Prijenosna računala

Zamjena CMOS baterije na Medion Akoya 2u1 laptopu

Zelja uto 15.2.2022 14:34

Društvo pre nekih mjesec dana kupio sam ovaj model laptopa P2212T koji mi je super portabilan za nositi jer moze da bude i prijenosnik i tablet.

Međutim pri samom paljenju laptopa dobijem grešku sa slike.

Mislim nisam naučnik za popravku laptopa ali pretpostavljam da je potrebno zamjeniti CMOS bateriju koja je u sklopu dijela laptopa gde je tablet.

Meni svee uredno radi kad pritisnem F1 i prođe bootanjee sistema međutim poneekad kad laptop baš dugo ne koristim moram korigovati vrijeme da bi radio Wi-Fi.

Ako se laptop češće pali i ne izbacuje grešku,ali vrijeme uvijek kasni.

Eh sad mene zanima da li je vredno otvaranja tableta/laptopa zbog ove greške i da li ću zamjenom baterije riješiti problem?

Također laptop prazni bateriju kad je isključen i to vrvt negde 5% dnevno pa ne znam jel ima i to veze sa lošom CMOS baterijom?

Ja sam naučio 2 baterije koje trebaju za ovaj model (čekao mjesec dana na iste), upravo su mi danas stigle, popravku ne bi naravno ja radio već bi odnjeo u servis poznaniku pod uslovom da bi on to prihvatio jer ovo je staro i teško je uopšte naplatiti popravku.

Moram priznati da mi se nešto ne mili da mi se otvara ekran tj tablet i ova plastika okolo.

U prilogu šaljem link sa videom kako se to radi:

https://www.youtube.com/watch?v=Chfo6iBPbSI&t=1449s

https://i.postimg.cc/0NznwDck/gre-ka-medion-akoya.jpg

 

ihush uto 15.2.2022 15:56
Zelja kaže...

Ma znam drugar ali ovo je ipak tablet i ne znam koliko je pametno otvarati a da se nešto ne zezne....to me brine...

 -to je lako, nabaviš čarobni štapić.. ili čemu tema, imaš video koji si sam stavio kako se to radi za taj model.. možeš ili ne napraviti je tvoja stvar, odluka, rizik.. kao i to da svako otvaranje može nešto slomiti jer plastika stari i postane lomljiva ne kao novo itd.

 

-ako je problem cmos baterija i ako bi to riješilo taj problem, tvoja odluka kao i rizik hoćeš li to napraviti ili nećeš. Mogu te jedino ohrabtiti 'možeš ti to'.. ali možeš sve pokvariti ako si nespretan ili nemaš sreće.

-koliko ti je problem kod reseta važan, ako ga ovo možda riješi.. to ti moraš odlučiti a znat ćeš tek kad to napraviš i sve radi ok .. kao i mogućnost da problem nije u bateriji nego nešto deseto i da je tad sve ovo beskorisno.

-ja bi napravio.. ti moraš odlučiti za sebe kao i to da ti to napravi poznanik-majstor, tvoja odluka.

 

edit: ..

ako ti treba potvrda da je problem na slici ..' press f1 -- f2..' stvar baterije, da, tako se ponaša svaki bios kad je cmos-baterija problem-prazna.. možeš jednako na svakom ispravnom računalu izvaditi bateriju i vidjeti istu poruku. (naravno ako znaš vratiti potrebne postavke u biosu..).

-bios može imati različite poruke na ekranu kao ovo f1-f2 za nastavak i sl., neki preskaču i bootaju os, neki auotmatski uđu u bios i čekaju da ga podesiš-sejvaš.. to ovisi o biosu, no tako rade svi, isto-slično samo je razlika stoji li to na ekranu i čeka da stisneš f1-2 ili ide dalje-automatika.. zato bez obzira na kojem si računalu (ako želiš biti majstor) uvjek loviš bios (tipka za ulaz, obično del) ne ovisiš o tome kakva je automatika nekog biosa, za svaki slučaj jer pustiti bootanje osa može biti problem npr izgubiš licencu ili zbrljavi boot (kao zaštita) itd. .. jer bios mora biti odgovarajuće podešen ili ako je default ok tad imaš sreće.. majstor ne ovisi o sreći nego to zna.

 

-bios ili vožnja auta.. s mjenjačem, svima brzine idu u H.. pogledaj 'nacionalnu klasu' .. prva je naprijed lijevo ili nazad.. ostalo se jednostavno zna kao reflex ne mora biti isto-identično no pravila i znanje ostaju i primjeniš ih prema situaciji.

-zato svaki put kad nešto radiš na računalu kao izmjena-hw.. uđeš u bios, rutina-automatika majstora, kao što svaki serviser provjeri ulje, tako se provjeri i bios-postavke, podesi se potrebno i sejva. Ako je ispravno računalo tad mora raditi, ne ostavlja se na sreću ako možda radi. .. ako si stiskao f1 za nastavak i ako to radi možeš i dalje, to su defaulti ali majstor to mora provjeriti-znati, ne ovisiti o sreći. Ako si ponekad vozio tuđi auto tad ti je jasno da je to sve 'isto' mada je svaki drugačiji, jednostavno znaš.. s računalima je isto-slično, ili znaš ili ne diraš.

Zelja uto 15.2.2022 16:20
ihush kaže...
Zelja kaže...

Ma znam drugar ali ovo je ipak tablet i ne znam koliko je pametno otvarati a da se nešto ne zezne....to me brine...

 -to je lako, nabaviš čarobni štapić.. ili čemu tema, imaš video koji si sam stavio kako se to radi za taj model.. možeš ili ne napraviti je tvoja stvar, odluka, rizik.. kao i to da svako otvaranje može nešto slomiti jer plastika stari i postane lomljiva ne kao novo itd.

 

-ako je problem cmos baterija i ako bi to riješilo taj problem, tvoja odluka kao i rizik hoćeš li to napraviti ili nećeš. Mogu te jedino ohrabtiti 'možeš ti to'.. ali možeš sve pokvariti ako si nespretan ili nemaš sreće.

-koliko ti je problem kod reseta važan, ako ga ovo možda riješi.. to ti moraš odlučiti a znat ćeš tek kad to napraviš i sve radi ok .. kao i mogućnost da problem nije u bateriji nego nešto deseto i da je tad sve ovo beskorisno.

-ja bi napravio.. ti moraš odlučiti za sebe kao i to da ti to napravi poznanik-majstor, tvoja odluka.

 

edit: ..

ako ti treba potvrda da je problem na slici ..' press f1 -- f2..' stvar baterije, da, tako se ponaša svaki bios kad je cmos-baterija problem-prazna.. možeš jednako na svakom ispravnom računalu izvaditi bateriju i vidjeti istu poruku. (naravno ako znaš vratiti potrebne postavke u biosu..).

-bios može imati različite poruke na ekranu kao ovo f1-f2 za nastavak i sl., neki preskaču i bootaju os, neki auotmatski uđu u bios i čekaju da ga podesiš-sejvaš.. to ovisi o biosu, no tako rade svi, isto-slično samo je razlika stoji li to na ekranu i čeka da stisneš f1-2 ili ide dalje-automatika.. zato bez obzira na kojem si računalu (ako želiš biti majstor) uvjek loviš bios (tipka za ulaz, obično del) ne ovisiš o tome kakva je automatika nekog biosa, za svaki slučaj jer pustiti bootanje osa može biti problem npr izgubiš licencu ili zbrljavi boot (kao zaštita) itd. .. jer bios mora biti odgovarajuće podešen ili ako je default ok tad imaš sreće.. majstor ne ovisi o sreći nego to zna.

 

-bios ili vožnja auta.. s mjenjačem, svima brzine idu u H.. pogledaj 'nacionalnu klasu' .. prva je naprijed lijevo ili nazad.. ostalo se jednostavno zna kao reflex ne mora biti isto-identično no pravila i znanje ostaju i primjeniš ih prema situaciji.

-zato svaki put kad nešto radiš na računalu kao izmjena-hw.. uđeš u bios, rutina-automatika majstora, kao što svaki serviser provjeri ulje, tako se provjeri i bios-postavke, podesi se potrebno i sejva. Ako je ispravno računalo tad mora raditi, ne ostavlja se na sreću ako možda radi. .. ako si stiskao f1 za nastavak i ako to radi možeš i dalje, to su defaulti ali majstor to mora provjeriti-znati, ne ovisiti o sreći. Ako si ponekad vozio tuđi auto tad ti je jasno da je to sve 'isto' mada je svaki drugačiji, jednostavno znaš.. s računalima je isto-slično, ili znaš ili ne diraš.

 Stoji samo na ekranu i normalno pritisnem F1 te krene dizati sistem.

Mislim ne smeta meni to toliko,nego više mi smeta što sam evo nabavio CMOS bateriju i šteta mi je da stoji a da ne riješim raj problem.

kad zamjenimo CMOS bateriju,ovo više neće iskakati jel?

dax-lax uto 15.2.2022 16:34

Ovo je jedan od najlakše rastavljajućih tableta. Samo ti to fino poklikaj po obudu i otvorit će se. Još ak si kupio bateriju već s konektorom. 

Osobno bi mi za to trebalo manje od 10 minuta. Čak vjerojatno nebi čekao te baterije nego bi stavio klasičnu 2016. 

 

Previše kompliciraš oko tako nečeg jednostavnog. Daj frendu 100kn i složit će ti dok popiješ vruću čokoladu iz automata.

Zelja uto 15.2.2022 17:42
dax-lax kaže...

Ovo je jedan od najlakše rastavljajućih tableta. Samo ti to fino poklikaj po obudu i otvorit će se. Još ak si kupio bateriju već s konektorom. 

Osobno bi mi za to trebalo manje od 10 minuta. Čak vjerojatno nebi čekao te baterije nego bi stavio klasičnu 2016. 

 

Previše kompliciraš oko tako nečeg jednostavnog. Daj frendu 100kn i složit će ti dok popiješ vruću čokoladu iz automata.

 Izgleda cu ipak ovo morati ja da uradim, a i ponosit cu se na sebe ako mi uspe.

Na nesto da pripazim pri otvaranju tableta?

Imam ovu plastiku uz set odvijača.

ihush uto 15.2.2022 17:52
Zelja kaže...
..

 Stoji samo na ekranu i normalno pritisnem F1 te krene dizati sistem.

Mislim ne smeta meni to toliko,nego više mi smeta što sam evo nabavio CMOS bateriju i šteta mi je da stoji a da ne riješim raj problem.

kad zamjenimo CMOS bateriju,ovo više neće iskakati jel?

- po napisanom, nova-ispravna baterija će riješiti stvar s f1..

- 99% nikad 100%

dax-lax uto 15.2.2022 19:54
Zelja kaže...
dax-lax kaže...

Ovo je jedan od najlakše rastavljajućih tableta. Samo ti to fino poklikaj po obudu i otvorit će se. Još ak si kupio bateriju već s konektorom. 

Osobno bi mi za to trebalo manje od 10 minuta. Čak vjerojatno nebi čekao te baterije nego bi stavio klasičnu 2016. 

 

Previše kompliciraš oko tako nečeg jednostavnog. Daj frendu 100kn i složit će ti dok popiješ vruću čokoladu iz automata.

 Izgleda cu ipak ovo morati ja da uradim, a i ponosit cu se na sebe ako mi uspe.

Na nesto da pripazim pri otvaranju tableta?

Imam ovu plastiku uz set odvijača.

 Da, pripazi da ne pokušavaš odvojiti staklo od zaslona, nego kućište od platičnog okvira zaslona. 

Zelja uto 15.2.2022 21:22
dax-lax kaže...
Zelja kaže...
dax-lax kaže...

Ovo je jedan od najlakše rastavljajućih tableta. Samo ti to fino poklikaj po obudu i otvorit će se. Još ak si kupio bateriju već s konektorom. 

Osobno bi mi za to trebalo manje od 10 minuta. Čak vjerojatno nebi čekao te baterije nego bi stavio klasičnu 2016. 

 

Previše kompliciraš oko tako nečeg jednostavnog. Daj frendu 100kn i složit će ti dok popiješ vruću čokoladu iz automata.

 Izgleda cu ipak ovo morati ja da uradim, a i ponosit cu se na sebe ako mi uspe.

Na nesto da pripazim pri otvaranju tableta?

Imam ovu plastiku uz set odvijača.

 Da, pripazi da ne pokušavaš odvojiti staklo od zaslona, nego kućište od platičnog okvira zaslona. 

 Onda se mogu pozdraviti s njime.ali to tesko ds mogu napraviti.

Jasno se vidi ivica plastike od ostatka tableta.

Vidjet cemo.

Zelja ned 20.2.2022 11:29
dax-lax kaže...

Ovo je jedan od najlakše rastavljajućih tableta. Samo ti to fino poklikaj po obudu i otvorit će se. Još ak si kupio bateriju već s konektorom. 

Osobno bi mi za to trebalo manje od 10 minuta. Čak vjerojatno nebi čekao te baterije nego bi stavio klasičnu 2016. 

 

Previše kompliciraš oko tako nečeg jednostavnog. Daj frendu 100kn i složit će ti dok popiješ vruću čokoladu iz automata.

 Nije problem davati nekome da za mene to radi.

Hoću ja,mada lemilica mi je ona stara klasična pištolj valjda je ona okej.

Nisam još rastavio,čekam da budem raspoložen za to,pa uradim...

ihush ned 20.2.2022 11:39
Zelja kaže...
..

Hoću ja,mada lemilica mi je ona stara klasična pištolj valjda je ona okej.

..

 -za pištolj ok, ali što će ti lemilica? :))) .. u ovoj priči, ako si naručio bateriju.. ne trebaš lemilicu, tj trebaš samo ako moraš lemiti, skidati dio, žice.. za što ne vidim razlog, tj nećeš lemiti konektor ako je 'prava' baterija tj za takav model.. uključiš i to je to. Pištolj čuvaj za susjede, humanije nego da se muče čitav život.. :))

Zelja ned 20.2.2022 11:44
ihush kaže...
Zelja kaže...
..

Hoću ja,mada lemilica mi je ona stara klasična pištolj valjda je ona okej.

..

 -za pištolj ok, ali što će ti lemilica? :))) .. u ovoj priči, ako si naručio bateriju.. ne trebaš lemilicu, tj trebaš samo ako moraš lemiti, skidati dio, žice.. za što ne vidim razlog, tj nećeš lemiti konektor ako je 'prava' baterija tj za takav model.. uključiš i to je to. Pištolj čuvaj za susjede, humanije nego da se muče čitav život.. :))

 Kolega očito nisi odgledao video,26-ta minuta...

ihush ned 20.2.2022 11:55

znam na što misliš.. a to ovisi što si naručio.. samu bateriju? ili bateriju za taj laptop-tablet štoveć.. ako je za taj tad bi morala biti za njega, s konektorom-kompatibilno, ne nešto što lemiš dok u videoklipiću to radi čovac s običnom baterijom.. a tad nisi morao naručivati-četkati nego si mogao .. druga priča.

Zelja ned 20.2.2022 13:51
ihush kaže...

znam na što misliš.. a to ovisi što si naručio.. samu bateriju? ili bateriju za taj laptop-tablet štoveć.. ako je za taj tad bi morala biti za njega, s konektorom-kompatibilno, ne nešto što lemiš dok u videoklipiću to radi čovac s običnom baterijom.. a tad nisi morao naručivati-četkati nego si mogao .. druga priča.

 Jok..dosla mi je baterija komplet sa konektorom.

Ja samo da ubacim konektor 

ihush pet 4.3.2022 19:39

.. ovo izgleda kao uvodna špica starswarsa.. long, long.. long, time ago.. i tako ćemo za koje stoljeće imati nastavak teme kad želja pita treba li zatvoriti tablet.. ili da ga uključi.. polako, nije priša :)

Zelja sub 5.3.2022 13:46

Bateriju mi je preletovao elektroničar,ja spojio i sve napravio još mi puče tanki nosač plastike s jedne strane uklopio spojio upalio opet isti problem...wtf??

Msm baterija jeste bila loša pokazivala je samo 0.2 V evo stavio sam novu i opet ista poruka pri boot-u.

Zašto društvo?

Baš sam se razočarao :/

ihush sub 5.3.2022 15:04
Zelja kaže...

..

Zašto društvo?

..

 -zato jer nikad nije 100%, max 99 i onaj 1% koji se tebi jednostavno mora desiti jer tako kaže murphyjev zakon :)

 

-što je problem? i dalje poruka f1-f2? .. ako nije baterija-cmos, postavke biosa, .. što drugo može biti?

-npr ako bios jednostavno ne sejva postavku, npr stalno resetira, npr jumper koji upravo tome služi i nekad davno su se tako isporučivale mbo, s jumperom na clrcmosu i možeš upaliti tek kad ga prebaciš u 'normal' poziciju pinove 1-2-3.. tj što ako su ti kratkospojeni ti jumperi? tad bi opet kao bez baterije to bilo normalno ponašanje i popravak bi bio razdvojiti jumpere, ali na laptopu ih često ni nema pa je to vrlo mala šansa, tj prije neki kvar čipa-elektronike koja o to me brine.

Zelja ned 6.3.2022 08:16

Hmmm mozda je to bilo samo prvi put ne znam ni ja.

Zasad mi uredno prati vreme kako i jeste.

vidjet cu kroz par dana hoce ho greska pri bootu nestati.

Hvala puno svakako svima,ja sam svoje odradio.

Zelja ned 6.3.2022 08:18
dax-lax kaže...
Ili ti je kod lotanja zamijenio plus i minus.

 jasta jrle.covjek elektronicar 30 godina da zamjeni na cmos bateriji plus minus..

Ja znam odrediti na bateriji iako nema oznaka sta je + a sta -.

Cak i da je to napravio laptop bi izgorio preciznije mosfeti.