Prijenosna računala

Ultimativna tema za odabir prijenosnika

nickross ned 26.9.2021 17:13
Mitohondri kaže...
nickross kaže...

Koji laptop za office i za programiranje (AI, računalni vid, matlab). Treba za faks i za samostalno programiranje. Do tisuću eura bi bila neka cifra. SSD 500gb bi bilo oke i dobra baterija jako bitna.

MacBook Air M1

 A cijena?

 

16gb ram, 500gb ssd

 

12 620 hrvatskih kuna.

 

Jedno 5000 kuna više nego što mislim dati za laptop.

 

Znam da piše gaming, ali to mi nije bitno.

 

Jel' bi ovako nešto valjalo?

 

https://www.svijet-medija.hr/art/laptop-lenovo-ideapad-gaming-3-82ey0099sc-156-fhd-ryzen5-4600h-do-4ghz-16gb-512gbssd-gtx1650ti-4gb/103963

 

 

 

Matthew26 ned 26.9.2021 18:58

Šta je stvarno došlo do toga da su novi M1 Macbook Air modeli laptopa postali najbolja kupnja u tom cjenovnom razredu do 9 soma kn???  Doduše to su modeli s 8gb rama, s 16gb su skuplji podosta... koliko bi se tih 8gb naspram 16gb osjetilo u svakodnevnom radu i da li stvarno nema bolji windows laptop za te novce (mislim za 8gb) verziju?

 

ako je tako onda respect Appleu na tome, jer jos donedavno su bili preskupi...

Hazar ned 26.9.2021 19:27
sand kaže...
Macbook Air M1 za programiranje nije bez obzira na brzi disk i slično (i da koristim ga)

Zašto ne? 

 

Matthew26 kaže...

Šta je stvarno došlo do toga da su novi M1 Macbook Air modeli laptopa postali najbolja kupnja u tom cjenovnom razredu do 9 soma kn???  Doduše to su modeli s 8gb rama, s 16gb su skuplji podosta... koliko bi se tih 8gb naspram 16gb osjetilo u svakodnevnom radu i da li stvarno nema bolji windows laptop za te novce (mislim za 8gb) verziju?

 

ako je tako onda respect Appleu na tome, jer jos donedavno su bili preskupi...

 Bome je. I 8gb na Macu nije isto kao 8gb na nekom aceru ili sl.

Mitohondri pon 27.9.2021 08:18
nickross kaže...
Mitohondri kaže...
nickross kaže...

Koji laptop za office i za programiranje (AI, računalni vid, matlab). Treba za faks i za samostalno programiranje. Do tisuću eura bi bila neka cifra. SSD 500gb bi bilo oke i dobra baterija jako bitna.

MacBook Air M1

 A cijena?

 

16gb ram, 500gb ssd

 

12 620 hrvatskih kuna.

 

Jedno 5000 kuna više nego što mislim dati za laptop.

 

Znam da piše gaming, ali to mi nije bitno.

 

Jel' bi ovako nešto valjalo?

 

https://www.svijet-medija.hr/art/laptop-lenovo-ideapad-gaming-3-82ey0099sc-156-fhd-ryzen5-4600h-do-4ghz-16gb-512gbssd-gtx1650ti-4gb/103963

 

 

 

cijena za MacBook Air je 1000 EUR kako si i naveo, ne treba ti 16GB rama za matlab, office, AI, machine learnig, ili bilo kakav drugi softver, koji nije render.

 

cijena za 512Gb verziju je neisplativa, radije si kupis externi disk, ako ti bas treba 250GB dodatnog prostora

za ovo sto si naveo da bi koristio racunalo, MacBook Air M1 je no branier

 

naravno, tvoj novac i svakao si kupi sto zelis, trazio si savjet, dao sam ti, dalje je na tebi da izaberes sto zelis 

mzopg pon 27.9.2021 13:24
nickross kaže...

Ajmo ovak.

 

Ne zelim Apple. Ima problema s matlabom, barem M1 veezija. I cijena je 8200kn najjeftinija na nabava.net. preskupo. Trazim nesto do 7000kn, eventualno mogu rastegnut jos 300-400kn.

 

 

DALJE

Ajmo ovak, kad tražiš savjet i pomoć onda je pristojno biti ljubazan i prijazan, nitko ovdje nije dužan istraživati tržište da bi tebi nešto preporučio, a opet se kolege trude pomoći. Na njihovo vrijeme i trud ti uzvraćaš sa TD i bezobraznim postovima.

 

DALJE

mihy7 pon 27.9.2021 16:38

Pozdrav ekipa!

 

Trenutno sam u lovu na novi laptop pa, pošto nisam odavno kupovao ništa i prestao pratiti novosti, volio bih da mi preporučite nešto solidno. Budžet mi je oko 8000 kn, a laptop bi se koristio za sve i svašta, programiranje, malo solidniji gaming (nije mi važna najbolja grafika, ali da mogu pokrenuti neke novije naslove), i tu i tamo amaterski audio engineering. Hvala unaprijed!

Hazar uto 28.9.2021 07:33
nickross kaže...

Ajmo ovak.

 

Ne zelim Apple. Ima problema s matlabom, barem M1 veezija. I cijena je 8200kn najjeftinija na nabava.net. preskupo. Trazim nesto do 7000kn, eventualno mogu rastegnut jos 300-400kn.

 

 

DALJE

Da može se piknuti mac za manje, ali treba pratit i imat sreće, ja sam ga uspio za 7300 dobit. Mislim jednostavno je bolji od laptopa u tom rangu, ali ako ne možeš naći za takvu cijenu onda uzmi slobodno taj Lenovo, isto nećeš pogriješiti, vidio sam više mjesta na kojima ga preporučuju, i cijena je fina, tako da, dobar izbor.

 

mihy7 kaže...

Pozdrav ekipa!

 

Trenutno sam u lovu na novi laptop pa, pošto nisam odavno kupovao ništa i prestao pratiti novosti, volio bih da mi preporučite nešto solidno. Budžet mi je oko 8000 kn, a laptop bi se koristio za sve i svašta, programiranje, malo solidniji gaming (nije mi važna najbolja grafika, ali da mogu pokrenuti neke novije naslove), i tu i tamo amaterski audio engineering. Hvala unaprijed!

 Baci pogled na zadnjih par stranica, u tom cjenovnom rangu se najviše mac preporučuje, točnije macbook air m1. Dobit ćeš bolji procesor, ekran, bateriju, kućište nego drugi laptopi u tom cjenovnom rangu.

gornjigrad uto 28.9.2021 08:49

Dobro jutro!

 

trebam preporuku laptopa za svoju majku... potrebe su jednostavne: youtube, surfanje i email. Naglasak na youtube, da se ne muči previše pri gledanju videa, tj. da nije ne znam kak bučan. Volio bih ubuntu staviti.

 

ne morate mi dati konkretan prijedlog, već samo okvirno što da gledam, tj. u kojem cjenovnom rangu i koju vrstu procesora.

assassin.st uto 28.9.2021 09:13
Hazar kaže...
nickross kaže...

...

Da može se piknuti mac za manje, ali treba pratit i imat sreće, ja sam ga uspio za 7300 dobit. Mislim jednostavno je bolji od laptopa u tom rangu, ali ako ne možeš naći za takvu cijenu onda uzmi slobodno taj Lenovo, isto nećeš pogriješiti, vidio sam više mjesta na kojima ga preporučuju, i cijena je fina, tako da, dobar izbor.

 

mihy7 kaže...

...

 Baci pogled na zadnjih par stranica, u tom cjenovnom rangu se najviše mac preporučuje, točnije macbook air m1. Dobit ćeš bolji procesor, ekran, bateriju, kućište nego drugi laptopi u tom cjenovnom rangu.

Tako je, mene je izasao M1 Air 7049kn, s -10% na MC i onim bonom od 500kn.. sad uskoro dolaze novi modeli tako da ce bit jos promocija na ovaj 2020 model..

 

U ultrabook kategoriji je definitivno no brainer, primjerice bolje radi od mog sluzbenog Elitebooka s i7 i 32GB rama, sto cemo dalje govoriti. Ja osobno nemam problema s nijednom od aplikacija, tako da ne mogu govoriti oko toga..

 

 

gornjigrad kaže...

Dobro jutro!

 

trebam preporuku laptopa za svoju majku... potrebe su jednostavne: youtube, surfanje i email. Naglasak na youtube, da se ne muči previše pri gledanju videa, tj. da nije ne znam kak bučan. Volio bih ubuntu staviti.

 

ne morate mi dati konkretan prijedlog, već samo okvirno što da gledam, tj. u kojem cjenovnom rangu i koju vrstu procesora.

Za ovakve potrebe ja bih preporucio osnovni iPad(napominjem s obzirom da moja majka ima iste potrebe koristi iPad vec par godina) svako cca 2 godine prodam stari i nadoplatim cca 400-500ak kn za novi model (s tim da kupujem u DE pa me uvijek ispadne oko 300€ basic model). Dobijes bolju bateriju, UI koji je puno vise user friendly, nema paljenja-gasenja, baterija 4x puta dulje traje nego nekom basic laptopu, bolji ekran, nema coolinga i slicno.. 

mihy7 uto 28.9.2021 15:31

Hvala na preporuci, vidim da se mac preporuča, ali 256 GB pohrane mi je premalo, a za 512 treba dosta nadoplatiti. Također sam oduvijek na windowsima pa se zasad ne bih još prebacivao. Laptop bi koristio više - manje po kući pa mi ni mobilnost nije pretjerano bitna.

 

Prošao sam kroz prethodne strane i upao mi je u oko ovaj Legion (edit: vidim da ima 8 GB RAM-a, 16 bi bilo poželjno) i izgleda mi dovoljan za moje potrebe + na akciji je u Linksa trenutno, ali bih se volio uvjeriti da je solidan buy i da nema ništa bolje za te novce.

 

Također uskoro selim u Njemačku, pa isplati li mi se pričekati sa kupnjom, kakve su tamo cijene i ponuda u odnosu na nas?

Zeppe uto 28.9.2021 16:55

Pozdrav ekipaa. Evo imam jedan upit, sestra mi ide na faks i planira uzeti laptop. Za cijenu je rekla da moze biti do 5500. Nije imala neke specificne zahtjeve, samo da bude fizicki tanji, ugodan za tipkati (tocne rijeci su bile 'mekana tipkovnica' 😅) i sa kvalitetnim ekranom.

Hvala vam unaprijed i nadam se da ce se nesto naci 😊

Dux111 uto 28.9.2021 21:22

Ako ti se nigdje ne žuri, definitivno pričekaj i kupi u njemačkoj. Kod nas su cijene smiješne ako se ne naleti na popuste.

 

Ja sam nedavno uzeo lenovo yoga slim 7 pro.

 

Lagan i jako tanak. Taman za fakultet.

Apsolutno 0 buke od fanova. Kao da se uopće ne pale.

Tipkovnica vrhunska, touchpad super.

Ekran neću niti spominjati.

Performanse također odlične s novim ryzen 7.

Baterija bi mu jedino mogla biti bolja. Meni izdrži 8-10 sati na 50% svjetilne sa surfanjem, youtubom, vsc-om, gledanjem filmova i tako...

Gaming je solidan, ali nove AAA titlove nećeš igrati. Gaming review se nađe na internetu za ryzen 7 5800h.

 

Dvoumio sam se između Mac Aira jer isto koštaju, ali eto na kraju sam ostao na windowsu. Uskoro izlazi i nova linija yoge slim s nvidia grafičkim karticama, ali mislim da će laptop biti puno više od 1000€ koliko sada košta.

assassin.st sri 29.9.2021 09:51
mihy7 kaže...

Hvala na preporuci, vidim da se mac preporuča, ali 256 GB pohrane mi je premalo, a za 512 treba dosta nadoplatiti. Također sam oduvijek na windowsima pa se zasad ne bih još prebacivao. Laptop bi koristio više - manje po kući pa mi ni mobilnost nije pretjerano bitna.

 

Prošao sam kroz prethodne strane i upao mi je u oko ovaj Legion (edit: vidim da ima 8 GB RAM-a, 16 bi bilo poželjno) i izgleda mi dovoljan za moje potrebe + na akciji je u Linksa trenutno, ali bih se volio uvjeriti da je solidan buy i da nema ništa bolje za te novce.

 

Također uskoro selim u Njemačku, pa isplati li mi se pričekati sa kupnjom, kakve su tamo cijene i ponuda u odnosu na nas?

Apropo Macbooka, nema nikakve logike uzimati 512GB model, uzmes 256 model i jos za cca 100ak € dodas 500GB externi SSD.

mihy7 sri 29.9.2021 15:27
Dux111 kaže...

Ako ti se nigdje ne žuri, definitivno pričekaj i kupi u njemačkoj. Kod nas su cijene smiješne ako se ne naleti na popuste.

 

Ja sam nedavno uzeo lenovo yoga slim 7 pro.

 

Lagan i jako tanak. Taman za fakultet.

Apsolutno 0 buke od fanova. Kao da se uopće ne pale.

Tipkovnica vrhunska, touchpad super.

Ekran neću niti spominjati.

Performanse također odlične s novim ryzen 7.

Baterija bi mu jedino mogla biti bolja. Meni izdrži 8-10 sati na 50% svjetilne sa surfanjem, youtubom, vsc-om, gledanjem filmova i tako...

Gaming je solidan, ali nove AAA titlove nećeš igrati. Gaming review se nađe na internetu za ryzen 7 5800h.

 

Dvoumio sam se između Mac Aira jer isto koštaju, ali eto na kraju sam ostao na windowsu. Uskoro izlazi i nova linija yoge slim s nvidia grafičkim karticama, ali mislim da će laptop biti puno više od 1000€ koliko sada košta.

Da, vidim da se gore može naći puno boljih laptopa. Kako si se odlučio za yogu, vidim da ima i solidnih ideapadova za sličnu cijenu, i čak sa ugrađenom grafikom.

 

assassin.st kaže...
mihy7 kaže...

Hvala na preporuci, vidim da se mac preporuča, ali 256 GB pohrane mi je premalo, a za 512 treba dosta nadoplatiti. Također sam oduvijek na windowsima pa se zasad ne bih još prebacivao. Laptop bi koristio više - manje po kući pa mi ni mobilnost nije pretjerano bitna.

 

Prošao sam kroz prethodne strane i upao mi je u oko ovaj Legion (edit: vidim da ima 8 GB RAM-a, 16 bi bilo poželjno) i izgleda mi dovoljan za moje potrebe + na akciji je u Linksa trenutno, ali bih se volio uvjeriti da je solidan buy i da nema ništa bolje za te novce.

 

Također uskoro selim u Njemačku, pa isplati li mi se pričekati sa kupnjom, kakve su tamo cijene i ponuda u odnosu na nas?

Apropo Macbooka, nema nikakve logike uzimati 512GB model, uzmes 256 model i jos za cca 100ak € dodas 500GB externi SSD.

Istina, i što više gledam mac više mislim da je to best buy, ali trenutno ne želim raditi taj skok.

assassin.st sri 29.9.2021 17:44
mihy7 kaže...
assassin.st kaže...
mihy7 kaže...

...

Apropo Macbooka, nema nikakve logike uzimati 512GB model, uzmes 256 model i jos za cca 100ak € dodas 500GB externi SSD.

Istina, i što više gledam mac više mislim da je to best buy, ali trenutno ne želim raditi taj skok.

 Na tebi je odluka, ali je cinjenica da se radi o best buyu u ultrabook kategoriji.

 

Prije je to bio samo jedan od ultrabookova s Apple oznakama i drugim OS-om, a unutra prakticki isti procesor i ostale komponente.

S ovim M1 chipsetom su pojeli sve ostale mobilne procesore (konkurira debelo i PC procesorima s visetruko vecim TDP-om) i uz to mu ne treba niti aktivno hladjenje, a baterija traje i traje.

Dux111 sri 29.9.2021 18:56

Build quality, ekran, težina.

Kažu da je to uz Mac Air best buy i da boljega nema. Naravno to ovisi od osobe do osobe (dosta subjektivo je to)

 

Uzmi u obzir da sam na yoga prešao sa 8 godina starog asusa.

 

Kod nas tog laptopa niti nema za kupiti. Bio je jedan u mikronisu za 9200 kn, ali bez slika ili ičega.