Prijenosna računala

Kupnja ultrabooka - nekoliko modela za preporuku

Huncvut pet 30.7.2021 08:19

U potrazi sam za ultrabookom cca. 14" i okrenuo sam internet da bi pronašao modele čije specifikacije zadovoljavaju prohtjeve. Uglavnom, ovo je osam modela koje sam izdvojio:

 

1.) Lenovo ThinkPad E14, i7-1165G7
2.) Asus Zenbook UX425EA-WB713R
3.) Acer Swift 3X NX.A0YEX.001
4.) Acer Swift 5 Blue Intel Core i7-1065G7
5.) Dell prijenosno računalo Vostro 5402
6.) HP ProBook 640 G8 250J7EA
7.) Asus ExpertBook B9, Intel Core i7-1165G7
8.) HP EliteBook 850 G8, 2Y2R6EA

 

Imate li konkretnu preporuku što uzeti od toga? Svi su u iznosu oko 10.000 kn (s PDV-om).

Huncvut sub 31.7.2021 14:55
Entry Point sub 31.7.2021 15:03

Baš sam bio u dućanu u petak, tražio laptop za ženu (na kraju naručio Huawei matebook D14), i osobno sam malo pogledao Asus-e, Acer-e i Lenovo. Mogu ti samo preporučiti da zaboraviš Acer. Koma od laptopa, izgleda jeftino iz aviona, display totalno bezvezan. S druge strane zenbook izgleda odlično, mali, tanak, display odličan. Od laptopa na tvojoj listi bi razmislio ili o Asus-u ili Dell-u.

zuper ned 1.8.2021 12:34

Imaš budžet, ja bi gledao Macbook Air M1. Vjerojatno najbolji ultrabook, čak je cijenom među best buy obzirom na specifikacije.
Ako mora Windows, Dell XPS 13 9310 se može naći na akciji u DE sa dostavom.
A i Microsoft Surface Laptop 4 sa Ryzen je dobar ove godine

SHELBY_09 ned 1.8.2021 15:35

Ja sam u sličnoj dilemi i uzet ću Macbook najvjerojatnije. Sad se još samo mislim između Air-a ili Pro verzije. Imao sam do sad i7 8550u u ultrabooku i ne pada mi na pamet više imati mini pećnicu pod rukama...

Huncvut ned 1.8.2021 18:34

Ja sam si postavio ove uvjete:

 

- ultrabook cca. 14"
- brzi SSD disk (min. 512 gb)
- 16 GB rama radne memorije ili više
- Intel i7 procesor (ili istih performansi AMD)
- osvjetljena tipkovnica (Backlit)
- izlaz za veći ekran (HDMI)
- anti-glare ekran (da se može raditi na danjem svjetlu vani)
- uključena licenca za Windows 10
- bluetooth
- TPM (Trusted Platform Module) 2.0 modul (navodno to treba za nadogradnju na Windows 11, moja pretpostavka je da to svi novi laptopi imaju)

zuper pon 2.8.2021 00:14

A što ćeš raditi da ti trebaju takve specifikacije? Jer recimo i7 osim malo višeg clocka nije mnogo jači od i5 iste generacije, a mnogo više zbog njega laptop košta. Po meni nepotrebno. A Ryzen je jači od Intela.
13.3 incha ili 14" nije neka razlika. Osim toga Macbook, XPS imaju malo viši 16:10 omjer ekrana, a Microsoft 3:2 što je pogodnije za surfanje i Office.

Timo sri 4.8.2021 08:31

kupiti ista drugo osim M1 MacBooka u tome cjenovnom razredu koji gledas nema nikakvoga smisla

 

svi ti prijenosnici koje si naveo su debelo iza macbooka, u svakome pogledu, ekran, trajanje baterije, zagrijavanje, tisina, kompaktnost, performanse sve je debelo na macbook stranu

 

jos je i jeftiniji a i na Macu mozes igrati punokrvne igre dok na ovim ostalima jedino tetris i solitare :D

 

nevjerovatno znam, ali eto doslo je i do toga da je Mac jeftiniji i bolji 

 

jarpe94 uto 17.8.2021 14:49
SHELBY_09 uto 17.8.2021 15:37
jarpe94 kaže...

 

Što mislite, koji je bolji od ova dva?

Ova dva laptopa nisu po ni jednom kriteriju ultrabookovi, niti po dimenzijama, niti po komponenatama. Nije ni bitno koja je kategorija... Pitanje je želiš li >15.6'' ekran ili <15.6''?
A nisu baš ni za ozbiljan posao (po meni)...eventualno office i neko "light" programiranje.  E sad, što podrazumijeva razvoj web stranica? 

E da, i s ovim ekranima zaboravi radit na otvorenom, jako su tamni. I s obzirom da ti treba za web stranice, imaj na umu da nema baš tako dobru pokrivenost spektra boja.
I definitivno 16gb RAMa za neki ozbiljniji rad.

 

Hazar uto 17.8.2021 21:52
Timo kaže...

kupiti ista drugo osim M1 MacBooka u tome cjenovnom razredu koji gledas nema nikakvoga smisla

 

svi ti prijenosnici koje si naveo su debelo iza macbooka, u svakome pogledu, ekran, trajanje baterije, zagrijavanje, tisina, kompaktnost, performanse sve je debelo na macbook stranu

 

jos je i jeftiniji a i na Macu mozes igrati punokrvne igre dok na ovim ostalima jedino tetris i solitare :D

 

nevjerovatno znam, ali eto doslo je i do toga da je Mac jeftiniji i bolji 

 

 Jel znaš možda gdje se po najboljoj cijeni kod nas može naći M1 air, u mall.hr-u je 8200 kn

Equi uto 17.8.2021 22:04
Hazar kaže...
Timo kaže...

kupiti ista drugo osim M1 MacBooka u tome cjenovnom razredu koji gledas nema nikakvoga smisla

 

svi ti prijenosnici koje si naveo su debelo iza macbooka, u svakome pogledu, ekran, trajanje baterije, zagrijavanje, tisina, kompaktnost, performanse sve je debelo na macbook stranu

 

jos je i jeftiniji a i na Macu mozes igrati punokrvne igre dok na ovim ostalima jedino tetris i solitare :D

 

nevjerovatno znam, ali eto doslo je i do toga da je Mac jeftiniji i bolji 

 

 Jel znaš možda gdje se po najboljoj cijeni kod nas može naći M1 air, u mall.hr-u je 8200 kn

 Ako imaš nekog ko ima firmu pa preko njega. Ovako jedino preko amazon.de ili neki drugi shop negdje u EU kada su popusti.

mzopg sri 18.8.2021 03:44
Hazar kaže...
Timo kaže...

kupiti ista drugo osim M1 MacBooka u tome cjenovnom razredu koji gledas nema nikakvoga smisla

 

svi ti prijenosnici koje si naveo su debelo iza macbooka, u svakome pogledu, ekran, trajanje baterije, zagrijavanje, tisina, kompaktnost, performanse sve je debelo na macbook stranu

 

jos je i jeftiniji a i na Macu mozes igrati punokrvne igre dok na ovim ostalima jedino tetris i solitare :D

 

nevjerovatno znam, ali eto doslo je i do toga da je Mac jeftiniji i bolji 

 

 Jel znaš možda gdje se po najboljoj cijeni kod nas može naći M1 air, u mall.hr-u je 8200 kn

7450kn

https://www.mobileshop.eu/hr/apple/laptopi/macbook-air-13-2020-256gb-8gb-ram-mgn63/

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/prodaja-racunala/prodaja-apple-macbook-air-m1-256gb-1-mj-star/283647.aspx

Hazar pet 20.8.2021 06:46
mzopg kaže...
Hazar kaže...
Timo kaže...

kupiti ista drugo osim M1 MacBooka u tome cjenovnom razredu koji gledas nema nikakvoga smisla

 

svi ti prijenosnici koje si naveo su debelo iza macbooka, u svakome pogledu, ekran, trajanje baterije, zagrijavanje, tisina, kompaktnost, performanse sve je debelo na macbook stranu

 

jos je i jeftiniji a i na Macu mozes igrati punokrvne igre dok na ovim ostalima jedino tetris i solitare :D

 

nevjerovatno znam, ali eto doslo je i do toga da je Mac jeftiniji i bolji 

 

 Jel znaš možda gdje se po najboljoj cijeni kod nas može naći M1 air, u mall.hr-u je 8200 kn

7450kn

https://www.mobileshop.eu/hr/apple/laptopi/macbook-air-13-2020-256gb-8gb-ram-mgn63/

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/prodaja-racunala/prodaja-apple-macbook-air-m1-256gb-1-mj-star/283647.aspx

 Thx, stvarno dosta povoljnije nego ostali. Jel pouzdan taj mobileshop, nešto čitam da ima loših iskustava, ili je to ono većina kojima prođe dobro se ni ne jave, a ovi kojima prođe loše će bit glasni jbg

mzopg pet 20.8.2021 23:20
Hazar kaže...
 Thx, stvarno dosta povoljnije nego ostali. Jel pouzdan taj mobileshop, nešto čitam da ima loših iskustava, ili je to ono većina kojima prođe dobro se ni ne jave, a ovi kojima prođe loše će bit glasni jbg

 

 Djeluju mi ok, dosta ekipe s foruma je kupilo mob kod njih, ne vidim da se netko žalio. Platiš paypalom pa si dodatno zaštićen.

Mitohondri pon 6.9.2021 08:04
Hazar kaže...

 Jel mi se više isplati uzeti ovaj

 

https://www.mobileshop.eu/hr/apple/laptopi/macbook-air-13-2020-512gb-8gb-ram-mgn73/

 

Ili ovaj

 

 

https://www.mobileshop.eu/hr/apple/laptopi/macbook-air-13-2020-256gb-8gb-ram-mgn63/

 

Znači koliko vidim jedina razlika je veličina ssd-a a razlika u cijeni 1400 kn

 

jos ti je razlika i u grafickom djelu, 256gb ti ima 7 core GPU, a 512gb ima 8 core GPU

 

razliku graficke snage ces primjetiti jedino u igrama i u recimo premier pro exportu videa i slicnim programima koji iskoristavaju GPU maksimalno

 

World of Warcraft razlika je u prosjeku oko 15 fpsa, a u premier pro exportu videa nekoliko sekundi brze zavrsi 8 core GPU

 

jaci GPU i razlika u velicini SSDa, da li je to sve vrijedno 1400kn vise, moras sam odluciti

 

osobno sam isao na skroz bazni model, najjeftiniji, jel mi ne treba prostor, sve mi je na cloudu ionako, a i jaci GPU mi ne treba i ovaj je dovoljno dobar za igranje WoW-a kada sam negdje na putu gdje nemam gaming masinu