Rizlamen čet 23.4.2020 17:20

Pozz ljudi. 
E ovako imam jedan problem na Acer laptopu.
Dakle nezeli se upaliti dalje od Acer loga. 
Mogu uci u bios i to je to. Mogu i sa F12 odabrati boot options i izaberem USB sa win 10 da stavim novi windows ali nakon sto izaberem usb zacrni se ekran. 
Probao sam ALT+F10 da uđem u recovery mod ali kad to stisnem samo se zacrni slika i tako stoji. 
Probao sam vaditi bateriju sa maticne i probao sam resetirat u biosu na default. 
Nezz sta vise da probam.

 

Laptop nije moj nego od jednog djeteta kojem treba za skolu pa bi volio da mu to popravim.

MGloc čet 23.4.2020 19:20

Da to je laptop iz 2011/12 , star je moj hp probook iz 2011 je riknuo prosle godine , jednom je vec bila mijenjana maticna.

Ako nece bootat sa USB / DVD medija Windows da pokrenes instalaciju nisam siguran u cemu je problem.Mozes probat ugradit drugi HDD da iskljucis opciju da imas neispravan HDD.

Avensac čet 23.4.2020 20:38

Kod mene je na novijem Aceru bio problem da nisam mogao bootat s usb-a win10 instalaciju jer je stikić bio gpt umjesto mbr, prebacio sam stikić na mbr i onda ga je laptop prepoznao i mogao sam napokon pokrenuti instalaciju.

ihush pet 24.4.2020 18:21

-podesiti (90% može reset-default..) bios i ovisi u kojem modu je install-stikić.. uefi-gpt ili legacy-mbr.. ili, potraži po temama jer je ista stvar već tisuću puta napisana.. kako instalirati win10, kako napraviti install medij, kako koristiti f-tipke za quickboot meni itd.. to mora biti kompatibilno-podešeno a ovisi o trenutnoj postavci biosa, modu diska i medija, tek kad je to troje jednako, tad možeš dalje.. + ovisno o sporosti ponekad crni ekran može biti minutama.. čekaš (dok na novim-bržim za to vrijeme prođe čitav install..).

-- ako na disku nema ništa za spašavati-kopirati, obriši, diskpart-clean (time je sve s diska otišlo, važnije, tad će install inicijalizirati disk u odgovarajućem modu gpt-mbr i kreirati potrebne particije (koje od prije mogu biti svakave, kao recovery-oem s tko zna kojim osom i daleko većim problemom ako se pokrene tj tad stari os pregazi novi.. a ništa ne popravi itd..)

-kad botoaš install medij, dok odvrti svoje.. (kad možeš 'klikati'..) shift+F10 otvara cmd, utipkaš diskpart, list disk .. vidš diskove prvi = 0 99% njega trebaš.. select disk 0, clean (i sve je ubijeno-prazno) .. pazi, pogrešan disk = problem ili ako su gore važni podaci, nema ih više..

-ako je neki problem s diskom, chkdsk..

 

+ edit: .. disk može biti ispravan, možda je 'samo' zaštićen, sec.boot/enkripcija.. to služi upravo tome.

-ako nema podataka za spašavanje (po navedenom nema..) jednostavno formatiraš-obrišeš particije, kreriraš nove.. ako radi nastaviš, ako javi grešku tad je neispravno..

Rizlamen pet 24.4.2020 23:40

Probao sam ga formatirati preko CMD-a i nece. 
Idem diskpart i onda enter i neda mi dalje pisati zablokira cmd. 
A trebao bi dalje koliko znam list disk, select disk ? i format. Ali nakon diskpart neda dalje. 

A kada odem u disk manager nece ucitati uopce dok je taj hard ukopcan u komp. 
Kad je samo moj SSD onda radi normalno sve. 

Nevjerujem da je disk zasticen jer ga je mali koristio vec dvije god. 
A u task manageru pokazuje da je hdd stalno na 100%

ihush sub 25.4.2020 10:24

-ovisi o tipu kvara.. neki kvarovi su takvi da blokiraju rad računala i tad ne možeš ništa nego baciti ga i staviti ispravnu komponentu.

-po opisu je konkretno kvar u disku, ne u ostatku računala (npr disk kontroler, kabeb, napajanje, matična itd.. tj sve što ima veze s diskom) ali može biti i to tj kvar ne mora biti samo na jednoj komponenti npr strujni udar koji je recimo spržio disk može i ostalo ..

-testiraš laptop bez diska, može boot wininstalla ili linux-live par minuta (prednost jer možeš probati sve ostalo, wlan-audio i sl.), može memtest i sl. i tad zaključiš ima li smisla nabaviti novi disk + tad prednost ima ssd (jer se osjeti u performansama + cijene su sad ok za manje čak povoljnije od hdd koji stoje na istim cijenama ali većeg kapaciteta.. dovoljno je 120gb ali to ovisi o svakom korisniku tj appsima-potrebama..).

Cruces ned 3.5.2020 12:06

Pozdrav svima, 

 

Buduci da je ovo tema s nazivom acer laptop problem, nadovezat cu se da ne otvaram novu. 

Imam acer f5-571, star cca 2 godine. Konstantno mi u zadnje vrijeme izbacuje error your pc ran into the problems and need to restart. Onda radi sat vremena pa opet. Prije toga je izbacivao error cim ga upalim no bootable device. Zamijenio sam hard disk i stavio nove windowse i radilo je u redu i pocelo je opet isto. Mislite da bi maticna mogla biti? 

tictactoe sri 6.5.2020 13:49

Pozdrav, imam pitanje u vezi ventilatora.. Znaci laptop je relativno nov, i ventilator se gotovo nikad nije cuo, znaci mrtva tisina, eventualno ako bi milijun stvari radio, onda bih ga cuo kad krene radit..i sad odjednom pegla 0/24h konstantno, nije mi jasno zbog cega..znaci laptop nije pregrijan, hladan je, nista ne radim na njemu ali ventilator radi ko lud. Jedino sto sam napravio u zadnje vrijeme je obrisao drivere za zvuk i instalirao ponovo, sad ne znam jel to moglo nesto utjecat. pa ako neko zna do cega bi moglo biti. Sumnjam da je pun prasine ili nesto jer je star par mjeseci?

ihush sri 6.5.2020 16:24

edt: acer..

-može biti bilo što, sve, pregrijavanje-starenje.. od hw-dijela tj kvarova pa sw-malware-postavke-driveri.. tj opis je kao u 99% problema i može biti bilo što.

-ali, ako postoji uzrok kvara npr diska, možeš mijenjati disk i radit će neko vrijeme ali će se opet ponoviti ako ne eliminiraš uzrok. Ako je to pregrijavanje čišćenje može pomoći ali neke stvari starenjem jednostavno ne možeš pokrpati + svako pregrijavanje ako se i moglo prevenirati može ostaviti posljedice na neke komponente i tad nema popravka tj komopnente se ne popravljaju nego mijenjaju kao disk i tad imaš problem npr ako je to mbo jer to tad znači novi laptop ili neisplativ popravak osim ako se snađeš (jer vjerojanto nije pod jamstvom).

-opsi da radi cca sat bi bio sličan pregrijavanju ali može biti napajanje .. dok se sve to kao posljedica možda vidi na disku, jer na njemu je sve, fileovi i ako se tu zbrljavi stvar tad npr nema boota i sl.

-možda je samo disk problem, tad će zamjena biti rješenje.. no ako se u relativno kraćem vremenu (par godina) pokvare dva diska.. tad ili si pehista ili imaš uzrok koji nisi eliminirao i opet će se ponoviti jer to su tranzistori-calculatori tj determinizam i uvjek dobiješ isti rezultat ako nešto u formuli ne promjeniš.

 

i soft može biti uzrok, postavke powermanagmenta, malware, ovreclock-struja itd.. pa i loše navike npr korištenje hyber-slip mogućnosti ako to hw ne podržava 100% (neovisno o reklami) ili neka kombinacija appsa i postavki pa do tog da je neka yogurt licenca ili loader i tad npr radi godinu pa ne radi ili do update-upgradea i sl. tj zaštite jednako rade problem kao i sve drugo a samo 100% ispravno i odgovarajuće podešeno radi 'normalno' .. pa i tad je kvar nešto što spada pod normalno ali ne tako često tj jednom u 5-10g..

 

 

edit: ventilator..:

-prašina-pregrijavanje ili pogrešne postavke, bios, driver.. nešto treće npr mining soft-malware itd..

-provjeriš temperature, vidiš kako rastu pod opterećenjem i čuješ 'buku' .. ventilator. Osjetiš topli zrak na ispuhu.. i pratiš temperature, ako rastu do neke granice uz pojačanje buke to je 'normalno' .. tj ako nakon prestanka optereećnja temp pada tad je recimo ok.. i tad će se stišati. Ako temp ne pada tad hlađenje ne radi svoj posao.. možda prašina, možda je puko šaraf-držač itd..

-temp možeš pratiti s npr hw-monitorom, možeš pratiti dok ništa ne radi-idle.. i upaliti npr yt-video.. i vidiš razliku, kako raste-pada..

-buka.. relativan pojam, možda cvili, možda prašina, možda treba novi venitaltor.. ili samo čišćenje. Važno je da radi, buka je stvar koju tad rješavaš .. ako ne radi tad je problem, gasi-ne koristi..

-možeš sumnjati u prašinu.. no to nije stvar vjere nego provjeriš-vidiš i tad potvrdiš ili eliminiraš kao uzrok.

-možda si uključio opciju power-mod.. gaming i sl. može u biosu ili driver i powermanager, može za računalo ili vga-gpu.. može biti npr da je vent stalno upaljen ako je računalo na struji, može biti da stalno radi dodatna gpu ako je imaš itd.. i moža nije vent laptopa nego gpu-a.. vidiš hwmonitorom ili otvoriš, tad znaš, ne nagađati jer može biti daleko veći problem-posljedice dok je buka recimo upozorenje..

tictactoe sri 6.5.2020 18:00
ihush kaže...

 

 

 

edit: ventilator..:

-prašina-pregrijavanje ili pogrešne postavke, bios, driver.. nešto treće npr mining soft-malware itd..

-provjeriš temperature, vidiš kako rastu pod opterećenjem i čuješ 'buku' .. ventilator. Osjetiš topli zrak na ispuhu.. i pratiš temperature, ako rastu do neke granice uz pojačanje buke to je 'normalno' .. tj ako nakon prestanka optereećnja temp pada tad je recimo ok.. i tad će se stišati. Ako temp ne pada tad hlađenje ne radi svoj posao.. možda prašina, možda je puko šaraf-držač itd..

-temp možeš pratiti s npr hw-monitorom, možeš pratiti dok ništa ne radi-idle.. i upaliti npr yt-video.. i vidiš razliku, kako raste-pada..

-buka.. relativan pojam, možda cvili, možda prašina, možda treba novi venitaltor.. ili samo čišćenje. Važno je da radi, buka je stvar koju tad rješavaš .. ako ne radi tad je problem, gasi-ne koristi..

-možeš sumnjati u prašinu.. no to nije stvar vjere nego provjeriš-vidiš i tad potvrdiš ili eliminiraš kao uzrok.

-možda si uključio opciju power-mod.. gaming i sl. može u biosu ili driver i powermanager, može za računalo ili vga-gpu.. može biti npr da je vent stalno upaljen ako je računalo na struji, može biti da stalno radi dodatna gpu ako je imaš itd.. i moža nije vent laptopa nego gpu-a.. vidiš hwmonitorom ili otvoriš, tad znaš, ne nagađati jer može biti daleko veći problem-posljedice dok je buka recimo upozorenje..

 

https://ibb.co/0MzDQJp

 

evo instalirao sam hwmonitor, vjerujem da ce tebi podaci vise reci nego sto su meni posto se ne razumijem bas previse :D 

ihush pon 22.6.2020 17:58
Ajar kaže...

w10 ne može se instalirati u bilo koje računalo. primjer popisa. dakle, vjerojatno je sve ispravno, osim godine proizvodnje. w7 ide sigurno. 

 -da.. par godina ubijaju support/kompatibilnost unazad i sad je to već postao problem za generaciju cca +10god. tj requirementsi kao AERO+SLAT2 (+ostalo korz BIOS postavke i ovisnost koju verziju osa se uopće može instalirati jer za novi HW većina proizvođača daje isključivo win10-x64bit support dok za stariji hw nema npr noviji bios i/ili driver a ms je izbacio dosta drivera iz svoje driverbaze (install-cab)).

-win 10 nije jedan win-ver, nisu isti driveri-requirementsi pa čak ni upgrade na novi build ne mora proći.