Prijenosna računala

Ultimativna tema za odabir prijenosnika

ROXX čet 19.5.2022 18:58

Vi što imate Lenovo Ideapad 5 Pro,da li vam nekada zna wifi prekinuti? Sam od sebe se diskonekta,pa se vrati nakon minute. Gledam po netu,dosta ljudi ima taj problem ali riješenja baš i nema...

mzopg sub 21.5.2022 15:18
domac5 kaže...

Sto mislite o ovom laptopu za cca 1000 kn? 

Za te novce je ok, ali ovisi što misliš raditi s njim jer ima relativno loš display, 4GB rama što je za današnje uvjete donja granica, 8GB je nekakav početni standard, i celeron 2/2. Vjerojatno ćeš moći koristiti office programe, malo surfati i moći gledati video (filmovi, serije).

zelenapaprika sub 21.5.2022 18:38
moukie kaže...

Mislim opcenito ima li smisla uzimati sto od 12 gen intela sad?

 Po YT recenzijama - ima (mada dio recenzenata / YT zvijezda dobiva inžinjerske primjerke laptopa koji još nisu u prodaj), po cijenama u svijetu, a pogotovo kod nas - nema. Prosječnom čovjeku je to preskupo. I modeli s tim procesorima su za sada rijetki.

zelenapaprika sub 21.5.2022 18:51
ghibli7 kaže...
ghibli7 kaže...
moukie kaže...

Ima li ovo ili sto drugo s ikakvog smisla uzimati pored legion 5 pro-a s intel tiger lakeom (11. generacija) odnosno ryzenom 5000?

 Nema

 Dodaš još 2k kn pa uzmeš ovo.

Za čak 4 tisuće kuna manje dobiješ ovo: https://www.links.hr/hr/laptop-asus-rog-strix-g15-g513ic-hn039-ryzen-7-4800h-16gb-1000gb-ssd-geforce-rtx-3050-4gb-15-6-ips-144hz-fhd-bez-os-sivi-015000736

 

Razlika: 4K OLED na Vivobooku i 5800H u odnosu na IPS i 4800H u ROG-u. Pa sad ovisi što mu je važnije i vrijede li 4 tisuće kuna više OLED i neznatno jači procesor.

 

 

MedO1337 sub 21.5.2022 21:42

Postoji li neki best buy za gledanje sadržaja, surfanje i pokretanje Office aplikacija do 5.000 kn? Gaming me ne zanima.

 

Gledam i vidim da je sve isto u tom rangu između 4 i 5 tisuće kuna. Chuwi i Xiaomi ne bih.

zelenapaprika sub 21.5.2022 23:12
MedO1337 kaže...

Postoji li neki best buy za gledanje sadržaja, surfanje i pokretanje Office aplikacija do 5.000 kn? Gaming me ne zanima.

 

Gledam i vidim da je sve isto u tom rangu između 4 i 5 tisuće kuna. Chuwi i Xiaomi ne bih.

 Imaš neke Lenovo Ideapad 3 ili tako nekako za oko 5000 kuna. Obično koštaju manje. Je li to best buy, ne znam.

zelenapaprika ned 22.5.2022 12:18
hrčak kaže...

Pozdrav, kupili smo novi laptop sa linka, ali odmah od starta imam problema. Touchpad mi uopće ne radi i neće se spojiti na wifi. Zna li netko što bi moglo biti? Zvuk radi, i većinu drivera sam instalirao.

 

Hvala.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-ideapad-ultraslim-3-82ku00qesc-156-fhd-amd-ryzen-3-5300u-up-to-38ghz-8gb-ddr4-512gb-nvme-ssd-amd-radeon-graphics-no-os-2-god-promo/len-nb-82ku00qesc/product/

 Ako si instalirao većinu drivera, onda instaliraj i ostatak. Nemam laptop Lenova, ali zasigurno postoji neki Web na kojem se nalaze svi driveri. Pa si daj truda i instaliraj. Uvid u device manager control panela će ti dati odgovor ako nešto ne radi tj. nije prepoznato.

hrčak ned 22.5.2022 12:25

Najveći problem mi je kaj se neće spojiti na wifi, a nemam opciju da spojim LAN kabel. Jedino kaj mi pada na pamet je da možda imam neku stariju verziju Windowsa 10, te da zato zeza. Driveri su instalirani oni za koje mislim da su mi potrebni, wlan, modem, camera. Sve sam skinuo sa ove stranice. Jedino da srušim windows i probam njega ponovno staviti. Hvala

 

https://pcsupport.lenovo.com/hr/hr/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-15alc6/82ku/82ku00qesc/pf3dbldp/downloads/driver-list

 

Našao sam jedan video gdje je čovjek koristio ovo da se spoji na net, ja sam to kupio danas, laptop uopće ne reagira

 

https://www.instar-informatika.hr/tp-link-ue200-usb20-mrezni-adapter/UE200-Lost/product/

 

Sada skidam Windows 11, pa ću vidjeti da li će to riješiti navedene probleme. Ako se ne riješi, što dalje napraviti? Laptop mi treba do petka jer je sestra kuma na firmi, a ako ovoga vraćam, čisto sumnjam da će servis utvrditi na vrijeme što je točno laptopu.

ghibli7 ned 22.5.2022 16:39
zelenapaprika kaže...

Za čak 4 tisuće kuna manje dobiješ ovo: https://www.links.hr/hr/laptop-asus-rog-strix-g15-g513ic-hn039-ryzen-7-4800h-16gb-1000gb-ssd-geforce-rtx-3050-4gb-15-6-ips-144hz-fhd-bez-os-sivi-015000736

 

Razlika: 4K OLED na Vivobooku i 5800H u odnosu na IPS i 4800H u ROG-u. Pa sad ovisi što mu je važnije i vrijede li 4 tisuće kuna više OLED i neznatno jači procesor.

 

 

 Tako je,sve ovisi o prioritetima tj. čemu će mu služiti laptop.Taj ASUS ROG Strix G15 je 4k kuna jeftiniji, 8k kuna je prilično skupo za jedan laptop a za cijenu Vivobooka da i ne govorim.Ali kad vam u taj Rog postave tako loš ekran,onda je za mene ono uloženo dobiveno na strani Vivobooka.

zelenapaprika ned 22.5.2022 18:06
ghibli7 kaže...
zelenapaprika kaže...

Za čak 4 tisuće kuna manje dobiješ ovo: https://www.links.hr/hr/laptop-asus-rog-strix-g15-g513ic-hn039-ryzen-7-4800h-16gb-1000gb-ssd-geforce-rtx-3050-4gb-15-6-ips-144hz-fhd-bez-os-sivi-015000736

 

Razlika: 4K OLED na Vivobooku i 5800H u odnosu na IPS i 4800H u ROG-u. Pa sad ovisi što mu je važnije i vrijede li 4 tisuće kuna više OLED i neznatno jači procesor.

 

 

 Tako je,sve ovisi o prioritetima tj. čemu će mu služiti laptop.Taj ASUS ROG Strix G15 je 4k kuna jeftiniji, 8k kuna je prilično skupo za jedan laptop a za cijenu Vivobooka da i ne govorim.Ali kad vam u taj Rog postave tako loš ekran,onda je za mene ono uloženo dobiveno na strani Vivobooka.

 "8k kuna je prilično skupo za jedan laptop"  - kada nemaš novca, sve je skupo. A nakon tvoje poruke postaje nejasno kako je 8k puno za laptop, a 12k nije.

 

Nekome tko samo surfa Webom i nešto piše ili programira iz hobija i povremeno, dovoljan je i puno jeftiniji laptop. Ako zažmiri na nekvalitetu istoga (ekran, kućište, tipkovnica, spori SSD...).

 

ASUS ROG nije šrot / šljuka / smeće od laptopa. To je vrhunski laptop s cijenom u rasponu od-do, koja završava jako visoko, ovisno o tome koliko si spreman platiti.

 

Vivobook je precijenjen. Razmatrao sam i njega prilikom gledanja što bih kupio prije 6 mjeseci. Pojedini modeli Vivobooka koji su bili u ponudi kod nas i još uvijek jesu, imali su dosta nedostataka, od zastarjelih USB portova (2.0), starog HDMI-a (1.4), do nemogućnosti upgradea memorije jer je zalemljena na matičnu ploču i upitne mogućnosti zamjene SSD-a. I ovaj model za preko 12k kuna nudi 2x USB 2.0 Type-A//1x HDMI 1.4. Kod nas se baš ne nude modeli Vivobooka sa zasebnom grafičkom kao vani, tako da i u tom segmentu kaskaju za nekim drugim modelima. Ovaj za točno 12.309,15 Kn (bez popusta 12957 kuna) je iznimka i rijedak primjerak sa zasebnom grafičkom. Pa čak i tada, ima RTX 3050 koja je prošlogodišnji model. Sada je početni model 3060, sweet spot (tko može platiti) 3070, a sve preko toga je pretjerivanje.

 

Jedino ih vadi taj 4k OLED ekran, ali je ovaj model čiji je link ovdje dan - debelo preskup.


ASUS i "u taj Rog postave tako loš ekran" - ne znam što je tu loše? 1080p? A koju poruku ranije na forumu, u temi o odabiru monitora čovjek piše da srušim 4k na 1080 za igre. :-) To je prije svega gejmerski laptop i u gejmerske laptope u pravilu ne ide OLED, a neki ekrani su i više nego solidni.

 

"onda je za mene ono uloženo dobiveno na strani Vivobooka" - za mene nikako nije. Vivobook u cjelini nije klasa laptopa za koji se isplati dati 12000+ kuna.

 

 

 

ghibli7 ned 22.5.2022 20:47
zelenapaprika kaže...
ghibli7 kaže...
zelenapaprika kaže...

 

Vivobook je precijenjen. Razmatrao sam i njega prilikom gledanja što bih kupio prije 6 mjeseci. Pojedini modeli Vivobooka koji su bili u ponudi kod nas i još uvijek jesu, imali su dosta nedostataka, od zastarjelih USB portova (2.0), starog HDMI-a (1.4), do nemogućnosti upgradea memorije jer je zalemljena na matičnu ploču i upitne mogućnosti zamjene SSD-a. I ovaj model za preko 12k kuna nudi 2x USB 2.0 Type-A//1x HDMI 1.4. Kod nas se baš ne nude modeli Vivobooka sa zasebnom grafičkom kao vani, tako da i u tom segmentu kaskaju za nekim drugim modelima. Ovaj za točno 12.309,15 Kn (bez popusta 12957 kuna) je iznimka i rijedak primjerak sa zasebnom grafičkom. Pa čak i tada, ima RTX 3050 koja je prošlogodišnji model. Sada je početni model 3060, sweet spot (tko može platiti) 3070, a sve preko toga je pretjerivanje.

 

Jedino ih vadi taj 4k OLED ekran, ali je ovaj model čiji je link ovdje dan - debelo preskup.


ASUS i "u taj Rog postave tako loš ekran" - ne znam što je tu loše? 1080p? A koju poruku ranije na forumu, u temi o odabiru monitora čovjek piše da srušim 4k na 1080 za igre. :-) To je prije svega gejmerski laptop i u gejmerske laptope u pravilu ne ide OLED, a neki ekrani su i više nego solidni.

 

"onda je za mene ono uloženo dobiveno na strani Vivobooka" - za mene nikako nije. Vivobook u cjelini nije klasa laptopa za koji se isplati dati 12000+ kuna.

 

 

 

 

Očito je da si se uznemirio radi mog posta.Pročitaj ga lijepo ponovno pa ćeš vidjeti da iznosim samo moje mišljenje oko ova dva laptopa.Nikakva potcjenjivanja ili uveličavanja.Znači samo moje mišljenje za uloženo -dobiveno.

Tvoje je pravo da kupiš što želiš bez obzira na moje mišljenje ili sugestiju.A što se tiče tvojeg posta i tvrdnji da je Vivobook precijenjen odi malo na Youtube pa pregledaj recenzije ovog Vivobooka,nađi koju lošu pa mi je pošalji.

Na svim Vivobook Pro 16X modelima su zasebne grafike (3050) osim vrste procesora,količine RAM-a i storage diskova odnosno NVME-a,nisam spominjao ostale Vivobook modele za koje ti pričaš da ih prodaju sa integriranim grafikama.

Što se tiče cijene + 12k kuna je puno za jedan laptop ali zavisi što želiš.Evo ti i screenshoot stranice na kojemu temeljim izjavu o lošem ekranu na Rogu.

 

 

 

 

EricCartman pon 23.5.2022 07:17
hrčak kaže...

Najveći problem mi je kaj se neće spojiti na wifi, a nemam opciju da spojim LAN kabel. Jedino kaj mi pada na pamet je da možda imam neku stariju verziju Windowsa 10, te da zato zeza. Driveri su instalirani oni za koje mislim da su mi potrebni, wlan, modem, camera. Sve sam skinuo sa ove stranice. Jedino da srušim windows i probam njega ponovno staviti. Hvala

 

https://pcsupport.lenovo.com/hr/hr/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-15alc6/82ku/82ku00qesc/pf3dbldp/downloads/driver-list

 

Našao sam jedan video gdje je čovjek koristio ovo da se spoji na net, ja sam to kupio danas, laptop uopće ne reagira

 

https://www.instar-informatika.hr/tp-link-ue200-usb20-mrezni-adapter/UE200-Lost/product/

 

Sada skidam Windows 11, pa ću vidjeti da li će to riješiti navedene probleme. Ako se ne riješi, što dalje napraviti? Laptop mi treba do petka jer je sestra kuma na firmi, a ako ovoga vraćam, čisto sumnjam da će servis utvrditi na vrijeme što je točno laptopu.

 Ja sam imao sličan problem i to na win11, srećom našao mi se pri ruci USB-ETHERNET dongle, uštekao sam ga, dobio net, i riješio si elegantno sve probleme. Da ne moram tražiti drivere po modelu, nego da ih sam automatski povuče sa mreže.

Vjv nije ni skup.

zelenapaprika pon 23.5.2022 07:45
ghibli7 kaže...

 

 

 

Očito je da si se uznemirio radi mog posta.Pročitaj ga lijepo ponovno pa ćeš vidjeti da iznosim samo moje mišljenje oko ova dva laptopa.


 

 

 Nisam se uopće uznemirio. I ja iznosim svoje mišljenje. I to je to. Neka kupi tko što želi i može. Vivobook na moj stol ne bi došao, pogotovo ne za 12k. Sve ostalo sam već naveo, ali izgleda da uzalud pišem i to u više poruka tijekom više mjeseci i da se to jednostavno ignorira. Pa tko želi dati 12k kuna za Vivobook zbog nekih svojih razloga, neka da.

 

EDIT: Nisam stigao ujutro dodati jer sam žurio: dobar dio posla na laptopu odrađujem na eksternom monitoru. Zbog veličine ekrana. Ako to nije moguće, onda gledam u ekran laptopa (15.6").

zoharbizo pon 23.5.2022 08:45
hrčak kaže...

Pozdrav, kupili smo novi laptop sa linka, ali odmah od starta imam problema. Touchpad mi uopće ne radi i neće se spojiti na wifi. Zna li netko što bi moglo biti? Zvuk radi, i većinu drivera sam instalirao.

 

Hvala.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-ideapad-ultraslim-3-82ku00qesc-156-fhd-amd-ryzen-3-5300u-up-to-38ghz-8gb-ddr4-512gb-nvme-ssd-amd-radeon-graphics-no-os-2-god-promo/len-nb-82ku00qesc/product/

Driveri skinuti s official sitea?

Win 10 ili 11?

Ažuriran na zadnju verziju OS-a?

Grancigula pon 23.5.2022 09:23
hrčak kaže...

Pozdrav, kupili smo novi laptop sa linka, ali odmah od starta imam problema. Touchpad mi uopće ne radi i neće se spojiti na wifi. Zna li netko što bi moglo biti? Zvuk radi, i većinu drivera sam instalirao.

 

Hvala.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-ideapad-ultraslim-3-82ku00qesc-156-fhd-amd-ryzen-3-5300u-up-to-38ghz-8gb-ddr4-512gb-nvme-ssd-amd-radeon-graphics-no-os-2-god-promo/len-nb-82ku00qesc/product/

 

 

Meni je bija isti problem sa Lenovo Legion 5 Pro, inastalira sam Lenovo Vantage, on je povuka sve drivere koji su mu tribali.