveukupno  gledano Asrock ima jeftiniju plocu sa vise ficera, a nerazumijem razliku izmedju alc1200 i 1220. A naginje me na MSI radi poznatog sucelja(bios).

 

Osobno bih na tvom mjestu uzeo Asrock B550 Extreme4. Eventualno bih pricekao neke testove, ali ovako na prvu se cini dosta dobra i kvalitetna.

HCgamingCRO ned 5.7.2020 17:45

Da i ja mislim da je Asrock extreme4 bolji izbor. Nazalost nema nikakvih testova po netu sa memorijom i VRM-om, ali nevjerujem da je sta losija od ove b450 sto trenutno posjedujem.Ako su komponente kao kod velocita onda je oke; mislim i da jesu ista podloga: steel legend-extreme4-velocita.

Za 6 eventualno kasnije 8 jezgri bice sasvim dovoljna mislim?

 

8ax pon 6.7.2020 01:50
Grozni66666 kaže...
8ax kaže...

Meni u idleu 50-60°C, vjerovatno jer smanjim do kraja RPM pumpe.

 Sto rajintek pumpa podrzava varibijalni nacin rada?

iz tvog potpisa?

NE: KUPUJTE GOTOVA VODENA HLADJENJA

RIP1: Coolermaster Eisberg 240L Prestige + Foxconn Bloodrage + Thermaltake Toughpower 750W
RIP2: Raijintek Triton 240mm AIO
RIP3: LC Power LC-CC-360-LiCo

 

jesi to radio na svim aio?

 kaj ti brijes, nemas pojma kaj je crklo na tim vodenima

Grozni66666 pon 6.7.2020 11:56
8ax kaže...
Grozni66666 kaže...
8ax kaže...

Meni u idleu 50-60°C, vjerovatno jer smanjim do kraja RPM pumpe.

 Sto rajintek pumpa podrzava varibijalni nacin rada?

iz tvog potpisa?

NE: KUPUJTE GOTOVA VODENA HLADJENJA

RIP1: Coolermaster Eisberg 240L Prestige + Foxconn Bloodrage + Thermaltake Toughpower 750W
RIP2: Raijintek Triton 240mm AIO
RIP3: LC Power LC-CC-360-LiCo

 

jesi to radio na svim aio?

 kaj ti brijes, nemas pojma kaj je crklo na tim vodenima

 pitao sam te lijepo jesi smanjivao rpm na pumpi neznam sto si se napuhao odma?