Prijenosna računala

Macbook Air M1 - treba li mi?

Mitohondri sri 1.6.2022 09:59
zvonac kaže...
Kolko sam čitao, Istyle daje dvije godine garancije na macbook laptope, čini mi se da i SD daje dvije godine gare.. Dok kupnja izvana (amazon) daje samo godinu dana garanciju, ukoliko se ne kupi dodatno onaj apple care, što je naravno dodatni (mislim da je oko 200€) trošak..

Nego, vi koji imate MBA, kak se laptop nosi sa 8gb rama, osim svakodnevnog korištenja, jel može izdržat i neke žešće radnje bez da zatrza? Gledao neke usporedbe na yt, 16gb vs 8gb, al to su već hardcore uvjeti i čak MBA sa 8gb radi jako dobro..
Očito je macOS tolko dobro optimiziran da sa 8gb perolako obavlja sve zadatke pa čak i više njih tj zahtjevnije programe.

Slobodno napišite svoje dojmove vi koji imate MBA...

MBA sa 8GB memorije i 256GB disk, Adobe Premier video obrada, 4k snimci od 20min do 2 sata trajanja, nisam osjetio da mi treba 16GB

 

Kada sam negdje na putu, World of Warcraft ili DOTA2, isto nikakvih problema, a MBA je onaj najosnovniji sa 7core GPU

 

Mac Mini isto 8GB i 256, na kojem zena radi, Adobe In Design, Ilustrator i Photoshop, paralelna obrada, ogromni dokumenti, za bilboard, katalog i slicne obrade, takoder nikakvih problema, vec 2 godine, svaki dan u pogonu

 

svakako je vise uvijek bolje, ali nije apsolutno neophodno, pogotovo s obzirom na razliku u cijeni koju naplacuju za 16Gb ili za 512GB disk

SHELBY_09 sri 1.6.2022 10:07
zvonac kaže...
Kolko sam čitao, Istyle daje dvije godine garancije na macbook laptope, čini mi se da i SD daje dvije godine gare.. Dok kupnja izvana (amazon) daje samo godinu dana garanciju, ukoliko se ne kupi dodatno onaj apple care, što je naravno dodatni (mislim da je oko 200€) trošak..

Nego, vi koji imate MBA, kak se laptop nosi sa 8gb rama, osim svakodnevnog korištenja, jel može izdržat i neke žešće radnje bez da zatrza? Gledao neke usporedbe na yt, 16gb vs 8gb, al to su već hardcore uvjeti i čak MBA sa 8gb radi jako dobro..
Očito je macOS tolko dobro optimiziran da sa 8gb perolako obavlja sve zadatke pa čak i više njih tj zahtjevnije programe.

Slobodno napišite svoje dojmove vi koji imate MBA...

Ja sam se jako (jako jako) dugo mislio isplati li mi se dati još par tisuća za 16Gb model i na kraju me akcija na ekupi uvjerila da mi ne treba (u tom trenutku 16/256 je bio preko 11000kn dok je na ekupi 8/256 bio ispod 8000 s 3 godine garancije). Prvih par dana sam stalno držao task manager otvoren i gledao kako aplikacije doslovno gutaju RAM memoriju. Dva taba u firefoxu preko 1.5Gb. Svaka side aplikacija 200-500Mb. RAM konstantno pun (uvijek preko 6 Gb zauzeća) a nista ne radim. Kako je vrijeme prolazilo sve manje sam se opterećivao s tim jer je sve radilo besprijekorno. Otvarao sam paralelno po 15-20 tabova, vrtio PyCharm, VSCode, renderiorao neka videa, laptop nije ni jednom zucnuo. Vjerujem da jedino što ne bi mogao je vrtiti neke virtualke. Tj. mogao bi al sigurno uz neke kompromise.


Ukratko, prezadovoljan sam, guštam raditi na njemu. Prije Aira sam imao Zenbook Flip S, i7 8550, 16Gb, 512 SSD. Vrhunski laptop koji se zimi mogao koristiti umjesto grijanja, a na izletima za jaje na oko s tim da bi mu baterija bila dostatna samo za jedno jaje na oko. Air je po tom pitanju pravi prijenosnik. Zaboravim kad sam ga stavio na punjenje i ne grije se ni približno Zanbooku. Istina, SSD je kompromis i možda RAM za tako neke specifične zadatke, virtualke, Docker i tako to. Za sve ostalo nema nikakve potrebe uzimat jači (za sada). Ali netko tko želi future proof mašinu, 16/512 kombinacija je taman.

Što se tiče SSD-a to sam riješio rCloneom koji omogućava da mi je Onedrive(1Tb) prikazan kao mrežni disk. Za razliku od nativne Onedrive aplikacije on ništa ne sprema na disk osim cachea kad otvorite nešto. Delay je zanemariv.


Jedini "minus" je što se nakon godina i godina korištenja Windowsa treba naviknuti na MacOS. I primjetio sam da mi Office programe (original) otvara dosta sporije nego na Windowsima. To je sve.

Tu sam za bilo kakva pitanja.

3dfx sri 1.6.2022 12:35

kod mene u firmi smo u zadnje dvije godine presli sa Athlona i Threadrippera na M1 racunala.

 

Svi koji rade video obradu 4k i visekanalnu audio obradu , a radimo video spotove, reklame, spice za filmove, serije, color grading it itd, rade sa na Mac Mini/iMac/Macbook Pro/Air M1 sa 8GB

 

Drugi kolege, koji rade sa 8k videom, imaju 16GB ili 32GB verzije

 

Air je nevjerovatan i jedinstven prijenosnik, koji u tome segmentu jednostavno nema konkurenciju, tko gleda taj segment, nema sta gledat osim njega, svakako preporuka

zvonac sri 1.6.2022 13:24

U zadnje vrijeme tražim neki ultrabook 14", orijentirao se na winse jel eto, to je kao aktualno, ali, ono što me bode u oči kod tih laptopa završna obrada, kao i baterija koja.. Očito će winsi doć na svoje dok se prebace na ARM a do tada, M1 rastura praktički na svim poljima..

 

Uglavnom, pročitao, pogledao brojne rivjue za ovo čudo iz Epla, ne nedostaje hvalospjeva.. 

Jedina "prepreka" koju vidim a dost njih to bode u oči je, sam OS, nisam pupčanom vrpcom vezan za winse, zapravo, ne znam kaj me uopće i drži na njima osim hajpa koji je eto razvikan..

 

Našao sam tom Air-u jedinu "manu" a to je macOS Dok sam na win laptopima našao dost tih zamjerki uz naravno i sam OS koji je po meni, not so good, al eto, naučio se živit s tim vremenom, pa se nadam da ću se isto tako i na macOS naviknut koji je nadam se kudikamo bolji od win11, bar tak ekipa priča..

 

U opciji je bio i MBA 14" sa mini led ekranom, al je dost skuplji, pitanje je opet isplativosti..

 

Mislim da ovaj AIR opravdava cijenom i to pošteno, OS je tak podešen da je 8g dostatno pa i za teže zadatke i tak sljedećih 3-4god.. 

 

Gledao sam novi AIR, al kolko čitam, radi situacije pitanje je dal će ugledat svijetlo dana ove godine, a najviše spominju tek sljedeću, 2023ću god. a do tad ima još vremena..

 

Definitivno je ovaj MBA pun pogodak od većine laptopa, a u sinergiji sa odličnim OSom, pitanje je, kolko to može biti loša kupnja odnosno dal čovjek ima volje proširit horizonte i van windows sistema..

 

 

 

zuper sri 1.6.2022 13:47

Ja sam ga uzeo radi top hardvera u toj cijeni. Koristim ga samo za surfanje i gledanje filmova/serija i za takve situacije ne moram puno znati o Mac OS, niti znam.
Puno pomaže da se nauče prečice preko tipkovnice.

Stoja sri 1.6.2022 17:20
zvonac kaže...

 

 

Našao sam tom Air-u jedinu "manu" a to je macOS Dok sam na win laptopima našao dost tih zamjerki uz naravno i sam OS koji je po meni, not so good, al eto, naučio se živit s tim vremenom, pa se nadam da ću se isto tako i na macOS naviknut koji je nadam se kudikamo bolji od win11, bar tak ekipa priča..

 

 

 

 

 Neznam što je točno mana u OS-u? OS je ionako samo nekakva poveznica prema aplikacijama koje koristiš, a danas je većina toga na webu, tojest browseru, gdje je još manje bitno koji je OS u pozadini. Naravno, ako se koriste određeni alati koji su samo win-only, onda vidim manu i problem, ali većina popularnih alata podržava obje platforme pa opet ne vidim neki problem.

 

Ono što ja mogu reći za Air sa 8GB RAM-a je da mi nije jasno kako sve radi i da nema problema i štucanja. Istovremeno imam po 20+tabova u Edge-u, slack, notion i slične alate, i onda još palim DaVinci resolve i editiram i renderiram. Za sada mi se par puta dogodilo da se davinci crashao, ali srećom kako automatski save-a, no harm done  I dalje se čudim kako nakon godinu dana baterija traje i traje. Čudan je osjećaj kada je baterija na 30-ak posto, i bez brige mogu ići na sastanak par sati i ne strahovati da će se ugasiti.

 

zvonac sri 1.6.2022 18:20
Stoja kaže...
zvonac kaže...

 

 

Našao sam tom Air-u jedinu "manu" a to je macOS Dok sam na win laptopima našao dost tih zamjerki uz naravno i sam OS koji je po meni, not so good, al eto, naučio se živit s tim vremenom, pa se nadam da ću se isto tako i na macOS naviknut koji je nadam se kudikamo bolji od win11, bar tak ekipa priča..

 

 

 

 

 Neznam što je točno mana u OS-u? OS je ionako samo nekakva poveznica prema aplikacijama koje koristiš, a danas je većina toga na webu, tojest browseru, gdje je još manje bitno koji je OS u pozadini. Naravno, ako se koriste određeni alati koji su samo win-only, onda vidim manu i problem, ali većina popularnih alata podržava obje platforme pa opet ne vidim neki problem.

 

Ono što ja mogu reći za Air sa 8GB RAM-a je da mi nije jasno kako sve radi i da nema problema i štucanja. Istovremeno imam po 20+tabova u Edge-u, slack, notion i slične alate, i onda još palim DaVinci resolve i editiram i renderiram. Za sada mi se par puta dogodilo da se davinci crashao, ali srećom kako automatski save-a, no harm done  I dalje se čudim kako nakon godinu dana baterija traje i traje. Čudan je osjećaj kada je baterija na 30-ak posto, i bez brige mogu ići na sastanak par sati i ne strahovati da će se ugasiti.

 

 Manu sam stavio pod navodnike, hocu reci, win laptopi dominiraju trzistem, e sad macOS nije tolko popularan, osobno, nije mi problem otic na drugi OS, kolko vidim, dost benefita donosi ovaj MBA, a baterija je najjaci adut i definitivno moze bit odlucujuca prevaga kod odabira. Ne nalazim win laptop sa odlicnom baterijom, nazalost; tak da tu Epl briljira, to je tolko dobro slozeno kako hardver tako softver da je to milina za gledat..

 

 

Epl se s ovim ultrabookom spustio medju ljude po pristupacnoj cijeni i pokazao kak to sve smooth radi i mogu rec, napravili maestralan posao s tim modelom za kojim se prasina dize.

 

Sto se tice rama, vjerojatno ovih 8gb na MBA bi bilo ekvivalentno 16gb na nekom laptopu sa winsima

 

 

zvonac čet 2.6.2022 18:35
assassin.st kaže...

Moj sluzbeni laptop s 32GB rama u 80% situacija radi losije od MB Aira

 Ovo je fakat koma. 

 

Inace dok imam winse, obavezno sam uzeo 16gb samo radi (kod winsa se nikad ne zna:D) OSa, vjerujem da je kod macOSa drugacija situacija, pa sam OS, bolje, pametnije raspolaze s memorijom.

 

 

zvonac sub 16.7.2022 13:51

Pozdrav. Ljudi, par pitanjca imam...

Kakav je općenito wifi signal na MBA u odnosu na druge win laptope?
Zanima me bežično povezivanje, imam android telku (xe9005-2017god.) ali nema podršku za airplay, tek u novije telke su ubacili tu mogućnost..
Kak MBA stoji po tom pitanju tj koje su mogućnosti MBA po tom pitanju? Na win laptopu to sve mušićavo radi, baš jučer pustil neki film na laptopu i veza prek BT puca ili nekad se neće povezat tj ne može naći uređaj.

 

 

EDIT:

https://www.amazon.com/Apple-MacBook-13-inch-256GB-Storage/dp/B08N5KWB9H?th=1

 

Ovo je za MBA, očito wifi nije nešto....

 

Wifi

Yeah, wifi makes the list of things this laptop does not do well.. Switching from a windows laptop with wifi 6 connectivity, i immediately notices the difference in speed