Prijenosna računala

Chuwi prijenosna računala (laptopi)

mzopg čet 2.6.2022 23:55
vax kaže...

Pozdrav, zanima me ima li netko iskustva s ovim laptopom?

 

https://store.chuwi.com/products/chuwi-corebook-x

 

Zanima me kakav bi bio za obradu slika, i grafički dizajn u Adobe paketu?

Nisam ga koristio, ali imam Macbook Pro sa i5-7360U i najnormalnije radim u Adobe CC aplikacijama. Naravno sve ovisi o kompleksnosti obrade, broju fotografija, veličini datoteka... Ukoliko odjednom otvaraš stotine fotografija onda će se vidjeti razlika.

Ovaj Chuwi ima poprilično jači CPU, duplo više jezgri, tako da će raditi još bolje i brže.

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-7360U-vs-Intel-i5-8259U/3036vs3299

TibzzX sub 11.6.2022 12:04

Prije par dana mi je stigao Gemibook i moram reći da sam oduševljen. Zaista mi je nevjerojatno kaj su uspjeli sklepati za niti 2000kn, očekivao sam mnogo lošije.

 

Prije sam imao Acer Spin 1 s N4200 tako da mi low-end procesori nisu strani, nisam očekivao da će J4115 biti jurilica ali čisto solidno obavlja ono za što meni treba a to su uredsko korištenje i gledanje filmova/serija. Konfiguracija mi je malo čudna, 12GB RAM uz J4115 nije neka kombinacija, preferirao bih N5100 i 8GB ali opet od viška glava ne boli.

Kvaliteta izrade je odlična a display je totalno van ovog cjenovnog razreda. Još uvijek mi je malo čudan 3:2 omjer stranica ali navikavam se.

 

Ako imate ikakva pitanja samo pišite pa odgovorim.

TibzzX sub 18.6.2022 00:17

Nakon malo više druženja s Gemibookom evo malo detaljnijih dojmova.

 

Glavna mana:
Wifi je jako spor i nepouzdan. Prvo sam na istom mjestu na kojem bih na mobu dobivao 50/50mbps na Gemibooku dobivao 5/15. Nakon nadogradnje na access point s 5GHz modeom situacija je mnogo bolja ali i dalje čudna. Na mjestu gdje s mobom dobivam 150/90 s Gemibookom dobivam 75/100. Upload je iz nekog razloga uvijek brži od downloada i nakon ne znam koliko pokušaja da popravim stvar je ista.

Ostale mane

-Lijevi shift je zapinjao ali nakon skidanja i vraćanja keycapa dobro funkcionira, klasičan QC problem kineskih jeftinjak laptopa
-Tipka Ž je na stvarno glupom položaju, desno od desnog alta. Meni nije prevelik problem ali vjerujem da bi nekima mogao biti dealbreaker pa pripazite
-Headphone jack ima statiku, ovo je problem valjda 99% kineskih jeftinjaka i ne znam zašto je to tako već godinama. Nije strašno, kad puštate zvuk nećete ni skužiti ali kad je tišina statika se itekako primijeti

 

A sad ono dobro:
-Display mi je i dalje WOW, kroz ruke su mi prošle na desetine laptopa raznih cjenovnih razreda i u ovom rangu dobii ovakav display je gotovo nemoguće. Svjetlina bi mogla biti malo viša ali isto tako nije niža nego na većini dvostruko skupljih laptopa
-Touchpad je velik i dosta precizan, iako je plastičan i vjerujem da će se izlizati s vremenom za potrebe većine ljudi je sasvim dobar i pouzdano registrira pokrete s više prstiju
-Tipkovnica je stvarno ugodna za korištenje, osim položaja tipke Ž i zapinjanja lijevog shifta moram reći da je jako ugodno tipkati na Gemibooku. Hod mi djeluje možda mrvicu predug al opet to je moj ukus i nije mi velik problem jer je tipkovnica jako taktilna baš kako volim
-Zvučnici su sasvim solidni, znam da to ne zvuči kao neka pohvala ali zvučnici u laptopima do 3000kn obično zvuče tragično. Ne očekujte izraženi bass ili išta slično ali za pogledat film služe svrsi

sosta uto 21.6.2022 12:05
TibzzX kaže...

Nakon malo više druženja s Gemibookom evo malo detaljnijih dojmova.

 

Glavna mana:
Wifi je jako spor i nepouzdan. Prvo sam na istom mjestu na kojem bih na mobu dobivao 50/50mbps na Gemibooku dobivao 5/15. Nakon nadogradnje na access point s 5GHz modeom situacija je mnogo bolja ali i dalje čudna. Na mjestu gdje s mobom dobivam 150/90 s Gemibookom dobivam 75/100. Upload je iz nekog razloga uvijek brži od downloada i nakon ne znam koliko pokušaja da popravim stvar je ista.

 Koji chipset je u pitanju? Već se pisalo u temi o takvim problemima na ostalim modelima, meni je recimo takva situacija na LapbookPRo s AC-9461.

Stolnik sri 22.6.2022 18:40

Pratim ovu temu gotovo od početka i vidim da dosta vas ima probleme s Wi-Fi. Imam dva Chuwi laptopa, Aerobook s AC-3165 i Corebook X i5, 16GB rama, te Wireless karticom AC-7265 i na oba laptopa Wi-Fi radi odlično i bez ikakvih problema s signalom ili brzinama. Corebook X je bio na reklamaciji zbog ekrana, slao sam ga u Španjolsku i sve su uredno riješili. Koristim ga u poslovne i privatne svrhe svaki dan i prezadovoljan sam laptopom, jedino zvučnici nisu nešto, al sve ostalo svaka preporuka za Corebook X.

TibzzX pon 27.6.2022 18:41

Mali update: Rekoh fuck it, idem im se žaliti mailom što je Wifi takvo sranje. Poslao sam mail u kojem sam opisao koje probleme imam i ponudili su mi ili povrat uz puni refund ili djelomični refund ako mogu sam popraviti probleme. Rekao sam da bih djelomični i ponudili su 25$ na što sam ja rekao da tražim 50$. Na kraju su ponudili 30$ što sam prihvatio. Nije puno ali je i više nego dovoljno za dobar USB Wifi adapter pa ako netko želi nek proba izvući koju kunu.

centaur4 pet 5.8.2022 17:16

GemiBook 13 (Celeron J4125)

 

Instalirao sam Windows 10 Home (x64) i sve je u redu osim zvuka. Nešto drivera što sam našao na internetu nije pomoglo.


Svaki savjet kako riješiti problem ili gdje potražiti ok drivere je dobrodošao.

centaur4 sub 6.8.2022 19:25

Hvala za link, no na moju žalost nije od pomoći.

 

 


Datoteku sam preuzeo no kada ju želim otvoriti/raspakirati WinRAR javlja da je arhiva oštećena. Pokušao sam više puta preuzimanje na isto i na drugo računalo ali svaki puta sa istim rezultatom :( Pisao sam i na CHUWI forumu u toj temi da se arhiva ne može raspakirati i za sada nisu ni odobrili komentar a kamoli odgovorili.

 

U međuvremenu sam instalirao Windows 11 (jer sam negdje proćitao da sami prepoznaju driver za zvuk) međutim ni to nije pomoglo.

 

Ugl. jedno loše iskustvo. Iako je laptop zaista lijep i fukcionalno sasvim ok džaba kada se osnovne stvari kao što su driveri ne mogu pronaći na njihowoj web stranici a korisnička podrška nikakva.

 

Vjerojatno mi je ovo prvi i posljednji CHUWI.

Marko :D sub 6.8.2022 19:55
centaur4 kaže...

Hvala za link, no na moju žalost nije od pomoći.

 

 


Datoteku sam preuzeo no kada ju želim otvoriti/raspakirati WinRAR javlja da je arhiva oštećena. Pokušao sam više puta preuzimanje na isto i na drugo računalo ali svaki puta sa istim rezultatom :( Pisao sam i na CHUWI forumu u toj temi da se arhiva ne može raspakirati i za sada nisu ni odobrili komentar a kamoli odgovorili.

 

U međuvremenu sam instalirao Windows 11 (jer sam negdje proćitao da sami prepoznaju driver za zvuk) međutim ni to nije pomoglo.

 

Ugl. jedno loše iskustvo. Iako je laptop zaista lijep i fukcionalno sasvim ok džaba kada se osnovne stvari kao što su driveri ne mogu pronaći na njihowoj web stranici a korisnička podrška nikakva.

 

Vjerojatno mi je ovo prvi i posljednji CHUWI.

Preuzeo sam .rar datoteku s linka i uredno je raspakirao koristeći WinRAR. Evo, baš prenosim na svoj Google Drive, pa ti pošaljem link za preuzimanje kad prijenos završi.

mzopg sub 6.8.2022 22:43
centaur4 kaže...

Hvala za link, no na moju žalost nije od pomoći.

 

 


Datoteku sam preuzeo no kada ju želim otvoriti/raspakirati WinRAR javlja da je arhiva oštećena. Pokušao sam više puta preuzimanje na isto i na drugo računalo ali svaki puta sa istim rezultatom :( Pisao sam i na CHUWI forumu u toj temi da se arhiva ne može raspakirati i za sada nisu ni odobrili komentar a kamoli odgovorili.

 

U međuvremenu sam instalirao Windows 11 (jer sam negdje proćitao da sami prepoznaju driver za zvuk) međutim ni to nije pomoglo.

 

Ugl. jedno loše iskustvo. Iako je laptop zaista lijep i fukcionalno sasvim ok džaba kada se osnovne stvari kao što su driveri ne mogu pronaći na njihowoj web stranici a korisnička podrška nikakva.

 

Vjerojatno mi je ovo prvi i posljednji CHUWI.

 

Za datoteku ti javlja jer vjerojatno ima nekakve znakove u nazivu koje winrar ne prepoznaje, probaj je preimenovati.

 

U 30 sek. guglanja sam pronašao ovo:

https://forum.chuwi.com/t/requesting-gemibook-drivers/15267

https://forum.chuwi.com/t/chuwi-gemibook-drivers/24601

 

Na Chuwi forumu imaš cijeli podforum "Download & Tutorial" i tu možeš pronaći drivere za vjerojatno sve modele.

 

Chuwi laptopi dolaze sa instaliranim Windowsima i svim driverima, pa je poželjno prije reinstalacije windowsa "pokupiti" drivere sa "double driver" programom, o tome se već više puta pisalo u ovoj temi.

Ukoliko to nisi napravio uvijek možeš pitati nekoga od kolega koji imaju isti taj laptop da oni to naprave i pošalju ti drivere, ukoliko i to nije moguće imaš forum na kojem imaš te drivere, samo treba vidjeti koji je tvoj model laptopa i odabrati drivere.

 

O korisničkoj podršci i načinu rada se isto pisalo u ovoj temi, kod Kineza je često zajednica (forum) korisnička podrška i to je "cijena" kako bi zadržali nisku cijenu njihovih laptopa. Istina je da bi mogli staviti sve drivere na web, ali oni su odlučili to regulirati preko foruma, zašto? Nemam pojma, to je nekakva njihova logika.

 

Ukoliko ti to sve nije prihvatljivo uvijek možeš platiti duplo više i kupiti laptop sličnih ili istih karakteristika poznatijeg proizvođača i imati bolju podršku.

Marko :D sub 6.8.2022 22:45
mzopg kaže...

Za datoteku ti javlja jer vjerojatno ima nekakve znakove u nazivu koje winrar ne prepoznaje, probaj je preimenovati.

Onda bi i meni WinRAR javljao da je datoteka oštećena. Meni je od prve raspakiralo sadržaj cijele arhive bez ikakve pogreške.

mzopg sub 6.8.2022 23:24
Marko :D kaže...
mzopg kaže...

Za datoteku ti javlja jer vjerojatno ima nekakve znakove u nazivu koje winrar ne prepoznaje, probaj je preimenovati.

Onda bi i meni WinRAR javljao da je datoteka oštećena. Meni je od prve raspakiralo sadržaj cijele arhive bez ikakve pogreške.

Vidio sam da ima nekakav kineski znak u nazivu pa sam mislio da je možda to uzrok, ne znam koju kolega ima verziju windowsa, kodne stranice i ostala čuda... sad sam probao tu datoteku i meni sve radi ok, normalno je otpakiram, koristim 7Zip.

 

Moguće da mu je antivirusni ili browser blokiraju, treba vidjeti je li mu uopće skinuo cijelu datoteku.

mzopg pet 12.8.2022 17:07
all_or_nothing kaže...

Corebook X i5, napuhala se baterija kao tjesto za pizzu.

izvadio ju, radi bez greške. naravno u blizini utičnice.

Koliko je izgurala?

 

Meni se nedavno tako napuhala u UPS-u, dva sata sam je vadio vani. 

fer-de-lance sub 13.8.2022 09:49

Mislim da nije nigdje definirano.

A budući da svatko tko daje godinu dana garancije na bateriju to istakne divovskim slovima, onda očito mnogi još drže tih 6 mjeseci.

Ali najbolje je da kolega pogleda u papirima koje je dobio s laptopom.

 

all_or_nothing sub 13.8.2022 18:26

12 mjeseci je garancija na bateriju, 24 na laptop.

uzeo sam ga preko one španjolske stranice i platio skuplje baš zbog garancije, ali ga ne mislim slati na reklamaciju. 99% vremena je ionako na punjaču, onaj 1% je dok putujem na more. više bi mi nedostajao tih 2 mjeseca dok se vrati s popravka.

 

bateriju je lako zamijeniti, ali nisam potražio zamjensku. 

Nemo nemo sub 13.8.2022 20:58
all_or_nothing kaže...

12 mjeseci je garancija na bateriju, 24 na laptop.

uzeo sam ga preko one španjolske stranice i platio skuplje baš zbog garancije, ali ga ne mislim slati na reklamaciju. 99% vremena je ionako na punjaču, onaj 1% je dok putujem na more. više bi mi nedostajao tih 2 mjeseca dok se vrati s popravka.

 

bateriju je lako zamijeniti, ali nisam potražio zamjensku. 

 Zašto ne iskoristiti jamstvo koje si platio? Ta 2 mjeseca brzo prođu! Možda ti je, uz bateriju, još nešto otišlo? Konektor npr? Iskoristi jamstvo koje si platio.

mzopg sub 13.8.2022 21:20
all_or_nothing kaže...

10 mjeseci, 3-4 sata dnevno.

Malo je to, nekakva 24 mj. bi bilo ok, sve manje od toga je relativno loše. Možda je problem što je stalno na punjaču, primijetio sam i na macu da mi se sad ova baterija puno brže troši jer ga držim stalno na punjaču pa je stalno na 100% + ljeto i eto kraćeg vijeka za bateriju, a to je premium uređaj, kod ovih jeftinijih su vjerojatno i baterije slabije kvalitete.

 

Evo ovaj iz videa je imao isti problem, isto je komentirao da mu je stalno na punjaču. Uglavnom njemu se to desilo nakon 6mj. poslao je mail Chuwiju i odobrili su mu zamjenu s tim da je platio poštarinu $30. Inače baterija direktno kod Chuwija dođe $20 + poštarina, tako je napisao u opisu videa.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ritdMTqpE9A

 

Možda ti možešŠpanjolcima poslati video montirane napuhane baterije na mail, pa neka ti prema tome odobre zamjenu, a bateriju im ako baš treba pošalješ poštom. Vrijedi probati. Samo je smontiraj nazad da ne bi trubili da si petljao po laptopu.

Ako to ne prođe onda kontaktirati diretkno Chuwi aftersale i objasniti im situaciju, pa ako zatraže cijeli uređaj navesti da nema smisla sve slati jer su troškovi poštarine veći od cijene nove baterije. Vjerujem da u onih $30 je i trošak baterije po tvorničkoj cijeni.

 

fer-de-lance kaže...

Teško da je jamstvo na bateriju duže od  6 mjeseci.

 

Kod nas Chuwiji koliko sam vidio na bateriju imaju 12 mj., vani ovisi gdje kupiš.