Prijenosna računala

Ultimativna tema za odabir prijenosnika

mzopg pon 16.1.2023 15:31
Nancha kaže...

Pozdrav! Molim pomoć oko odabira laptopa. Tražim neki best buy do cca 500€. Imam dobar kompjuter za moje potrebe a laptop bi mi služio za povremeni rad kad nisam kod kuće ili kad bih radila npr. u dvorištu ili negdje vani ( tu me muči ekran - ne znam na što je bitno obratiti pažnju). Trebaju mi original windowsi pa je poželjno da budu u cijeni. Laptop bi mi služio za grafike u Canvi, kreiranje sadržaja na društvenim mrežama, pisanje blogova, uređivanje webshopa (magento), povremeni freelance rad i sl. Ne znam koliko GB radne memorije bi mi bilo dovoljno - da li je 8GB premalo? Gledala sam Lenovo, Asus i Acer laptope i iskreno, pogubila sam se u svemu pa evo, ako netko ima kakav prijedlog bila bih zahvalna! 🙂

Ono što moraš gledati:

- osvjetljenje ekrana, što više nitsa to bolje, nekakav minimum 300 nitsa, s obzirom da ćeš ga koristiti van kuće

- pokrivenost boja, s obzirom da radiš nekakvu pripremu i obradu slika i grafike poželjno je imati precizniji prikaz i pokrivenost boja

- RAM minimalno 8GB, sasvim dovoljno za normalan rad, ali za duže staze neće naškoditi i više

- dobra baterija, s obzirom da ćeš ga koristiti vani

- kompaktne dimenzije, da je lagan i ne preglomazan

 

Za 500 eura se može pronaći bez problema to što ti treba. Pogledam malo kasnije kad uhvatim vremena pa stavim par preporuka.

josip12 uto 17.1.2023 09:26
mzopg kaže...

Ono što moraš gledati:

- osvjetljenje ekrana, što više nitsa to bolje, nekakav minimum 300 nitsa, s obzirom da ćeš ga koristiti van kuće

- pokrivenost boja, s obzirom da radiš nekakvu pripremu i obradu slika i grafike poželjno je imati precizniji prikaz i pokrivenost boja

- RAM minimalno 8GB, sasvim dovoljno za normalan rad, ali za duže staze neće naškoditi i više

- dobra baterija, s obzirom da ćeš ga koristiti vani

- kompaktne dimenzije, da je lagan i ne preglomazan

 

Za 500 eura se može pronaći bez problema to što ti treba. Pogledam malo kasnije kad uhvatim vremena pa stavim par preporuka.

 

Da je IPS i da nije glossy, jer se glossy ekran izvan kuće može koristiti jedino za šminkanje umjesto ogledala.

L_Jelly uto 17.1.2023 09:50

ja sam isto uzeo Lenovo laptop, ali bez garancije. mislim da se lako može kupiti kasnije

uzeo sam spajalicu jer je uz nju dodatnih 10% popusta, a dobiješ dodatnu zaštitu (npr. za fizička oštećenja)

L_Jelly uto 17.1.2023 09:51
Rondo9 kaže...

Hvala naručio Lenovo za 318 eura sada neznam jesam li trebao uzeti još tri godine garancije ???

 

ja sam isto uzeo Lenovo laptop, ali bez garancije. mislim da se lako može kupiti kasnije

uzeo sam spajalicu jer je uz nju dodatnih 10% popusta, a dobiješ dodatnu zaštitu (npr. za fizička oštećenja)

quickr uto 17.1.2023 10:14
josip12 kaže...
quickr kaže...

Ima li netko iskustva sa laptopima koji imaju ryzen 6000 seriju i DDR5? Gledam da bih uzeo ideapad 5 pro, konkretno ovaj model: https://www.links.hr/hr/laptop-lenovo-ideapad-5-pro-82sn0064sc-ryzen-5-6600hs-16gb-512gb-ssd-radeon-graphics-16-led-wqxga-bez-os-sivi-010101277

 

Namjena je isključivo u poslovne svrhe.

 

Točno taj model se krajem prošlog mjeseca mogao kupiti za 5850 kn. Đast sejin.

 Jesi siguran? Pošto već duže vremena pratim cijene. Možda je bio na sniženju za BF?

Najbrži uto 17.1.2023 10:21
quickr kaže...

Ima li netko iskustva sa laptopima koji imaju ryzen 6000 seriju i DDR5?

 Biti će kroz par dana kad mi dođe i upogonimo onog G17. Baš ću usporediti oba G17 da vidimo razliku između

CPU: Ryzen 5800H  / 6800H
RAM: DDR4-3200  / DDR5-4800

GPU: RTX3070    /  3070Ti

quickr uto 17.1.2023 10:25
Najbrži kaže...
quickr kaže...

Ima li netko iskustva sa laptopima koji imaju ryzen 6000 seriju i DDR5?

 Biti će kroz par dana kad mi dođe i upogonimo onog G17. Baš ću usporediti oba G17 da vidimo razliku između

CPU: Ryzen 5800H  / 6800H
RAM: DDR4-3200  / DDR5-4800

GPU: RTX3070    /  3070Ti

 Daj ako se sjetiš i imaš volje/vremena napiši neku kratku usporedbu, tu ili na PP svejedno. Batery life bi , navodno, trebao biti puno bolji sa DDR5 po nekim reviewovima koje sam gledao.

Vapor uto 17.1.2023 20:46
Troki99 kaže...
Hvala puno :)

Što se tiče ovih opcija, što bi po tebi bio bolji odabir od ova 2 navedena ili ako znaš da ima nešto bolje od Zenbooka u toj cijeni?

Znam da flip neću puno koristiti, a nekako mi i nema previše smisla takav laptop koristiti na taj način, pa sam bliži ovoj prvoj opciji, koja uz sve ima i zasebnu grafičku (ako je vjerovati specifikacija ispod a ne u naslovu gdje stoji da je integrirana).

 Pogledaj i Zenbook s13 sa 6800u procesorom. Bolja opcija od i7 1260-p po meni(izrazito sposobna integrirana grafika), jedino sta je ekran 13 incha.

zelenapaprika sri 18.1.2023 18:11
Troki99 kaže...
Gledao sam i njega da, ali sam se ipak odlučio za 14", budući da sam ranije koristio 17" i 15" pa mislim da bi mi to bila prevelika razlika da idem na još manje.

Hvala u svakom slučaju :)

 Ja za 14" laptop moram imati vanjski monitor. To je zbog godina života. Nekada smo imali 14" CRT monitore, pa smo bili sretni, a onda koji je imao 17" je uživao. Prešao sam i ja s vremenom na 17" CRT monitor, ali sada vrijedi - što veće (do neke granice), to bolje. Vidim da je ASUS na CES-u najavio ROG SCAR 18" laptop. Taj će koštati poput polovnog auta, ali će biti užitak na njemu raditi.

snake44 pet 20.1.2023 15:17

Molim preporuku za laptop slijedećih karakteristika:

- CPU i7 ili i9, 12 ili 13 (ako već ima takvih laptopa) generacije ili amd sličnih performansi

- m2 ssd 1tb (poželjno da se može i drugi ssd naknadno ugraditi)

- gpu, samo da nije integrirana

- ekran 14 ili 15", ni manje ni više od toga. Rezolucija može biti i full hd, i bitno da nema touch jer mi to stvarno nije potrebno, a touch samo diže cijenu

 

Laptop je za posao, i iako ga većinu vremena koristim u uredu na docku, ali kada idem na put ili teren bitna mi je baterija i kompaktnost. Čisto usporedbe radi, sada imam Dell XPS 15 iz 2018 god i već mi debelo ide na živce taj laptop sa svojim hlađenjem. Kada zakuha onda to buči za popizdit (čistio sam ga više puta, i nikad nije previše blatan/prašnjav, jednostavno je bučan kada jako puše). Tako da xps ne bi ni gledao opet, a koliko vidim i novi dell precision izgledom je praktički isti xps tako da sumnjam da je on nešto drugačiji po tom pitanju. Neznam koji su modeli od ostalih brendova paritet xpsu? 

mzopg pet 20.1.2023 15:26
snake44 kaže...

Molim preporuku za laptop slijedećih karakteristika:

- CPU i7 ili i9, 12 ili 13 (ako već ima takvih laptopa) generacije ili amd sličnih performansi

- m2 ssd 1tb (poželjno da se može i drugi ssd naknadno ugraditi)

- gpu, samo da nije integrirana

- ekran 14 ili 15", ni manje ni više od toga. Rezolucija može biti i full hd, i bitno da nema touch jer mi to stvarno nije potrebno, a touch samo diže cijenu

 

Laptop je za posao, i iako ga većinu vremena koristim u uredu na docku, ali kada idem na put ili teren bitna mi je baterija i kompaktnost. Čisto usporedbe radi, sada imam Dell XPS 15 iz 2018 god i već mi debelo ide na živce taj laptop sa svojim hlađenjem. Kada zakuha onda to buči za popizdit (čistio sam ga više puta, i nikad nije previše blatan/prašnjav, jednostavno je bučan kada jako puše). Tako da xps ne bi ni gledao opet, a koliko vidim i novi dell precision izgledom je praktički isti xps tako da sumnjam da je on nešto drugačiji po tom pitanju. Neznam koji su modeli od ostalih brendova paritet xpsu? 

Vezano za grijanje i buku, nakon 5 godina je vjerojatno došlo vrijeme za zamjenu termalne paste na procesoru, tu ti čišćenje prašine više neće pomoći.

 

A ovo drugo, koliko eura? Barem okvirno.

snake44 pet 20.1.2023 15:47
mzopg kaže...
snake44 kaže...

Molim preporuku za laptop slijedećih karakteristika:

- CPU i7 ili i9, 12 ili 13 (ako već ima takvih laptopa) generacije ili amd sličnih performansi

- m2 ssd 1tb (poželjno da se može i drugi ssd naknadno ugraditi)

- gpu, samo da nije integrirana

- ekran 14 ili 15", ni manje ni više od toga. Rezolucija može biti i full hd, i bitno da nema touch jer mi to stvarno nije potrebno, a touch samo diže cijenu

 

Laptop je za posao, i iako ga većinu vremena koristim u uredu na docku, ali kada idem na put ili teren bitna mi je baterija i kompaktnost. Čisto usporedbe radi, sada imam Dell XPS 15 iz 2018 god i već mi debelo ide na živce taj laptop sa svojim hlađenjem. Kada zakuha onda to buči za popizdit (čistio sam ga više puta, i nikad nije previše blatan/prašnjav, jednostavno je bučan kada jako puše). Tako da xps ne bi ni gledao opet, a koliko vidim i novi dell precision izgledom je praktički isti xps tako da sumnjam da je on nešto drugačiji po tom pitanju. Neznam koji su modeli od ostalih brendova paritet xpsu? 

Vezano za grijanje i buku, nakon 5 godina je vjerojatno došlo vrijeme za zamjenu termalne paste na procesoru, tu ti čišćenje prašine više neće pomoći.

 

A ovo drugo, koliko eura? Barem okvirno.

 Ma razmišljao sam o promjeni paste ali jednostavno mi se neda s tim zajebavat. Laptop dajem proslijeđujem nekom drugom u firmi pa mi ionako nije bitno. 

 

Cifra oko 3000€ + pdv, naravno može i manje. 

 

Zaboravio sam napomenut da kako je laptop više manje na docku, tj. baš na samom laptopu rijetko radim, nisu mi potrebne nikakve kerefeke poput ono šta asus ima second screen itd. 

CyberDemonVZ pet 20.1.2023 22:08
snake44 kaže...

Molim preporuku za laptop slijedećih karakteristika:

- CPU i7 ili i9, 12 ili 13 (ako već ima takvih laptopa) generacije ili amd sličnih performansi

- m2 ssd 1tb (poželjno da se može i drugi ssd naknadno ugraditi)

- gpu, samo da nije integrirana

- ekran 14 ili 15", ni manje ni više od toga. Rezolucija može biti i full hd, i bitno da nema touch jer mi to stvarno nije potrebno, a touch samo diže cijenu

 

Laptop je za posao, i iako ga većinu vremena koristim u uredu na docku, ali kada idem na put ili teren bitna mi je baterija i kompaktnost. Čisto usporedbe radi, sada imam Dell XPS 15 iz 2018 god i već mi debelo ide na živce taj laptop sa svojim hlađenjem. Kada zakuha onda to buči za popizdit (čistio sam ga više puta, i nikad nije previše blatan/prašnjav, jednostavno je bučan kada jako puše). Tako da xps ne bi ni gledao opet, a koliko vidim i novi dell precision izgledom je praktički isti xps tako da sumnjam da je on nešto drugačiji po tom pitanju. Neznam koji su modeli od ostalih brendova paritet xpsu? 

Kupujem službeni laptop. Imam na raspolaganju malo manje od 2000Eur. Kako kolega kaže, gledam Lenovo T seriju.

Da imam na raspolaganju love ko ti, gledao bi X. Npr:

https://www.nabava.net/prijenosna-racunala/lenovo-thinkpad-x1-cijena-21cd006yge-14-intel-core-i7-1260p-1tb-ssd-236195111

...

 

Ili još bolje negdje vani, ako postoji mogućnost.

 

EDIT: Vidim da je touchscreen. Sorry. Nešto takvo, samo vjerojatno bez Yoga natpisa.

Npr

https://www.nabava.net/search.php?q=lenovo+thinkpad+x1+carbon+g10&cod=&cdo=

Juraj994 pon 23.1.2023 13:31

Pozz,

 

Tražim laptop u cijenovnom rangu do nekih €650.

 

Laptop bi se koristio u školi za grafički dizajn ( photoshop , illustrator ). Tako da bi baterijali trebala trajati barem 4+ sati.

 

Naravno, svjestan sam da za te pare ne mogu očekivati neku kvalitetu ali možda netko ima prijedlog :) .

 

Lp

Hazar pon 23.1.2023 17:00

Pozdrav, trebam pomoć oko odabira laptopa. Do sada sam imao HP i bio sam zadovoljan njime pa, osim ako ne postoji neka masu bolja alternativa, uzeo bih ponovno HP. Ima li netko mišljenje ili iskustva s ovim laptopom? AMD Ryzen 5 5625U 4.30GHz, 16GB rama i  512GB SSD mi se čine kao dosta dobro s obzirom na cijenu, ne znam trebam li još što gledati pri odabiru.

theNia pon 23.1.2023 18:09

Bok svima! Trebam preporuku za laptop koji bi se koristio za 3d modeliranje i rad uz 3d printer (i uredske poslove, manje bitno).

Super bi bilo da se ne treba ništa modificarat, treba gotov proizvod spreman za rad,

pa pretpostavljam mi potraga ide u smjeru gaming laptopa zbog specifikacija.

Tu trebam savjet iskusnijih, pretty please!

Budget - granica okvirno oko 2000€. Hvala! :)

zelenapaprika pon 23.1.2023 18:13
theNia kaže...

Bok svima! Trebam preporuku za laptop koji bi se koristio za 3d modeliranje i rad uz 3d printer (i uredske poslove, manje bitno).

Super bi bilo da se ne treba ništa modificarat, treba gotov proizvod spreman za rad,

pa pretpostavljam mi potraga ide u smjeru gaming laptopa zbog specifikacija.

Tu trebam savjet iskusnijih, pretty please!

Budget - granica okvirno oko 2000€. Hvala! :)

 Imaš temu Gaming laptopi.

zee_15 pon 30.1.2023 00:32

Pozdrav ekipa,prije cca 2 mj sam kupio lenovo ideapad 3 laptop s ounjacem namjenjenim za americko trziste,naravno s njim sam dobio i eu adapter ali su meni vec izgorila 2 takva adaptera!

Sad u strahu da se ne igram vatrom i ne daj boze sa sljedecim adapterom sjebem cijeli laptop.....kupio bih sinpunjac namjenjen eu trzistu pa me zanima dal bi ovo bio taj punjac????

 

https://www.mikronis.hr/Proizvod/adapter-ac-punjac-lenovo-ac-adapter-adlx65ccge2a-65w-20v-3-25a-p-n-01fr159s/24630