jocommb sub 17.9.2022 03:01

Stigao Omen 16 jos neki dan... Nikako uhvatit vremena da sredim sve i instaliram, prebacim sa starog....

 

Na prvu je puno laksi dizajn od starog koji je 3 godine star... puno manji rubovi oko ekrana.... dosta su manje i dimenzije naspram starog....

 

Sve je ok inace.... vidi se razlika izmedu starog, brze dosta otvara Corel i ostalo koliko sam sad uspio vidjet... 

 

Iznenadilo me sto je vec u njemu dosta brz ssd... Samsung PM9A1 PCie 4.0 od 512GB... nisam ni znao za tu liniju.... sto sam vidio to je u biti 980 Pro samo model za proizvodace....

 

Za sad nemam zamjerki, ali nisam ni previse stigao vidjet.... ni igricu neku probat napokon da osjetim tu RTX 3070.... upravo se instalira Baldurs Gate 3 pa cemo vidjet....

 

 

Najbrži pon 19.9.2022 17:53
jocommb kaže...

Samsung PM9A1 PCie 4.0 od 512GB... nisam ni znao za tu liniju.

 https://forum.bug.hr/forum/post/tvrdi-opticki-diskovi/koji-ssd/6496741.aspx

 

AlenHRV kaže...

 

Re: Koji SSD?
AlenHRV kaže...

Ja bi samo htio upozorit da nekupite Samsung PM9A1 MZVL22T0HBLB. Brzina novog Read 7000 MB/s, Write 5200 MB/s. To je istina prvih mjesec dana, a onda pada na read 2000MB/s zbog buga u firmweru. Nova verziju firmwera sam morao skunut s nekog žblj sajta jer samsung je povukao update.Odnosno dao je update samo za lenovo,hp OEM brandove. Nisam još flashao jer su mi windowsi na njemu. Najgore je to što samsung magican prikaziuje lažne rezultate dok Hd tune, Crystal disk mark i ostali pokazuju istinu. Razlika u cijeni Samsung ssd 980 i ovog mog je bila oko 80 eura. Htio sam konačno samsung ssd, a bogami sam ga i dobio. Pozdrav svima

 

 

 Sorry na ovaj post sam slao upit.

Pozdrav, znam da je prošlo dosta od ovoga, ali samo ako može informacija jesi na kraju stavio novi firmware? Ako jesi kako je prošlo?
Hvala

Uspio vratiti brzinu s novim firmwareom. Znači novi je GXB7401Q. Skinuo sam ga sa reddita. Nisam izgubio podatke i vrlo lako i brzo se updejta. Pozz

jocommb pon 19.9.2022 21:00
Najbrži kaže...

  a onda pada na read 2000MB/s zbog buga u firmweru. Nova verziju firmwera sam morao skunut s nekog žblj sajta jer samsung je povukao update.Odnosno dao je update samo za lenovo,hp OEM brandove. Nisam još flashao jer su mi windowsi na njemu. Najgore je to što samsung magican prikaziuje lažne 

 Znaci nemam tih problema...

Emixman1 pet 23.9.2022 21:23
Krule246 ned 25.9.2022 17:34

Da li možda netko zna koliko u stvari troši struje - W po satu - laptop sa 3060 grafom koja ide do 80 W? Da li tih 80 W maksimalno troši grafička kartica, ili cijeli sustav ide do 80 W?

Ako samo grafička troši 80 W, koliko onda troši cijeli laptop? I koliko troši kad je u idleu - samo za surfanje i gledanje, slušanje multimedije?

Iz razloga koji su dosta dugi jako mi je bitna potrošnja pa me to dosta zanima. 

I kako to izmjeriti - za obični komp je lako, samo ga priključim na wattmetar, no na laptopu baš ne mogu na taj način izmjeriti potrošnju.

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru.

MGloc ned 25.9.2022 17:54

Ako je naznaceno da recimo RTX 3060 ima TGP (total graphics Power) od 80w to znaci da je "potrosnja" 80w samo graficke kartice na to se jos racuna procesorov TDP (Thermal Design Power) Koji se moze kontrolirat pomocu throttle-stop Programa za Intel Mobile procesore.Uz CPU i GPU racunaj jos ostale Komponente zato imas napajanje na laptopu od 180w,250w itd...Lupam bezveze

Gledaj si to ovako vise Watta=vise Performance , vece zagrijavanje i potrosnja.Manje Watta=nize Performanse Manje zagrijavanje i niza potrosnja u praksi je tako ali ne mora biti i u pravilu.

Da skratimo pricu ako Grafa stalno vrti recimo Benchmark i radi na 100% bude tako i trosila maximalno dok je u Idle trosice oko 50w recimo...a Program GPU-Z ti prikazuje prosjecnu Temperaturu, wattazu,clock sve...

MGloc ned 25.9.2022 18:04

Iz matematike sam uvijek imao 1 i nije mi jaca strana.Recimo da imam Laptop sa Power brickom od 180w i recimo da ga gazim maximalno 3 sata.

Ide ovako ako se ne varam 180w x 3 sata su 540wh sada tih 540wh podjelimo sa 1000 i dobijemo 0.54kwh neka me netko ispravi ako pisem nebuloze.

Krule246 ned 25.9.2022 18:29

Sve ja to razumijem, ali ipak me zanimaju konkretne brojke. Kužim ja da recimo 5600h sa 3060 grafom od 80 W troši pod full loadom oko 45-50W samo proc + 80 W grafa + ostale komponente nešto, 

no koliko je to nešto i sve zajedno? Koliko je to realnu u stvarnom svijetu?

Jel ima netko na forumu tko ima takav laptop pa da podijeli podatke ako može?

Idle i gaming potrošnja struje?

Clockwork ned 25.9.2022 20:31
MGloc kaže...

Iz matematike sam uvijek imao 1 i nije mi jaca strana.Recimo da imam Laptop sa Power brickom od 180w i recimo da ga gazim maximalno 3 sata.

Ide ovako ako se ne varam 180w x 3 sata su 540wh sada tih 540wh podjelimo sa 1000 i dobijemo 0.54kwh neka me netko ispravi ako pisem nebuloze.

 

Ako je mjerna jedinica kWh, onda valjda mjeris potrosnju po satu a ne 3 sata. Ali ni laptop ne trosi onoliko koliko mu je deklariran power brick.

EDIT: Krivo sam shvatio da zelite ukupnu potrosnju, onda je ok

 

Krule246 kaže...

Sve ja to razumijem, ali ipak me zanimaju konkretne brojke. Kužim ja da recimo 5600h sa 3060 grafom od 80 W troši pod full loadom oko 45-50W samo proc + 80 W grafa + ostale komponente nešto, 

no koliko je to nešto i sve zajedno? Koliko je to realnu u stvarnom svijetu?

Jel ima netko na forumu tko ima takav laptop pa da podijeli podatke ako može?

Idle i gaming potrošnja struje?

 

Kupis wattmetar pa izmjeris ako te zanima konkretno za tvoj slucaj. Ali kod mene 5600h i 3050Ti s 95W trosi ovako

Samo laptop (surfanje) - cca 45W

Laptop i monitor u Quiet modu (surfanje) - 65 - 70 W

Laptop i monitor u Quiet modu (igranje) - cca 120W

Laptop i monitor u Auto modu (igranje) - cca 130 - 150W

Laptop i monitor u Performance modu (igranje) - cca 150 - 170W

 

Naravno da ovo ovisi u kojem trenutku je mjereno ali evo okvirne brojke.

ansha pon 26.9.2022 08:13
Krule246 kaže...

Ako je baterija puna onda bi trebao uzimati samo struju iz adaptera za sebe, odnosno za rad svojih komponenti, valjda.

E onda bi mogao izmjeriti potrošnju s wattmetrom.

Racunaj da je full load oko 130-140W a idle oko 15-20W.

 

A to da ti je bitno dal je 10W vise ili manje, wtf?

Krule246 pon 26.9.2022 19:29
ansha kaže...
Krule246 kaže...

Ako je baterija puna onda bi trebao uzimati samo struju iz adaptera za sebe, odnosno za rad svojih komponenti, valjda.

E onda bi mogao izmjeriti potrošnju s wattmetrom.

Racunaj da je full load oko 130-140W a idle oko 15-20W.

 

A to da ti je bitno dal je 10W vise ili manje, wtf?

 Pa ako namjeravaš krenuti u off grid vode, onda ti je svaki watt bitan :).

EpicFailGuy uto 27.9.2022 18:17

Prvo se malo izgustaj, prokuzi ga malo, a onda jedno nakon 6 mjeseci izbrisi sav bloatware(Avast il stagod da si dobio s njim, isto IZBRISI VANTAGE koji je postao potpuno smece od kad je presao na M$ Store), kupi si neki dobar cooler za laptop(cijena nije nuzno indikator kvalitete, vecina ih ima jedan veliki vent u sredini koji se kao vrti al jako slabo tjera zrak(ako uopce), gledaj da ima  dva gore i jedan u sredini jer se najbolje poklapa s otvorima za usis zraka, opet kazem, mozes na dobar naletit i za 100kn,GIYF).

 

Skini LegionFanControl (LFC), prouci malo, slozi si kako ti odgovara i BUM, imas najbolji laptop omjer cijena/kvaliteta/brzina etc...

 

Kupis si jos neki dobar monitor i imas doslovno desktop PC koji mozes nosit s sobom na more/kontinent itd.. 

EpicFailGuy uto 27.9.2022 20:43

 Moja RTX2060 Refresh 2021 na mom Legionu 5 je bar za 10% brza od te 3060, baci oko na Watt.. A RTX, RTX(puno zuji, malo meda daje jos bar 3-4 godine:citaj:prvi iole iskoristiv DXR ce bit tek na rtx40#0 s dlss3.0, al to's platit :) ) ces tak i tak rudimentarno koristit uz DLSS 2.0...
Znam da je novac najbitniji, al nekad naprosto kupis macka u vreci..
1.)xmg NEO(ak imas kog u Okupatorlandu/eluktronic ak imas familiju u usade da ti posalje(sve to Tong Fang)

2.)Legion 5 2020(2021 Refresh) il sacekat sta ce bit za 2023(moglo bi bit opasno Lenovo Legion 5i Pro/7 s Ryzen 9 7800h+RX7#00 16 gb vram)..ono, ak se te dve sedmice poklope , miran preko 6-7 godina...

3.)Msi, al bolji modeli

4.)Asus, isto ko i MSI(al bjez od TUFa, smece..)
5.)Dell
6.)Steam Deck ...
7.)dugo nista

8.)Acer Triton pa Nitro

Razore i Alijenvere necu nit spominjat jer to ti je ono.. Apple "gaming" laptopa(u najnegativnijem mogucem kontekstu, placas naljepnicu i ruzan dizajn)...

Emixman1 čet 29.9.2022 16:50
Emixman1 kaže...
Krule246 kaže...

I kakva su iskustva Emix sa tim laptopom? Odlučio sam ga uzeti pa da me odgovoriš :)

I ima li posebne postavke tipa silent, performance i sl. ?

 Tek sam narucio, kad dodje javim.

 

 

Nesto mi zvecka u laptopu kad ga drmam.

Da saljem nazad?

Mozda je samo onaj zvucnik od maticne